Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: προβλήματα σε "παλιά" μοντέλα

  1. #1

    προβλήματα σε "παλιά" μοντέλα

    φίλος μου είπε χθες πως τα Ρ1 & Ρ6 προ του 2002 έχουν βγάλει συχνά προβλήματα με σπασμένο μοτέρ, εκεί που δεν το περιμένεις (και χωρίς καμία ένδειξη, ο μηχανικός σου να ορκίζεται στο μηχανάκι) το μοτέρ τα παίζει, εκεί γύρω στις 40-50 χιλιάδες χλμ

    κάποιο σχόλιο/εμπειρία από το φόρουμ;

  2. #2
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Ολα σπανε και ολα πανε.

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Θα σβησεις τα πμ σου να σου απαντησω ή να απαντησω εδω.

  4. #4
    απάντησε όπου προτιμάς, καθάρισα μερικά

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λογικό μου φαίνεται τα SS και Supersport να αρχίζουν να διαλύονται μετά από 50.000χλμ. Δεν νομίζω να είναι μόνο τα Yamaha που σπάνε σε τόσα χιλιόμετρα.

    Δεν είναι τουριστικές μηχανές που σε αυτά τα χιλιόμετρα μόλις έχουν στρώσει κινητήρα. Οι κινητήρες τους δουλεύουν σε πιο ψηλές στροφές και με αρκετά πιο ψηλές συμπιέσεις. Άσε που γενικά τα σκίζεις αρκετά τέτοια μηχανάκια. Άσχετα με την συντήρηση, είναι εκ των πραγμάτων αρκετά ταλαιπωρημένα. Και μάλιστα πιστεύω ότι τα νεότερα μοντέλα είναι και πιο ευαίσθητα μιας και οι κινητήρες είναι πιο πιεσμένοι για μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Δεν βλέπεις τα καθαρόαιμα χωμάτινα που μετράνε ΩΡΕΣ λειτουργίας και όχι χιλιόμετρα? Ε, και τα SS έχουν γίνει πια "καθαρόαιμα" ασφάλτινα.

    Φυσικά ανάλογα με την χρήση μπορείς να φτάσεις και 100.000χλμ αλλα δεν είναι το προσδόκιμο ούτε και ο μέσος όρος για την κατηγορία. Με touring δηλαδή μετά πόσα θα έπρεπε να περιμμένεις? Τουλάχιστον 200.000χλμ?

  6. #6
    συμφωνω τρωνε πολυ σκισιμο και σπανε μετα τα 50.000-60.000 ευκολα
    www.mybike.gr forum , Husaberggggggggggg!!!

  7. #7
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Παιδιά εγώ νομίζω πως αν αλλάζεις λάδια κανονικά ανετα τα μοτέρ όλα μπορούν να πάνε 60000χλμ χωρίς προβλήματα. Μετά απο εκεί ένα σετ ελατήρια στα πιστόνια και είσαι παλι ΟΚ.

    Αυτή έιναι η γνώμη, εγώ προσωπικά στο δικό μου R1 '04 έχω 43000χλμ χωρίς να μου έχει κάνει το παραμικρό και χωρίς ίχνος λαδιού πουθενά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    kala theoreitai logiko na spaei ena moter sta 50-60k/km ?i akoma kai na thelei ellatiria?Einai aparadekto gia moter neas texnologias ayto,prepei na vgazoun TOULAXISTON 100k/km xoris kamia megali episkeyi,theorontas panta oti exoun sosti sintirisi.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  9. #9
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και έχουν βγει καινούργια πράγματα στην αγορά αλλά μεγάλο ρόλο νομίζω παίζει και η απόδοση.

    Κάποτε τα 1000 έιχαν 130 στη ρόδα στις 11000 στροφές και τώρα έχουν 160 στις 14000 στροφές. Σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στα υλικά όλα αυτά τα χρόνια αλλά κάποια πράγματα θυσιάζονται νομίζω στο βωμό της απόδοσης.

    Κατά τη γνώμη σας ένα DUCATI 1098 θα μπορούσε να φτάσει τις 50000χλμ ?

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    kala theoreitai logiko na spaei ena moter sta 50-60k/km ?i akoma kai na thelei ellatiria?Einai aparadekto gia moter neas texnologias ayto,prepei na vgazoun TOULAXISTON 100k/km xoris kamia megali episkeyi,theorontas panta oti exoun sosti sintirisi.
    Δεν στέκει αυτό που λες. Και εξηγώ. Η ΤΟΠ τεχνολογία βρίσκεται στα ΜΟΤΟGP αλλα καμία μηχανή δεν βγάζει 2 αγώνες χωρίς τουλάχιστον πολύ εκτεταμένη συντήρηση. Γιατί? Διότι πιέζεται πάρα πολύ για να βγάλει τα άλογα που βγάζει και τα υλικά έχουν μια διάρκεια ζωής. Για να την μεγαλώσεις την διάρκεια ζωής τους θα πρέπει να μεγαλώσεις αντοχή, βάρος κλπ με συνέπεια να χάσεις σε απόδοση (αλλα να κερδίσεις σε αξιοπιστία).

    Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στις μηχανές της αγοράς. Κερδίζεις σε απόδοση και χάνεις σε αξιοπιστία. Φυσικά και είναι λογικό την στιγμή που μιλάμε για μηχανές σχεδόν ready to race (αν όχι απόλυτα). Δεν μιλάμε για μηχανές βόλτας (ασχετα αν οι περισσότερες έτσι χρησιμοποιούνται) αλλα για σχεδόν αγωνιστικές κατασκευές. Και όπως ξέρεις οι αγωνιστικές κατασκευές θέλουν ανακατασκευή μετά από ορισμένες ώρες. Εδώ μιλάμε για 50.000χλμ και πάλι καλά να λέμε. Εαν θα θέλατε να φτάνουν οι ίδιες μηχανές τα 100.000χλμ γίνεται αλλα θα έπρεπε να κοστίζουν και τα διπλά χρήματα. Οπότε ποιος ο λόγος?

    Και ξαναρωτάω. Εαν τα SS και Supersport μπορούν να βγάλουν 100.000χλμ, πόσα θα πρέπει να βγάζουν χαλαρά οι καθαρά Τουριστικές μηχανές? 200.000+++ ???

    Τα καθαρόαιμα ΜΧ γιατί μετράνε ΩΡΕΣ λειτουργίας και όχι χιλιόμετρα? Την ίδια τεχνολογία δεν έχουν και αυτά? Κανονικά και αυτά δεν θα έπρεπε να φτάνουν τα 100.000χλμ? Πόσα νομίζεις οτι φτάνουν πριν αλλάξεις τον μισό κινητήρα?

    Λογικά είναι ρε παιδιά τα 50.000 πριν σου ζητήσει χοντράδες οι μηχανή.

  11. #11
    φευγάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    41
    senninha δεν είναι απολυτο αυτό που λες.

    Τα R6 και R1 πριν το 2003 είχαν προβλημα με την αξιοπιστία του κινητηρα τους. Απο δική μου εμπειρία R6 μοντέλο 2001 είχε σπασμένο κινητήρα. Θα μου πεις ότι αυτά τα μηχανάκια δεν τα έπαιρναν όσοι ήθελαν να πάνε για καφέ! ΟΚ... Aς πουμε όμως ότι ο κινητηρας τους δεν άντεχε τοσο όσο των άλλων με την ίδια χρήση.

    Μηχανακια ss που είχαν τον καλύτερο κινητηρα ήταν τα cbr μέχρι και το 2003 μοντέλο.
    Αυτά μπορούν να φθασουν μέχρι και τα 200.000 χλμ με μια καλή συντήρηση. ΕΞΑΚΡΙΒΟΜΕΝΟ!

    Για τα σημερινα δεδομενα σε ένα μηχανάκι που θα αλλάζεις συχνά τα λάδια του (όχι δηλαδή στα χιλιομετρα που προτείνει ο κατασκευαστής αλλά καθε τρεις χλδ) δεν θα έχει πρόβλημα (μεχρι τα 150.000περιπου).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    filaraki mou,DEN YPARXEI sxesi me motosikleta GP kai dromou...min trelathoume tora.
    Sto finale kai ta aytokinita vgazoun 200k/km+ eno i F1 alazoun moter ana 2 agones......yparxei sygkrisi?
    An ena moter se motosikleta EYREIAS paragogis antexei 50k/km tote einai asteio..san na leme dineis 13.000€ gia kati pou tha spasei se 3-5 xronia.
    Ksanaleo ta kathara pou anafereis me ores leitourgias klp apla DEN exoun sxesi me to thema.
    Gia na min pareksigitho...ola ta moter endexetai na vgaloun mia sovari vlavi apo astoxia ylikou/sintirisis klp...einai katanoito,alla an leme oti ta perissotera spane einai allo.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ πάλι λέω (γνώμη μου έστω) οτι αγοράζοντας SS/Supersport όντως δίνεις 13.000++ για να αγοράσεις κάτι που σε 50-60.000χλμ θα σου ζητήσει αλλες τουλάχιστον 3.000++ για να ξαναέρθει στα ίσια του. Αλλιώς αγοράζεις Touring/Sport Touring/Γυμνό/On-Off και είσαι πιο ήσυχος. Μιλώντας πάντα για συντηρημένα μηχανάκια και όχι για παρατημένα.

    Το παράδειγμα με τα MotoGP το ανέφερα μόνο για να πω ότι ότι κερδίζεις σε δύναμη το χάνεις από αξιοπιστία και όχι για να συγκρίνω.

    Αλλα δεν μου είπατε αφου το θέτετε σαν θέμα τιμής/χρόνια ζωής. Τα ΜΧ γιατί μετράνε ΩΡΕΣ λειτουργίας και όχι χιλιόμετρα? Μηχανές παραγωγής δεν είναι? Δεν κοστίζουν ακριβά και αυτές? Ή μήπως τα 8.000++ είναι λίγα και μπορείς να μετράς ώρες? Με την λογική την δική σας και αυτές θα έπρεπε να αντέχουν 100.000χλμ. Άραγε έχει δει καμία τα 50.000 έστω?


  14. #14
    Γιατι υποτιθεται οτι γίνεται χρήση μέσα σε πιστάκια όπου και δεν γράφονται χιλιόμετρα!

    Δεν είναι μηχανάκι που θα πάει με 6κτη θεσσαλονικη για να γραψει χιλιόμετρα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Και ξαναρωτάω. Εαν τα SS και Supersport μπορούν να βγάλουν 100.000χλμ, πόσα θα πρέπει να βγάζουν χαλαρά οι καθαρά Τουριστικές μηχανές? 200.000+++ ???
    Εμένα μια φορά το Sprint έχει θέση στο service book για τη σφραγίδα των 170.000 χλμ...


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβληματα σε tiger 800
    από akispoulis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2013, 22:01
  2. Διάφορα προβλήματα σε παπάκι
    από Cycloholic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2012, 19:55
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 19:39
  4. 1985-2004 μοντελα σε μεγαλη διασταση
    από kalant στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 23:04
  5. Προβλήματα σε DT !!
    από Akatanomastos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2006, 17:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF