Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Eκανα Test Ride το Tiger 1050

  1. #1

    Eκανα Test Ride το Tiger 1050

    ...και μαντεψτε παρακαλω χρωμα
    Ναι ναι, στο νεο κοκκινοπορτοκαλι το οποιο του παει παραπολυ 8)

    Εχουμε και λεμε λοιπον
    Με αυτο το χρωμα αναδεικνυονται οι καμπυλες του, οι οποιες παραμενουν κρυφες στο μαυρο ή μπλε χρωμα
    Η ομορφια ειαι αντικειμενικη παντως, οποτε παμε στις οδηγικες εντυπωσεις

    Το μηχανακι μολις το καβαλησεις, εξαφανιζεται το βαρος του, γενικα νιωθεις ενα λιγο πιο φαρδυ versys
    H σελα ειναι αρχοντικη, και γενικα οσο πατας κατω με το Ζ, πατας και με αυτο, λιιιιιγο πιο ψηλη ειναι
    Φρενα ΦΡΕΝΑΡΕΣ
    Κανουν το πιρουνι να φαινεται μαλακο, που ειναι ισως λιγο, αλλα δεχεται ρυθμισεις
    Γενικα τα φρενα τα βαζω στην ιδια κατηγορια δυναμης με του Ζ1000 '07 που εχω
    Αν και με χαλια λαστιχο(απο μαμα) ειχε καλο γκριπ στους γλυστερους δρομους, και σε αυτο οφειλεται ο τρικυλινδρος κινητηρας ο οποιος δινει χρονο στο λαστιχο να πιασει κατω(ισχυει και για τους δικυλινδρους αυτο)
    Ο κινητηρας αποδιδει παντου, χωρις ξεσπασματα, αλλα και χωρις πτωση ισχυος προς τα κοκκινα
    Απολυτα γραμμικος, εκμεταλευσιμος, και σημαντικο που δεν χανει δυναμη ψηλα
    Οπως πρεπει να δουλευει δηλαδη ενας τρικυλινδρος, μπραβο στην Triumph
    Η προστασια απο τον αερα ειναι κορυφαια, και δεν καταλαβαινεις τα χιλιομετρα που πιανεις
    Σε ενα ανοιγμα τριτης, επιασα 150, και νομιζα οτι πηγαινα με 110 το πολυ
    Ο κινητηρας απο δυναμη τωρα
    Θα πω οτι εφτασα στο σημειο να συγκρινω την δυναμη με το Ζ1000 και πιστευω αυτο τα λεει ολα
    Σαν να εχεις παρει την καμπυλη ιπποδυναμης, και να την εχεις κατεβασει ενα κλικ πιο κατω
    Με διαφορα το πιο γρηγορο ΟΝ-οff* που εχω οδηγησει, και τα εχω οδηγησει ολα, εκτος απο καποια εξωτικα benelli κ.α.

    *Το καλο τωρα της υποθεσης
    Το μηχανακι ΔΕΝ ειναι ενα αλλο ακομα ΒΑΡΥ On-off
    Ειναι ενα ΨΗΛΟ STREET, το οποιο σε γεμιζει διαθεση να το παρεις και να παιξεις σε στριφτερες διαδρομες
    Το φωναζει αμεσως μολις το καβαλησεις
    Η θεση οδηγησης θυμιζει γυμνο μηχανακι, και αν του βαλεις και ενα αλλο μικρο τιμονι(το μαμα ειναι τεραστιο), θα νομιζεις οτι οδηγας καποιο γυμνο με bikini fairing

    Το μονο που με χαλασε ειναι τα οργανα, γιατι το κοντερ το εχουν φυτεψει μεσα στο στροφομετρο, και καμια φορα αντι να κοιταξω το κοντερ, κοιταζα την θερμοκρασια κινητηρα
    Επισης πιστευω οτι δεν ταιριαζουν με τον χαρακτηρα της μηχανης(ειναι τα ιδια με του speed triple), και αφηνουν μεγαλο κενο αριστερα-δεξια

    Η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στην κατηγορια του, που βασικα εχει ελαχιστους(και ακριβους) ανταγωνιστες
    11900 κοστιζει με abs, και τα αξιζει
    Μπορει να γινει απο ταξιδευτης μεχρι ενα βαρυ motard




    Oσοι παρουν το tiger παντως, προτεινω αλλαγη ελαστικων ''με την μια'' με καποια πιο sport, και τοποθετηση των πανεμορφων τελικων της remus, που βγαινουν αριστερα-δεξια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tiger-1050_remus.jpg 
Προβολές:	867 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	112937

  2. #2
    Ωραίος Γιώργη !


  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Συμφωνω με ολα οσα εγραψες. Και εγω οταν το οδηγησα τα ιδια ακριβως ειχα διαπιστωσει μονο που στην περιγραφη μου ημουν λιιιιιγο πιο εμφατικος.

    Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Συμφωνω με ολα οσα εγραψες. Και εγω οταν το οδηγησα τα ιδια ακριβως ειχα διαπιστωσει μονο που στην περιγραφη μου ημουν λιιιιιγο πιο εμφατικος.

    Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....

    Δωσε λινκ

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Super το Tiger απορω γιατι δεν εχει πουλησει τοσο ....
    Στα Χανιά πάει πάρα πολύ καλά πάντως, απ'τις πρώτες μέρες που λανσαρίστηκε το μοντέλο εμφανίστηκαν αρκετά στους δρόμους παρόλο που η after sales εξυπηρέτηση δεν έχει και την καλύτερη φήμη στον νομό τουλάχιστον.

    Είναι ωραίο μηχανάκι όμως.


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


    Είναι ωραίο μηχανάκι όμως.

    Δυστυχως δεν εχω φωτο απο το κοκκινοπορτοκαλι
    Το εκανε πολυ πιο νεανικο

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Δυστυχως δεν εχω φωτο απο το κοκκινοπορτοκαλι
    Το εκανε πολυ πιο νεανικο
    Αυτό πρέπει να λες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tiger_04.jpg 
Προβολές:	831 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	112941

  8. #8
    Να πω κάτι που με χαλάει λίγο στην εμφάνιση, θα ήθελα τον πωπό λίγο πιο χαμηλό ρε γαμώτο, σηκώνεται λίγο άτσαλα εκεί πίσω και κόβεται ξυράφι ! Το δεύτερο δεν με χαλάει αλλά μου φαίνεται πως αυτό το απότομο σήκωμα της ουράς ξεφεύγει απ'τη γραμμή του υπόλοιπου σχεδίου.

    Παρατηρήστε το κομμάτι της σέλας που κάθεται ο συνεπιβάτης και μετά το κάτω μέρος της ουράς, μετά το κωλοφάναρο και για το τέλος δείτε ξανά συνολικά όλη την εικόνα του μηχανακιού, δεν μου κάθεται ρε γαμώτο.

    Θα τό'παιρνα άνετα πάντως

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off. Επίσης δε καταλαβαίνω ποια η χρησιμότητα τέτοιου στυλ μηχανακίων, όπως πχ & το TDM. Σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι το μηχανάκι δεν είναι καλό.
    Δεν έχω άποψη σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως που λέω είναι ότι το μηχανάκι είναι μπασταρδεξ. Πείτε μου ένα λόγο να το αγοράσει κάποιος. Αμφιβάλλω αν μπορείς να πας ένα μεγάλο ταξίδι 2κάβαλος με μπαγκαζιέρες & τα σχετικά. & από την άλλη αν θες γρήγορη και σπορ μετακίνηση γιατί να μη πάρεις ένα καθαρό street.
    Τέλος πάντων.. Το μόνο που έχω να πω είναι κρίμα που η Triumph εξέλιξε έτσι το Τίγρη και όχι on-off όπως ήταν.


  10. #10

    Re: Eκανα Test Ride το Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    ...και μαντεψτε παρακαλω χρωμα
    Ναι ναι, στο νεο κοκκινοπορτοκαλι το οποιο του παει παραπολυ 8)

    Εχουμε και λεμε λοιπον
    Με αυτο το χρωμα αναδεικνυονται οι καμπυλες του, οι οποιες παραμενουν κρυφες στο μαυρο ή μπλε χρωμα
    Η ομορφια ειαι αντικειμενικη παντως, οποτε παμε στις οδηγικες εντυπωσεις

    Το μηχανακι μολις το καβαλησεις, εξαφανιζεται το βαρος του, γενικα νιωθεις ενα λιγο πιο φαρδυ versys
    H σελα ειναι αρχοντικη, και γενικα οσο πατας κατω με το Ζ, πατας και με αυτο, λιιιιιγο πιο ψηλη ειναι
    Φρενα ΦΡΕΝΑΡΕΣ
    Κανουν το πιρουνι να φαινεται μαλακο, που ειναι ισως λιγο, αλλα δεχεται ρυθμισεις
    Γενικα τα φρενα τα βαζω στην ιδια κατηγορια δυναμης με του Ζ1000 '07 που εχω
    Αν και με χαλια λαστιχο(απο μαμα) ειχε καλο γκριπ στους γλυστερους δρομους, και σε αυτο οφειλεται ο τρικυλινδρος κινητηρας ο οποιος δινει χρονο στο λαστιχο να πιασει κατω(ισχυει και για τους δικυλινδρους αυτο)
    Ο κινητηρας αποδιδει παντου, χωρις ξεσπασματα, αλλα και χωρις πτωση ισχυος προς τα κοκκινα
    Απολυτα γραμμικος, εκμεταλευσιμος, και σημαντικο που δεν χανει δυναμη ψηλα
    Οπως πρεπει να δουλευει δηλαδη ενας τρικυλινδρος, μπραβο στην Triumph
    Η προστασια απο τον αερα ειναι κορυφαια, και δεν καταλαβαινεις τα χιλιομετρα που πιανεις
    Σε ενα ανοιγμα τριτης, επιασα 150, και νομιζα οτι πηγαινα με 110 το πολυ
    Ο κινητηρας απο δυναμη τωρα
    Θα πω οτι εφτασα στο σημειο να συγκρινω την δυναμη με το Ζ1000 και πιστευω αυτο τα λεει ολα
    Σαν να εχεις παρει την καμπυλη ιπποδυναμης, και να την εχεις κατεβασει ενα κλικ πιο κατω
    Με διαφορα το πιο γρηγορο ΟΝ-οff* που εχω οδηγησει, και τα εχω οδηγησει ολα, εκτος απο καποια εξωτικα benelli κ.α.

    *Το καλο τωρα της υποθεσης
    Το μηχανακι ΔΕΝ ειναι ενα αλλο ακομα ΒΑΡΥ On-off
    Ειναι ενα ΨΗΛΟ STREET, το οποιο σε γεμιζει διαθεση να το παρεις και να παιξεις σε στριφτερες διαδρομες
    Το φωναζει αμεσως μολις το καβαλησεις
    Η θεση οδηγησης θυμιζει γυμνο μηχανακι, και αν του βαλεις και ενα αλλο μικρο τιμονι(το μαμα ειναι τεραστιο), θα νομιζεις οτι οδηγας καποιο γυμνο με bikini fairing

    Το μονο που με χαλασε ειναι τα οργανα, γιατι το κοντερ το εχουν φυτεψει μεσα στο στροφομετρο, και καμια φορα αντι να κοιταξω το κοντερ, κοιταζα την θερμοκρασια κινητηρα
    Επισης πιστευω οτι δεν ταιριαζουν με τον χαρακτηρα της μηχανης(ειναι τα ιδια με του speed triple), και αφηνουν μεγαλο κενο αριστερα-δεξια

    Η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη στην κατηγορια του, που βασικα εχει ελαχιστους(και ακριβους) ανταγωνιστες
    11900 κοστιζει με abs, και τα αξιζει
    Μπορει να γινει απο ταξιδευτης μεχρι ενα βαρυ motard




    Oσοι παρουν το tiger παντως, προτεινω αλλαγη ελαστικων ''με την μια'' με καποια πιο sport, και τοποθετηση των πανεμορφων τελικων της remus, που βγαινουν αριστερα-δεξια
    αυτο με τα οργανα που λες δεν μου φανηκε καθολου...

    μια χαρα τα βρηκα οταν το πηρα βολτα...

    εγω με τριτη καμια 120αρα επιασα και μονιζα οτι πηγαινα με 90...


  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Δωσε λινκ
    Παρε link

    http://www.moto.gr/forums/showthread...ighlight=tiger

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off.

    Αν πάρεις το off (road) κυριολεκτικά δεν υπάρχουν και πολλά μηχανάκια πάνω απο 600 που να χαρακτηρίζονται ετσι (έως κανένα)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Το Tiger, δε θα το έλεγα με τίποτα On-Off. Επίσης δε καταλαβαίνω ποια η χρησιμότητα τέτοιου στυλ μηχανακίων, όπως πχ & το TDM. Σε καμιά περίπτωση δε λέω ότι το μηχανάκι δεν είναι καλό.
    Δεν έχω άποψη σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως που λέω είναι ότι το μηχανάκι είναι μπασταρδεξ. Πείτε μου ένα λόγο να το αγοράσει κάποιος. Αμφιβάλλω αν μπορείς να πας ένα μεγάλο ταξίδι 2κάβαλος με μπαγκαζιέρες & τα σχετικά. & από την άλλη αν θες γρήγορη και σπορ μετακίνηση γιατί να μη πάρεις ένα καθαρό street.
    Τέλος πάντων.. Το μόνο που έχω να πω είναι κρίμα που η Triumph εξέλιξε έτσι το Τίγρη και όχι on-off όπως ήταν.


    E οχι και δεν εχει χρησιμοτητα
    Ενα street μηχανακι με υπερανετες θεσεις οδηγου/συνεπιβατη, με προστασια απο τον αερα
    Οχι απλως ταξιδι κανεις, αλλα ΤΑΞΙΔΑΡΑ
    Δηλαδη τι καλυτερο βρισκεις(εκτος χωματος) στο F800GS που μου αρεσει επισης πολυ?
    Σορρυ αλλα ειναι τελειως ακυρο αυτο που λες
    Οκ καλο ΚΑΙ για χωμα το GS, αλλα αν ειναι να μην πατησω ποτε, εννοειται το tiger θα επαιρνα

    Μακη απο κοντα η ουρα ειναι πολυ ωραια
    Δεν ειναι καθολου ασχημο οπως σηκωνεται, και εχει και μια σελαρα....

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Παρε link

    http://www.moto.gr/forums/showthread...ighlight=tiger

    Α μαλιστα, ειχα απαντηση κιολας και δεν θυμομουν τιποτα

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αυτό πρέπει να λες
    Μαλλον αυτο ειναι, αλλα στην φωτο φαινεται πολυ μπορντω, ενω ειναι πιο πορτοκαλι
    Ειναι γενικα ενα χρωμα το οποιο δεν αποτυπωνεται στο χαρτι, σαν το κοκκινοπορτοκαλι Z750S που ειχα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Tiger 1050
    από postmanstavros στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2010, 04:27
  2. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2010, 08:08
  3. test ride της Yamaha R1 2009 από το MCN
    από vaskunito στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 21:54
  4. Triumh Tiger 1050 Test drive.
    από 620 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 15:33
  5. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF