Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/11/2007
    Μηνύματα
    2

    ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

    Θα ήθελα να επιστήσω τη προσοχή σε όσους σκέφτονται την αγορά scooter και βλέπουν τα Piaggio σαν μία φτηνή και εμπορική λύση. Υπήρξα κάτοχος Beverly 250 και τώρα Vespa 250 GTS (που φορούν το ίδιο μοτέρ) και οι ζημιές που αντιμετόπισα ήταν ΑΔΙΑΝΟΗΤΕΣ για καινούργια μηχανάκια. Αξίζει πρώτα να ανφέρω πως οδηγώ μοτοσυκλέτες από το 1988 κι έχω αλλάξει πολλές Ιαπωνικές. Ουδέποτε αντιμετώπισα κάτι ανάλογο!
    Το Beverly 250 από τότε που το αγόρασα καινούργιο είχε σοβαρό πρόβλημα στην εκκίνηση (δεν επαιρνε μπροστά κρύο με τίποτα!). Το χειρότερο ήταν πως τα 2 εξουσιοδοτημένα συνεργεία στα οποία το πήγα δεν μπορούσαν να βρουν τη βλάβη με τίποτα!! Τελικά μετά από ενάμιση μήνα διπιστώθηκε ρωγμή στον κύλινδρο (!) και ανικαταστάθηκε στη εγγύηση (άκουσα βέβαια τη γκρίνια του εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου πως τον έριξα έξω (!!) γιατί πληρώθηκε από τη Piaggio μόνο ένα μικρό ποσοστό από τις εργατοώρες του!)
    Στη συνέχεια ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PIAGGIO (Vespa 250 GTS ) θεωρώντας πως το προηγούμενο γεγονώς ήταν απλώς τυχαίο! Δεν ήταν όμως!. Στα 13.500 χλμ - κι ενώ είχα κάνει service στα 7.100 χλμ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ!! (Η πρώτη διάγνωση λέει για κύλινδρο, στρόφαλο, μπιέλα) Τη πάτησα μάλιστα διπλά! Το κόστος είναι 1000 + Ευρώ και καλούμαι να το πληρώσω εγώ!! Αυτό συμβαίνει γιατι αντί για service στα 10.000 χλμ και έλεγχο λαδιού (χωρίς αλλαγή!) στα 5.000 χλμ. εγώ έκανα service στα 7.100 χλμ και τώρα έχω 13.500 χλμ. (δεν έκανα δηλαδή το έλεγχο σε dealer) Κανείς όμως (dealer / αντιπροσωπεία) δε παραδέχεται πως η βλάβη αυτή είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ!!
    Εγώ έπαθα κι έμαθα!! Ποτέ πια PIAGGIO, καθώς οι φτηνές λύσεις αποδεικνύονται πολύ ακριβές!! Καταλαβαίνω πως για όσους θέλουν ένα εμπορικό scooter για να πηγαίνουν στη δουλειά τους, δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές. θα πρέπει όμως πια οι εταιρίες να σέβονται τους πελάτες τους και τη ποίοτητα των προΙόντων που παρέχουν!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    600
    καταρχην δεν νομιζω οτι το beverly 250 που λες αποτελει φτηνη λυση στην αγορα τοων σκουτερ !

    τωρα.....εχω ενα beverly 250 και εχω κανει μαζι του 36000κμ με τα σερβις του κανονικα και προβλεπομενα....
    Δεν ειχα ΠΟΤΕ κανενα προβλημα ......................
    ...πραγματικα !
    τι να πω.....ειναι να μην σου κατσει τελικα !!

  3. #3
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    43.000χιλ σε 4χρονια και συνεχιζω χωρις να σκεφτομαι καθολου να το αλλαξω για κατι αλλο το runnerακι μου το 125.

    Σκυλι μαυρο,μια λαμπα και ενα βαριατορ του εχω αλλαξει (41.000χιλ) και αυτο γιατι δεν μου αρεσε που εκανε εναν θορυβο σπαστικο κατα την εκκινηση και μονο.
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Κώστα γιατί δεν ακολούθησες τις οδηγίες συντήρησης, τουλάχιστον όσο ήταν στην εγγύηση;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/11/2007
    Μηνύματα
    2
    Σίγουρα ήταν λάθος, αλλά αυτό αφορά το τυπικό μέρος (για το οποίο δε με καλύπει η εγγύηση) κι όχι το ουσιαστικό, ότι καινούργιο μηχανάκι παθαίνει μεγάλη ζημιά αδικαιολόγητα! Επί της ουσίας άλλαξα λαδια - φίλτρο, στα 1.000 και τα 7.000 - κι όχι κάθε 10.000 που λέει η Piaggio. Τυπικά θα έπερεπε να το είχα πάει στα 5.000 να μου ελένξουν τη στάθμη (χωρίς αλλαγή).

  6. #6
    αλλαγη λαδιων εχει στα 5000 χλμ και οχι απλο ελεγχο, λυπαμαι που την επαθες ετσι φιλε μου αλλα και εσυ γιατι δεν εκανες τα αυτονοητα? δηλ service οπως λεει τα προγραμματισμενα να εισαι μεσα στην εγγυηση και να μην πληρωσεις μια? και εγω αυτο το μοτερ εχω αλλα ολα τα κανω στην ωρα τους, βασικα τα λαδια θα τα αλλαζω καθε 3000 για να εχω το κεφαλι μου υσηχο. κριμα

  7. #7
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
    αλλαγη λαδιων εχει στα 5000 χλμ και οχι απλο ελεγχο, λυπαμαι που την επαθες ετσι φιλε μου αλλα και εσυ γιατι δεν εκανες τα αυτονοητα? δηλ service οπως λεει τα προγραμματισμενα να εισαι μεσα στην εγγυηση και να μην πληρωσεις μια? και εγω αυτο το μοτερ εχω αλλα ολα τα κανω στην ωρα τους, βασικα τα λαδια θα τα αλλαζω καθε 3000 για να εχω το κεφαλι μου υσηχο. κριμα
    Μα εμενα στο runner μου εχει το manual καθε 3.000χιλ αλλαγη λαδιων καθε 6.000χιλ φιλτρο λαδιου και λαδια και στα 12.000 γενικο σερβις (ιμαντα,λαδια,μπουζι,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος καθαρισμο και αλλαγη βαλβολινων στο διαφορικο).

    Τα οποια ακολουθω πιστα απο τοτε που το αγορασα και δεν εχει κανει κιχ!
    Keep spamming!!!:a13:

  8. #8
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    ego pali proti fora akouo parapona gia piaggio, scooter kai moter.
    na leges kana anorthoti na se pistepso..

    oso gia to ftini lisi
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    2500 χλμ. παραπάνω και κόλλησε το μοτέρ;;; Δε δικαιολογείται με τίποτα και μελάσσα να είχε βάλει αντί για λάδι <--(που λέει ο λόγος). Καταρχήν τι συμπεριφορά είναι αυτή απέναντί του; Εννοείται πως δεν αντιμετώπισαν όλοι τα ίδια προβλήματα με τη συγκεκριμένη εταιρία, αλλά αυτός τα αντιμετώπισε! Δεν έπρεπε να τα κοινοποιήσει; Τι θα πει "δεν τον πιστεύω"; Λέει ψέματα; Για ποιο λόγο;
    Φίλε έχω ένα yamaha townmate και του αλλάζω λάδια όποτε θυμάμαι και δεν αντιμετώπισα ποτέ, κανένα πρόβλημα, από τότε που το πήρα. Ούτε θυμάμαι από πότε. Συμβουλή δική μου, να ξαναγυρίσεις στα japan (από το japan βγήκε η λέξη "τζάμπα").
    Όσον αφορά τα προβλήματα που αντιμετώπισες, λυπάμαι πάρα πολύ! Ελπίζω να βρεθεί κάποιου είδους άκρη. Πάντως το μήνυμα ελήφθει!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    2500 χλμ. παραπάνω και κόλλησε το μοτέρ;;; Δε δικαιολογείται με τίποτα και μελάσσα να είχε βάλει αντί για λάδι <--(που λέει ο λόγος). Καταρχήν τι συμπεριφορά είναι αυτή απέναντί του; Εννοείται πως δεν αντιμετώπισαν όλοι τα ίδια προβλήματα με τη συγκεκριμένη εταιρία, αλλά αυτός τα αντιμετώπισε! Δεν έπρεπε να τα κοινοποιήσει; Τι θα πει "δεν τον πιστεύω"; Λέει ψέματα; Για ποιο λόγο;
    Φίλε έχω ένα yamaha townmate και του αλλάζω λάδια όποτε θυμάμαι και δεν αντιμετώπισα ποτέ, κανένα πρόβλημα, από τότε που το πήρα. Ούτε θυμάμαι από πότε. Συμβουλή δική μου, να ξαναγυρίσεις στα japan (από το japan βγήκε η λέξη "τζάμπα").
    Όσον αφορά τα προβλήματα που αντιμετώπισες, λυπάμαι πάρα πολύ! Ελπίζω να βρεθεί κάποιου είδους άκρη. Πάντως το μήνυμα ελήφθει!
    17.000 km με το χ9 και άλλα 25.000 με το Runner (πρώτη σειρά) δεν μου χάλασε τίποτα εκτός από την ελαττωματική (σχεδιαστικά) τρόμπα του μπροστινού στο δεύτερο. Και δεν είμαι φαν της πιστής συντήρησης σύμφωνα με το manual.

    Τώρα αν ο φίλος είχε 2 στα 2 και μάλιστα και τις 2 φορές χωρίς να ακολουθήσει τα manual....... Μήπως έχει να κάνει και με το πως τα οδηγάει εκτός απο την συντήρηση? Ειδικά το Beverly όσο και να μην το γουστάρω πάει να γίνει το νέο CB400Ν (τα κάνει όλα και συμφέρει) της Ελλάδας και κανείς δεν έχει πεί κακό λόγο. Σίγουρα μεμονωμένα περιστατικά υπάρχουν.

    Οσο για τα αντίστοιχα Japan κοστίζουν κάτι χοντρά παραπάνω, οπότε μάλλον ατυχής η σύγκριση. Εκτός αν συγκρίνουμε Townmate με Beverly οπότε γίνεται πολύ ατυχής.

    Οσο για το "κράξιμο" μάλλον απορία εκφράστηκε, και κανείς δεν είπε κάτι αρνητικό.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  11. #11
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    . Καταρχήν τι συμπεριφορά είναι αυτή απέναντί του; Εννοείται πως δεν αντιμετώπισαν όλοι τα ίδια προβλήματα με τη συγκεκριμένη εταιρία, αλλά αυτός τα αντιμετώπισε! Δεν έπρεπε να τα κοινοποιήσει; Τι θα πει "δεν τον πιστεύω"; Λέει ψέματα; Για ποιο λόγο;

    den to ksero to paidi,sorry kiolas file alla mas leei oti pire dio mixanakia kainourgia kai ta dio eixan provlima apo ti mana tous sto moter.
    ti na sou po, ego eimai dispistos se afto..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  12. #12

    Re: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Costman
    Στα 13.500 χλμ - κι ενώ είχα κάνει service στα 7.100 χλμ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ!! (Η πρώτη διάγνωση λέει για κύλινδρο, στρόφαλο, μπιέλα)
    Αυτό συμβαίνει γιατι αντί για service στα 10.000 χλμ και έλεγχο λαδιού (χωρίς αλλαγή!) στα 5.000 χλμ. εγώ έκανα service στα 7.100 χλμ και τώρα έχω 13.500 χλμ. (δεν έκανα δηλαδή το έλεγχο σε dealer) Κανείς όμως (dealer / αντιπροσωπεία) δε παραδέχεται πως η βλάβη αυτή είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ!!
    Κάτσε να καταλάβω...
    Καταρχήν δεν έκανες το service/έλεγχο στα 5,000 και μετα δεν έκανες το service των 10.000. Προφανώς σου καταλογίζουν ότι το μηχανάκι είχε κάνει 3500 χλμ εκτός του service των 10.000, και όχι επειδή δεν είχες κάνει τον έλεγχο στα 5.000. Σωστά?
    Το μηχανάκι κόλλησε από έλλειψη λαδιού?
    Περίεργο φίλε μου πάντως που έκανες τα service όπως ήθελες εσύ και όχι όπως ήθελε Pιaggio αφού ήταν σε εγγύηση.
    Ιμαντα πχ είχες αλλάξει στα 7.000? Δεν ξέρω στα πόσα θέλει το 250, αλλά το 200 που έχω εγώ πχ θέλει στα 12.000.
    Καλά ξεμπερδέματα φίλε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Συμβουλή δική μου, να ξαναγυρίσεις στα japan (από το japan βγήκε η λέξη "τζάμπα").
    Σίγουρα το Beverly δεν είναι "φθηνή λύση", αλλά μήπως έχεις πολύ καιρό να δεις τις τιμές των Japan scooter?
    Γιατί 5.000? για το αντίστοιχο του beverly, SH300 ή τα 4.600-4.700 που έχουν τα X-Max μόνο τζάμπα δεν μου φαίνονται
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Σίγουρα το Beverly δεν είναι "φθηνή λύση", αλλά μήπως έχεις πολύ καιρό να δεις τις τιμές των Japan scooter?
    Γιατί 5.000? για το αντίστοιχο του beverly, SH300 ή τα 4.600-4.700 που έχουν τα X-Max μόνο τζάμπα δεν μου φαίνονται
    Sh = made in Italy...........
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της karadrift
    Εγγραφή
    24/12/2008
    Μηνύματα
    102
    Ο ξαδερφος μου εχει ενα beverly 500 3,5 χροννια με 40000χλμ και δεν εχει κανει τσικ.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF