Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: ατύχημα δικό μου με πεζό.... ευτυχώς αναίμακτο

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    ατύχημα δικό μου με πεζό.... ευτυχώς αναίμακτο

    αφού άφησα το DR στο συνεργείο για την καθιερωμένη ρύθμιση βαλβίδων , πήγα απο τον ξάδερφο μου και πήρα δανεικό το typhoon 125 που έχει για να μπορώ να κινηθώ αυτές τις ημέρες...
    Μετά το καθιερωμένο 10λεπτο , εξικοίωσης πάνω στο τιμόνι του , ξεκίνησα και πήγαινα με 60-80 (δεν πάει και άλλο) για να ανέβω προς το σπίτι καθότι αδειούχος και ρεμπελόσκυλο....

    Στο ύψος του φαναριού της Ερυθραίας , στο σημείο μπροστά απο τον Βασιλόπουλο , ενώ όλα τα αυτοκίνητα είναι ως συνήθως παρκαρισμένα , και όπως πάω με 10 χλμ/ώρα περίπου τσουλώντας ουσιαστικά , ξαφνικά μπροστά απο το λεωφορέιο που πέρναγα απο δίπλα , πετάγεται απο μπροστά του ενας παπούλης , κοτσωνάτος....φρενάρισμα πανικκού, ευτυχώς δεν πέφτω...κρατώ το μηχανάκι , αλλά με το "ακούμπημα" ουσιαστικα΄στο μηχανάκι ο παπούς , χάνει την ισορροπία του και πέφτει μετά απο μια "ζειμπεκιά" με τον πισινό στην άσφαλτο...

    Γμτ , Γμτ....την τυχη μου μέσα...κάνω στην άκρη , και ευτυχώς ο παπούς σηκώνεται με χαμόγελο και ξεσκονίζεται.... αναστεναγμός ανακούφισης απο εμένα.... αφού τον ρώτησα συνεχόμενα και επίμονα αν είναι καλά και βεβαιώθηκα οτι δεν ήθελε να πάμε στο νοσοκομείο, έφυγα...(σ.σ στοιχεία μου δεν άφησα για να αποφύγω δυσάρεστα , ίσως παρελκόμενα μετά)...

    Ο παππούς ήταν όρθιος , είχε αισθήσεις και απλά κάπνιζε τσιγαράκι για να ηρεμήσει.....ευτυχώς ήταν και "παληκαράκι" αδύνατος , γιατί αλλιώς μπορεί να είχαμε και τραυματισμούς με το πέσιμο...

    Μου είπε οτι δεν με είδε και προσωπικά τον είδα σε απόσταση 1-2 μέτρων...ευτυχώς που πήγαινα πάρα πολύ σιγά , μιας και ξέρω οτι πετάγονται στο συγκεκριμένο σημείο....


    Και τώρα η ερώτηση.... Γνωρίζω οτι σε περίπτωση που χτυπήσει κάποιος πεζό , φταίει -δεν φταίει θα πληρώσει... ακόμα και αν αυτός διασχίζει λεωφόρο κάθετα, εκτός διάβασης, και μάλιστα μπροστά απο όχημα που διακόπτει κάθε είδους ορατότητα στον δρόμο.... Έστω τώρα οτι δεν κινήσαι παράλληλα και παράνομα ως διύθηση ,αλλά είσαι στην λωρίδα σου και το κάνει αυτό... τι γίνεται εκεί;.... ποιός φταίει σε όλες τις χώρες του κόσμου;... φυσικά ο πεζός , εκτός και αν το όχημα έχει παραβιάσει όριο ταχύτητας.... μόνο στην Ελλάδα ισχύει το πεζός , είναι δικαιωμένος σε όλα...tespa...απλά δικές μου απορίες είναι με αφορμή το περιστατικό...

    Προσοχή παιδιά ... είναι ενας χαμός εκεί έξω και η ζέστη τους έχει κάνει το κεφάλι καζάνι.... εγώ είχα άστρο... πήγαινα σιγά (ναι ρε είμαι κουλός ..και τι έγινε; ) ... και ευτυχώς αντέδρασα σωστά.... κάπου αλλού ή κάποιος άλλος μπορεί να μην είναι τόσο τυχερός... ΠΡΟΣΟΧΗ παιδιά...για να είμαστε όλοι εντάξει...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΝΑΙΜΑΚΤΟ!!!!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  3. #3
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Είναι γνωστό (και ειδικά μέσα στην αθήνα) όταν κάνουμε προσπέραση σε οχήματα με όγκο (που δε μπορούμε να δούμε μπροστά τους) πηγαίνουμε αργάααααα.

    Σε όλους μας έχει τύχει είτε να πεταχτεί πεζός, ή να έχει σταματήσει το φορτηγό ή λεωφορείο για να περάσει κάθετα αλλο αυτοκίνητο.

    Soooooo, πάντα προσοχή ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις.

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Πριν απο καμμια 10αρια χρονια ειχα ακριβως το ιδιο περιστατικο. Κι εγω με σκουτερακι στη Σταδιου.
    Απο τοτε περνοντας διπλα απο μεγαλο οχημα και φτανοντας στην μουρη του φρεναρω παντα!

    Την εμπειρια αυτη την εχω μεταφερει εδω μεσα τουλαχιστον δυο τρεις φορες. Αλλα πολλοι διαβαζουν κειμενα με συμβουλες και τα προσπερναν, μεχρι που φτανει κι η δικη τους ιδια "εμπειρια" και τοτε χαραζεται μεσα τους.

    Ενας οδηγος μηχανης πρεπει να εχει αυτια και ματια ανοικτα και να αφομοιωνει ...
    Γιατι δεν ειναι ολες οι "εμπειριες" αναιμακτες ...

    Καλα εκανες φιλε Μαγε και παρεθεσες το περιστατικο, μηπως και καποιοι φιλοι απο 'δω μεσα καταφερουν να αποφυγουν να εχουν μια αναλογη "εμπειρια".
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    Πωπω!!!... την πάτησες τώρα...

    ..σε βλέπω να μένεις στην ίδια πίστα... και να χάνεις και το bonus !



    ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ "ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ" ?



    από εδώ και πέρα να τους μαζεύεις, να τους παίρνεις μαζί!

    εγώ προσπαθώ να πιάσω το ρεκορ ενός φίλου που -εκτός των άλλων- καβαλάει ένα πανύψηλο xt του 80, και έχει μαζέψει 2 γριές με ένα πέσιμο!

    μιλάμε για hi-score...

    ...και δώρο κανονάκι...


    ...αυτός πάει όπου να είναι το τερματίζει βέβαια, μονο ο αξιωματικός της αστυνομίας του έχει μέινει !

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Eμένα μου τα έχουν σπάσει άσχημα τελευταία οι πεζοί με την αναισθησία τους.

    Δεν ξέρω ρε γαμώτο, λες και ξυπνάει μέσα τους μια τάση για extreme sports και περνάνε από τα πιο απίθανα σημεία μέσα σε τρελή κίνηση και με χαλαρό περπατηματάκι κιόλας.

    Τις προάλλες φρίκαρα και κάπνισα ένα πακέτο τσιγάρα όταν για καναδυό πόντους θα κοπανούσα κοριτσάκι βλαμμάνε που πετάχτηκε για να προλάβει τις φίλες της.
    Αν δεν είχα κόψει για να μην χτυπήσω και τις φίλες της θα είχαμε γίνει κουβάρι (με 60 ήμουνα πριν)...

    Αηδία έχουν καταντήσει!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
    εγώ προσπαθώ να πιάσω το ρεκορ ενός φίλου που -εκτός των άλλων- καβαλάει ένα πανύψηλο xt του 80, και έχει μαζέψει 2 γριές με ένα πέσιμο!
    Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια που λέμε;

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  8. #8
    το οτι με το που γινεται πρασινο εχει και πρασινο για τους πεζους στη στροφη δεξια αριστερα και πας να περασεις και ακους τρελα καντηλια αλητες τσαντακηδες μηχανοβιοι κλπ?

  9. #9
    Καλά σε λένε ρε. Aλήτη τσαντάκια μηχανόβιε. Παλιοτσοπεράκια.













    Που εξαφανίστηκες βρε?

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaroulis
    το οτι με το που γινεται πρασινο εχει και πρασινο για τους πεζους στη στροφη δεξια αριστερα και πας να περασεις και ακους τρελα καντηλια αλητες τσαντακηδες μηχανοβιοι κλπ?
    Δεν εχει και για τους δυο πρασινο .για μας εχει συνηθως πορτοκαλι που αναβοσβηνει ή αν εχει πρασινο για μας εχει πρασινο για τους πεζους που αναβοσβηνει.. προσεξε αυτη την λεπτομέρεια

  11. #11
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Υπάρχει η συνεπιοτητα, που μοιράζει ευθύνες ακόμα και σε πεζούς, αλλά και σε άλλες περιπτώσεις, που δεν συμφέρουν όπως παραβίαση στοπ η ερυθρού σηματοδότη
    Σου λεει καλά αυτός το παραβίασε, εσύ όφειλες όμως να προσέχεις, διότι μπορεί να υπάρχει κάποιος m@λ@k@s εκεί έξω
    Αυτό το έκαναν, μάλλον οι ασφαλιστικές, για ίδιον όφελος
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  12. #12
    derd exo paratirisei oti 8 stis 10 fores einai prasino fanari gia deksia px kai prasino kai gia ton pezo

    alla kai portokali na einai gia mena
    pou simainei paraxoreis proteraiotita
    kai mono pou perimeneis
    (ektos tou oti de mporeis na perimeneis poli giati o allos pou paei efthia tha se patisei)
    ektos tou oti loipon perimeneis ti giagiaka na perasei
    akous kai ta kantilia "Alitidoi (apo to alites) tsantakidoi (apo to tsantakides) mixanovioi" klp

Παρόμοια θέματα

  1. Η Μηχανη μου με χιλιες λεξεις!!!
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 261
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2008, 09:33
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 18:59
  3. Πεστε μου με γεια !!!!
    από MIKE_16V στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 21:34
  4. Το ατύχημα μου με τη μηχανη...
    από ANDREAS27 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2005, 11:47
  5. ΕΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩΦ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΕΖΟ!!!!
    από Pokermon στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 22:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF