Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    δεν ειναι φυσιολογικο να δουλευει συνεχεια επι 5 λεπτα, ενω το εχεις στο διπλο σταν χωρις να τραβαει ζορι. Να δεις τον θερμοστατη, και αν εχει κανει εξαερωση το κυκλωμα, η εχει ακομα αερα μεσα. Και κατι ακομα,να τσεκαρεις το δοχειο διαστολης αν εχει κανενα [ ραγισμα σπασιμο] και δεν τραβαει υγρο ωστε να κανει πληρωση οταν πρεπει. θα σου ελεγα να δεις και την αντλια νερου, αλλα λογικα θα την ειδε το μαστορι.

  2. #77
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2020
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα και από μένα Αν και διαβάζω συχνά δεν έχει τύχει ποτέ να κάνω εγγραφή για να γράψω κάποιο Post, Οπότε κύριοι τα φώτα σας έχω ένα Piaggio Beverly 300 το οποίο δεν με έχει ταλαιπωρήσει καθόλου Όσα χρόνια το έχω παρά μόνο τώρα τις τελευταίες δύο εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα αν το μηχανάκι μείνει παραπάνω από δύο μέρες σε ακινησία όταν το βάζω μπρος ανεβάζει ταχύτητα θερμοκρασία... τα υγρά το βεντιλατέρ, θερμοστάτης, και αντλία νερού είναι ελεγμένα και λειτουργούν κανονικά, Το πρόβλημα είναι ότι εγκλωβίζεται αέρας ακριβώς πάνω από το θερμοστάτη και για κάποιο λόγο δεν γίνεται κύκλωμα στα νερά Αν ανοίξω τη βίδα κι της ανακούφισης της εξαέρωσης όλα επανέρχονται στο κανονικό τους ρυθμό η θερμοκρασία πέφτει και όλα λειτουργούν κανονικά, πώς γίνεται να εγκλωβιστεί αέρας σε ένα Κλειστό κύκλωμα Σκέφτομαι κάτι σχετικό με τη φλάντζα Μα δεν έχω απώλεια υγρών μπερδεμένα λάδια ή φουσκώματα Λοιπόν για πείτε μου τη γνώμη σας

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fragias Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από μένα Αν και διαβάζω συχνά δεν έχει τύχει ποτέ να κάνω εγγραφή για να γράψω κάποιο Post, Οπότε κύριοι τα φώτα σας έχω ένα Piaggio Beverly 300 το οποίο δεν με έχει ταλαιπωρήσει καθόλου Όσα χρόνια το έχω παρά μόνο τώρα τις τελευταίες δύο εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα αν το μηχανάκι μείνει παραπάνω από δύο μέρες σε ακινησία όταν το βάζω μπρος ανεβάζει ταχύτητα θερμοκρασία... τα υγρά το βεντιλατέρ, θερμοστάτης, και αντλία νερού είναι ελεγμένα και λειτουργούν κανονικά, Το πρόβλημα είναι ότι εγκλωβίζεται αέρας ακριβώς πάνω από το θερμοστάτη και για κάποιο λόγο δεν γίνεται κύκλωμα στα νερά Αν ανοίξω τη βίδα κι της ανακούφισης της εξαέρωσης όλα επανέρχονται στο κανονικό τους ρυθμό η θερμοκρασία πέφτει και όλα λειτουργούν κανονικά, πώς γίνεται να εγκλωβιστεί αέρας σε ένα Κλειστό κύκλωμα Σκέφτομαι κάτι σχετικό με τη φλάντζα Μα δεν έχω απώλεια υγρών μπερδεμένα λάδια ή φουσκώματα Λοιπόν για πείτε μου τη γνώμη σας
    Καλωσηρθες.

    Στο κλειστο κυκλωμα, δεν μπορει να δημιουργηθει απο το τιποτα "αερας", εκτος και αν εχεις διαρροη στη φλατζα καυσης ή αν καποιο κολάρο (χαμηλα, κατω απο τη σταθμη του παραφλου) ειναι χαλαρο.
    Το κυκλωμα σου δεν εχει βαλβιδα εκτονωσης σε δοχειο διαστολης. Οταν το υγρο κρυωνει, δημιουργει υποπιεση λογω συστολης, εαν ενα κολαρο ειναι χαλαρο, τοσο ωστε να μην χανει υπο πιεση, ή οταν ολα ειναι ζεστα, οταν κρυωσει θα ρουφηξει αερα.
    Ειναι και αυτη μια πιθανοτητα, οποτε:

    1) Ελεγξε ολους τους σφικτηρες και αντικατεστησε οσους "πρεσσάρονται" με κλασσικους, καλης ποιοτητας. ΜΗΝ τους παρασφιξεις.
    2) Γεμισε παραφλου
    3) Χαλαρωσε τη βιδα απο το καβουκι του θερμοστατη, μεχρι να φυγει ο αερας. (Χρησιμοποιησε αλφαδολαστιχο, ωστε να μην τα κανεις ολα μουνι, βοηθαει η οπη που υπαρχει)
    4) Βαλε μπρος και ανα τακτα χρονικα διαστηματα μεχρι να μπει το βεντιλατερ, συνεχιζε να χαλαρωνεις τη βιδα ωστε να φυγει οσος αερας παγιδευεται.
    5) Οταν μπει το βεντιλατερ σε λειτουργια, ανεβασε στροφες ωστε η αντλια (1:1 με τις στροφες του κινητηρα στο συγκεκριμενο μοτερ) να παρεχει αυξημενη ροη λογω ανοιχτου θερμοστατη και να διωξει οσες ακομα φυσαλιδες μπορει να εμειναν καπου.
    6) Συμπληρωσε υγρο στο παγουρι, περιμενε να κρυωσει το μοτερ και κλεισε ταπα.

    Ο σκοπος της εξαερωσης, ειναι να μην υπαρχουν μεγαλες φυσαλιδες αερα συγκεντρωμενες, καθως τοπικα η θερμοκρασια ανεβαινει με αποτελεσμα ραγισμα, στραβωμα, διαρροη απο τη φλατζα με κακες συνεπειες.
    Εαν η διαδικασια εγινε σωστα και εξακολουθει να γεμιζει αερα καταληγοντας στο καβουκι του θερμοστατη, τοτε προερχεται απο φλατζα δυστυχως (ή και ραγισμα).
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2020
    Μηνύματα
    5
    ευχαριστώ για το ταχύτατο feedback Δυστυχώς για μένα όλα τα προαναφερθέντα έχω ήδη κάνει και παρόλα αυτά μου παρουσιάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα μόνο όταν μείνει παραπάνω από δύο μέρες σε αδράνεια. όταν το χρησιμοποιώ καθημερινά δεν μου παρουσιάζει κανένα απολύτως πρόβλημα παρότι οι συνθήκες χρήσης του είναι σχεδόν εθνική οδό και άρα ταχύτητες 80 plus, με 5800 rpm και πάνω, λόγω αυτού θεωρώ άτυχο τον εαυτό μου γιατί το μόνο που μου ταιριάζει είναι ράγισμα και όχι φλάντζα, το Θεμα είναι αν αξίζει τον κόπο,και αν είναι value να επισκευαστεί κάτι που δεν είναι και σίγουρο το τι είναι η να μπω σε μια διαδικασία αντικατάστασης μοτέρ με ένα "γουρούνι στο σακί"

  5. #80
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2020
    Μηνύματα
    5
    Σκέφτηκα επίσης... Αν και δεν είμαι υπέρ αυτής της τακτική"πατεντα" αν θα κάνω μία τρυπούλα στο πλάι από το θερμοστάτη έτσι ώστε να αφήνω το κύκλωμα ακόμα μία δίοδο ώστε να σπρώχνει τον αέρα στο δοχείο διαστολής Ίσως να μου δώσει το περιθώριο του χρόνου ώστε να μεγαλώσει η βλάβη χωρίς να ασχολούμαι τακτικά μαζί της και να βγάλω συμπέρασμα το τι φταίει σε δεύτερο χρόνο, χωρίς να έχω τον κίνδυνο να κάψω τη φλάντζα στα 5 λεπτά

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ο θερμοστάτης κλεινει τελειως.
    Δεν ξερω εαν τον περιεργαστηκες για να 'χεις μια εικονα, αλλα στην καλυτερη να ανοιξεις μια τρυπουλα των 3mm στο "πιατο" που ανοιγοκλεινει. Αντε, αλλη μια τρυπα των 3mm αντιδιαμετρικα.
    ΟΚ, θα περασουν οι φυσαλιδες απο εκει οταν μεινει ακινητο... so what. Οταν απο το ρηγμα περασει κι αλλος αερας/καυσαεριο? Θα εκτονωσει η τάπα ή θα πρηστει κανα κολάρο?
    Δεν αξιζει το τζερτζελο και τον πειραματισμο.

    Υπαρχουν χημικα τεστ, για ελεγχο διαρροης απο φλάτζα η ρήγμα.
    Εαν δεν βρεις καποιο συνεργειο που μπορει να το κανει, αγορασε ενα απο ebay uk/de.

    Επισης, δεν χρειαζεται να απελπιζεσαι και να ξηγιεσαι αλλαγη μοτερ για πλακα.
    Εαν η κεφαλη εχει ρηγμα, βρισκεις μια μεταχειρισμενη γεμάτη ή αγοράζεις μια καινουρια και τελος.
    Δεν αξιζει να παρεις μεταχειρισμενο μοτερ... ο μεσος χρησης σε αυτη την κατηγορια, δεν χαμπαριαζει τιποτα.
    Μεγαλο ρισκο, εκτος και αν ειναι απο τρακαρισμενο που μαρτυράει ενδεικτικα την προτερη χρήση/συντήρησή του.


    Οταν μετα απο τις 2 μερες ακινησιας που αναφερεις, ΧΩΡΙΣ να βαλεις μπροστα τον κινητηρα, ξεβιδωσεις την ταπα πληρωσης απο το παγουρι, υπαρχει περισσεια πιεση ή οχι;
    Επισης χωρις να βαλεις τον κινητηρα σε λειτουργια, διαπιστωσες ξεβιδωνοντας το βιδακι εξαερωσης, πως υπαρχει οντως αερας παγιδευμενος;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2020
    Μηνύματα
    5
    θεωρώ ότι δεν είναι 100% σίγουρο ότι είναι από το καπάκι υπάρχει και η περίπτωση να είναι από τον κύλινδρο το έχω δει να συμβαίνει όχι σε μονοκυλινδρο βέβαια, θα έπρεπε να μου φουσκώνει τα νερά όμως όπως και να χει πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει. Οταν το χρησιμοποιώ κάνω μονοκόμματα περίπου 20 χιλιόμετρα, χωρίς καν η βελόνα να περάσει τη μέση,. Όταν παρουσιάζεται η βλάβη δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε ενάμιση χιλιόμετρο η θερμοκρασία ανεβαίνει και ξεπερνάει μέση παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ και αν δεν σταματήσω φουσκώνει απευθείας και μου βγάζει από την τάπα τα ψυκτικά.
    Αυτό με το κιτ ελέγχου Να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει για τι ακριβώς μιλάς ξέρω για κάποια υγρά τα οποία βλέπει κανείς διαρροή Στον κύλινδρο για το ανάποδο όμως δεν έχω δει ποτέ κάτι.
    Τώρα σε οποιαδήποτε συνθήκη και παλιότερα και τώρα οπότε ανοίγω την τάπα υπάρχει μία μικρή πίεση στο κύκλωμα με μικρή εκτόνωση αέρα Οπότε ανοίγω για να τσεκάρω στάθμη. Να πω την αλήθεια δεν είχε τύχει ποτέ να τσεκάρω το βιδάκι εξαέρωσης στο παρελθόν, ούτε και τώρα το έκανα συνήθως βάζω μπροστά φεύγω και Το αντιλαμβάνομαι αμέσως μετά, η στάθμη όμως από τη στιγμή που ξεκίνησε το πρόβλημα δυόμιση εβδομάδες πίσω την έχω τσεκάρει αρκετές φορές στις δύο από αυτές έτυχε να το ανοίξω υποψιαζομενος... παρότι η στάθμη ήταν οκ αντιμετώπισα και πάλι το πρόβλημα αυτό, το χώρο που καταλαμβάνει ο αέρας θα πρέπει να δω και αύξηση στάθμης?
    Στο σύνολο μου το έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής τέσσερις φορές και από την πρώτη φορά προέβη σε ελέγχω κυκλώματος και προληπτικής αντικατάστασης εξαρτημάτων, Τι να πω Είμαι σε δίλημμα.. Από την άλλη δε μπορώ να είμαι με ένα κατσαβίδι και ένα 8ρακι στο χέρι, ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!!

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εαν καποιο κολάρο στη συστολή του υγρου, δεν μπάζει αερα απο μικροδιαρροη, τοτε πολυ πιθανον να ειναι ρηγμα.
    Το τεστερ που ανεφερα, ειναι στην ουσια ενα υγρο που αντιδρά με τα παραγωγα της καυσης του κινητηρα.
    Εαν αυτα βρισκονται στο κυκλωμα του ψυγειου, τοτε εισαι πλεον βεβαιος για τη ζημια.

    Το οτι πηγαινεις πορεια και δεν φουσκωνουν τα υγρα, ισως οφειλεται στο γεγονος οτι το κυκλωμα ψυξης του, ειναι πολυ αποδοτικο.
    Παραπλησιο μεγεθος ειχαν και τα 500άρια... με αντλια που περιστρεφοταν 3:1 σε σχεση με το στροφαλο και οχι 1:1 οπως στο δικο σου.

    Γνωμη μου, μην πας για μεταχειρισμενο μοτερ. Βρες ενα αξιοπιστο εξουσιοδοτημενο για Piaggio και δες τι μεμονωμενα κομματια μπορεις και αξιζει να παρεις μεταχειρισμενα ή και καινουρια.
    ΕΙΔΙΚΑ εαν σκοπευεις να το κρατησεις.
    Τα μοτερ αυτα εαν εξαιρεσεις την ατυχια που σου 'κατσε καθως και τις καρκινιαρικες αντλιες νερου, ειναι πολυ ανθεκτικα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #84
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Θα πρότεινα αλλαγή θερμοστάτη κι ας δείχνει σωστός.
    Τα συμπτώματα που αναφέρεις εκεί με οδηγούν.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα αλλαγή θερμοστάτη κι ας δείχνει σωστός.
    Τα συμπτώματα που αναφέρεις εκεί με οδηγούν.
    Για τον αερα που συσσωρευεται;;
    Εμενα αυτο με προβληματιζει.
    Ο θερμοστατης επισης λειτουργει κανονικα αν σκεφτεις πως δεν ανεβαζει θερμοκρασια σε καθημερινη βαση, ειτε εν κινησει εντος ειτε εκτος με 80χλμ/ω... παρα μονο αν μεινει ακινητο...

  11. #86
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Για τον αερα που συσσωρευεται;;
    Εμενα αυτο με προβληματιζει.
    Ο θερμοστατης επισης λειτουργει κανονικα αν σκεφτεις πως δεν ανεβαζει θερμοκρασια σε καθημερινη βαση, ειτε εν κινησει εντος ειτε εκτος με 80χλμ/ω... παρα μονο αν μεινει ακινητο...
    Βουλωμένο σωληνάκι που πάει στο δοχείο διαστολής?
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Βουλωμένο σωληνάκι που πάει στο δοχείο διαστολής?
    Ο συγκεκριμενος κινητηρας, εχει μια εξοδο απο το καβουκι του θερμοστατη και μια εισοδο στην τρομπα νερου.
    Τα σωληνακια που συνδεονται με το δοχειο διαστολης ειναι δυο και βρισκονται στις δυο ψηλοτερες γωνιες του ψυγειου.

    Το κυκλωμα του, οπως και τα περισσοτερα κυκλωματα, εξαερωνονται πληρως, εαν και εφοσον το υγρο ακουμπησει θερμοστατη ωστε επαγωγικα να τον θερμανει και να ανοιξει ωστε να κυκλοφορησει.
    Αυτος ειναι και ο λογος που κανεις εξαερωση απο το καβουκι του θερμοστατη σε πολλα οχηματα.
    Χωρις επαφη με το υγρο, δεν ανοιγει! Αν δεν ανοιξει, οσο υγρο εχει στην κυλινδροκεφαλη κανει βολτα απο τη bypass μεχρι την φτερωτη της αντλιας ξανα και ξανα, μεχρι να γινει ατμος.
    Ο θερμοστατης θα ζεσταθει επαγωγικα με την κεφαλη... οοοοοοοοταν ζεσταθει... στο μεταξυ τα κλαις τα λεφτα στανταρακι!

    Ακομα και ταβερνιαρικη εξαερωση να κανεις, με την προυποθεση οτι ο θερμοστατης "βραχηκε" ωστε να ανοιξει οταν πρεπει, η παροχη της αντλιας, ο κραδασμος και η κινηση, θα διωξουν σχεδον ολο τον αερα προς το ψυγειο και κατα συνεπεια δοχειο διαστολης.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2020
    Μηνύματα
    5
    θερμοστάτης νερού κάποια σωληνάκια κάποια άλλα κόψιμο όλοι οι σφιγκτήρες ήταν στις προληπτικές αντικαταστήσει, αντιψυκτικά είχαν αντικατασταθεί προ του προβλήματος και ήταν σε άριστη κατάσταση... νομίζω βέβαια ότι δεν δεν έχω και πολλές επιλογές μία που σήμερα παρουσίασε μία μικρή άρνηση.... και το πρωί και το απόγευμα Στο να πάρει μπροστά με το ανάλογο ρετάρισμα αφού πήρε Καθώς επίσης και μία μικρή απώλεια ψυκτικών, όποτε κύριοι ευχαριστώ για το χρόνο σας, και επειδή Να πω την αλήθεια δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε το χώρο να βγάλω τη δουλειά μόνος μου, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι σε Θεσσαλονίκη (μαστορι) είναι ευπρόσδεκτο

  14. #89
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Μάλλον φλάντζα. Από εδώ κ πέρα θα αρνείται όλο κ περισσότερο να πάρει μπροστά μέχρι να δεις άσπρο καπνό.
    Υπολόγισε ένα 300-350 αρι.
    Been there done that.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #90
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2020
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα κύριοι, είχα κι εγώ θέμα τις τελευταίες ημέρες με την ψύξη στο beverly 300i '11 που έχω. Γύρω στα 25000 χμ έχει και είναι το πρώτο σοβαρό πρόβλημα που μου παρουσιάζει. Μόλις ενημερώθηκα απ' τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο ότι είναι η αντλία του νερού που είχε θέμα, έμπλεκε νερά με λάδια, και θα περιμένω να μου πουν εάν "πειράχτηκε" η φλάντζα κεφαλής..

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF