Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: προβλήματα σε "παλιά" μοντέλα

  1. #16
    ανέφερα στο μηχανικό μου ότι άκουσα κάτι για Ρ1/6 προ του 2002 και πριν του πω τι άκουσα, μου τα είπε μόνος του, 5 σοβαρά προβλήματα στο μοτέρ, μεταξύ των οποίων σπασμένη μπιέλα και κάψιμο λαδιών

    μου φαίνεται εξωφρενικο να βλέπουμε ένα ιαπωνέζικο 1000άρι ή 600άρι ΣΣ να σπάει στα 50.000χλμ και να λέμε "ε, λογικο είναι, τι περιμένεις, για τόσα είναι φτιαγμένο"

    με σωστή συντήρηση τα 100.000χλμ είναι το απόλυτο ελάχιστο που θα πρέπει να αξιώνουμε, ακόμη και αν μπαίνει συχνα πίστα το μηχανάκι

    ...ειδικά για ένα 1000άρι που δεν δουλεύει πολύ ψηλά

  2. #17
    τι να σου κανει το καημενο το 1000 αμα κολαει συνεχεια μεσα στην κινηση και δουλευουν τα ανεμηστηρια με εξωτερικη θερμοκρασια 40c

  3. #18
    φευγάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ πάλι λέω (γνώμη μου έστω) οτι αγοράζοντας SS/Supersport όντως δίνεις 13.000++ για να αγοράσεις κάτι που σε 50-60.000χλμ θα σου ζητήσει αλλες τουλάχιστον 3.000++ για να ξαναέρθει στα ίσια του. Αλλιώς αγοράζεις Touring/Sport Touring/Γυμνό/On-Off και είσαι πιο ήσυχος. Μιλώντας πάντα για συντηρημένα μηχανάκια και όχι για παρατημένα.

    Το παράδειγμα με τα MotoGP το ανέφερα μόνο για να πω ότι ότι κερδίζεις σε δύναμη το χάνεις από αξιοπιστία και όχι για να συγκρίνω.

    Αλλα δεν μου είπατε αφου το θέτετε σαν θέμα τιμής/χρόνια ζωής. Τα ΜΧ γιατί μετράνε ΩΡΕΣ λειτουργίας και όχι χιλιόμετρα? Μηχανές παραγωγής δεν είναι? Δεν κοστίζουν ακριβά και αυτές? Ή μήπως τα 8.000++ είναι λίγα και μπορείς να μετράς ώρες? Με την λογική την δική σας και αυτές θα έπρεπε να αντέχουν 100.000χλμ. Άραγε έχει δει καμία τα 50.000 έστω?

    3000+++ ευρόπουλα;;;!!! Καινούριο κινητήρα δηλαδή;!

    Το να αλλάξεις μια καδένα ή να χρειαστείς κάτι απλό τεσπα, δεν σημαίνει ότι έχει σπάσει το μηχανακι!!! Γιατί απλά στα 50000χλμ δεν θα χρειαστείς και κάτι άλλο.

  4. #19
    Se R6 2003 41.000 xlm aprovlimatista!
    ta ladia stis 4.000 vgainoun xwris na leipei stagona kai oute kana exoun mayrisei akoma!
    kai xrisi meikti...kai skisimo kai xalara...egw pisteyw oti px me mia tdm i fazer pianeis 200.000 xlm aneta...kai R6 mexri 100.000 prepei na paei...to pan einai thema xrisis kai sintirisis...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της josbi
    Εγγραφή
    28/01/2008
    Μηνύματα
    108

    Re: προβλήματα σε "παλιά" μοντέλα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    φίλος μου είπε χθες πως τα Ρ1 & Ρ6 προ του 2002 έχουν βγάλει συχνά προβλήματα με σπασμένο μοτέρ, εκεί που δεν το περιμένεις (και χωρίς καμία ένδειξη, ο μηχανικός σου να ορκίζεται στο μηχανάκι) το μοτέρ τα παίζει, εκεί γύρω στις 40-50 χιλιάδες χλμ

    κάποιο σχόλιο/εμπειρία από το φόρουμ;
    ΤΟ R6 99-00 ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ ΝΙΚΑΣΙΛ ΤΩΝ ΚΥΛΙΔΡΩΝ! ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ 2000 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ Κ...Ο ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ!!!

  6. #21
    Δηλαδή όλα τα R1 2000-01-02 που κυκλοφορούν έιναι προβληματικά;
    Εγώ πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα συντήρησης. Επειδή τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για γρήγορη οδήγηση δεν νομίζω οτι έχουν πρόβλημα αν τα πιέσεις. Το πρόβλημα δημιουργείται αν δεν τα συντηρείς σωστά...
    Γνώμη μου...
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  7. #22
    το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω μου το επιβεβαίωσε έμπειρος μηχανικός (πριν καν του αναφέρω τι έχω ακούσει με διέκοψε και μου είπε τα ίδια πράγματα!!) και γι' αυτό στράφηκα αλλού...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. προβληματα σε tiger 800
    από akispoulis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2013, 21:01
  2. Διάφορα προβλήματα σε παπάκι
    από Cycloholic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2012, 18:55
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 18:39
  4. 1985-2004 μοντελα σε μεγαλη διασταση
    από kalant στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 22:04
  5. Προβλήματα σε DT !!
    από Akatanomastos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2006, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF