Μετά από κάνα δύο χρόνια που είχα ξεχαστεί να κυκλοφορώ με την γριούλα μου , ένα Suzuki gsx400f , δεν μιλάμε για το bandit αλλά για την τσαγιέρα το υδρόψυκτο αποφάσισα καλώς εχόντων όλων των συνθηκών να κάτσω με την ησυχία μου να κάνω το service.


Πρώτα συμπτώματα: όλα τα διάκενα από τις 16 βαλβίδες ήταν κλιστά . σημειωτέον φίλερ 0.10 mm. Ρέ αμάν ρε παιδί μου κάποιο λάθος έχω κάνει στον χρονισμό μπαααα τι είναι αυτό και πως δούλευε???


Πάει καλά, αλλάζω λοιπόν ξύδια μύδια όλα τα σχετικά φρεζάρω και τα τακάκια για να φρενάρει το φουκαριάρικο και λιγάκι (είχε χάσει την ευγενική αυτή συνήθεια)

Και κάνω το μεγάλο βήμα και βάζω αντί τα μονής αγκίδας μπουζί διπλής.
Α και καθάρισα όλο το κύκλωμα βενζίνης ντεπόζιτο από τις σκουριές μιλάμε για πολύ σκουριά…..



Ε λέω κοίτα το φουκαριάρικο άντε να πάρει μπρος και να περπατήσει…
Και δεν λέω πήρε αλλά με χάζεψε το μηχανάκι.

Το βγάζω εθνική και του την σκάω…ρε άλλο μηχάνημα ήταν αυτό θα πάω να πετάξω το 600, στα 140 και το σούργελο ανοίγει και ξεκολλάει με έκτη..
Απίστευτα πράγματα και μεταμόρφωση



Απ την άλλη μπορεί βέβαια να είναι η τελευταία αναλαμπή πριν τον θάνατο και να τρυπήσει κανένα πιστόνι με τα μπουζιά αυτά όπως είπε μια γνωστή γκαντέμω όταν το έμαθε και πρασίνισε από την ζήλια της χαχχαχαχα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το μπουρ@@@ο του πάει μέχρι τα 170 και εκεί πετάς χαχα λέμε πλοίο…on off λέμε τώρα....



Λοιπόν το σούργελο στην κατηφόρα προς τα διόδια του Ωρωπού πέρασε κοντερίσια τα 180 και φανταστικά μπορεί να πήγε την διακοσάρα…εντάξει φανταστικά είπαμε τετρακοσαράκι λέμε είναι.

Πάντως μου έκανε τρομερή εντύπωση η μεταμόρφωση του και από εκεί που άνοιγες και περίμενες να φορτώσει τώρα λες άσε καλύτερα όσο χρειάζεται
Μάλλον τα διάκενα που είχαν κλίσει και τα μπουζί πρέπει να φταίνε
Λέω να γυρίσω πίσω στις παλιές ρυθμίσεις δεν αναγνωρίζω την γριούλα ρε τι γίνεται στον κόσμο…..