Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #61
    Ή Λαστιχα θες ή αερα στα λαστιχα ή κατι εχει φυγει απο τη θεση του ...αλλα μαλλον λαστιχα θες .

  2. #62
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.226
    Οδήγηση με πόδια στο τιμόνι, τα πετάλια είναι για τους φλώρους

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος ενός beverly 350 του 14 το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από προχθές όταν πατάω γκάζι απότομα αισθάνομαι τον πισινό τροχό να φεύγει αριστερά σαν να πετάει κώλο π.χ. τι μπορεί να φταίει
    Πρώτη πιθανότητα... να πετάει κώλο. Οπότε ίσως χρειάζεται να αλλάξεις λάστιχο, ή να πηγαίνεις σε καλύτερη άσφαλτο. Εναλλακτικά, μην καρυδώνεις το γκάζι.

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος ενός beverly 350 του 14 το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από προχθές όταν πατάω γκάζι απότομα αισθάνομαι τον πισινό τροχό να φεύγει αριστερά σαν να πετάει κώλο π.χ. τι μπορεί να φταίει
    μηπως εχει φαει τα συνεμπλοκ!! βαλε το μηχανακι στο διπλο σταν και πιασε τον τροχο να τον κουνας δεξια αριστερα να δεις κουναει η βασει του μοτερ!!. αν κουναει θελει αλλαγη τα συνεμπλοκ.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος ενός beverly 350 του 14 το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από προχθές όταν ανοίγω γκάζι απότομα αισθάνομαι τον πισινό τροχό να φεύγει αριστερά σαν να πετάει κώλο π.χ. τι μπορεί να φταίει
    fixed.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    μηπως εχει φαει τα σάιλεντ μπλοκ. Βαλε το μηχανακι στο διπλο σταντ και πιασε τον τροχο να τον κουνας δεξια αριστερα να δεις κουναει η βαση του μοτερ. Αν κουναει θελουν αλλαγη τα σάιλεντ μπλοκ.
    fixed κι αυτό, και μια πολύ πιθανή απάντηση στο ερώτημά σου, μαζί με έλεγχο ελαστικού, πίεσης, δεσίματος τροχού, καθώς επίσης και έλεγχο στο μπροστινό σύστημα (τροχός, ρουλεμάν, ρουλεμάν τιμονιού).
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    5
    Τελικά το πήγα σήμερα στην piaggio. το πήγε μία
    βόλτα ο μηχανικός και μου λέει βάση μηχανής από 180 μέχρι 250 ευρώ τι λέτε εσείς?
    Τελευταία τροποποίηση από tasos265; 25/09/2019 στις 16:36.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Τελικά το πήγα σήμερα στην piaggio. το πήγε μία
    βόλτα ο μηχανικός και μου λέει βάση μηχανής από 180 μέχρι 250 ευρώ τι λέτε εσείς?
    Τι βάση είναι αυτή και κάνει τόσα? Δεν ξέρω τιμές αλλά είναι μου φαίνονται πολλά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    fixed.



    fixed κι αυτό, και μια πολύ πιθανή απάντηση στο ερώτημά σου, μαζί με έλεγχο ελαστικού, πίεσης, δεσίματος τροχού, καθώς επίσης και έλεγχο στο μπροστινό σύστημα (τροχός, ρουλεμάν, ρουλεμάν τιμονιού).
    Το έβαλα στο διπλό stand και όντως έχει πολλά μπόσικα!

  8. #68
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Τελικά το πήγα σήμερα στην piaggio. το πήγε μία
    βόλτα ο μηχανικός και μου λέει βάση μηχανής από 180 μέχρι 250 ευρώ τι λέτε εσείς?
    Τόσα του λείπουν; Τι εννοεί βάση μηχανής; Τα συνεμπλόκ χαμηλά κάτω από τον κινητήρα;
    Δυό λαστιχάκια είναι, πιο πολύ το κόστος του να λυθεί το μισό μηχανάκι για να φορεθούν, παρά τα ανταλλακτικά.
    Βαριά ένα πενηντάρι (πολλά λέω).

    Προσωπικά σταμάτησα να πηγαίνω στην Piaggio (έχω ένα Scarabeo 200) πριν ακόμα λήξει η εγγύηση. Όχι μόνο για το ότι έλεγαν, σήμαινε και κατοστάρα, αλλά ήταν και επικίνδυνοι.
    Δεν υπάρχει ένα συνεργείο κοντά σου που να το έχει ένας τίμιος και καλός μάστορας;

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    tase 265 μάντεψε ποιος έχασε τον έλεγχο και μαζί με αυτόν το όποιο δίκιο που μπορεί να είχε!

    Αφού αργά ή γρήγορα θα το δει κάποιος απ' τη διαχείριση ώστε να κρίνει αν το παραγάμησε ,όπως είπες, ή όχι, εσύ τι δουλειά είχες να τον βρίσεις?

    Μη μου απαντήσεις, ρητορική ήταν η ερώτηση.

    Συνεχίστε στο θέμα. Τα πειράγματα και οι πλάκες είναι μέσα στο παιχνίδι. Τα όρια βρείτε τα μόνοι σας.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/09/2019 στις 21:06.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    ΕΓΩ, θα το πηγαινα σε ενα αλλο συνεργειο να ξεπρεσαρει και να αλλαξει μονο τα συνεμπλοκ. η αντιπρ/πια δεν ασχολειτε, σου λεει αλλαγη βασης και τελος.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα παιδιά πήγα σήμερα να βάλω το μηχανάκι μπροστά ανοίγω διακόπτη ρεύμα κομπλέ δεν παίρνει μπροστά δεν δουλεύει η μίζα σαν να έχω το stan ανοιχτό τι μπορεί να φταίει? μου το χε κάνει κάνα 2 3 φορές αλλά έσβηνα διακόπτη έβγαζα τα κλειδιά τα ξανά έβαζα και έπαιρνε

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά πήγα σήμερα να βάλω το μηχανάκι μπροστά ανοίγω διακόπτη ρεύμα κομπλέ δεν παίρνει μπροστά δεν δουλεύει η μίζα σαν να έχω το stan ανοιχτό τι μπορεί να φταίει? μου το χε κάνει κάνα 2 3 φορές αλλά έσβηνα διακόπτη έβγαζα τα κλειδιά τα ξανά έβαζα και έπαιρνε
    Διακόπτης του σταντ? Maybe
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tasos265 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά πήγα σήμερα να βάλω το μηχανάκι μπροστά ανοίγω διακόπτη ρεύμα κομπλέ δεν παίρνει μπροστά δεν δουλεύει η μίζα σαν να έχω το stan ανοιχτό τι μπορεί να φταίει? μου το χε κάνει κάνα 2 3 φορές αλλά έσβηνα διακόπτη έβγαζα τα κλειδιά τα ξανά έβαζα και έπαιρνε
    Ακριβώς αυτό που λες έγινε στο καινούριο μου citycom πριν από 10 μέρες.
    Κάτω από το κάθισμα είχε μια κολοφισα που δεν έκανε επαφή. Στην αρχή μετά από δυο-τρεις προσπάθειες έπαιρνε μπροστά και εμένα , μετά πέθανε.
    Τι ήταν;. Ελαττωματική ασφάλεια φισας. Το πλαστικό κούμπωμα έδειχνε ότι ασφαλίζει αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα ξεκούμπωνε .
    Κοίταξε και στην δική σου περίπτωση μήπως συμβαίνει το ίδιο.
    Γενικά δες τις φισες από τα καλώδια , κάποιο δεν κάνει επαφή.

  14. #74
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό που λες έγινε στο καινούριο μου citycom πριν από 10 μέρες.
    Κάτω από το κάθισμα είχε μια κολοφισα που δεν έκανε επαφή. Στην αρχή μετά από δυο-τρεις προσπάθειες έπαιρνε μπροστά και εμένα , μετά πέθανε.
    Τι ήταν;. Ελαττωματική ασφάλεια φισας. Το πλαστικό κούμπωμα έδειχνε ότι ασφαλίζει αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα ξεκούμπωνε .
    Κοίταξε και στην δική σου περίπτωση μήπως συμβαίνει το ίδιο.
    Γενικά δες τις φισες από τα καλώδια , κάποιο δεν κάνει επαφή.
    Κάτι ανάλογο με προβηματική φύσα μετά τη μπαταρία είχα παλιότερα σε ένα SH150.
    Τις πρώτες φορές έπαιρνε αλλά με "δυσκολία" μέχρι που πέθανε τελείως.
    Δυστυχώς, πριν βρεθεί το πρόβλημα με τη φύσα, άλλαξα μπαταρία (τσάμπα λεφτά )
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #75
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2020
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα σας,είμαι κάτοχος Piaggio carnaby 300 και γενικά με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.
    Πρόσφατα πίστευα ότι έχανε παραφλου,το πήγα στο συνεργείο μετά από ψάξιμο όπως είπε δεν βρήκε κάτι πέρα ότι είχε μαζέψει αέρα και έβαλε καινούρια οπότε όλα καλά.
    Μετά από μέρες χρήσεις παρατηρούσα κ κάποια υγρά εκεί μπροστά κ ολο κ περισσότερο το βερβιλαντερ να δουλεύει.
    Σήμερα μετά από απόσταση 20-25 χιλιόμετρα δούλευε ασταμάτητα,το έβαλα διπλη κ το άφησα να δω αν θα σταματήσει,μετα από 5 λεπτά συνέχισε να δουλεύει.Λετε να έχει χάσει πάλι τα υγρά του για αυτό η τόση χρήση του η απλά είναι φυσιολογικό?
    Δώστε τα φώτα σαν να ξέρω τι να πω κ του μάστορα

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF