Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Φορτιστής μπαταρίας για Bmw K1200r

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Isaac
    Εγγραφή
    29/11/2006
    Μηνύματα
    16

    Φορτιστής μπαταρίας για Bmw K1200r

    Μήπως ξέρετε αν υπάρχει φορτιστής μπαταρίας για BMWK1200R; Έχω ένα φορτιστή για μπαταρίες αυτοκινήτου. Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε;
    IR

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Ναι

  3. #3
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    BMW,,,, και τα πρώτα κρύα του χειμώνα.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Isaac
    Εγγραφή
    29/11/2006
    Μηνύματα
    16
    Η μηχανή δεν έχει πρόβλημα, γιατί φυλάσετε σε γκαράζ. Απλώς μόλις την βάζω μπροστά ανάβει στιγμιαία η ένδειξη της μπαταρίας και αμέσως μετά σβήνει.

    Για να τη φορτίσεις πρέπει να τη βγάλεις, ή απλώς ανοίγεις το καπάκι, βγάζεις τα καλώδια από τους πόλους και φορτίζεις; Δεν χάνει ρολόγια, και λοιπές ρυθμίσεις ή κάτι άλλο;
    IR

  5. #5
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    θελει ειδικο φορτιστη αρχηγε... μιλα με το παληκαρι στο http://www.motoraid.eu Φερνει φορτιστες για μπεμπες με πολυ πιο νορμαλ τιμες απο τους εργοστασιακους...εμενα ρε παιδια ποτε δε με εχει αφησει απο μπαταρια...

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
    θελει ειδικο φορτιστη αρχηγε...
    Δεν μας λες λίγα για την "εξειδίκευση" του συγκεκριμμένου φορτιστή ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Isaac
    Εγγραφή
    29/11/2006
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
    θελει ειδικο φορτιστη αρχηγε... μιλα με το παληκαρι στο http://www.motoraid.eu Φερνει φορτιστες για μπεμπες με πολυ πιο νορμαλ τιμες απο τους εργοστασιακους...εμενα ρε παιδια ποτε δε με εχει αφησει απο μπαταρια...
    Μόλις παρήγγειλα από τον Γιάννη Schuberth κρανάκι, οπότε του στέλνω μήνυμα αμέσως.
    IR

  8. #8
    Και μένα με ενδιαφέρει η εξειδίκευση, όχι ότι θα έπαιρνα ποτέ μια Bmw K1200r, αλλά για παράδειγμα ένας κοινός φορτιστής αυτόματος μεν να κλείνει μόνος του, για μπαταρίες κλειστού τύπου δε, και με την υποσημείωση να τον ρυθμίσω να φορτίζει στο 1/10 των αμπέρ της μπαταρίας, δέ φτάνει;


    Πρέπει να ψωνίσω στο μοτοπωςτολένε;

    Και αν το βρω φτηνότερα από Γερμανία ή Αμέρικα;

    Για πες...

  9. #9
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    Ειπα ειδικο φορτιστη γιατι δε νομιζω οτι ενας οποιοσδηποτε φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου θα κανει για το μοτορι.Κ μεταξυ μας σε ενα τοσο ακριβο μηχανακι δε θα εμπαινα στη διαδικασια να πειραματιστω.

    Οσον αφορα το καταστημα που προτεινα,το εκανα γιατι το παληκαρι ειναι σοβαρο στη δουλεια του(απο προσωπικη εμπειρια),εχει bmw και διαθετει φορτιστες που εχει εξακριβωθει η συμβατοτητα τους με τα bmw.Κ απο τιμες ηταν αρκετα καλες.Δεν το ανεφερα επειδη εχω καποιο οφελος απο αυτο.

    Αν παρολα αυτα καποιος βρει κατι καπου αλλου,ας βοηθησει τον φιλο μας.Αν και μεταξυ μας,εγω προτιμω να δωσω κατι παραπανω να το παρω απο Ελληνα,που ξερω οτι αν στραβωσει κατι θα τον ξεχεσω,παρα να βγαζω ακρη με τελωνεια,και μεταφορικες...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
    Ειπα ειδικο φορτιστη γιατι δε νομιζω οτι ενας οποιοσδηποτε φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου θα κανει για το μοτορι.Κ μεταξυ μας σε ενα τοσο ακριβο μηχανακι δε θα εμπαινα στη διαδικασια να πειραματιστω.

    Οσον αφορα το καταστημα που προτεινα,το εκανα γιατι το παληκαρι ειναι σοβαρο στη δουλεια του(απο προσωπικη εμπειρια),εχει bmw και διαθετει φορτιστες που εχει εξακριβωθει η συμβατοτητα τους με τα bmw.Κ απο τιμες ηταν αρκετα καλες.Δεν το ανεφερα επειδη εχω καποιο οφελος απο αυτο.

    Αν παρολα αυτα καποιος βρει κατι καπου αλλου,ας βοηθησει τον φιλο μας.Αν και μεταξυ μας,εγω προτιμω να δωσω κατι παραπανω να το παρω απο Ελληνα,που ξερω οτι αν στραβωσει κατι θα τον ξεχεσω,παρα να βγαζω ακρη με τελωνεια,και μεταφορικες...

    Εννοώ φορτιστή για μηχανή.

    Δεν υποννόησα ότι έχεις όφελος. Το θέμα για μένα είναι να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να ψάχνει λίγο παραπάνω. Εκεί που κόλλησα (όπως φαντάζομαι και ο Oldman) και είπα και κάνα 2 πράγματα που ξέρω είναι η "εξειδίκευση".

    Μπορεί πράγματι να έχει κάνει κάτι η BMW στο συγκεκριμένο μηχανάκι ώστε να χρειάζεται ειδικό φορτιστή και όχι ένα συνηθισμένο φορτιστή για μπαταρίες μηχανής;

    Χλωμόν.


    Είναι αρκετά συνηθισμένο το θέμα φορτιστής, με μια αναζήτηση στο νετ, βρίσκεις ένα κάρο φορτιστές, και για παράδειγμα στο ebay (το αναφέρω γιατί έχεις αυξημένη ασφάλεια στις αγορές σου σε σχέση με ένα τυχαίο μαγαζί στη διεθνή αγορά) ή αλλού, βρίσκεις καλές τιμές -δεν αποκλείω το motoraid.eu, μπορεί κάλλιστα να συμφέρει.


  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    γιατι

    τι μπαταρια εχει η μπεμπα ?

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Isaac
    Εγγραφή
    29/11/2006
    Μηνύματα
    16
    Δεν ξέρω, και δεν έχω το manual στη δουλειά να σου πώ, αλλά το γεγονός είναι ότι α.τραβάει πολύ ρεύμα, και β. δεν κάνω μεγάλες βόλτες να προλάβει να φορτίσει καλά.

    Γι 'αυτό ψάχνομαι...
    IR

  13. #13
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Ένας φορτιστής μέχρι 4 Α θα σε κάλυψει πλήρως και για την μηχανή και για το αυτοκίνητο.
    Να προτιμήσεις κάποιο μοντέλο με squelch (φίμωση) στην έξοδο του, για προστασία του φορτιστή και της μπαταρίας από βραχυκυκλώματα.

    Ενδεικτικά BOSCH K1206 κόστος 35-40 Euro στο Praktiker.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #14
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    ένας κοινός φορτιστής αυτόματος μεν να κλείνει μόνος του, για μπαταρίες κλειστού τύπου δε, και με την υποσημείωση να τον ρυθμίσω να φορτίζει στο 1/10 των αμπέρ της μπαταρίας
    Αυτά ακριβώς.

    Εγώ πήρα ΑΥΤΟ και έμεινα ευχαριστημένος... καθώς και αρκετοί φίλοι μου..
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  15. #15
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν μας λες λίγα για την "εξειδίκευση" του συγκεκριμμένου φορτιστή ???
    Λες να τους έχουν παραμυθιάσει, και τους πουλάνε τίποτα high frequency chargers, με δύο μετασχηματιστές, και αλγόριθμους κατευθείαν από το Μόναχο.....?????
    Άμα τους πουλάνε τέτοια, και δεν μπορούν να τους φτιάξουν τις ακτίνες, είναι μεγάλοι.... :a31: .....αμφότεροι.........
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 15:37
  2. Bmw K1200r
    από JEEPMAN στο forum BMW
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2007, 16:56
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2006, 18:30
  4. Service Manuel για BMW F650 1999 Funduro
    από skal90 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF