Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Cct Εντατήρας καδένας εκκεντροφόρου

  1. #1

    Cct Εντατήρας καδένας εκκεντροφόρου

    Γειά σε όλους

    Πήρα πριν δυο μήνες και εγώ την Βέφα μου. Είναι πολύ όμορφη και σε πολύ καλή κατάσταση - φαίνεται (και είναι) καινούργια - και ας έχει 37000 km. Προσπαθώ από service manual, τεχνικά αρθρα, forums etc, να μάθω οσο πιο πολλά για την μηχανή αλλά σε μερικά πράγματα δεν έχω βγάλει άκρη και χρειάζομαι τα φώτα σας.
    1. Εντατήρες καδένας εκκεκτροφόρου. Χρειάζονται ρύθμιση και κάθε πότε? (Ο κινητήρας μου ακούγεται άψογος, αλλά αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό). Στο owners manual δεν αναφέρεται τίποτα.
    2. Ρουλεμάν άξονα τιμονιού. Το δικό μου ήθελε λίγο σφίξιμο γιατί είχε τζόγο αλλά η λύση μου φαίνεται ότι είναι τα κωνοειδή ρουλεμάν. Συμφωνείται? Εχει βάλει κανείς σας και πιά?
    3. Θέση οδήγησης. Εχει κανείς σηκώσει το τιμόνι? Υπάρχουν κάτι handle bar risers, helibars κ.λ.π. Αν έχει κάποιος άποψη ας γράψει.
    4. Καφεδάκι. Μιας και δεν ξέρω κανένα σας (εκτός από τον Τάσο), θάθελα να ξέρω αν πίνετε κανα καφεδάκι και τα λέτε. Για να έχετε Βέφες θα είσαστε ωραίοι τύποι-ισες και εγώ έχω ακόμα πολλά να μάθω.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Σε αυτά που μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου θα το κάνω:
    3: Επακόλουθα της ύψωσης του τιμονιού θα είναι και 3 πράγματα α) λιγότερη προστασία από τον αέρα β) δεν ταιριάζει εμφανισιακά και γ)χειρότερη θέση οδήγησης για στροφές ταξίδια.
    4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι σε περιμένουμε για φραπέ στην Σαλόνικα
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  3. #3

    Re: Cct Εντατήρας καδένας εκκεντροφόρου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
    Για να έχετε Βέφες θα είσαστε ωραίοι τύποι-ισες
    σιγουρα τις εχουν για να πηγαινουν στο περιπτερο για τσιγαρα και σοκολατες .....για ταξιδια εχουν σιλκ κομπρεσορε..........

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
    Σε αυτά που μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου θα το κάνω:
    3: Επακόλουθα της ύψωσης του τιμονιού θα είναι και 3 πράγματα α) λιγότερη προστασία από τον αέρα β) δεν ταιριάζει εμφανισιακά και γ)χειρότερη θέση οδήγησης για στροφές ταξίδια.
    4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι σε περιμένουμε για φραπέ στην Σαλόνικα
    Έυχαριστώ για την γνώμη.
    Θα ανέβω αν όχι την Πέμπτη την άλλη βδομάδα σίγουρα

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
    4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι.......
    μας πετας το μπαλακι τωρα εεε
    εδω δε μπορειται να βρεθειτε εσεις στο Σαλονικα ... αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........

    ρε αφου σας ειπα κλειστε και με το Σερραιο - κυριακοοοοοο - και πειτε μου και σας εχω κανονισει με χαρτες, ημερομηνιες, ωρες και ............. ψησταριες

    αντε θα αλλαξω και λαστιχα σε λιγο.....

    χαιρετω απαντες βορειους
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  6. #6
    αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες
    Ναι ρε εσύ εκεί ξημεροβραδιάζουμαι και από την κουλτούρα δεν πάμε βόλτες.
    Συνάντηση - πανελλήνια μάλλον για Αλκυονίδες την βλέπω από την πλευρά μου.
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
    Ναι ρε εσύ εκεί ξημεροβραδιάζουμαι και από την κουλτούρα δεν πάμε βόλτες.
    Συνάντηση - πανελλήνια μάλλον για Αλκυονίδες την βλέπω από την πλευρά μου.
    [Αλκυονίδες.........]
    με αρεσει !!!

    του χρονου να μαστε καλα, θα κλεισω δωματιακι (αμα βρω ελευθερο) και θα ανεβω στο φεστιβαλ
    τυχεροι, πρεπει να ειναι γμτ !!!

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  8. #8
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Οι εντατηρες ειναι αυτοματοι κοινως δεν χεριαζονται περιοδικα σφιξιμο...εαν αρχιζει να κοπανει η καδενα δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν...ειτε εχει χαλασει καποιος και θελει αντικατασταση εντατηρα...ειτε η καδενα εχει φαει πλεον τα ψωμια της και χρηζει αντικαταστασης

    Για τα ρουλεμαν εγω δεν εχω αλλαξει ακομα


    Τωρα επειδη φανταζομαι οτι σε ποναν οι καρποι σου μαλλον θα πρεπει να μαθεις να στηριζεσαι στη μηχανη με τα ποδια και οχι με τα χερια..!!

  9. #9
    Hornet thanks. Με κάλυψες.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    Οι εντατηρες ειναι αυτοματοι κοινως δεν χεριαζονται περιοδικα σφιξιμο...εαν αρχιζει να κοπανει η καδενα δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν...ειτε εχει χαλασει καποιος και θελει αντικατασταση εντατηρα...ειτε η καδενα εχει φαει πλεον τα ψωμια της και χρηζει αντικαταστασης




    Εάν δε το φτιάξει κάποιος και το αφήσει να κοπανά, αυτό τι επιπτώσεις μπορεί να έχει;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  11. #11
    Το να κοπανάει η καδένα μπορεί να συμβαίνει για δύο λόγους.
    1. Το δύσκολο. Η καδένα έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που ο εντατήρας -ο οποίος στην ουσία σπρώχνει την γλύστρα-δεν φτάνει ακόμη και στο τέρμα του να τεντώσει την αλυσίδα.
    Αν σου σπάσει η αλυσίδα αποχεραιτάς στην ουσία το μοτέρ στην καλύτερη, στην χειρότερη θα σου κολήσει το μοτέρ και θα σουπιαστείς με όσα χιλιόμετρα πάς. ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΔΕΝΑ
    2. Το ευκολο. Εχει σπάσει το ελατήριο του εντατήρα και η καδένα είναι ΟΚ. Αλλάζεις εντατήρα.
    Το καλό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι η καδένα στις εξωτερικές της πλευρές έχει οδηγούς και δύσκολα θα πηδήξει γρανάζι.
    Πρέπει όμως να βεβαιωθείς ότι αυτό που ακούς είναι η καδένα εκκεντροφόρου και οχι κάτι άλλο

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kyriakosVFR
    Εγγραφή
    10/02/2007
    Μηνύματα
    134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    μας πετας το μπαλακι τωρα εεε
    εδω δε μπορειται να βρεθειτε εσεις στο Σαλονικα ... αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........

    ρε αφου σας ειπα κλειστε και με το Σερραιο - κυριακοοοοοο - και πειτε μου και σας εχω κανονισει με χαρτες, ημερομηνιες, ωρες και ............. ψησταριες

    αντε θα αλλαξω και λαστιχα σε λιγο.....

    χαιρετω απαντες βορειους




  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........



    πλακα κανεις ε?? ........κατι τυποι με κασκολ ,τραγιασκα,μαλλι κυματιστο στον ανεμο και ταπετσαρια αντι για παντελονι........

    ολοι οι ψαγμενοι μαζευτηκαν εδω και πινουν εναν καφε 15 ωρες με κουλουρακια .............που το ειδες το ωραιο?????


    του χρονου θα το παιξω ετσι στυλ ,με μαλλια ,καπελο και κουρτινες ...............μου λειπει το 4χ4 που παιε μονο ασφαλτο

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    πλακα κανεις ε?? ........κατι τυποι με κασκολ ,τραγιασκα,μαλλι κυματιστο στον ανεμο και ταπετσαρια αντι για παντελονι........

    ολοι οι ψαγμενοι μαζευτηκαν εδω και πινουν εναν καφε 15 ωρες με κουλουρακια .............που το ειδες το ωραιο?????


    του χρονου θα το παιξω ετσι στυλ ,με μαλλια ,καπελο και κουρτινες ...............μου λειπει το 4χ4 που παιε μονο ασφαλτο
    xaaxaxaxaxax
    :rotflmao: :rotflmao:

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  15. #15
    ΠΑΛΑΙΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της trifonas
    Εγγραφή
    27/01/2007
    Μηνύματα
    114
    εχω αλλαξει εντατηρα καδενας στα 47.000κμ. το κοστος του ειναι αν θυμαμαι καλα στα 100 ευρω.
    Αν εχει προβλημα και χρειαζεται αλλαγη κτυπαει περιπου σαν βαλβιδες αλλα πιο εντονα.Εντονος ειναι οταν η μηχανη ειναι κρυα.οσο ζεστενεται γινεται πιο ηπιος και μερικες φορες χανοταν τελειως.
    Αλλα φιλε μην το αφησεις γιατι θα εχεις πιο σοβαρα προβληματα!!!
    Ασε που θα σου την δινει ο θορυβος που κανει.
    VFR

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη καδενας εκκεντροφορου σε Honda Innova???
    από Fotis12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 10:32
  2. Honda Innova 125 τεντοτηρας καδενας εκκεντροφορου,ερωτηση
    από Fotis12 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 20:40
  3. Αλλαγη γλιστρας καδενας R1
    από Steve123 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 21:29
  4. ''κουρεμένο'' γρανάζι εκκεντροφόρου
    από -tedy- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2005, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF