Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: CBF 600 Service Manual

  1. #1

    CBF 600 Service Manual

    Καλησπερα,
    Πριν μερικες μερες πηγα την καλη μου (CBF600) για service στο συνεργιο του Δαβανοπουλου στη Θεσσαλονικη για τα 6000 χλμ.
    Το μεσημερι παω να την παρω και μολις ετοιμαζομαι να του δωσω το βιβλιο των service για να το σφραγισει... μου λει δεν χρειαζετε ρε φιλε δεν καναμε sevice λαδακια αλλαξαμε... (!)
    Καλα του λεω με συγχωρεις το owners manual λει 1000.. αλλαγει λαδιων 6000... 1ο service (καθαρισμα φιλτρου ρυθμιση αλυσιδας κτλ...) μου λει οχι λαθος στα 10.000 ειναι το μεγαλο service, στο owners ομως λει 12.000 το 2ο service....
    Επειδh ειναι η πρώτη μου μεγαλη μηχανη και δεν ξερω ποιον να πιστεψω... πειτε καμια γνώμη ρε παιδια...
    Επρεπε να μπει σφραγιδα service?
    Με την εγγυηση μηπως παιζει κατι?

    Ξερει κανεις καποιο αξιοπιστο επισημο συνεργειο Honda στη θεσσαλονικη....
    ή μηπως ειδατε πουθενα service manual για CBF600 δεν μπορεσα να βρω καπου να το κατεβασω..

    Thnx παιδες..

  2. #2
    Φίλε μου δυστυχώς αυτά θα πρέπει να μάθεις να τα κάνεις μόνος σου.
    Στο μάστορα μόνο για βαριές δουλειές......

    Άσχετο αλλά μήπως μπορείς να μου πείς τις εντυπώσεις σου από το CBF σου?

    Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Fazer και τα έχω παίξει....

    Thanks..
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963

    service..

    File mou den exo cbf,exo cbr 600 98` tou opoio to moter exeis kai esi.
    Lipon,i honda sto episimo tis service manual protinei alagi ladion ana 12.000km ,kai megalo service (elegxos valvidon) 24.000km.
    Tora den 3ero mipos logo mikroalagon ston moter tou cbf yparxei diafora.Pantos min to fovase to moter..einai ale3isfero ( ti skata...3.7 litra ladi pernei!).Vale tou ena avance +4mires e3atmisoula - jet kit kai tha pirovolaei.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011

    Re: CBF 600 Service Manual

    Αρχικά δημιουργήθηκε από quirky9
    Πριν μερικες μερες πηγα την καλη μου (CBF600) για service στο συνεργιο του Δαβανοπουλου στη Θεσσαλονικη για τα 6000 χλμ.
    Λοιπόν μην αγχώνεσαι.

    Καταρχήν τα παιδιά στον Δαβανόπουλο είναι εξουσιοδοτημένο service και αν μπορεί να φαίνονται περίεργοι κάνουν τρομερή δουλειά.
    Ξέρουν καλά την δουλειά τους.

    Στο πρώτο service πάντως αλλάζουν πάντα και λάδια και ψιλοτσεκάρουν το μηχανάκι.
    Και στο manual αυτά μάλλον θα λέει.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
    Φίλε μου δυστυχώς αυτά θα πρέπει να μάθεις να τα κάνεις μόνος σου.
    Στο μάστορα μόνο για βαριές δουλειές......

    Άσχετο αλλά μήπως μπορείς να μου πείς τις εντυπώσεις σου από το CBF σου?

    Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Fazer και τα έχω παίξει....

    Thanks..
    Και γω για το Fazer ημουν αλλα τελικα πηρα το CBF ....
    Λιγο το ABS λιγο η τρυπα του Fazer με φοβισε (κανω αρκετα χιλιομετρα εντος πολης... το CBF τραβαει φοβερα χαμηλα)
    Οσο για ταξιδακια εκανα Θεσσαλονικη-Αθηνα και Θεσσαλονικη-Ορεστιαδα το καλοκαιρι πολυ ξεκουραστα.
    Παντως οπτικα το Fazer το γουσταρω πολυ.. θα ηθελα πολυ να το οδηγησω καποια στιγμη.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    Vale tou ena avance +4mires e3atmisoula - jet kit kai tha pirovolaei.
    Αν δεν βαριεσε τι ειναι ολα αυτα?
    Ειδα μια Leovince SBK πολυ μουρατη αλλα δεν ξερω ποσο παει το μαλλι... αν και μου αρεσει το τελικο του δεν σκεφτομαι να κανω καποια αλλαγη συντομα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Λοιπόν μην αγχώνεσαι.

    Καταρχήν τα παιδιά στον Δαβανόπουλο είναι εξουσιοδοτημένο service και αν μπορεί να φαίνονται περίεργοι κάνουν τρομερή δουλειά.
    Ξέρουν καλά την δουλειά τους.

    Στο πρώτο service πάντως αλλάζουν πάντα και λάδια και ψιλοτσεκάρουν το μηχανάκι.
    Και στο manual αυτά μάλλον θα λέει.
    Thnx milaber τα παιδια οντως φαινονται πολυ ενταξει απλα ηθελα τη γνωμη σας για να σιγουρευτω..

    Παντως αν δειτε πουθενα το Service manual καντε ενα post το link θα ηθελα να το ριξω μια ματια να ξεστραβοθω...

    Thnx παιδες!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από quirky9
    Thnx milaber τα παιδια οντως φαινονται πολυ ενταξει απλα ηθελα τη γνωμη σας για να σιγουρευτω...
    Για να σε ησυχάσω ο Δαβανόπυλος είναι θειός του κολλητού μου και ξέρω το μαγαζί.
    Και εγώ από εκεί το πήρα το δικό μου.

    Σου λέω έχουν όρεξη και θα στο περιποιηθούν πολύ το μηχανάκι!
    Και τα παίζουν και όλα τα Honda στα δάκτυλα γιατί είναι πολλά χρόνια στο συνεργείο.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    Lipon me to avance (einai enas mikros rotoras pou dinei sima stin anafle3i) tha exeis kaliteri apokrisi sto gkazi stis xamiles kirios strofes,i topothetisi einai paneykoli kai tin kaneis eykola monos sou,3evidonei to de3i kapaki sto moter,3evidoneis to palio rotor kai vazeis ton neo.Oso gia ta alla,mia full e3atmisi me lemous kai teliko kai me ena kit karmpirater tha dosei poli sto mixanaki.Vevea tha mporouses na psaxteis perissotero (na vreis ekentroforous apo cbr f3) alla isos einai to much.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  8. #8
    Οι αλαγες απο το cbr στο hornet ειναι αρκετα μεγαλες για να καλυφθουν με εκεντροφορους και εξατμιση
    Οι αλαγες απο το hornet στο cbf ειναι σχετικα μικρες ομως.

    Ερωτηση κρισεως. Το pair (secondary air supply system) υποτιθεται οτι κανει τη εξαγωγη των καυσιμων πιο φιλικη στο περιβαλον διοχετευοντας αερα προς την εξατμιση (?). Αυτο το συστημα βοηθαει στη καυση η στο καλυτερο μιγμα?

    Δοκιμασα ζιγκλερ ιδιο μεγεθος με το cbr και φυσικα ειχα πολυ πλουσιο μιγμα, μιας και η εισαγωγη αερα που εχω, ειναι ενα φιλτροκουτο με μια τρυπουλα κατω απο τη σελλα.. αντιθετα με το cbr που εχει το φιλτροκουτο στο ρεζερβουαρ και 2 raim air στο fairing.

Παρόμοια θέματα

  1. CBF 600 Owners και Service Manual 2003-2011
    από HORNET600F στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2015, 10:34
  2. cbf 1000 service manual
    από valadisb στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2013, 11:28
  3. BANDIT 600 service manual
    από guzzistas στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2010, 15:17
  4. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 23:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF