Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Sv1000s

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2005
    Μηνύματα
    10

    Sv1000s

    Θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή.Τα λεφτά μου είναι στα 12000 και μου αρέσουν street. Έχω καταλήξη απο πλευράς εμφάνισης και ήχου (κινητήρα) στο sv1000s. Έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα και με ολόκληρο fering.Φανταστική Δεν έχω διαβάσει σε κανένα περιοδικό μια που απέχω αρκετό καιρό απο τον χώρο του μοτο για το συγκεκριμένο και θα ήθελα την βοήθεια σας. Τι επιδόσεις έχει,αξιοπιστία, κατανάλωση,ευκολία στην πόλη,συντήρηση κτλ. Θα είναι μηχανή που θα κινήται και στη πόλη αλλά και ταξιδάκια μέχρι βόλο ή άντε θεσαλονίκη.

  2. #2
    Κοίταξε εδώ για reviews

    http://mysite.mweb.co.za/residents/clasqm/homepage.html

    Το μηχανάκι φοράει το μοτέρ του TL (σε ελαφρώς βελτιωμένη μορφή), που θεωρείται γενικά πολύ δυνατό και αξιόπιστο (πιο δυνατό από το μοτέρ του VTR, που το φοράει και η Varadero)

  3. #3
    Μην σου πω οτι ισως φοραει το καλυτερο(δυναμη,αξιοπιστια κτλ.) δυκιλινδρο μοτερ που εχει κατασκευαστει.


  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2004
    Μηνύματα
    216
    χτυπα το λεμε!!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Λοιποοοον....
    Αχεμ...

    Poly prama
    Pio polu prama

    Οντας κατοχος (πανευτυχης βεβαιως-βεβαιως) του 650, δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το 1000 γιατι δεν το εχω οδηγησει.

    Βεβαια, και κατοχους Ζ750 (καβασακι..) να ρωτησεις για το 1000,
    ολο και κατι θετικο θα σου πουνε και ας μην το εχουν οδηγησει ομοιως....

    Σε αφηνω λοιπον φιλε μου καλε, καλε μου φιλε, να κανεις την ερευνα αγορας μονος σου, (φροντισε να κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τεστ ραιντ), καποιο καταστημα αφηνει, αλλα τωρα ποιο θα σε γελασω,... ρωτωντας ομως πας στην πολη.

    Αυτο που εχει χαντακωσει δυστυχως αυτες τις ιδιαιτερες μοτοσυκλετες στην Ελλαδα, και μονο στην Ελλαδα, ειναι η ελλειψη ενημερωσης, οι λανθασμενοι λογοι αποκτησης,( κατι αλλο μαλλον ηθελα να πω, αλλα ετσι μου βγηκε τεσπα δεν θα διαφωνησουμε...), και οι ευγενικες προτροπες και τα αβασιμα επιχειρηματα φιλων και
    γνωστων του στυλ: "Μπραβο παρτο βημα μ@λ@κ@ να σε πατανε ολα τα 100αρια, μην σου πω και τα 600αρια.

    Τα συγκεκριμενα επιχειρηματα τα ακουγα και ακομα τα ακουω, αλλα πλεον γελαω δεν ανησυχω καθολου, γιατι;..., το γιατι θα το καταλαβεις...ελπιζω.

    Αμα θες να τα πουμε και απο κοντα στειλε π.μ., η ελα Δελεαρ Δευτερα μετα τις 8:30 οπου μαζευονται αρκετα παιδια απο το φορουμ.

    Σου ευχομαι ολοψυχα να παρεις την μηχανη που γουσταρεις, και οχι αυτη που θα σου επιβαλλουν οι λοιποι ξερολες, που ξερουν μονο απο γκαζια τρελα και απιαστα, και απο ουσια μηδεν.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Το τί σημαίνει δικύλινδρη σε σχέση με 4κύλινδρη το κατάλαβα σήμερα στην έκθεση, όταν διαπίστωσα πως, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, η TDM900 είναι σαφώς ανώτερη της Daytona 650, παρότι υστερεί σε ιπποδύναμη.

    Η SV1000 έχει περί τα 30 παραπάνω άλογα από την TDM, καθώς και πιο σπόρ στήριμο, οπότε πρέπει να είναι μαμάτη.

  7. #7
    Καμια σχεση η μια μηχανη με την αλλη,αλλα κατηγορια!


    Παρε κατι που σου αρεσει,και σε γεμιζει,γιατι αλλιως γρηγορα θα το βαρεθεις!


    ..ο λογος που πουλιουνται συνεχεια supersport μηχανακια μετα απο 5-6 μηνες....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899

    Re: Sv1000s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BRAIN
    Θα είναι μηχανή που θα κινήται και στη πόλη αλλά και ταξιδάκια μέχρι βόλο ή άντε θεσαλονίκη.
    Το μειονέκτημα για μένα είναι η θέση οδήγησης.Σε βάζει σε επιθετική στάση οπότε πρέπει να συμβιβαστείς στην πόλη και στο ταξίδι.Κι ενώ σε μπριζώνει για γρήγορη οδήγηση(θέση οδήγησης και τράβηγμα κινητήρα) άμα το κυνηγήσεις σε προδίδουν οι αναρτήσεις.
    Το τίμημα της χαμηλής τιμής.

  9. #9
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Κι εγω το σκεφτομουν για το SV αλλα τελικα κατεληξα στο GSXR600........ Πολυ καλο το SV αλλα κακα τα ψεματα, παιρνοντας ενα συγχρονο supersport εχεις κατευθειαν ενα πληρες πακετο που θελει λιγες βελτιωσεις. Απο την αλλη βεβαια με μια επενδυση 3-4000 φτιαχνεις ενα σετακι μπρος-πισω μαματο και εισαι αρχηγος. Προσωπικα το παραδεχομαι χωρις ντροπες κτλ, μακαρι να ειχα το τραβηγμα του SV στα χαμηλα......... Ετσι ειναι αυτα, ζυγιζεις και παιρνεις.

    Κατι ακομα απευθυνομενος κυριως σε ανθρωπους που εχουν γιαπωνεζικο δικυλινδρο: Αληθευει οτι τα σερβις ειναι διπλασια σε συχνοτητα και κοστος???? Καπου το ειχα διαβασει για Ιταλικο δικυλινδρο (Aprilia RSV Mille) αλλα ισχυει και για τα γιαπωνεζικα??? Ειναι θεμα κινητητρα δλδ????

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    να το παρεις!!!!!

    μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    να το παρεις!!!!!

    μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ασε τα πολλα-πολλα νεους και κατεβαινε αδειαδιπλωμαασφαλεια.
    Θα σε εκμηδεννισου ουρεε!!
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    να το παρεις!!!!!

    μονο μειονεκτημα οτι το πηραν και οι μπατσοι (το 650) και οταν κανεις βολτες κατα ενα περιεργο τροπο ολοι διπλα σου θα κοβουν ταχυτητα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Και οχι μονο SV! Χτες ειδα στα Λιμανακια κοντα R6 με "περιεργο" κρανος.......... Λευκο με ενα "Ζ" μπροστα!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2005
    Μηνύματα
    10
    Kατ΄ αρχήν ευχαριστώ για της απαντήσεις. Το θέμα με τις αναρτήσεις το έχω διαβάσει αλλά δεν νομίζω ότι θα εξαντλώ την υπάρχουσα.Δεν είμαι απο αυτούς που βάζουν γόνατο και στρίβουν με τα όσα. Είμαι απο αυτούς που θα βάλουν τα σαμάρια και το διπλό τανκμπαγκ και θα την κάνουν δικάβαλο για σαββατοκύριακο με το έταιρο ύμιση. Το τελευταίο μηχανάκι ήταν ένα RF600 και η θέση οδήγησης μου άρεσε πολύ. Πιστεύω και αυτό να έχει κάτι παραπλήσιο. Θα το διαπιστώσω βέβαια όταν την καβαλήσω για τεστ.Όσο για το θέμα αγοράς δεν κοιτάω τις επιδόσεις αλλά κυρίως την εμφάνιση, τον ήχο του κινητήρα για αρχή και το πόσο άνετη είναι ως street. Α δεν μου αρέσει και το εντελώς όρθιο, θέλω κάτι ενδιάμεσο στην θέση οδήγησης. Η απόφαση έχει παρθ;h και θα μου άλλαζε μόνο αν μάθαινα ότι το μοτέρ έχει τα ξεσπάσματα που είχε το TL1000R που τότε θα τίθετο θέμα οδηγησιμότητας απο εμού. Δεν είμαι και κανας χεράς.Σίγουρα θα μπορούσα να πάρω κάτι πιο ξεκούραστο, όπως TDM που έχουν δυο φίλοι μου άλλα είπαμε μου αρέσουν τα street και νιώθω ξένος πάνω στα enduro.

  14. #14
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Φίλε μου έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα

    1 Το tdm είναι από της πιο γνήσιες εκφράσεις των street μηχανών και καμία σχέση δεν έχει με enduro, έστω και με μέγα on off, ούτε καν με μηχανή τουρισμού παντός δρόμου
    Είναι street με street αναρτήσεις street λάστιχα και φρένα που τα περιοδικά πολύ κακώς το βάζουν μαζί με τις άλλες μηχανές του είδους και που η μοναδική που είναι πραγματικά on off είναι το ktm 950
    2 το δικαβαλο με το sv πρέπει να το ελέγξεις πολύ περισσότερο και κυρίως μαζί με τον συνεπιβάτη σου
    3 η θέση οδήγησης είναι η πιο σπορ από τις γυμνές ημίγυμνες μηχανές
    4 αφού είχες RF 600 και θέλεις να ανέβεις κατηγορία η τέλεια μηχανή σε αυτό που ψάχνεις είναι το fazer 1000 (ιδανική street μηχανή για την Ελλάδα –και όχι μόνο που τα κάνει όλα)
    5 έχω μηχανή που φορά το μοτέρ tl1000 s
    το sv φορά την εκπολιτισμένη έκδοση του TL 1000 s
    και δεν έχω ακούσει ότι το μοτέρ tl1000 r έχει ξεσπάσματα που το έκαναν μη οδηγησιμο
    όποια προβλήματα υπήρχαν, ήταν από το περιστροφικό αμορτισέρ
    η διαφορά στο v2 μοτέρ και ενός 4κιλινδρου αναλόγων κυβικών και απόδοσης
    είναι ότι το v2 σκάβει τον δρόμο με το καλημέρα και δεν έχει υστερία ψηλά
    πράγμα που σημαίνει ότι στο παραμικρό άνοιγμα γκαζιού, έχεις πολλά κιλά διαθέσιμης ροπής και το οποίο το κάνει λιγότερο εύκολο στην καθημερινή χρήση από ένα τετρακύλινδρο
    6 σέρβις κάθε 24000 χμ λάδια κάθε 6000
    7 είναι ιεροσυλία να σου προτείνω χοντα λόγω αντιπρόσωπου, αλλά κοίτα και το vfr 800 vtec


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled4.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	35,6 KB 
ID:	8883
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  15. #15
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    διαστασεις sv


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled1.jpg 
Προβολές:	336 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	8884
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 20:31
  2. EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ Suzuki Sv1000
    από el_hymador στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 00:45
  3. Gsxr1000 Shock swap for SV1000
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:59
  4. SV1000s Testdrive....
    από THEOD στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2005, 18:11
  5. Service Manuals για SV1000 και SV650...
    από bartman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF