Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Το πρώτο μου μηχανάκι.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2007
    Μηνύματα
    0

    Το πρώτο μου μηχανάκι.

    Καλησπέρα παιδιά, έχω κλείσει τα 16 και σκέφτομαι να πάρω ένα μηχανάκι για την ακρίβεια μια "μίνι" μοτοσυκλέτα :P!

    Για αρχή μου αρέσουν τα supersport, και θέλω να είμαι νόμιμος άρα περιορίζομαι αμέσως στα:

    Derbi Gpr 50
    Rieju Matrix 50
    Aprillia Rs 50

    Τι μου προτίνεται;; (είμαι 1,90 / 90κιλά αν βοηθάει :P)

    Ps. Sorry, αν το έβαλα σε λάθος κατηγορία!
    Tit.-

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Καλώς ήλθες κατ' αρχήν...

    Βάσει αυτών που θέλεις, σε πρώτη φάση φρόντισε να κοντύνεις και να αδυνατίσεις...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2007
    Μηνύματα
    0
    Καλως σας βρήκα! :P

    Λές ε...; Δηλαδή πιστεύεις ενα sm θα μου πήγαινε καλύτερα;;; :P
    Tit.-

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titak0s
    Δηλαδή πιστεύεις ενα sm θα μου πήγαινε καλύτερα;;;
    H μηχανή δεν είναι φουστάνι για να κοιταχτείς στον καθρέφτη να δεις αν σου πάει...

    Ό,τι γουστάρεις ΕΣΥ και μόνο μετράει...

    Μπορεί να είσαι 1.45 και να οδηγάς ΚΤΜ 990 S ή 2.00 και να στίβεις 636...

    Πάντα όρθιος κι εξοπλισμένος μικρέ ...


  5. #5
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764

    Re: Το πρώτο μου μηχανάκι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titak0s
    Καλησπέρα παιδιά, έχω κλείσει τα 16 και σκέφτομαι να πάρω ένα μηχανάκι για την ακρίβεια μια "μίνι" μοτοσυκλέτα :P!

    Για αρχή μου αρέσουν τα supersport, και θέλω να είμαι νόμιμος άρα περιορίζομαι αμέσως στα:

    Derbi Gpr 50
    Rieju Matrix 50
    Aprillia Rs 50

    Τι μου προτίνεται;; (είμαι 1,90 / 90κιλά αν βοηθάει :P)

    Ps. Sorry, αν το έβαλα σε λάθος κατηγορία!
    καλως ηρθες...

    οπως ειπωθηκε πρωτυτερα θα παρεις οτι πιστευεις πως ταιριαζει περισσοτερο στη οδηγηση που επιθυμεις να ακολουθησεις, και οτι καλυπτει τις προσωπικες σου αναγκες..

    τωρα απο τα 3 μοντελα που ανεφερες...
    και τα 3 ειναι διχρονα 50αρια πραγμα που σημαινει οτι ναι μεν θα σε βαλουν στο κλιμα της οδηγησης που επιθυμεις αλλα να ξερεις οτι σε βαθος χρονου δεν θα σε καλυψουν...

    τι εννοω?

    - ειναι διχρονα οπως ειπαμε και θελουν πολυ χρημα στη συντηρηση και στα service
    - ολα θα τα βαρεθεις μεσα στον πρωτο μηνα το πολυ μιας και ειναι μικρου κυβισμου και σε συνδυασμο με το ψηλο και βαρυ σωμα σου θα κανουν ακομα ποιο δυσκολο το εργο της ροπης τους..


    αυτα ειναι τα βασικοτερα προβληματα..
    δεν στα λεω για να σε αποτρεψω απο το να παρεις τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα απλα για να εχεις υποψη σου μερικα πραμματα...

    εφοσον λοιπον πρεπει αναγκαστικα να επιλεξεις μεταξυ αυτων των μοντελων λογω ηλικιας θα σου προτεινα το απριλια λογω καλυτερης ανευρεσης ανταλλακτικων και service...σε σχεση με τα υπολοιπα δυο παντα...


    καλη αρχη

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2007
    Μηνύματα
    0
    Παιδιά να πω την αλήθεια ψήνομαι για το Rieju, γιατί αυτός που τα φέρνει στην Ξάνθη (από εδώ ειμαι) είναι φίλος 1ον και 2ον έχει πάρει αποκλειστικά την αντιπροσωπεία και μου είπε πως για θέμα ανταλλακτικών δεν τίεθται θέμα και ότι υπάρχουν αυτό που με ανησυχεί είναι αν "πάει" καλά!

    Διότι έχω ακούσει πως το derbi της ίδια κατηγόριας είναι ψόφιο και για την aprilia δεν ξέρω! Βγαίνει 200-300 ευρώ ακριβότερη και ήδη δίνω πολλά! ;/
    Tit.-

  7. #7
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titak0s
    Παιδιά να πω την αλήθεια ψήνομαι για το Rieju, γιατί αυτός που τα φέρνει στην Ξάνθη (από εδώ ειμαι) είναι φίλος 1ον και 2ον έχει πάρει αποκλειστικά την αντιπροσωπεία και μου είπε πως για θέμα ανταλλακτικών δεν τίεθται θέμα και ότι υπάρχουν αυτό που με ανησυχεί είναι αν "πάει" καλά!

    Διότι έχω ακούσει πως το derbi της ίδια κατηγόριας είναι ψόφιο και για την aprilia δεν ξέρω! Βγαίνει 200-300 ευρώ ακριβότερη και ήδη δίνω πολλά! ;/

    σορυ κιολας αλλα ολα λιγο πολυ ψοφια ειναι πιστεψε με δεν θα δεις διαφορες στην ταχυτητα μεταξυ τους...

    απο κει και περα διαφορες υπαρχουν σιγουρα στο πλαισιο-φρενα-κιβωτιο-στησιμο-γεωμετρια +++

    τις οποιες δυστυχως δεν τις ξερω αλλα και δεν θα σε απασχολησουν στο κατω κατω μιας αυτες τις διαφορες τις βλεπεις σε μεγαλες ταχυτητες μεσα σε πιστα...

    εφοσον ομως εχεις ατομο μεσα στη rieju δεν τιθεται κανενα θεμα αυτο να παρεις...

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Καλησπέρα και καλωσήλθες στο forum και στον κόσμο των 2 τροχών και από εμένα. Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να πας να αγοράσεις καλό κρανάκι, μπουφάν, γάντια..αφού κάνεις όλα αυτά στο θέμα της μηχανής όντως τα κιλά και ο όγκος σου θα είναι πρόβλημα..και εγώ έχω ένα honda 50 αρι enduro, δίχρονο, και αν και 20 κιλά ελαφρύτερος σου πάσχει στο θέμα της ροπής(και ο λόγος που τώρα πάω σε 125-250). Και επειδή το θέμα της δύναμης είναι ίδιο σε όλα τα 50 αρια καλύτερα να προτιμήσεις κανένα enduro/ sm.. θα είναι πιο άνετο νομίζω λόγω ύψους. Επίσης το μηχανάκι καλύτερα να το αφήσεις μαμά γιατί μετά θα κλαις τα λεφτά που έριξες, και να μην το έχεις μονίμως στους κόφτες γιατί πάλι θα το κλαις. Αν δεν του φερθείς άσχημα μην σε ανησυχεί το δίχρονο. Εγώ θα σου προτείνω το αγαπημένο μου 50 αρι.. beta 50 rr.. θα πατάς και λίγο χώμα, θα πηγαίνεις και με την κοπέλα σου παραλία..( αν δεν την πειράζει ότι θα βρωμάει τιγανόλαδο μετά..)

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2007
    Μηνύματα
    0
    Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
    σορυ κιολας αλλα ολα λιγο πολυ ψοφια ειναι πιστεψε με δεν θα δεις διαφορες στην ταχυτητα μεταξυ τους...

    εφοσον ομως εχεις ατομο μεσα στη rieju δεν τιθεται κανενα θεμα αυτο να παρεις...
    Να σου pω την αλήθεια πάνω κάτω το ξερω! Απλά είναι λίγο το "εφέ"

    Αφού το θέτεις έτσι λοιπόν! Πιστεύω πως έχω καταλήξει! (θα έχω και δώρο εξπολίσμό +1 προνόμιο δηλαδή :P)

    Τhnx guys
    Tit.-

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2007
    Μηνύματα
    0
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    ( αν δεν την πειράζει ότι θα βρωμάει τιγανόλαδο μετά..)
    Χαχαχαχα! Να σου πω την αλήθεια αν την άκουγα θα έπαιρνα joggaki :P
    Tit.-

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Να προσθέσω και κάτι που δεν θα έχεις υπολογίσει..(εκτός του ότι είναι ψιλοάχρηστο ένα ss που πάει μέχρι 70..άντε 80 κοντερίσια πίσω δεν μπορεί να κάτσει δεύτερος..ούτε από τους σιδερόκωλους.. επίσης αν πας και αγοράσεις το matrix (τα 50 άρια αν και πλέον κοιτάζω για μεγαλύτερη είναι η αγαπημένη μου κατηγορία - και το έχω ψάξει το θέμα) θα το πληρώσεις 3000 και μετά από έναν χρόνο-δύο η αξία μεταπώλησης (αν βρεις ολότελα) δεν θα υπερβαίνει τα 1500 ευρώ. Και λέω εγώ..δεν παίρνεις το rieju rrx spike x το super motard που κάνει στην ελλάδα 2150 προφανώς έχει το ίδιο moteur με το matrix, είναι πιο ελαφρύ κατά 15 κιλά άρα και πιο γρήγορο, είναι ψηλό, και κάθονται άνετα 2 άτομα..και όταν το πουλήσεις θα χάσεις λιγότερα χρήματα..

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρώτο μου μηχανάκι!
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2007, 20:23
  2. Το πρώτο μου κράνος!
    από carjunkie στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 22:28
  3. Το νέο μου μηχανάκι....
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 13:58
  4. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  5. Το νέο μου μηχανάκι!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2004, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF