Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: μηχανή για αρχή???

  1. #1
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346

    μηχανή για αρχή???

    λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

    για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

    έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

    εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

    για πείτε.

  2. #2
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Εγώ το πρώτο μηχανάκι που οδήγησα ήταν ένα enduro στα 16 μου. Από την χαρά μου που καβαλούσα μηχανάκι το κάρφωσα σε ένα φράχτη. Ωραία ξεκίνησα τις εμπειρίες μου. Πάντως μετά από καιρό πήγα και αγόρασα παπί 100cc. Είχα κάνει άπειρα χιλιόμετρα και ποτέ δεν με πρόδωσε. Αρκετό γκάζι για αρχή, φτηνό στην αγορά του και στην συντήρησή του, καλά κρατήματα. Για αρχή χρειάζεται περισσότερο να μάθεις το πως κινείται ένα μηχανάκι μέσα στους δρόμους. Όχι πως τα enduro δεν είναι εύκολα στην οδήγηση αλλά όταν θα εξοικειωθεί θα θέλει να το αλλάξει με κάτι μεγαλύτερο.

  3. #3
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    το θέμα είναι οτι μιλάμε για άτομα μιας κάποιας ηλικίας (25+) που... ε... δεν μπορούν να κυκλοφορούν με μηχανάκι για 16χρονο.

  4. #4
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    Re: μηχανή για αρχή???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
    λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

    για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

    έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

    εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

    για πείτε.

    Εξαρτάται...
    Τι ηλικίας είναι;
    Γιατί άμα έχουν περάσει κάποια χρονάκια και δεν έχουν
    ανέβει σε 2 ρόδες άστο καλύτερα.
    Πάντως τον αδελφό μου τον απέτρεψα να πάρει οτιδήποτε
    μια και στο μόνο 2τροχο που έχει ανέβει είναι το ποδήλατο.
    Τι τις θες τις μηχανές τώρα στα γεράματα 37 χρονώ; θα φάς πολλές σαβούρντες μέχρι να πάρεις τον αέρα
    Άσε εμένα εγώ τις πρώτες άσχετες τις έφαγα 20 χρόνια,
    τώρα τρώω τις.....ποιοτικές


    Αυτά για εμάς τους....παπούδες.
    Για τους πιο μικρούς ας αρχίσουν με κάτι ελαφρύ για να πάρουν τον αέρα της κίνησης και της διαδρομής επάνω σε 2 ρόδες.
    Μετά κατά τα άλλα όλα είναι θέμα τσέπης και γούστου, αλλά προπαντώς ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  5. #5
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    ρε αφήστε τα γενικά και πείτε μοντέλα και εντυπώσεις.

  6. #6
    Βρέθηκα προ ετών στην ίδια θέση: καμία εμπειρία σε μηχανοκίνητο δίκυκλο. Πήρα μηχανή όμοια με αυτή στην οποία έμαθα να οδηγώ, μια CB400 Super4.

    Πήρα ένα μικρό ρίσκο αφού αν και δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή είναι αρκετά ζόρικη για αρχάριο. Ωστόσο με τη δέουσα προσοχή τα πράγματα πήγαν ομαλά και δεν έχω σε καμία περίπτωση μετανοιώσει.

    Θεωρώ υπερβολικό να πάρει κανείς 125κε, πάρα πολύ γρήγορα θα του φαίνονται πολύ λίγα και θα θέλει να αλλάξει. Βέβαια μπορεί κανείς να ξεκινήσει ακριβώς με αυτή την προοπτική, να αλλάξει σε 6 μήνες.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της bartman
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    74
    για τον άσχετο/αρχάριο οποιαδήποτε ηλικίας το καλύτερο είναι το παπί (το οποίο παπί σήμερα είναι αρκετά δυνατό και με καλύτερα φρένα όχι όπως πριν 20 χρόνια)....

    ...αποκτάει την στοιχειώδη εμπειρία που χρειάζεται και αν δεί ότι του αρέσει το δίκυκλο σαν ιδέα/τρόπος μετακίνησης εύκολα πουλάει την πάπια και αγοράζει κάτι άλλο....ή κρατάει την πάπια για ευκολία μέσα στην πόλη και αγοράζει και μια άλλη μηχανή......

    ....θεωρώ εντελώς ηλίιθιο αλλά και πολύ επικίνδυνο ο άσχετος να πάρει μεγάλη μηχανή.....

    ...σε οτιδήποτε...μαθαίνουμε πρώτα τα στοιχειώδη και μετά προχωράμε παραπέρα....

  8. #8
    ireneepi
    Φιλτατε Μαρινο

    τα SF ειναι τα καλυτερα για αρχη..ετσι λεω...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
    Φιλτατε Μαρινο

    τα SF ειναι τα καλυτερα για αρχη..ετσι λεω...

    ετσι ετσι


  10. #10
    Εκανα αρχη με ενα Varaderaki 125 ακριβο μηχανακι αλλα ηταν οτι πρεπει για να μαθω να οδηγω κατι ογκοδες και με ταχυτητες...
    το 90cc scooter που ειχα για κανα χρονο πριν δεν το μετραω..
    Τωρα εχω το CBF600.. και σκοπευω να το κρατισω μερικα χρονακια.. το Varaderaki ενα χρονο αντεξα...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ διαφορά σε αρχάριο είτε πήρε μεγάλη είτε μικρή μηχανή.

    Όποιος σαβουριαστεί με τη μεγάλη μηχανή, θα σαβουριαστεί σίγουρα και με το παπί.

    Είναι καθαρά θέμα ευχέρειας και ικανοτήτων. Ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που έχουν και περισσότερη σύνεση θα οδηγήσουν πολύ πιο εύκολα κατευθείαν μεγάλη μηχανή...

    Δεν υπάρχει μία απάντηση σ'αυτό που ρωτάς ρε Μαρίνο. Εσύ πήγες κατευθείαν στα μεγάλα.

    Άστους να αποφασίζουν μόνοι τους. Ή τέλος πάντων πρότεινε το SF που σου λέει η Ειρήνη. Είναι μία καλή μέση λύση.
    Θάνος..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Αρχικά δημιουργήθηκε από quirky9
    Εκανα αρχη με ενα Varaderaki 125 ακριβο μηχανακι αλλα ηταν οτι πρεπει για να μαθω να οδηγω κατι ογκοδες και με ταχυτητες...
    το 90cc scooter που ειχα για κανα χρονο πριν δεν το μετραω..
    Σωστός!Κοντεύω να κλείσω δυο χρόνια μ'αυτό(όπου να'ναι το δίνώ κι εγώ ).Φίλος, μου έδωσε το BMW 1200GS για βόλτα.Το πήγα 10 χιλιόμετρα σε στροφές και ήταν πανεύκολο για μένα...μόνο με το γκάζι ασχολήθηκα(άλλο 15hp,125cc άλλο 98hp,1200cc)...α και με τις αναρτήσεις(παράξενη αίσθηση)

    Να τελικά άλλο ένα (+) για το βλαχαντεράκι!
    Ελάχιστος χρόνος προσαρμογής σε μεγάλη μοτό!


    Για πρώτο μηχανάκι cbf250

  13. #13
    XR125 ή κάτι αντίστιχο μέχρι 10-15hp, αν είσε μέχρι 25 ετών, ας το βαρεθείς γρήγορα. έχει συμπλέκτη, είναι εύκολο, φθηνή σηντήριση κτλ.. Όχι μεγαλήτερη, οι πρώτες πτώσεις πρέπει να είναι ανώδεινες και αν είναι δυνατό, να έχουν πλάκα. μία πτώση με zzr1100 μπορεί να σε κάνει να μην ξαναοδηγήσεις μηχανάκι.
    επήσης όλα τα καινούρια σκούτερ μέχρι 200cc.
    a.ventouris

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: μηχανή για αρχή???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
    λοιπόν ... πολλοί φίλοι με ρωτάνε τι μηχανάκι να πάρουν για αρχή, δεδομένου οτι δεν έχουν καβαλήσει ούτε παπάκι...

    για πείτε ρε παιδιά... τι θα προτείνατε?

    έχω ακούσει για dr250, για dominator, για cbf250, για varadero125, για cbr125, για cb ή bros, για ax1... οτι είναι καλά μηχανάκια για ξεκίνημα...

    εγώ προσωπικά πήγα κατευθείαν στα μεγάλα κυβικα και δεν τα ξέρω αυτά τα μηχανάκια... σε όλους λέω να πάρουν κανα πάπαρο για αρχή και μετά βλέπουμε.

    για πείτε.
    ego leo paparo gia na apoktisoun odiki simperifora me pio efkolo mixanaki ke afou ma8oun na simperiferonte stin kinisi pane se tipota pio megalo
    fantasou logo anxous na min mporoun na ksekinisoun me simplexti mesa stin kinisi...

    kalitera papi ke pezoun kati gamata
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της viki
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    11
    ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!
    ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 30, ΑΣ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙ, Η ΟΔΗΓΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΟΝΙ...) ...

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΣΤΑ 125 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΟΣ ΤΟ CBRαρακι ΤΟ 125 ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑΜ! ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ mini ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΓΚΑΖΑΚΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

    Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΤΑ 17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ CBR TO 125 ΕΚΑΝΕ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ.

    ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΤΑ "ΚΡΑΝΗ" ΤΟΤΕ ΑΣ ΚΑΤΣΕΙ ΣΤ' ΑΥΓΑ ΤΟΥ....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 11:02
  2. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 14:13
  3. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF