Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Σίγουρα το Beverly δεν είναι "φθηνή λύση", αλλά μήπως έχεις πολύ καιρό να δεις τις τιμές των Japan scooter?
    Γιατί 5.000? για το αντίστοιχο του beverly, SH300 ή τα 4.600-4.700 που έχουν τα X-Max μόνο τζάμπα δεν μου φαίνονται
    x max = made in Spain ........

  2. #17
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.187
    το beverly ειναι το καλυτερο-κατα την γνωμη μου-scooter με γνωμονα τη σχεση ποιοτητα/τιμη.
    αλωστε η piagio ειναι η πρωτη εταιρια που κατασκευασε την γνωστη vespa..
    οι ιταλοι λοιπον ειναι ασυναγωνιστοι στα βεσποειδη οπως οι ιαπωνες στα παπια!


    λογω της μεγαλης αναπτυξης στο δικτυο πωλησεων, φυτρωσαν διαφοροι ψιλοασχετοι μηχανικοι....δοκιμασε τον παπαλεξανδρακη στην πειραιως 82 που ειναι απο τους παλαιοτερους..
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  3. #18
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Η ΕΤ4-125 που είχα πριν καμιά 10αριά χρόνια από καινούργια μέχρι 8.000χλμ -αν θυμάμαι καλώς- χρειάστηκε 3 κυλινδροπίστονα και άλλες τόσες κεφαλές...εντός εγγυήσεως βεβαίως.

    Δυστυχώς τους 9-10 μήνες που την κράτησα, ήταν σαν να μην την είχα καθόλου.
    Την πούλησα, πριν την επισκευάσω για 4η φορά.

    Έκτοτε η πιό καινούργια μου βέσπα, χρονολογείται το '78.

    Τουλάχιστον καίνε λάδι, αλλά είναι δίχρονα.

  4. #19
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Τελικά οι περισσότεροι περάσαμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο απο την Piaggio.

    Η προσωπική μου πείρα έχει να κάνει με ενα Typhoon 125 που τράβηξε τα πάνδεινα σαν μηχανάκι στα χέρια μου. Μέχρι και σακιά με τσιμέντο κουβάλησε το κακόμοιρο...

    Το πρόβλημα με τα scooter είναι πραγματικά ο τρόπος οδήγησης τους. Το συγκεκριμένο πέρα απο το κλασσικό πρόβλημα με ανορθωτή (αλλαγή δύο φορές) και το πρόβλημα με το δάκρυ σε αναρτήσεις μπροστά (και αυτό δύο φορές αλλαγή σε τσιμούχες) , αν το οδηγούσες νορμάλ, δεν έβγαζε το κακόμοιρο.. ... μόνο λάδι και βενζίνη ήθελε...

    Αν όμως του έπινες το άιμα.. όπως και το έκανα για ενα διάστημα... τότε και ιμάντα πρόβλημα έβγαλε .. και κολημένο πιστόνι ... και οτι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Και σκεφτείτε οτι μιλάω για δίχρονο και οχι για κάτι τετράχρονο με ιδιαίτερες ιδιότητες στο κιβώτιο μετάδοσης τους και περίεργο φυγοκεντρικό.

    Πέρα όμως απο το παραπάνω , πάντα έχεις και την πιθανότητα να σου κάτσει η στραβή απο το εργοστάσιο και να σου έρθει έτοιμο προς διάλυση.. για αυτό και οι εγγυήσεις..

    Όσο για τον "τυφώνα" μου , μετά απο δύο φορές κατέβασμα και ανέβασμα μοτέρ , απο τον ξάδερφο μου (το πήρε όταν πήρα και εγώ το DR το 2000) ακόμα ζεί και βασιλεύει και μάλιστα είναι αυτό που λέμε "τσακμάκι"... και παρόλιγον και θύμα κλοπής, αφού πλέον είναι και πολύ περιποιημένο.

    Αν αρθροισω τα χλμ που έκανε απο το 1996 που είχε πρώτη άδεια... νομίζω οτι την 500αρα την έχει σίγουρη.. σε χιλιάδες μιλάω έτσι;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #20
    Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι τα PIAGGIO έχουν πολύ ακριβό service.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι τα PIAGGIO έχουν πολύ ακριβό service.
    δηλαδη?
    ποσο ακριβο μπορει να ειναι δυο λιτρα λαδι και ενα μπουζι καθε 5000 χιλιομετρα.
    αντε σου βαζω και ενα ιμαντα καθε 12 που μαζι με τα ραολα να σου βγαινει +80 ευρω απο το 35 ευρω που κοστιζει το μικρο σερβις

    αν τα βαλεις κατω στα 25000 χιλιομετρα
    μια μηχανη θα εχει 25 λιτρα λαδι = 250 ευρω
    το σκουτερ 10 λιτρα λαδι=100 ευρω

    αλυσιδογραναζα η μηχανη =250 ευρω
    ιμαντες ραολα το σκουτερ= 160 ευρω

    μπουζι παλι λιγοτερα εχει, τακακια λαστιχα πιο φτηνα ειναι

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2012
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harvester Προβολή μηνύματος
    δηλαδη?
    ποσο ακριβο μπορει να ειναι δυο λιτρα λαδι και ενα μπουζι καθε 5000 χιλιομετρα.
    αντε σου βαζω και ενα ιμαντα καθε 12 που μαζι με τα ραολα να σου βγαινει +80 ευρω απο το 35 ευρω που κοστιζει το μικρο σερβις

    αν τα βαλεις κατω στα 25000 χιλιομετρα
    μια μηχανη θα εχει 25 λιτρα λαδι = 250 ευρω
    το σκουτερ 10 λιτρα λαδι=100 ευρω

    αλυσιδογραναζα η μηχανη =250 ευρω
    ιμαντες ραολα το σκουτερ= 160 ευρω

    μπουζι παλι λιγοτερα εχει, τακακια λαστιχα πιο φτηνα ειναι
    μιλαμε για τιμες εξουσιοδοτημενου? εχω ενα ρανερ 2004 μια χαρα εως τωρα μια ηλεκτρονικη εκαψε πριν 2 χρονια μονο. σκεφτομαι να παρω τωρα το carnady300 ή beverly 350 sport touring.ποια η αποψη σας gia το carnady?

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από l.a Προβολή μηνύματος
    μιλαμε για τιμες εξουσιοδοτημενου? εχω ενα ρανερ 2004 μια χαρα εως τωρα μια ηλεκτρονικη εκαψε πριν 2 χρονια μονο. σκεφτομαι να παρω τωρα το carnady300 ή beverly 350 sport touring.ποια η αποψη σας gia το carnady?
    ειναι απο το 2009 οι τιμες...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2013
    Μηνύματα
    2
    Παιδιά εγώ είχα ένα FLY100 και ενα BEVERLY Cruiser 250. Κανένα απολύτως πρόβλημα μόνο στο FLY χάλασε στα καλά καθούμενα η κόρνα. Το μόνο πρόβλημα που θυμαμαι.

  10. #25
    Εγω εχω ενα Aprilia sportcity 125, με κινητηρα piaggio και ανταλλακτικα piaggio, και σερβις θελει 30 ευρω με ολα τα υγρα και οτι αλλο...
    και το μεγαλο σερβις 10.000 χλμ με ιμαντα κινησης, λιπαντικα διαφορικου, υγρα φρενων λαδια ξυδια κλπ, περι τα 100 ευρω... ολα τα παραπανω με τα εργατικα εννοειται...
    βλαβη καμια... αλλα ετσι και αλλιως ειναι μεσα στην εγγυηση ακομα...

    μεχρι τωρα 12 μηνες, εχω δωσει 30 ευρω για σερβις... και ολα τα εξοδα γενικως...
    με το ποδηλατο εχω περισσοτερα εξοδα συν την διατροφη λογο ποδηλασιας...

    πιο φθηνα, πεθαινεις...

  11. #26
    2 Runner 125 πέρασαν από τα χέρια μου....
    Και δεν θα ξαναπεράσουν άλλα......

    3 εξουσιοδοτημένα τα οποία δεν είχαν ιδέα από το μηχανάκι, (τρέχαν οι βίδες στο δρόμο μετά τη παραλαβή του) , ραγισμένα κάρτερ, προβληματική μετάδοση, γενικά τα μηχανάκια παρ'όλο που δεν τα ζόρισα ποτέ αρχισαν να σκορπάνε. Και οι αντιπροσωπείες ερασιτέχνες...

    Απο ποιότητα κατασκευής πολύ φθηνή.
    Συμφωνώ για το Japan αλλά δεν γνωρίζω κάποιο σκούτερ που σήμερα να κατασκευάζεται όπως πχ ένα glx...

    Οπότε παπί και πάλι παπί... αλλιώς κουτάκι να πηγαίνεις ατσαλάκωτος, να πίνεις το καφέ σου να καπνίζεις στο μποτιλιάρισμα και να ακούς και ραδιόφωνο που είναι στα πάνω του. Και να φτάσεις 20 λεπτά μετά δεν τρέχει τίποτα...γλυτώνεις το ψυχολογικό στρες.
    Run, rabbit run


  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ktmakis Προβολή μηνύματος
    2 Runner 125 πέρασαν από τα χέρια μου....
    Και δεν θα ξαναπεράσουν άλλα......


    Eγω παλι το αντιθετο, αγορασα το 2002 ενα Gilera Runner 125 διχρονο...
    το εκανα βολτες ταξιδακια κλπ, τιποτε κανενα προβλημα...
    του εβαλα κιτ 172cc malossi... και καρμπ...
    μετα εβαλα μπιελα τιτανιου και πιστονι γουισενκο και ανεβασα συμπιεση αγωνιστικου...
    μετα "σκαψαμε" τα καρτερ για αλλη χωρητικοτητα ωστε να παρει αλογα..
    βαλαμε 30ρι καρμπυρατερ απο αγωνιστικο 400cc dragster...
    αποτελεσμα 28 αλογα απο 172cc...
    με αυτο εκανα 38.000 χλμ σε μολις 1,5 χρονο...
    και Ιουλιου-Αυγουστο εγραψα 7000 χλμ σε 2 μηνες...
    σχεδον 4-5 φορες την εβδομαδα πηγαινα Σουνιο...
    εκανα καμποσες φορες Αθηνα Γαλατα απεναντι απο τον Πορο, και Επιδαυρο...
    εκανα μερικα ταξιδια 400 χλμ πηγαινε-ελα Αθηνα Βορεια Ευβοια...
    και εκανα και ενα ταξιδι 700 χλμ αυθημερο στην Πελοπονησο απο Αθηνα...



    και μηχανολογικα, δεν εβγαλε ουτε μια βλαβη με τοσα χλμ, τοσα ταξιδακια, και απο 15 αλογα το ειχα φτασει στα 28 με συμπιεση που σπαει καρυδια...
    το εδωσα σε εναν τυπο που του χαμηλωσε συμπιεση αρκετα και αλλο καμρπυρατερ... και το εβαλε στην πιτσαρια που εχει και πηγαινε πιτσες και μακαρονια...
    μετα τον ειδα στα 70.000 χλμ το μηχανακι, χωρις καμια ακομα βλαβη... ειχε καψει μονο μια πισω λαμπα...
    απο τοτε δεν ξερω κατι αλλο...

    τρομερο μηχανακι...

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Runner Ducati Προβολή μηνύματος


    Eγω παλι το αντιθετο, αγορασα το 2002 ενα Gilera Runner 125 διχρονο....

    τρομερο μηχανακι...

    Τελικά είναι να σου βγει καλό το μηχανάκι, κατατοπιστικότατος.

  14. #29
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ktmakis Προβολή μηνύματος
    2 Runner 125 πέρασαν από τα χέρια μου....
    Και δεν θα ξαναπεράσουν άλλα......

    3 εξουσιοδοτημένα τα οποία δεν είχαν ιδέα από το μηχανάκι, (τρέχαν οι βίδες στο δρόμο μετά τη παραλαβή του) , ραγισμένα κάρτερ, προβληματική μετάδοση, γενικά τα μηχανάκια παρ'όλο που δεν τα ζόρισα ποτέ αρχισαν να σκορπάνε. Και οι αντιπροσωπείες ερασιτέχνες...

    Απο ποιότητα κατασκευής πολύ φθηνή.
    Συμφωνώ για το Japan αλλά δεν γνωρίζω κάποιο σκούτερ που σήμερα να κατασκευάζεται όπως πχ ένα glx...

    Οπότε παπί και πάλι παπί... αλλιώς κουτάκι να πηγαίνεις ατσαλάκωτος, να πίνεις το καφέ σου να καπνίζεις στο μποτιλιάρισμα και να ακούς και ραδιόφωνο που είναι στα πάνω του. Και να φτάσεις 20 λεπτά μετά δεν τρέχει τίποτα...γλυτώνεις το ψυχολογικό στρες.
    επιτελους! δεν ειμαι ο μονος που θεωρω τους περισσοτερους απο αυτους ανεπαρκεις....(και πολλα αλλα αλλα ειναι πρωι ακομα....)

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    [QUOTE=Tpap;1344106]Η ΕΤ4-125 που είχα πριν καμιά 10αριά χρόνια από καινούργια μέχρι 8.000χλμ -αν θυμάμαι καλώς- χρειάστηκε 3 κυλινδροπίστονα και άλλες τόσες κεφαλές...εντός εγγυήσεως βεβαίως.

    Δυστυχώς τους 9-10 μήνες που την κράτησα, ήταν σαν να μην την είχα καθόλου.


    vespa ET4 125,98 μοντελο,70000 χλμ και δεν εχει κανει κιχ...και ταξιδια δικαβαλα στην ελλαδα και οτι θες....ειναι θεμα πιθανοτητων τελικα....

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF