Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 145

Θέμα: ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ Scooter Piaggio

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Scouterakias Προβολή μηνύματος
    Μα συνεργεια εδω μου λενε οτι το μηχανάκι έχει θεμα. Απλα τα κεντρικα ειναι κλειστα για 2 εβδομάδες. Θα περιμένω λιγο. Δεν εχω δικαιωμα να το βαλω καλιμπρα;
    Πάρε και συ μια βεβαίωση απο τα συνεργεία και να τους την πετάξεις στη μούρη
    Το οδήγησαν το μηχανάκι οι μηχανολόγοι του Μετσόβιου;(αναφέρομαι στην piaggio)
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  2. #107
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα, έχω beverly 300turer mod.10 και έχει χτυπήσει 2 φορες εκκεντροφόρο σε ένα μηνα. Προηγηθηκε αλλαγή φλάντζα κεφαλής και ελαφρύ πλανισμα. Τι μπορεί να φταιει;

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grist Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω beverly 300turer mod.10 και έχει χτυπήσει 2 φορες εκκεντροφόρο σε ένα μηνα. Προηγηθηκε αλλαγή φλάντζα κεφαλής και ελαφρύ πλανισμα. Τι μπορεί να φταιει;
    Τι χρήση του κάνεις?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο εκκεντροφορος παταει σε καβαλετα;
    δενεται με ροποκλειδο;
    λαδι στην κεφαλη ανεβαινει;

  5. #110
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grist Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω beverly 300turer mod.10 και έχει χτυπήσει 2 φορες εκκεντροφόρο σε ένα μηνα. Προηγηθηκε αλλαγή φλάντζα κεφαλής και ελαφρύ πλανισμα. Τι μπορεί να φταιει;
    Στον ίδιο μηχανικό το πήγες για τις πρώτες εργασίες και μετά για τις δύο βλάβες;

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μια μαντεψια.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	483 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	423975

    ΙΣΩΣ εβαλε τη φλατζα καυσης αναποδα (ναι γινεται!) και εφραξε τη διοδο λαδιου που περναει απο τα καρτερ στον κυλινδρο και επειτα στην κεφαλη.
    Αρπαγμα εκκεντροφορου #1

    Επισκευή με νεα κεφαλη? Νεο εκκεντροφορο?
    Που, στα ξεχυλωμενα καβαλετα?
    Λογικο και επομενο το "αρπαγμα #2".

    Who knows, γραψε περισσοτερα σχετικα με το τι εγινε.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #112
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2019
    Μηνύματα
    6

    Ίδιο Θέμα με medleyMy2020

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marios94 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά αγόρασα το καινούργιο medley S 150 του 2020 και στα 1000 χιλιόμετρα ξεκίνησε θόρυβος κατά την εκκίνηση το γνωστό πατινάρισμα λόγω σιαγόνων και καμπάνας..
    υπάρχει κάποια λύση γι αυτό? μου φαίνεται τραγικό καινούργιο μηχανάκι να έχει αυτό το πρόβλημα.. ο θόρυβος είναι πολύ ενοχλητικός κατά τις εκκινήσεις ταχύτητας..
    Η πλάκα είναι ότι ο φίλος μου πήρε το ίδιο μηχανάκι και αυτό στα 930 χιλιόμετρα ξεκίνησε τον ιδιο θόρυβο.. υπάρχει κάποια μόνιμη λύση αντι να βαράμε τα κεφάλια μας?
    στο εξουσιοδοτημένο της piaggio είπε ότι θέλει ένα καθάρισμα και ότι δεν είναι τίποτα και έτσι κάνει.. σας φαίνεται λογικό 2 καινούργια μηχανάκια να κάνουν έτσι?
    Kαλησπέρα φίλε μου έστω και καθυστερημένα,αλλά τώρα μπήκα για άλλο θέμα(αλλαγή οοοολο το σύστημα μετάδοσης με κιτ malossi),και είδα το δικό σου post με το ίδιο πρόβλημα που μου έβγαλε πριν 3 μήνες κι εμένα το δικό μου medley 150 ολοκαίνουριο με 1.100χλμ που του είχα κάνει,αλλά πήγα αντιπροσωπεία τοπική Piaggio και μου το έβαλαν στην εγγύηση και μου άλλαξαν καμπάνα-σιαγώνες φυγοκεντρικού.Δυστυχώς όμως παιδιά λυπάμαι που θα το πω αλλά η Piaggio πονάει εκεί στο συγκεκριμένο μηχανάκι τουλάχιστον!Δεν περασε καλά-καλά ενάμιση μήνας και μου το ξανακάνει!Κι έτσι είπα να πάω σε κάτι καλύτερο(μετά απο συμβουλές πολλών παιδιών που έχουν αλλάξει μετάδοση),σε malossi για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για πολλά χιλιόμετρα!Είναι δυνατόν με 1.000 και 5.000χλμ. να έχουν θεμα καινούριο μηχανάκι;Βασικά εγώ θα αλλάξω τα πάντα,απο variator μέχρι ιμάντα και πίσω καμπάνα-σιαγώνες όλα!Και να σας πω και κάτι τελευταίο.Μην σας πουν το ξεκινάς το scooter σιγά- σιγα και θα πρέπει να το ανοίγεις το γκάζι πιο αποφασιστικά γιατί είναι παραμύθι.Σιγα μην το πατάμε και τέρμα να πάρουμε και την μπιέλα αγκαλιά...

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Το να κάνει θόρυβο το φυγοκεντρικό δεν είναι βλάβη, έτσι λειτουργεί σε μερικά σκούτερ.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ο φυγοκεντρικος ξηρος συμπλεκτης με τα νεα υλικα τριβης που ειναι πιο "οικολογικα" ειναι πονεμενη ιστορια εδω και μια δεκαετια και βαλε!
    Πολλα σκουτερ το κανουν, το εκαναν και τα μικροτερα, απλα το ενοιωθες μονο σαν χαζοσκορτσαρισμα συν τοις αλλοις δεν ειχαν τοσο αθορυβα μοτερ ή απαλη λειτουργια για να σ'ενοχλησει.

    Εχω 300άρι πιατζιο και ΜΟΛΙΣ στα 6-7000χλμ ξεκινησε να κανει και εμενα μικρο "κροταλισμα". Εν κινησει και οσο ο συμπλεκτης δεν απομονωνει, ολα λειτουργουν βεβαια πανεμορφα, εδω και 71000χλμ.
    Ιμαντα αλλαζε στην ωρα του, μπιλιες και γλιστρες στο βαριατορ για να μην στο φαει... και μη σε νοιαζει τιποτα.

    ΔΕΝ προκειται να βρεις ουτε ενα σκουτερ με τετοιο συμπλεκτη που να μην παρουσιασε αυτο το θεμα και οποιος δεν το παραδεχεται, ειτε δεν του το παρουσιασε ακομα, ειτε δεν το κρατησε τοσο ωστε να τυχει να το ακουσει, είτε ειναι απλα στα παπακια του.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #115
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2018
    Μηνύματα
    1
    Σε ελεγχο κτεο που περασα, κατοχος beverly 350,μου ειπε ο υπαλληλος οτι θα χρειαστει να αλλαχτει το σινεμπλοκ της βασης της μηχανης. Ξερει κανεις κοστος και ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι;

  11. #116
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dum Προβολή μηνύματος
    Σε ελεγχο κτεο που περασα, κατοχος beverly 350,μου ειπε ο υπαλληλος οτι θα χρειαστει να αλλαχτει το σινεμπλοκ της βασης της μηχανης. Ξερει κανεις κοστος και ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι;
    Δεν είναι μεγάλο το κόστος. Όλα το χρειάζονται γύρω στα 70000 χλμ

  12. #117
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φτυξτο
    Το φτυσα αλλά ήρθε η ώρα του.
    130.000 χλμ, το σλάιντ του καρμπυρατέρ έσπασαν κομματάκια, από χρόνιους κραδασμούς μου είπαν (??!!)
    που τα ρούφηξε και μπλόκαραν οι βαλβίδες.
    Στάνταρ καρμπυρατέρ και κεφαλή μου είπαν και δεν ξέρουμε παρακάτω.
    Το συνεργείο μου είπε δεν συμφέρει η επισκευή ...

  13. #118
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dum Προβολή μηνύματος
    Σε ελεγχο κτεο που περασα, κατοχος beverly 350,μου ειπε ο υπαλληλος οτι θα χρειαστει να αλλαχτει το σινεμπλοκ της βασης της μηχανης. Ξερει κανεις κοστος και ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι;
    Σε Scarabeo 200 που έχω αλλάξει τα silent blocks, πιο πολύ ήταν η εργασία παρά τα ανταλλακτικά. Αν, λέω αν, θυμάμαι καλά το κόστος ήταν γύρω στα 50 € με τα ανταλλακτικά (2 τεμάχια) να κοστίζουν κάτω από 20 €. Έχει μανούρα όμως για να αλλαχτούν, στο δικό μου scooter τουλάχιστον.

    EDIT: Να τα αλλάξεις, όχι επειδή στο είπε το ΚΤΕΟ, αλλά επειδή θα δεις διαφορά μεγάλη στην συμπεριφορά.

  14. #119
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2020
    Μηνύματα
    36
    Γιαυτό πιστεύω πως το καλύτερο είναι (αναλογα και με την οικονομική κατάσταση του καθενός βέβαια) να δίνεις από την αρχή κάτι παραπάνω αγοράζοντας από japan και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, γιατί αν το σκεφτείς καλά, αυτά που γλιτώνεις κατα την αγορά τα δίνεις αργότερα σε ζημιές και ξεμένεις και από δίκυκλο τρέχοντας στα συνεργεία. Προσωπική μου αποψη βέβαια.

  15. #120
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από newmember41 Προβολή μηνύματος
    Γιαυτό πιστεύω πως το καλύτερο είναι (αναλογα και με την οικονομική κατάσταση του καθενός βέβαια) να δίνεις από την αρχή κάτι παραπάνω αγοράζοντας από japan
    ...που κάποιες φορές είναι Japan made in Italy, βλέπε SH.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρά Προβλήματα με ΑΤ
    από nes494 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 09:52
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 19:32
  3. Προβλήματα με Pegaso650
    από Sting3r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF