Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Αν εφταιξε η αντλια...

    Αντλια νερου ενα 100αρι
    Καθαρισμα καρτερ και γενικα ολο τον κινητηρα εντος απο τη μαρμελαδα που εφτιαξε.
    Λαδια, φιλτρο, φλατζα καπακιου αντλιας, φλατζα καπακιου καρτερ.

    Αυτα, ενα 200αρι.

    Αν εκαψε φλατζα καυσης και δεν ηταν η διαρροη απο την αντλια... τοτε βγαλε αντλια και βαλε λυσιμο κεφαλης κυλινδρου κλπ παρελκομενα.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2017
    Μηνύματα
    2
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση! Αν έκαψε και φλάντζα να το φτιάξω ή θα μου βγει πιο οικονομικά να βρώ κανα μεταχειρισμένο ολόκληρο μοτέρ;

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2017
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    καταρχην δεν νομιζω οτι το beverly 250 που λες αποτελει φτηνη λυση στην αγορα τοων σκουτερ !

    τωρα.....εχω ενα beverly 250 και εχω κανει μαζι του 36000κμ με τα σερβις του κανονικα και προβλεπομενα....
    Δεν ειχα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα ......................
    ...πραγματικα !
    τι να πω.....ειναι να μην σου κατσει τελικα !!
    Ειμαι καινούργιος στο for ετσι ειδα την ανάρτηση με διαφορά δεκαετίας. Παρόλα αυτά επειδή εχω σκούτερ απο το 2005 beverly 200 θα καταθέσω μια αποψη. Εχω κάνει 60000 κμ τέτοιου ειδους βλάβη δεν εχω πάθει. Εχω αλλάξει αντλία, καρπυρατερ ,ηλεκτρονική αλλά βλάβη στην καρδιά του κινητήρα δεν γνωρισα. Εμπειρία απο γιαπωνέζικα δεν έχω, θα καταθέσω όμως την εμπειρία μου απο kykmo agility 150 της συζύγου το οποίο μέχρι τα 5000 κμ ειχε πάθει 3 ΦΟΡΕΣ την ιδια ακριβώς βλάβη: χάλαγαν τα ρουλεμάν του εκεντροφόρου. Με την τελευταία αλλαγή εχει πάει στα 7000 κμ και ελπίζω να κρατήσει. Δεν ξέρω αν φταίει η κυμκο ή το συνεργείο. Την πρώτη φορά είπαν για αστοχία υλικού. Την δευτερη ότι εφταιγαν τα λάδια, την τρίτη έστειλαν τον εκεντροφόρο στα κεντρικά να ελεγχθεί μήπως ήταν στραβός και έτρωγε τα ρουλεμάν, αλλά δεν ήταν. Προσωπικά προτιμώ το beve και ας εχει 12ετια στην πλάτη και 60.000 χιλιαρικα χιλιο Παρά το κυμκο της 5ετίας. Πάρα πολλοί οι λόγοι . Στο κύμκο αλλάχτηκαν και αναρτήσεις πίσω γιατί εβγαζαν λάδια, ενώ το beverly εχει ακόμα της μάννας του. Η σχάρα πίσω εχει μαδήσει ενώ του βέβερλυ έχει μόνο μερικές γρατσουνιές λόγω χρήσης.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αν αρχίσω πάλι να μιλάω για τα ιταλικά ..αντε μη τα χαρακτηρισω, βλέπω πάλι το μισό φόρουμ γκαβατζωμενο στην καμπούρα μου και τον νταζ να κουναει το κεφαλι του, ωχ τι ήθελε και τα ανακατεύει ο ζοπας παλι...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Αν αρχίσω πάλι να μιλάω για τα ιταλικά ..αντε μη τα χαρακτηρισω, βλέπω πάλι το μισό φόρουμ γκαβατζωμενο στην καμπούρα μου και τον νταζ να κουναει το κεφαλι του, ωχ τι ήθελε και τα ανακατεύει ο ζοπας παλι...


    Η απαντήσεις είναι όλες τις 4 σελίδες που προηγήθηκαν. Δεν ξέρω τι άλλο έχουμε να πούμε!
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2017
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σας.
    Είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ αυτό.
    Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το scooter μου Piaggio Police 300 ABS/ASR το οποίο αγόρασα καινούργιο τον Νοέμβριο του 2016. Το scooter έχει κάνει 3300 χλμ.
    Όταν πάω να ανοίξω το γκάζι και μετά από 15 - 20 λεπτά λειτουργίας του ακούω έναν δυνατό θόρυβο ένα βουητό στο σημείο πίσω αριστερά όπως κάθομαι. Δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω αρκετά από μηχανές. Το πρώτο του σέρβις το έκανα κανονικά. Όταν το πήγα στον αντιπρόσωπο που το αγόρασα μου είπε ότι το κάνουν αυτό τα Piaggio και ότι κάτι έχει να κάνει με μιά ''βεντάλια'' που ανοίγει στο γκάζι και ότι το γεγονός ότι κυκλοφορώ μέσα στην πόλη με μικρές αποστάσεις αυτό είναι φυσιολογικό ο θόρυβος ο οποίος είναι έντονος !!! το κράτησε ένα μεσημέρι και κάτι ''έτριψε'' και σταμάτησε ο θόρυβος προσωρινά όμως... μετά από 2 μήνες τώρα δηλαδή ξανά πάλι τα ίδια.
    Υπάρχει κάποια εξήγηση ; έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ;
    Έχω στεναχωρηθεί να πληρώσω ντούκου 4500 € και μέσα σε λίγους μήνες να έχω τέτοια προβλήματα.......
    Σας ευχαριστώ.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christaras23 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας.
    Είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ αυτό.
    Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το scooter μου Piaggio Police 300 ABS/ASR το οποίο αγόρασα καινούργιο τον Νοέμβριο του 2016. Το scooter έχει κάνει 3300 χλμ.
    Όταν πάω να ανοίξω το γκάζι και μετά από 15 - 20 λεπτά λειτουργίας του ακούω έναν δυνατό θόρυβο ένα βουητό στο σημείο πίσω αριστερά όπως κάθομαι. Δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω αρκετά από μηχανές. Το πρώτο του σέρβις το έκανα κανονικά. Όταν το πήγα στον αντιπρόσωπο που το αγόρασα μου είπε ότι το κάνουν αυτό τα Piaggio και ότι κάτι έχει να κάνει με μιά ''βεντάλια'' που ανοίγει στο γκάζι και ότι το γεγονός ότι κυκλοφορώ μέσα στην πόλη με μικρές αποστάσεις αυτό είναι φυσιολογικό ο θόρυβος ο οποίος είναι έντονος !!! το κράτησε ένα μεσημέρι και κάτι ''έτριψε'' και σταμάτησε ο θόρυβος προσωρινά όμως... μετά από 2 μήνες τώρα δηλαδή ξανά πάλι τα ίδια.
    Υπάρχει κάποια εξήγηση ; έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ;
    Έχω στεναχωρηθεί να πληρώσω ντούκου 4500 € και μέσα σε λίγους μήνες να έχω τέτοια προβλήματα.......
    Σας ευχαριστώ.
    πάς και αλλού αν θές σε εξουσιοδοτημένο. Έχεις εγγύηση και μέχρι να λήξει μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα μέχρι να στο φτιάξουν. όλα τα λεφτα πάντως η ατάκα οτι κάνεις μικρές αποστάσεις πανω σε 300άρι σκούτερ....

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το μηχανακι σου, εχει φυγοκεντρικο συμπλεκτη με 3 σιαγωνες, ο οποιος συμπλεκει και αποσυμπλεκει επανω σε μια καμπανα.

    Οταν ανοιγεις το γκαζι απαλα οι στροφες ανεβαινουν, η φυγοκεντρος δυναμη "ανοιγει" αυτες τις σιαγωνες με αποτελεσμα να πατησουν επανω στην καμπανα και να την περιστρεψουν, αφου και εκεινες περιστρεφονται.

    Οταν το ανοιγεις πολυ απαλα ή κινεισαι με λιγες rpm ... τοτε η φυγοκεντρος, δεν ειναι αρκετη για να πατησουν με δυναμη, με αποτελεσμα να πατιναρει.
    Ειναι σαν να προσπαθεις να κινηθεις με 5Km/h και 3η σχεση με αυτοκινητο... αδυνατον, εκτος και αν πατιναρεις το συμπλεκτη.

    Το αποτελεσμα στο μηχανακι σου, ειναι να θερμαινεται αρκετα το υλικο τριβης του συμπλεκτη και η καμπανα να αποκτα γυαλαδα. Συν τοις αλλοις, αποκταει και τη σκονη απο το υλικο που φθειρεται με ακομα πιο εμφανες το σκηνικο που περιεγραψες και στο μαστορα σου.


    Αν σε 1 χρονο κανεις 4000χλμ ... με ρυθμο "σερνομαι ωχ αμαν" δοκιμασε τουλαχιστον να αποφευγεις να κινεισαι με τον τροπο που προανεφερα (αυτοκινητο).
    Ειτε λιγο πιο αργα ωστε το πατιναρισμα να κραταει λιγοτερο, ειτε λιγο πιο γρηγορα, τοσο ωστε ο συμπλεκτης-καμπανα να ειναι 1:1 στις περιστροφες σου. Τερμα συμπλεξη δηλαδη.
    Εαν βρισκεσαι πισω απο αυτοκινητο που ο οδηγος του τον παιζει με 10Km/h ... αφησε αποσταση και δωσε σταθερο, παραπανω γκαζι μονοκοπανια, ειτε προσπερνα τον να παει στο διαολο.
    Στα φαναρια, δωσε λιγο παραπανω γκαζι απ'οτι συνηθιζεις για την εκκινηση (οχι ν'αφησεις μπιελα στην ασφαλτο ημαρτον) ...αφου περασεις τα 30χλμω μειωσε το προοδευτικα.
    Θα βοηθησει το συμπλεκτη, αφου θα πατιναρει λιγοτερο και θα συμπλεξει πληρως λογω περισσοτερων στροφων.


    Υ.Γ. Παραφλου και ιμαντα, αλλαζετα στην διετια εαν δεν πιανεις τα χιλιομετρα, που δεν το βλεπω να τα πιανεις.
    Υπαρχουν πολλα φυντανια εκει εξω, που μοντελα 10ετιας με 30000χλμ τα βγαλανε μπουρδελα με τον ιμαντα να κοβεται στα 10000χλμ.
    "λαστιχο" ειναι και αυτος, στη 2ετια ξεραινεται και παπαλα... τι κι αν εκανε ΜΟΝΟ 9000 στα 4 χρονια...?
    Ομοιως και το παραφλου, στη 2ετια, αλλαγη. Θα γλιτωσεις την τρομπα.


    Η συμβουλη μου, πηγαινε σε ενα ΚΑΛΟ εξουσιοδοτημενο ... ή ακομα καλυτερα πηγαινε στον καλυτερο που ειδικευεται σε αυτα και στα παπαρια σου η εγγυηση.
    Ενα τριψιμο θα κανει μονο την καμπανα (η αμμοβολη) και ενα χαραγμα στο υλικο τριβης απο τις σιαγωνες και η κατασταση θα βελτιωθει κατα πολυ εαν κινεισαι οπως προανεφερα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Τις σιαγωνες φυγοκεντρικου σου ετριψε γι'αυτό σταμάτησες να το ακούς.
    Το ότι κανείς αποστάσεις μέσα στην πόλη επιβαρύνει το "θέμα" και φαντάζομαι ότι κάνει και ζεστή στην πόλη που μένεις,σωστά;;;
    Προσπάθησε να ανοίγεις λίγο πιο απότομα το γκάζι στα ξεκινήματα για να μην πατιναρει πολύ και σου επιβαρύνει τις σιαγωνες.






    Αν δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα (δεν είναι μεμπτό) δες κάνα βίντεο στο YouTube με το πώς γίνεται η μετάδοση της κίνησης στα σκούτερ.
    Αν είσαι Αθήνα στείλε μου πμ να σε στείλω σε συνεργείο (εξουσιοδοτημένο)

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/02/2019
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα!! Πήρα ένα καινούργιο bevelry 300 police στα 35-45 χιλιόμετρα με κάνει ένα μικρό σφύριγμα να το πω κάτι σαν να τρίζει λίγο πολύ χαμηλό θόρυβο το γκάζι σιγά σιγά το ανοίγω και το κρατάω σταθερά όταν τ κάνει!!! Μου είπαν ίσως είναι το variator!!! Τι λετε

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Σταματήστε να αγοράζετε σκούτερ police . Πάρτε τα απλά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2018
    Μηνύματα
    13
    καλύτερα να μην δίνουμε συμβουλές οδηγήσεις σε άτομα που δεν ξέρουμε την οδηγική τούς ικανότητα
    καλύτερα να δώσεις λεφτά σε συνεργείο παρά σε αποκλειστική

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Είσαστε καφροι ρε. Γμθηκα στο γέλιο..

    Οκ είμαι και γω λίγο.

    Το καθάρισα όμως γιατί το γμσμε το θρεντ.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    5
    Είμαι κάτοχος ενός beverly 350 του 14 το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από προχθές όταν ανοίγω γκάζι απότομα αισθάνομαι τον πισινό τροχό να φεύγει αριστερά σαν να πετάει κώλο π.χ. τι μπορεί να φταίει
    Τελευταία τροποποίηση από tasos265; 25/09/2019 στις 16:32.

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος ενός beverly 350 του 14 το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από προχθές όταν πατάω γκάζι απότομα αισθάνομαι τον πισινό τροχό να φεύγει αριστερά σαν να πετάει κώλο π.χ. τι μπορεί να φταίει
    Πώς ακριβώς πατάς το γκάζι στο beverly; Μετατροπή με πετάλια;
    Life begins at 45°.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF