Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #31
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Vespa GT200 '05 δέν έκανε κίχ, καθημερινό γαϊδούρι 35 χλμ μίνιμουμ τη μέρα, ούτε ζέσταμα, ούτε τίποτε. Κανά λαδάκι που και που και ιμάντας. Στα 25.000 πωλήθηκε σε φίλο και ζεί και βασιλεύει...
    WHO RUNS THE SHOW

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Costman Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα ήταν λάθος, αλλά αυτό αφορά το τυπικό μέρος (για το οποίο δε με καλύπει η εγγύηση) κι όχι το ουσιαστικό, ότι καινούργιο μηχανάκι παθαίνει μεγάλη ζημιά αδικαιολόγητα! Επί της ουσίας άλλαξα λαδια - φίλτρο, στα 1.000 και τα 7.000 - κι όχι κάθε 10.000 που λέει η Piaggio. Τυπικά θα έπερεπε να το είχα πάει στα 5.000 να μου ελένξουν τη στάθμη (χωρίς αλλαγή).
    Αυτή η διαφορά μεταξύ τυπικού και ουσιαστικού, μόνο νομικά αποδεικνύεται.

    Έχεις κάνει κάποιου είδους ενέργεια; Π.χ. καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή;
    I will take the mountains!

  3. #33
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.796
    Ειναι θεμα πιθανοτητων οπως φαινεται...
    Ειχα ενα gilera runner 180 διχρονο 21 hp(μαμα)
    Είχε βγαλει Πατρα-Λευκαδα, Πατρα-Λουτρακι(5-6 φορες)& Πατρα-Πειραια... Το ειχα παρει καινουργιο και το πουλησα με 32.000χλμ. με μοναδικο προβλημα ενα θερμοστατη που το καλυψε η εγγυηση!Μια χαρα μηχανακι, αν εξαιρεσεις μονο οτι καθε 700km επαιρνε 1 λιτρο λαδι!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  4. #34
    Άρα εδώ μπορούμε να θεωρήσουμε πως υπάρχει αστοχία υλικού σε κάποιες παρτίδες ίσως λόγω προμηθευτών.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2016
    Μηνύματα
    1
    kαλησπέρα σε όλους σας παιδιά. ειμαι καινουριος στο forum και αφορμή σήμερα είναι ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το beverly 300i που έχω .θέλω λοιπόν να μου πει κάποιος αν τυχόν έχει ακούσει η πάθει το ίδιο πρόβλημα διότι από ότι ακούγεται σε συζήτησης είναι ψιλό κοινό πρόβλημα και συμβαίνει συχνά. Eνώ λοιπόν το μηχανάκι κάνει κανονικά τα service του και μάλιστα σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία της piaggio μόλις σε 23.000 χιλ χιλιόμετρα έσπασε το ρουλεμάν το άξονα κίνησης στο διαφορικό και μάλιστα χωρίς προειδοποίηση με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πολύ μεγάλη βλάβη στο σύστημα του διαφορικόu της τάξεως 300 ευρώ και άνω . Kαι αναρωτιέμαι τώρα εγώ ποσο φυσιολογικό είναι ? θα απαντήσω καθόλου λόγο γνώσεων δεν μπορεί ένα ρουλεμάν να σπάει κυριολεκτικά και να τα κουρεύει όλα μέσα στο σασμάν παρα μονο αν πρόκεται για ελαττωματικό προϊόν και αστοχία υλικού !Kύριος όταν πρόκεται για τόσα λίγα χιλιόμετρα !! Eχω μιλήσει με piaggio HELLAS και περιμένω της απάντησης τους μιας και τουs καθιστό υπεθύνους για την βλάβη ,αν και ακόμα με έχουν σε αναμονή καμια απάντηση και θέλω να μάθω τελικά αν κάποιος έχει η είχε παρόμοιο πρόβλημα .

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    τα λιγα χλμ και τα σερβις σε εξουσιοδοτημενο δε λενε κατι αν εχει ληξει η εγγυηση
    πολλα piaggio και ειδικα beverly εχουν τυραννησει κοσμο και κοσμακη.......
    τι περιμενεις;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.942
    θα μιλήσω εν καιρό.....
    ανανήψαντας

  8. #38
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    43.000χιλ σε 4χρονια και συνεχιζω χωρις να σκεφτομαι καθολου να το αλλαξω για κατι αλλο το runnerακι μου το 125.

    Σκυλι μαυρο,μια λαμπα και ενα βαριατορ του εχω αλλαξει (41.000χιλ) και αυτο γιατι δεν μου αρεσε που εκανε εναν θορυβο σπαστικο κατα την εκκινηση και μονο.
    Eδώ λέμε τα προβλήματα με τα Ιταλικά σκουτεράκια Runner 125?

    145.000χιλ σε 14 χρόνια και συνεχίζω με μαμά κυλίνδροπιστονα με μοναδική επέμβαση στις 97.000χιλ στην κεφαλή για αλλαγή ραγισμένες βαλβίδες εξαγωγής (το σκυλί δούλευε και έτσι όλη μέρα απλά δεν έπαιρνε ευκολα μπροστά το πρωί.).

    Δεν καίει σταγόνα λάδι και έχει αλλαχτεί 2 φορές τρόμπα νερού,ένας θερμοστάτης,πολλαπλασιαστής και η μεγαλύτερη ζημιά που μου έχει βγάλει από φυσική φθορά πρόσφατα είναι μίζα αλλαγή και κομπλέρ μαζί.Σέρβις ευλαβικά By the book 3.000 λάδια,6.000 λάδια φίλτρο,9.000 λάδια και 12.000 μπουζί,λάδια,φίλτρο λαδιου,αέρα,βαλβολίνες,ιμάντας,ράουλα και οδηγοί αυτών.Αλλάχθηκαν τα λάδια του μπροστινού με τσιμούχες κτλ στις 80.000χιλ για να δέσουν αρμονικά με τις YSS χρυσή σειρά για πίσω.Έκτοτε τρένο και δεν έχει χρειαστεί τίποτα στην ανάρτηση.

    Είχα συμπληρώσει ΤΡΙΑ βιβλιαράκια με τα σέρβις αλλά με την μετακόμιση χάθηκαν και άπο τότε απλά κρατάω αντίγραφα των αποδείξεων/τιμολογίων.

    ps:Όταν το βγάλω για πώληση θα κάνω κόπι πΑστε το κείμενο στην αγγελία.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Eδώ λέμε τα προβλήματα με τα Ιταλικά σκουτεράκια Runner 125?

    145.000χιλ σε 14 χρόνια και συνεχίζω με μαμά κυλίνδροπιστονα με μοναδική επέμβαση στις 97.000χιλ στην κεφαλή για αλλαγή ραγισμένες βαλβίδες εξαγωγής (το σκυλί δούλευε και έτσι όλη μέρα απλά δεν έπαιρνε ευκολα μπροστά το πρωί.).

    Δεν καίει σταγόνα λάδι και έχει αλλαχτεί 2 φορές τρόμπα νερού,ένας θερμοστάτης,πολλαπλασιαστής και η μεγαλύτερη ζημιά που μου έχει βγάλει από φυσική φθορά πρόσφατα είναι μίζα αλλαγή και κομπλέρ μαζί.Σέρβις ευλαβικά By the book 3.000 λάδια,6.000 λάδια φίλτρο,9.000 λάδια και 12.000 μπουζί,λάδια,φίλτρο λαδιου,αέρα,βαλβολίνες,ιμάντας,ράουλα και οδηγοί αυτών.Αλλάχθηκαν τα λάδια του μπροστινού με τσιμούχες κτλ στις 80.000χιλ για να δέσουν αρμονικά με τις YSS χρυσή σειρά για πίσω.Έκτοτε τρένο και δεν έχει χρειαστεί τίποτα στην ανάρτηση.

    Είχα συμπληρώσει ΤΡΙΑ βιβλιαράκια με τα σέρβις αλλά με την μετακόμιση χάθηκαν και άπο τότε απλά κρατάω αντίγραφα των αποδείξεων/τιμολογίων.

    ps:Όταν το βγάλω για πώληση θα κάνω κόπι πΑστε το κείμενο στην αγγελία.
    Τα εχεις πληρωσει στα λαδια φιλε...

  10. #40
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Τα εχεις πληρωσει στα λαδια φιλε...
    Ας είναι καλά η εταιρεία.Τζαμπέ για εμένα.
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Ας είναι καλά η εταιρεία.Τζαμπέ για εμένα.
    θελετε κανενα στην δουλεια?

  12. #42
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    θελετε κανενα στην δουλεια?
    Αν μου πείς και τι ψάχνεις ίσως να μπορώ να βοηθήσω.
    Keep spamming!!!:a13:

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Αν μου πείς και τι ψάχνεις ίσως να μπορώ να βοηθήσω.
    Ετσι το ειπα... Να σαι καλα παντως...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Υποθετω πως ειμαι ΑΛΛΟΣ ενας κωλοφαρδος ιδιοκτητης Piaggio...

    Εχω το Aprilia SR 300ie (Rebadged Gilera Nexus 300) αγορασμενο Ιουνιο του 2015.
    Αγοραστηκε για all around (Πολη-εκτος-μπανια-δικαβαλο-ψωνια) με σκοπο να αντικαταστησει και αυτοκινητο και μηχανη.
    Αν και εχω ριξει ρυθμο με τον οποιο γραφω χιλιομετρα, σε ενα χρονο του φορτωσα 27000 !!

    Καθημερινα πηγαινελα σε δουλεια εντος πολης, βολτες με φιλους και οδηγηση με την ταυτοτητα στο στομα (ΝΑΙ, ειναι παιχνιδιαρικη η μαλακια και αν ξεμεινεις με δαυτο, δε χαλαει χατιρια!) ...σε ολες τις καιρικες συνθηκες αλλα και οδικες (χωματοδρομοι, λασπες, νερα κτλ). Ταξιδια 600+600km 350+350km για ΠΛΑΚΑ με ταχυτητες 120-130 (εννοειται σκισιμο μεχρι να ακουμπησουν ολα κατω σε στροφες)...
    150+150χλμ εκδρομες, 2 φορες την εβδομαδα επισης...

    Τα χιλιομετρα μεχρι στιγμης σε 1μισι χρονο που το 'χω ειναι 36000.

    Λαδια καθε 10000 οπως λεει το βιβλιαρακι, δεν καιει, δεν τα βραζει, δεν τα κανει μαρμελαδα με παραφλου.
    Η μονη καταναλωση που ειδα, ηταν οταν σε 1200km ταξιδι το trip computer εγραψε μ.ω.τ. 124km/h ... και αυτο, επειδη το μονοκυλινδρο δουλευε πανω απο τις 8000rpm στο 90% του ταξιδιου.
    Ο δεικτης βρισκοταν στη μεση του Min & max. Καμια 100ml χονδρικα....

    Το μοναδικο που εχει ζητησει μεχρι στιγμης, ειναι τρομπα νερου, εκτιμω λογω στοκ κομματιου που καθοταν 2 χρονια!
    Επισης, οι ελληνικοι δρομοι, μου κοστισαν 120€ για να αλλαχτουν εξαρτηματα της βασης στην οποια εδραζεται ο κινητηρας (αξονακια, βελονοειδη ρουλεμαν, τεφλον σινεμπλοκ και λαστιχενιο κεντρικο σινεμπλοκ).
    Αυτο, στα 32000km. Ναι, επεσα μεσα σε ΠΟΛΛΟΥΣ κρατηρες, ναι το ξεκωλιασα στο στριψιμο ΟΣΟ παει, ΚΑΙ δικαβαλο. Δε φταιει καμια Piaggio...

    Εχω δει μηχανακια με τα μισα χιλιομετρα να βγαζουν το ενα προβλημα μετα το αλλο.
    Οταν το Piaggio φιλτρο λαδιου εχει 5,7€ και πανε και αγοραζουν Malossi πιπες και δεν ξερω 'γω τι αλλο, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
    Οταν τα Eni iRide φουλ συνθετικα 5w40 που προτεινει ο κατασκευαστης τα κοιτανε με μισο ματι και πανε και βαζουν 10w40 ή 15w50 επειδη ετσι ειπε ο κυρ Τακης του συνεργειου.... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
    Οταν το ζεσταινουν στο ρελαντι ΜΙΣΗ ΩΡΑ και ξεκινανε μαλλιοκουβαρα επειδη ο κινητηρας ζεσταθηκε, παιρνουν τον αξονα δευτερευουσας παραμασχαλα μαζι με τα γραναζια.... ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
    Οταν σε καθε αλλαγη ιμαντα, ΖΜΠΟΥΤΣΑ τους το ρουλεμανακι απο τη μερια του καπακιου της, αν τα 'χει κλασει... ωωωωπ για μικρο κοστος, παιρνεις παραμασχαλα αξονα / γραναζια. Κριμα!
    Οταν καθε 20000 δεν αλλαζεις το παραφλου απο την τσιγκουνια και το "δεγαμεις" ...
    Οταν το καθαρισμα πεταλουδας ΚΟΣΤΙΖΕΙ αλλα, ελα μωρε, αφου τελικιαζει ακομα....

    και πολλα αλλα.....

    Δυστυχως ΦΤΑΙΝΕ και τα συνεργεια, να τα λεμε αυτα....
    Λιγοι θα δουλεψουν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως προσταζει το Workshop manual και το ρημαδι σχεδον σε ΟΛΑ τα κωλομοντελα της Piaggio υπαρχει προσβασιμο στο ιντερνετ ακομα και απο παιδακι του δημοτικου.


    Εν ολιγοις και σορρυ για το σεντονι, αν αγορασεις συνειδητα, συντηρησεις υπευθυνα Ο,ΤΙ και αν κυκλοφορεις ... πρεπει να εισαι γκαντεμης για να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη ή σιδεροφαγος εν αγνοια.

    Αυτα και καλοι δρομοι σε ολους!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2017
    Μηνύματα
    2

    νερό στα λάδια μηχανής

    Έχω ένα Beverly 250 ie το αγόρασα καινούργιο το 2007. Εχω κάνει μόνο 21000 χλμ μέχρι τώρα. Το κουνάω κάθε μέρα αλλά κάνω μόνο 2-3 χλμ. Δουλειά σπίτι -Σπίτι δουλειά. Αλλαγή λαδιών κάνω μόνος μου μια φορά τον χρόνο κάθε αρχή καλοκαιριού. Πριν μερικές μέρες μου ανέβασε θερμοκρασία. Σταμάτησα κοίταξα τα νερά και είδα ότι ήθελε συμπλήρωμα. Σε κάνα δύο μέρες είδα ότι ήθελε πάλι συμπλήρωμα. (Διαρροές δεν είδα πουθενά). Σήμερα άνοιξα να δω τα λάδια και σε κρύο μοτέρ και με το που άνοιξα ξεχείλισε καϊμάκι. Άρα βρήκα τα νερά που έψαχνα και συμπληρωνα και ξανά συμπληρωνα τις προηγούμενες μέρες. Για δώστε μου τα φώτα σας τώρα; Τι έπαθε; Που είναι το πρόβλημα και πόσο βαθιά θα χώσω το χέρι στην τσέπη; ;;;

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF