Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #121
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Καλημέρα παίδες! Έχω ένα Beverly του 2008 και το συνεργείο μου λέει ότι έχει κάποιο πρόβλημα η βάση της μηχανής. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις και θέλω τη βοήθεια σας. Τι είναι η βάση της μηχανής? Πρακτικά, τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!

  2. #122
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.119
    Καλημέρα, είναι κάπως αόριστη η απάντησή του, μπορεί να εννοεί ότι έχει ραγισει το πλαίσιο στο σημείο που βιδώνει το μοτέρ ή αντιστροφα να να έχει ρωγμή κάποιο σημείο του μοτέρ που εδραζεται στο πλαισιο.

    Μήπως δεν καταλαβες σωστά? Πρέπει να του ζητήσεις διευκρινήσεις ή αν τον εμπιστεύεσαι αστον να το επισκευάσει.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.792
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Faliriotis Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παίδες! Έχω ένα Beverly του 2008 και το συνεργείο μου λέει ότι έχει κάποιο πρόβλημα η βάση της μηχανής. Δεν έχω τεχνικές γνώσεις και θέλω τη βοήθεια σας. Τι είναι η βάση της μηχανής? Πρακτικά, τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!
    Μηχανή στα σκούτερ είναι η πίσω ρόδα το "ψαλίδι" η μετάδοση και ο κινητήρας.
    Το μισό σκούτερ δηλαδή.
    Όλο αυτό στηρίζεται στο πλαίσιο με τις βάσεις μηχανής που λένε και αποτελούνται και από
    σινεμπλόκ που σκοπό έχουν να μην περνάνε κραδασμούς στο πλαίσιο.
    Στην περίπτωσή σου κάτι τέτοιο φαντάζομαι.
    https://www.francesco.gr/parts.asp?i...NCP4000U050004
    Τα σινεμπλόκ με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα διαλύονται οπότε χρειάζονται αντικατάσταση πιθανόν και κάποια ρουλεμάν.
    Πρακτικά εάν ενα σινεμπλοκ είναι διαλυμένο, το εξάρτημα που εδράζεται πάνω του αποκτά μεγαλύτερη ελευθερία κίνησης.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε ουσιαστικά για την ανάρτηση από τα πράγματα που εγώ προσέχω και θεωρώ σημαντικά.

  4. #124
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πήρα μια εικόνα τι είναι η βάση μηχανής και τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν το όλο σύστημα εκεί δεν λειτουργεί σωστά. Τώρα θα σας πω το μεγαλύτερο πρόβλημα με το σκούτερ μου! Ένα πρόβλημα το οποίο με ταλαιπωρεί πάνω από 2 χρόνια, έχω χαλάσει αρκετά χρήματα για να το λύσω και δυστυχώς είμαι ακόμα στα ίδια... Λοιπόν, να σας πω αρχικά τι παρουσιάζει η μηχανή, ποιο είναι το σύμπτωμα. Όπως οδηγώ (δεν έχει σημασία αν πηγαίνω γρήγορα ή αργά, αν είναι ζεστή η μηχανή ή κρύα, κτλ, το έχει παρουσιάσει το σύμπτωμα με όλες τις πιθανές συνθήκες), η μηχανή αρχίζει να τρέμει και το γκάζι αρχίζει να κάνει κενά, μέχρι που δεν δίνει καθόλου το γκάζι. Η μηχανή αρχίζει να χάνει ταχύτητα, μπαίνει στο ρελαντί, κάνει ένα παφ και σβήνει. Μετά παίρνει κατευθείαν και μπορεί να μην το κάνει ξανά για αρκετές μέρες. Και αυτό ουσιαστικά είναι και το πιο επικίνδυνο κομμάτι, ότι δεν ξέρω πότε θα μου το κάνει... Μέχρι να λύσω το πρόβλημα πάω μόνο στην δεξιά λωρίδα γιατί σκεφτείτε να μείνω χωρίς γκάζι στην αριστερή... Ένα άλλο σύμπτωμα είναι ότι στο κόκκινο φανάρι, πολλές φορές δεν μπορεί να κρατήσει το ρελαντί και σβήνει. Θα σας γράψω τώρα τι ανταλλακτικά έχω αλλάξει σε αυτά τα 2+ χρόνια (έχω περάσει από πολλούς μηχανικούς): Αλλαγή ακροφύσιου πολλαπλασιαστή, καλωδίου μπουζιού, πίπας μπουζιού, αλλαγή πολλαπλασιαστή και σταθεροποιητή (πηνίο), αλλαγή μπεκ, βενζίνη 100 οκτανίων, αλλαγή μπουζιού, αισθητήρα Λ (καυσαερίων), αλλαγή εξάτμισης, αλλαγή αντλίας βενζίνης, 5 βλάβες στον εγκέφαλο, καθαρισμός στις μπρίζες του εγκεφάλου. Όλα αυτά έχω κάνει παιδιά και το πρόβλημα παραμένει... Είμαι σε απόγνωση... Τώρα προβλέπω ότι ο τελευταίος μηχανικός μου θα προτείνει να αλλάξουμε τον εγκέφαλο, όμως πόσο πιθανό είναι να τον αλλάξουμε (είναι πολύ ακριβός) και να το κάνει ξανά?? Δεν πιστεύω πια τίποτα... Παρακαλώ την βοήθεια σας!!!

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μετρηθηκε στο διαγνωστικο της πιατζιο το TPS αν δινει σωστες τιμες;
    Εκτος απο σωστες τιμες, πρεπει σε ολη τη διαδρομη της πεταλουδας να μην υπαρχουν "κενα".
    Σε καποιες μοναδες της Marelli (οπου ολα ειναι ενσωματωμενα σε ενα πακετο εγκεφαλος - tps - baro - βηματικο ρελαντι - ecu) απ'οσο εχω διαβασει, δημιουργειται θεμα στην πλακετα οπου βρισκονται οι "ραγες" του TPS.
    Οπως καταλαβαινεις, σε αυτη την περιπτωση πας για ολοκληρο εγκεφαλο, ενα 450άρι δηλαδη!

    Ποσα χιλιομετρα εχεις;
    Το προβλημα μπορεις να το αναπαραγεις σταματημενος ωστε να συνδεθει σε διαγνωστικο και να βοηθησει;
    Καταναλωση/επιδοσεις παρατήρησες να εχουν διαφορα;
    Το μπουζι σε τι κατασταση βρισκεται οταν το αλλαζεις και καθε ποσα χιλιομετρα;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #126
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Βαλβίδα στο σταντ έχεις? Δοκίμασες να την γεφυρώσεις/απενεργοποίησεις?
    Ride(s) the wind of change...

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Μετρηθηκε στο διαγνωστικο της πιατζιο το TPS αν δινει σωστες τιμες;
    Εκτος απο σωστες τιμες, πρεπει σε ολη τη διαδρομη της πεταλουδας να μην υπαρχουν "κενα".
    Σε καποιες μοναδες της Marelli (οπου ολα ειναι ενσωματωμενα σε ενα πακετο εγκεφαλος - tps - baro - βηματικο ρελαντι - ecu) απ'οσο εχω διαβασει, δημιουργειται θεμα στην πλακετα οπου βρισκονται οι "ραγες" του TPS.
    Οπως καταλαβαινεις, σε αυτη την περιπτωση πας για ολοκληρο εγκεφαλο, ενα 450άρι δηλαδη!

    Ποσα χιλιομετρα εχεις;
    Το προβλημα μπορεις να το αναπαραγεις σταματημενος ωστε να συνδεθει σε διαγνωστικο και να βοηθησει;
    Καταναλωση/επιδοσεις παρατήρησες να εχουν διαφορα;
    Το μπουζι σε τι κατασταση βρισκεται οταν το αλλαζεις και καθε ποσα χιλιομετρα;
    Άρα σου φαίνεται πιθανό το πρόβλημα να το δημιουργεί ο εγκέφαλος. Μάλιστα. Το σύμπτωμα θεωρητικά μπορεί να το παρουσιάσει και πάνω στο διαγνωστικό. Το θέμα είναι ότι μπορεί να το έχουν πάνω στο διαγνωστικό 3 μέρες και να μην το παρουσιάσει, ό,τι μου κάνει και μένα δηλαδή στον δρόμο. Μπουζί είχα αλλάξει κάποια στιγμή και το είχε ξανακάνει μετά, άρα δεν φταίει το μπουζί.

  8. #128
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Βαλβίδα στο σταντ έχεις? Δοκίμασες να την γεφυρώσεις/απενεργοποίησεις?
    Με το σταντ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Λες? Μακάρι να είναι αυτό γιατί δεν θα χαλάσω και πολλά λεφτά. Θα τους το αναφέρω.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Faliriotis Προβολή μηνύματος
    Άρα σου φαίνεται πιθανό το πρόβλημα να το δημιουργεί ο εγκέφαλος. Μάλιστα. Το σύμπτωμα θεωρητικά μπορεί να το παρουσιάσει και πάνω στο διαγνωστικό. Το θέμα είναι ότι μπορεί να το έχουν πάνω στο διαγνωστικό 3 μέρες και να μην το παρουσιάσει, ό,τι μου κάνει και μένα δηλαδή στον δρόμο. Μπουζί είχα αλλάξει κάποια στιγμή και το είχε ξανακάνει μετά, άρα δεν φταίει το μπουζί.
    Ποιες βλαβες κατεγραψε το διαγνωστικο;
    Καποιοι κωδικοι ειναι συνεπακολουθο αλλου προβληματος παντως.
    Για παραδειγμα, εαν εμφανιζει τελειως random σφαλμα αισθητηρα θερμοκρασιας, ενω αυτος ειναι ΟΚ, τοτε μιλαμε για ενα βραχυκυκλωμα που τυγχανει να ειναι παροδικο.

    Καλο ειναι να γδυθει το μηχανακι και να ελεγθει η πλεξουδα για αρχη, ΠΡΙΝ αλλαξετε κατι αλλο.

    Στη θεση σου θα εβρισκα ενα συνεργειο να μου φισωσει ΔΑΝΕΙΚΟ, ενα μεταχειρισμενο εγκεφαλο ο οποιος λειτουργουσε εγγυημενα απο εκει που αφαιρεθηκε.
    Βλεπεις πως θα συμπεριφερθει αφου το κανει με μεγαλη συχνοτητα και πραττεις αναλογως, με γδυσιμο και ελεγχο ολες τις καλωδιωσεις.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #130
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ποιες βλαβες κατεγραψε το διαγνωστικο;
    Καποιοι κωδικοι ειναι συνεπακολουθο αλλου προβληματος παντως.
    Για παραδειγμα, εαν εμφανιζει τελειως random σφαλμα αισθητηρα θερμοκρασιας, ενω αυτος ειναι ΟΚ, τοτε μιλαμε για ενα βραχυκυκλωμα που τυγχανει να ειναι παροδικο.

    Καλο ειναι να γδυθει το μηχανακι και να ελεγθει η πλεξουδα για αρχη, ΠΡΙΝ αλλαξετε κατι αλλο.

    Στη θεση σου θα εβρισκα ενα συνεργειο να μου φισωσει ΔΑΝΕΙΚΟ, ενα μεταχειρισμενο εγκεφαλο ο οποιος λειτουργουσε εγγυημενα απο εκει που αφαιρεθηκε.
    Βλεπεις πως θα συμπεριφερθει αφου το κανει με μεγαλη συχνοτητα και πραττεις αναλογως, με γδυσιμο και ελεγχο ολες τις καλωδιωσεις.
    Μία φορά μου είπαν ότι το σύνδεσαν στο μηχάνημα και είχε βγάλει λέει σφάλμα στον αισθητήρα λ, τον οποίο και είχαμε αλλάξει. Όμως δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Φίλε μου κοίταξε να δεις, σε λίγες μέρες θα τους πάω την μηχανή. Θα τους αναφέρω και για το σταντ που είπε ο άλλος φίλος και για την πλεξούδα που λες εσύ, όπως και την πρόταση σου να δοκιμάσουν πρώτα να βάλουν έναν καλό εγκέφαλο, πριν μου πουν να τον αγοράσω. Βέβαια το πρόβλημα σε αυτό είναι το σύμπτωμα μπορεί να αργήσει πολύ να το παρουσιάσει. Πόσο να κρατήσω τον δανεικό εγκέφαλο?? Επίσης θα ξέρεις ότι στα συνεργεία δεν είναι και πολύ εύκολο να προτείνεις λύσεις, ειδικά αν δεν έχεις και πολλές γνώσεις όπως εγώ. Θα τα αναφέρω, όμως μάλλον αυτοί θα με πάνε όπου θέλουν. Μακάρι να έχουν δίκιο.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πολλες φορες σφαλμα στο TPS, δημιουργει τετοια θεματα, χωρις να βγαζει σφαλμα.
    Διαβαζει Χ μοιρες γκαζιου εσφαλμενα, το αβανς περιπατο, injection time γεια σας και εγενετο missfire, ρεταρισμα και προφανως "παφ" αφου πριν κλεισει η εξαγωγης εχει βαρεσει σπινθηρα.

    Ενα σωστο εξουσιοδοτημενο θα τη βρει τη λυση, χωρις απλα να πεταει νεα ανταλλακτικα πανω του!!!

  12. #132
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πολλες φορες σφαλμα στο TPS, δημιουργει τετοια θεματα, χωρις να βγαζει σφαλμα.
    Διαβαζει Χ μοιρες γκαζιου εσφαλμενα, το αβανς περιπατο, injection time γεια σας και εγενετο missfire, ρεταρισμα και προφανως "παφ" αφου πριν κλεισει η εξαγωγης εχει βαρεσει σπινθηρα.

    Ενα σωστο εξουσιοδοτημενο θα τη βρει τη λυση, χωρις απλα να πεταει νεα ανταλλακτικα πανω του!!!
    Φίλε Pew πήρα χτες τη μηχανή από το συνεργείο. Άλλαξαν TPS και τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Όμως θα περιμένω πριν πω ότι λύθηκε οριστικά το πρόβλημα. Τι ακριβώς είναι το TPS? Είναι εξάρτημα του εγκεφάλου ή ξεχωριστό κομμάτι?

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Faliriotis Προβολή μηνύματος
    Φίλε Pew πήρα χτες τη μηχανή από το συνεργείο. Άλλαξαν TPS και τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Όμως θα περιμένω πριν πω ότι λύθηκε οριστικά το πρόβλημα. Τι ακριβώς είναι το TPS? Είναι εξάρτημα του εγκεφάλου ή ξεχωριστό κομμάτι?
    To TPS, στα Piaggio με τον συγκεκριμενο κινητηρα, ειναι ενσωματωμενο στη μοναδα που ειναι ο αυλος εισαγωγης, η πεταλουδα γκαζιου και η ECU.

    Ολοκληρο το "πακετο"

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	throttle-body-ecu-gts-300-hpe-2020-cm291701.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	430676

    Εδω, στην πλακετα, φαινονται οι επαφες του TPS

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	430677


    Εαν αλλαξαν TPS λοιπον, αλλαξαν ολοκληρο το πακετο οπως φαινεται στην εικονα 1 καθως η ECU ειναι σφραγισμενη.
    Προφανως και δεν βγαινουν αμεσα συμπερασματα για το τι εφταιξε, αλλα μπραβο τους που προχωρησαν σε μια τετοια κινηση, καθως εαν το TPS ειναι χαλασμενο, οπως καταλαβες, αγοραζεις καινουρια ECU, η οποια κοστιζει αρκετα.
    Τουλαχιστον πριν τα σκασεις χοντρα, να εισαι και εσυ αλλα και το συνεργειο σιγουρος για το τι παιζει.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #134
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Ήμουν τυχερός με βλάβη Beverly 250, θα μπορούσα να τράβαγα χάος.
    Μερικές φορές πάταγα μίζα και τίποτα, μετά έπαιρνε, λέω διακόπτης μίζας, τους καταραμένους τους έχω αλλάξει όλους από 2-3 φορές, της μίζας όχι, λέω ήρθε η σειρά του.
    Προχτές οριστικά πάπαλα, πάταγα, τίποτα..
    Ανοίγω τη θήκη την πλαστική, τραβάω τη φίσα απ το διακόπτη, βραχυκυκλώνω με ένα συρματάκι, παίρνει αμέσως, ωραία λέω, πάω για διακόπτη, αλλά για να μην κρέμονται λέω ας κλείσω τη θήκη, πάω να την κλείσω σβήνει η μηχανή..
    Όπα λέω, κοιτάω τα καλώδια, του kill swich ήταν λίγο ξεφτισμένο, το ντύνω καλά με μονωτική.. και αυτό ήταν
    Δεν έφταιγε ο διακόπτης.. το ξεφτισμένο καλώδιο γείωνε στο σίδερο του τιμονιού.. Άντε τώρα να το βρεις....

  15. #135
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2023
    Μηνύματα
    1
    Χωρίς να το εύχομαι αλλά επειδή είχα τα ίδια συμπτώματα....Πολυ φοβαμαι οτι εχει προβλημα η φλατζα κεφαλης. Μην το οδηγας για να μην προχωρησει σε μεγαλυτερη ζημια , στροφαλομπιελας...
    Παθων...

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF