Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Xt500e Πληροφοριες

  1. #1
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Xt500e Πληροφοριες

    Θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για την συγκεκριμενη μηχανη...
    Χαρακτηριστηκα τοπυ κινητηρα και γενικα τα χαρακτηριστηκα της γιατι ψαχνω στο νετ αλλα δεν βρησκω τιποτα...
    Πχ ποσες βαλβιδες εχει η κεφαλη...

    Ευχαριστω



  2. #2
    4 valves 1 εκκεντροφόρος , 1 μπουζί , σύμπλεξη υγρός πολύδισκος , αλλαγή λαδιών στα 3000χμ ρύθμιση βαλβίδων 20.000 χμ και γενικά είναι μαι αξιόπιστη μηχανή ... Αν την πάρεις ελέγχεις για τα ρουλεμάν τροχών , σφίγγεις το παξιμάδι της καμπάνας , γρασσάρεις τα ρουλεμάντιμονιού και έφυγες για βόλτες .

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ησουν κατοχος της συγκεκριμενης?
    Εχω κλεισει απο ενα μαγαζι ενα το οποιο ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα οπως το ακουσα ακουγοταν ενα κουδουνισμα ελαφρη και πρεπει μαλλον να ηταν απ'την καμπανα...

  4. #4
    Εσύ τι χρονιάς μοντέλο έχεις βρει; Αν ακούγεται πολύ κουδούνισμα ίσως να είναι και η καμπάνα ή βαλβίδες πάντως καλού κακού δες τα πραγματικά χιλιόμετρα της μηχανής . Το πως είναι απλό . Τσέκαρε αλυσογράναζα , λάστιχα , ρουλεμάν τιμονιού . Πάντως αν έχεις κανένα φίλο που να έχει το ίδιο ή το 600 πάρτον μαζί σου να το δει και αυτός .Εγώ είχα το ΧΤ600Ε . Διαφορά μόνο στα κυβικά .. Τι τιμή στη δίνει;

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αυτο που βρηκα ειναι μοντελο '03 με 20800χλμ και το δινει στα 2800Ε.
    Το κουδουνισμα ακουγεται αλλα δεν ειναι πολυ δυνατο.
    Βαλβιδες τωρα δεν ξερω αν εχουν ρυθμιστει τα 20000χλμ αλλα ελπιζω πως ναι.
    Λαστιχα εχει καινουρια και η εξωτερρικη του εμφανιση ειναι αριστη,με εξαιρεση κατι μικρογρατζουνιες και μια στραβη μανετα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    21.000 χλμ! :rotflmao:

    Τυπικό νούμερα χοντρέμπορα, άντε το πολύ να πάει 23.000.

    ΥΓ1 20.000 χλμ δεν θα έπρεπες να ακούς το παραμικρό.

    ΥΓ2 Μεταχειρισμένο μηχανάκι = service (φίλτρα-λάδια-μπουζί-νερά-κλπ-κλπ-μέχρι και καδένα αναλόγως σε τι χλμ θέλει αλλαγή) αμέσως γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο παλιός.

    ΥΓ3 Βάλε και τα αλυσιδογράναζα-λάστιχα που θα χρειαστεί μετά από λίγο.

  7. #7
    Το είχε στη ντούλάπα και το έβγαζε μόνο την άνοιξη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τουλάχιστον πέστου να χαμηλώσει τη τιμή και να σου αλλάξει λάδια φίλτρα και μανέτα ...Και πρώτα πήγαινε το σε ένα μάστορα πριντο αγοράσεις μην έχει κανένα ρουλεμάν στροφάλου και κοπανάει. Το λιγότερο θα είναι τεντωτήρας καδένας .

  8. #8
    Προσωπικά, επειδή πήρα πρόσφατα ΧΤ πανω κατω τα ίδια με εσενα...απλως να ξέρεις ότι γενικότερα στα σερβις θα ρίξεις μερικά λεφτα για να αλλάξεις πραγματακια που ίσως να χρειαστεί σε αυτα τα χμ.
    ..ρουλεμαν τροχού,αλυσιδογραναζα κτλ 'οπως είπαν και πιο πάνω.!

    ..κατα τα άλλα απλως ελπίζεις το ΧΤ να σου βγεί σκυλι και να μην είναι η εξαίρεση στον κανόνα..πιστευω.!

    Ερώτηση...επειγή γίνεται κουβέντα περι κουδουνίσματος..έχω την αίσθηση ότι στο ζέσταμα πριν ξεκινήσω διακρίνω ένα διακριτικό μεν αλλα υπαρκτό δε ήχο...κάπως μεταλλιτα εκό αλλα όχι πολυ όξυ.!

    (τα είπα όλα ε..)

    ..σκεφτόμουνα να ανοίξω ένα τοπικ αλλα μιας και έγινε η κουβέντα και ενδιαφέρει και το παιδι εδω...είπα να το αναφέρω εδώ μπας και κατέβει καμια ιδεα.!

    ..σκεφτόμουνα και εγώ τις βαλβίδες...λετε ο προκάτοχος να μην έχει κανει την προβλεπόμενη συντήρηση η κάτι τέτοιο??

    ...ένα είναι το σίγουρο...μολις ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα πάντως...σε βάθμο που σκέφτομαι μήπως έιναι 'ιδεα΄μου και έιναι λογικο να κουγεται κατι διαδορετικο όταν είναι κρύο..

    σορρυ αν είναι offtopic...
    Zed's dead baby...Zed's dead.!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αφού δεν είσαι σίγουρος τι έχει κάνει ο προηγούμενος, πχ βαλβίδες, καλό είναι να του ρίξεις ένα προσεκτικό κοίταγμα στον μάστορα.

    Κρύο μοτέρ, φασαρία, ζεστό, ησυχία, μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις καδένα;

  10. #10
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258
    παντως αυτο με το θορυβο το κανει και το δικο μου (xt500e 2000) αλλα αμα ζεσταθει λιγο στρωνει και δεν ακουγεται τιποτα.στο μηχανικο μου που ρωτησα ειπε πως ετσι κανουν ολα οταν ειναι κρυα.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
    παντως αυτο με το θορυβο το κανει και το δικο μου (xt500e 2000) αλλα αμα ζεσταθει λιγο στρωνει και δεν ακουγεται τιποτα.στο μηχανικο μου που ρωτησα ειπε πως ετσι κανουν ολα οταν ειναι κρυα.

    .αυτο ακριβώς.. ..οταν ζεσταθεί δεν ακούγεται τιποτα.!!
    Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη: Το ζεσταίνεις μεχρι να μην ακούγεται και μετά ξεκινάς ή απλώς στην αρχή το πηγαίνεις χαλαρά για 1-2χμ??
    Zed's dead baby...Zed's dead.!

  12. #12
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258
    μολις γυρισα απο τη δουλεια και περασα και απο το μαστορα για μια καλησπερα καθοτι και φιλος.
    του εθεσα παλι το θεμα του τροκανισματος στα παγωμενα και η απαντηση ηταν και παλι η ιδια
    ρε ψηλε* του λεω κοιτα ρε μη βγει καμια μπιελα και μας πει τα καλαντα σου δινω λεφτα και δεν τα θελεις?η σιωπη του προς απαντηση μου και ΕΚΕΙΝΟΣ συνεχισε να ρουφαει τον 2πλο ελληνικο
    αγκαλια με μια τετραδα mikouni.........


    * ο ψηλος ειναι ο μαστορας 50 χρονων και εκτος απο φιλος ειναι η εγγυηση μου
    για 16 χρονια απροβληματιστα χλμ με ολα μου τα μηχανακια διχρονα και τετραχρονα

  13. #13
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
    .αυτο ακριβώς.. ..οταν ζεσταθεί δεν ακούγεται τιποτα.!!
    Ερώτηση εγκυκλοπαιδικη: Το ζεσταίνεις μεχρι να μην ακούγεται και μετά ξεκινάς ή απλώς στην αρχή το πηγαίνεις χαλαρά για 1-2χμ??

    το ζεσταινεις 2-3 λεπτα και ξεκiνας χαλαρα μεχρι να ζεσταθει ρολαριστα στο δρομο

  14. #14
    Αν λέτε για αυτό το θόρυβο που κάνει το πρωί παγωμένο από τη νύχτα τότε είναι καδένα που δεν σημαίνει τίποτα διότι ο τεντωτήρας αναλαμβάνει α το διορθώσει . Στη τελική πάς στο τεντωτήρα τον ανοίγεις και αν δεις τελειωμένα τα δοντάκια για άλλο μάζεμα πάς και αλλάζεις καδένα ...σιγά τα ωά .:smilea:

  15. #15
    ΑΑΑΑ τα μονοκύλινδρα ειδικά το χειμώνα 2-3 λεπτά ζέσταμα καλό κάνει ....για να ανέβουν και τα λάδια ντε .:smilea:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες-manual-repair για Africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2017, 21:40
  2. Λεσχη Vstrom.Πληροφοριες επικοινωνια
    από hornet στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 249
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2014, 07:32
  3. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 08:33
  4. μετα απο εγκηρες πληροφοριες που μου ηρθαν...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 08:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF