Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Κατα τα αλλα θελαμε και απαγορευση του κυνηγιου

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Κατα τα αλλα θελαμε και απαγορευση του κυνηγιου

    ''Μπροστά σε ένα αποτρόπαιο θέαμα βρέθηκαν εθελοντές της μη κυβερνητικής, περιβαλλοντικής οργάνωσης, "Αρκτούρος" κατά τη διάρκεια περιπάτου τους στη δασική περιοχή Κατσαούνια, στο χωριό Βερδικούσα της Ελασσόνας, στο όρος Αντιχάσια.

    Οι εθελοντές του "Αρκτούρου" εντόπισαν μία αρσενική αρκούδα νεκρή και ακρωτηριασμένη.

    Σύμφωνα με τη γνωμάτευση της κτηνιάτρου, Ολυμπίας Τεληγιορίδου, ο θάνατος του ζώου προήλθε από πυροβόλο όπλο και στη συνέχεια ακολούθησε ο ακρωτηριασμός στα τρία από τα τέσσερα άκρα, ενώ του αφαιρέθηκε η κάτω σιαγόνα.

    Η θανάτωση της ενήλικης αρκούδας έγινε περίπου στις αρχές Νοεμβρίου.

    Ο "Αρκτούρος" κατήγγειλε το περιστατικό στο δασαρχείο Ελασσόνας και στην τοπική αστυνομία για να κινηθούν όλες οι νόμιμες διαδικασίες για τον εντοπισμό των υπαίτιων.''


    καλα εκανε ο Αρκτουρος και το κατηγγειλε αλλα θα τους κλασουν τα @@....

    οσο η πολιτεια δινει αδειες οπλοφοριας και θηρας με το τσουβαλι, οσο πισω απο το ''χομπι'' αυτο κρυβονται τρομερα συμφεροντα και απιστευτα ποσα χρηματων, οσο και αν δεν υπαρχει ελεγχος απο τα δασαρχεια και τα δαση μας ειναι αφυλακτα και ερμαια στις ορεξεις του καθε μ@λ@κ@, οσο και αν προσπαθουν μερικοι να μας πεισουν οτι υπαρχουν και υγιεις κυνηγοι που δεν κανουν τετοια...

    το αποτελεσμα ειναι αυτο!!!

    πυροβοληστε ο ενας τον αλλον να τελειωνουμε!

  2. #2
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Και να το απαγορευσουν, οι κλασσικοι παπαρες θα βγαινουν και θα πυροβολανε οτιδηποτε...δεν ειναι θεμα νομων, ειναι θεμα παιδειας...
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Τι δεν καταλαβες;

    Παω, κανω μια αιτηση και παιρνω αδεια για κυνηγι ...τοσο απλο...

    στα δαση συναντας οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις εκτος απο ενα γ@μημενο περιπολο θηροφυλακων η υπαλληλων του δασαρχειου...

    Δεν υπαρχει κανενας απολυτως ελεγχος και ο καθενας μπουμπουναει οτι θελει οποτε θελει.

    Και καταγγελιες να κανεις (εχω κανει και θα συνεχισω να κανω...σπιουνος κανονικος μιλαμε!)σε κοιτανε σαν εξωγηινο...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για να πειραξεις τους κυνηγους...εκατομμυρια διακινουνται ετησιως απο τις τσεπες τους προς τον κρατικο ντορβα...

    με αυτα τα δεδομενα, ναι, ακομα και αν απαγορευαν το κυνηγι, οι γνωστοι μ@λ@κες θα συνεχιζαν να πυροβολουν οτιδηποτε ζει και αναπνεει...

    οταν αποκτησουν αυτοι συνειδηση και λειτουργουν ως ανθρωποι μπορουμε να συζητησουμε για νομους και απαγορευσεις ....με την ευνοια και την αρωγη του κρατους, εχουν γινει περισσοτερο μ@λ@κες απο οσο αντεχουν...

  4. #4
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Δεν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα , απλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι υπερβάλεις ή ότι
    δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα ή τέλος πάντων κάτι που να φανερώνει ελπίδα για ένα
    μέλλον καλύτερο.

    Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και το περιβάλλον που προσωρινά μας
    φιλοξένει θα συνεχίσω να σκάω και όποιος φοβάται μην λερωθεί να κάτσει λίγο πιο κει.

    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  5. #5
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    συμφωνω στο να καταδικασουμε 1000% αυτην την πραξη αλλα οι καραγκιοζηδες στον Αρκτουρο που το παιζουν οικολογοι και προστατες των ζοων να δουν τους σταβλους 50 μετρα πιο πανω απο τις εγκαταστασεις τους με ολα τ ααλογα να αργο παιθενουν απο την πεινα και τις αρρωστιες...Υποκριτες του κωλου...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Στην περίπτωση της αρκούδας υπάρχει μόνιμα απαγόρευση του κυνηγιού οπότε δεν τίθεται νομικό θέμα.Οποιοι το κάναν ήταν παρόνομοι.
    Απο εκεί και πέρα σε μια κοινονία σαν την δική μας σας φαίνεται περίεργο να υπάρχουν ανώμαλοι που πάνε να κυνηγήσουν αρκούδες?Εμένα καθόλου.
    Αν και το πιθανότερο σενάριο είναι να της την είχαν στήμένη κτηνοτρόφοι που χάσαν ζώα.
    Δεν μπορώ να κρίνω ένα άνθρωπο που ζεί στο βουνό απο τα ζώα του.
    Τουλάχιστον οχι εγώ εδώ στην πόλη.
    Και οχι εγώ που αν μου πάρουν την προτεραιότητα στο δρόμο αρχίζω μπινελίκια.

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Δεν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα , απλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι υπερβάλεις ή ότι
    δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα ή τέλος πάντων κάτι που να φανερώνει ελπίδα για ένα
    μέλλον καλύτερο.

    Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας και το περιβάλλον που προσωρινά μας
    φιλοξένει θα συνεχίσω να σκάω και όποιος φοβάται μην λερωθεί να κάτσει λίγο πιο κει.


    εχεις δικιο!! εκοψαν μονο τα τρια ακρα της αρκουδας...μπορουμε ολοι μαζι να προσπαθησουμε ωστε στο μελλον να κοβουν μονο τα δυο....αν ακρωτηριαζουν μονο το ποδι της δε και την αφηνουν ζωντανη εχουμε πολλες ελπιδες...

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    συμφωνω στο να καταδικασουμε 1000% αυτην την πραξη αλλα οι καραγκιοζηδες στον Αρκτουρο που το παιζουν οικολογοι και προστατες των ζοων να δουν τους σταβλους 50 μετρα πιο πανω απο τις εγκαταστασεις τους με ολα τ ααλογα να αργο παιθενουν απο την πεινα και τις αρρωστιες...Υποκριτες του κωλου...

    ε ναι ειναι ευκολο να κατηγορουμε τον Αρκτουρο, αλλα τους κτηνιατρους και τις υπηρεσιες που θα επρεπε να μεριμνουν για τετοια θεματα τις εχουμε στο απυροβλητο....αλλα ξεχασα... θα επρεπε να υπαρχουν πρωτα τετοιες υπηρεσιες για να κατηγορησουμε παλι καποιον.

  9. #9
    egw pantws eimai KATA tou kinigiou!!!!!
    :a29: :a29: :a29: :a29:
    Aquellos que cuidan de ti, son como las estrellas.No puedes verlas pero existen..

  10. #10
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    .....[/B]
    1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω
    2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)
    3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)
    4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    1. Ειμαι ανθρωπος => οι προγονοι μου ειχαν το ενστικτο του κυνηγου => το εχω και εγω
    2. Σημερα, και βεβαια ο καθε κυνηγος πρεπει να "επιλεγει" το κυνηγι του και με αλλα κριτηρια (ειδη προς εξαφανιση πχ)
    3. Ειμαι ανθρωπος => εχω αισθημα αυτοσυντηρησης (για προσπαθησε να τρυπησεις το δαχτυλο σου) => οταν νοιωθω οτι κινδυνευω αντιδρω (αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αρκουδες που σκοτωνονται ηταν εχθρικες)
    4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο
    Πλάκα κάνεις. Ετσι;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    4. Αν οντως σκοτωσω κατι εχθρικο, ως αλλος Ηρακλης μπορει να το "γδαρω" ως λαφηρο
    Ο Ηρακλης κυνηγουσε με ρόπαλο όχι με επαναληπτική...

    Για να σε δω

    (μαγκιές της συμφοράς... )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Πλάκα κάνεις. Ετσι;
    Σε ποιο απο ολα?

  14. #14
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ο Ηρακλης κυνηγουσε με ρόπαλο όχι με επαναληπτική...

    Για να σε δω

    (μαγκιές της συμφοράς... )
    Σωστος ο καπετανιος. Δυστυχως ή ευτυχως, οι καιροι αλλαξανε, αφου παντα ο ανθρωπος προσπαθει να κανει την ζωη του ευκολοτερη.
    Και, δυστυχως, οι μονοι Ηρακληδεις που εχουν μεινει ειναι οι συμπαθεστατες γριες στη Σαλονικη.

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    .................
    στα δαση συναντας οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις εκτος απο ενα γ@μημενο περιπολο θηροφυλακων η υπαλληλων του δασαρχειου...
    .................

    Και να σκεφτεις οτι η Θηροφυλακη ΔΕΝ ειναι Κρατικη, αλλα οργανο των Κυνηγετικων Συλλογων... :a31:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Και είμαστε άνθρωποι κατά τα άλλα...
    από nikos_abel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 22:40
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 16:56
  4. Κατά τα άλλα μιλάμε για Αθλητισμό
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2007, 19:10
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 09:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF