Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Αυτοκινητάς ζητάει βοήθεια!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Καλώς ήρθες!

    Μία βόλτα την ημέρα τον ψυχίατρο κάνει πέρα!
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  2. #17
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Να το κανεις φιλε, και βεβαια.
    Ενας λιγοτερος τετρατροχος στους δρομους μας.
    Να ξερεις ομως οτι αν παρεις γευση μηχανης δεν ξαναγυρνας..

  3. #18
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Φίλε δες κάποιο παπί ή scooter στα 125cc και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλό εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, γάντια, μποτάκια).
    Triple 1050


  4. #19
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    καταρχάς καλως ηρθες στο φορουμ αγαπητε!

    μετα, συχαριτήρια για την επιλογή σου να αποκυρηξεις τα μισητά κονσερβοκουτια προς χαρην των μοτοσυκλετών (εννοω οτι εχει 2 ρόδες με κινητήρα ενδιαμεσα....τα H-D εξαιρουνται! )

    θα σου προτεινα οπως έκαναν και πολλοι αλλοι, να πάρεις ενα παπι. Απλά και μόνο διοτι ειναι, μαζί με τα scooter, το πιο απλό δικυκλο που υπάρχεια πο πολλές απόψεις.
    Πέρα όμως απο την ευκολία μετακίνησης και την οικονομία που θα έχεις, καλό θα ήταν σκεφτείς και λίγο τις διαφορές που έχουν, λίγο πολύ, ολα τα διτροχά με τα αυτοκίνητα.

    πρώτον το γεγονός οτι έχει 2 ρόδες αμέσως μας λέει οτι ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΦΡΥΣΗ!
    πο σημαίνει οτι δεν μπορείς να κάνεις τις ιδιες ενέργειες με την ιδια ένταση όπως με το αυτοκίνητο.
    Δεν μπορείς δηλ. να φρενάρεις όπως οπως, δεν μπορείς να στρίψεις με οσα θες σε μαι στροφή (και μιλάω ακομα και συνθήκες πολης έτσι?). ΟΛΑ πλεόν θέλουν μελέητη και σκέψη ΠΡΙΝ τα κάνεις. πρεπει να αποκτήσεις την αισθηση της προσφρυσης και να γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή ποση έχεις στη διαθεσή σου. Και αυτό δεν θα γίνει απο την μια στιγμή στη άλλη, αλλα με τον καιρό και προοδευτικά! και προυποθέτει ΘΕΛΗΣΗ για μάθηση.

    Επισης ειναι το γεγονός οτι δεν σε περιβάλλει ενα σιδερένιο κλουβί! εισαι εκτεθημένος στο περιβάλλον σου και αυτό, πέρα απο μεγαύτερο κίνδυνο για σένα, σημαινει οτι εισαι και ΑΜΕΣΑ εμπλεκόμενος και επιρρεασμένος απο το περιβάλλον σου. Κρυο, ζέστη, βροχή, χιονια, αέρας κτλ, σε επιρρεάζουν αμεσα. και μπορεί εμεις οι σκληροπυρινηκοί μοτο/τες να απολαμβάνουμε αυτη την λεπτή αισθηση ευχαρίστησης απο την οδηγηση υπο βροχή αλλα εσυ φαντάζομαι οτι θες να φτάσεις στεγνός στον προορισμό σου.
    Αυτο που λεω ειναι οτι δεν μπορείς απλα να καβαλήσεις μια μοτο με την ιδια ευκολία που θα εμπαινες στο τουτου σου για να πάς κάπου.
    Θα πρέπει μάλλον να αλλάξεις τροπο σκεψης. Δεν εισαι πλέον απλα παρατηρητής του περιβάλλοντος, όπως εισαι πισω απο το παρμπρίζ του αυτο/του, αλλα εισαι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ!!!! Τα μάτια σου απο οπτικά αισθητήρια όργανα, θα πρέπει να μεταβλήθουν σε ΡΑΝΤΑΡ που θα βλέπει 360 μοιρες και σε αποσταση καμια 100αρια μέτρα μπροστά σου, ωστε να έχεις ΄'εγκαιρα την πληροφορία για το ΤΙ γινεται γύρ και μπροστά σου.Οτι επιρρεάζει και αλλάζει το περιβάλλον, επιρρεάζει και αλλάζει και εσένα και την οδηγησή σου.

    Δεν θα αναφερθώ στο κινδυνο γιατι φαντάζομαι οτι τα ξέρεις ( τα εβλεπς εξαλλου καθε μέρα απο την θέση του οδηγού).Θα πρέπει ο,ως να ζυγίσεις την ευκολια και την οικονμία ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟ με την ασφαλεια (και τα μειονεκτήματα) του τουοτου......και να το αποδεχθεις!!!!

    Ολα αυτά δεν τα λέω για να σε αποτρέψω ουτε για νε σε τρομάξω, αλλα για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. Παρε λοιπόν το όποιο μοτο σου αρέσει και σε διευκολινει. ΘΑ παρεις ομως και τον απαραιτητο εξοπλισμο (ΚΡΑΝΟΣ, ΜΠΟΥΦΑΝ, ΓΑΝΤΙΑ και ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ τουλαχιστον!!!!!) και θα τον φοράς σε ΚΑΘΕ σου διαδρομή!

    Αυτά τα λιγα ( ) για αρχή. και παλι καλως ήρθες και να ξέρεις οτι ειμαστε εδω για όποια βοηθεια ζητήσεις ή χρειαστείς!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  5. #20
    Όπως ακριβώς τα είπε το "sweet boy" από πάνω είναι τα πράγματα...

    υπάρχουν πολλά υπέρ και αρκετά κατά που ειδικά στις συνθήκες τις Αθήνας δυσχεραίνουν την κατάσταση ....

    Από την άλλη πάλι με την μηχανή είσαι εκτεθειμένος σε καιρικές συνθήκες και αυξημένες πιθανότητες να χτυπήσεις είτε από κακοτεχνίες δρόμων είτε από άλλους οδηγούς και Ι.Χ. αλλά και μοτό...(δυστυχώς πλέον δεν κάνουν μόνο οι "κουτάκηδες" τις μαλακίες )

    Να κοιτάξεις για καλό και αξιόπιστο μηχανάκι γνωστής μάρκας και μην ακούσεις μόνο τις γνώμες των πωλητών ...για το τι θα είναι (παπί η scooter η μεγαλύτερη μοτο) δεν θα σου πω εγώ ... εσύ μεγάλος είσαι και καταλαβαίνεις πιο πολύ ... δώσε παραπάνω χρήματα να πάρεις κάτι καλό αν μπορείς και όχι κάνα σαπάκι που θα το φας... για την εμπειρία σου ίσως (??) το ABS να είναι απαραίτητο ...

    Να πάρεις όσο πιο καλό εξοπλισμό μπορείς ... και καλό χειμερινό και καλοκαιρινό ...

    Πες και ποια περίπου θα είναι η βασική σου καθημερινή διαδρομή (απ' ότι κατάλαβα για δουλεία το χρειάζεσαι το μηχανάκι )....


    Πάντως και χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω... πριν κανένα τρίμηνο ο κουμπάρος μου πήρε το πρώτο του μηχανάκι (scooter 150 κυβικών) ... σε ηλικία 35 ετών .. καμία προηγούμενη εμπειρία δεν είχε .. πήγαμε μαζί και πήρε και σωστό εξοπλισμό που φυσικά θεωρούσε υπερβολικό να φοράει για μια διαδρομή Περιστέρι- κέντρο Αθήνας και πίσω ...

    Πριν λίγες μέρες "έχασε την παρθενιά" που λέμε με ένα ταρίφα ... το μηχανάκι φιτίλια αυτός κάτι μελανιές μόνο ... μου λέει ...

    "εγώ δεν ξανακαβαλάω... απορώ πως το κάνεις 20 σχεδόν χρόνια αυτό το πράγμα ...κάθε μέρα το κεφάλι σου κορώνα γράμματα.. "


    αυτά τα ολίγα ... ότι θες εδώ είμαστε..


  6. #21
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ascari... να σου πω και εγώ την γνώμη μου μιας όπως και όλοι μας έχουμε απο μία... γνώμη εννοώ ρε.. μην βαράτε.

    Λοιπόν... ΟΧΙ ΠΑΠΙ... ΟΧΙ SCOOTER... έκτός και αν είναι θέμα κόστους.

    Τα παπιά και τα scooter, είναι "αόρατα" για τους οδηγούς των Ι.Χ. και έχουν ελάχιστη ενεργητική ασφάλεια. Επίσης ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ. Είναι απλά δίκυκλα με μοτέρ. (σ.σ. μιλάμε για scooter εώς και 125cc, έτσι; )

    Δική μου πρόταση είναι να πάρεις ενα μικρό enduro 125-250cc που θα σε βάλει με σωστό τρόπο μέσα στον κόσμο των μηχανών , δίνοντας σου όμως και ενα "κλικ" παραπάνω σε ενεργητική ασφάλεια αλλά και σε οδηγική απόλαυση. Παράλληλα μια τέτοια μηχανή είναι σαφώς πιο ορατή απο κάποιο οδηγό Ι.Χ. τόσο λόγω όγκου αλλά και λόγω ύψους.

    Όπως και δήποτε.... ΓΑΝΤΙΑ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΚΡΑΝΟΣ... θα τα έχεις μέσα στο κόστος αγοράς. ΟΧΙ ΚΡΑΝΟΣ - ΚΙΟΥΠΙ. Μην λυπηθείς τα λεφτά γιατί μιλάμε για την δική σου προστασία. Οτι πληρώσεις θα έχεις.

    Γενικά αν οδηγήσεις μηχανή, θα δείς οτι το Ι.Χ. θα φάει "κουκούλα" για πάνω απο 6-7 μήνες , (ειδικά το καλοκαίρι) κάτι που σε βάθος χρόνου , θα σου μειώσει και τα έξοδα του. (βλ. ελαστικά , service κτλ. )

    Προσοχή στην οδήγηση όπως είπαν τα παιδιά πολύ σωστά παραπάνω. Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να ακολουθήσεις παρέες που κάνουν μικρές εκδρομές σε Κόρινθο - Σούνιο - Χαλκίδα , μιας και εκεί εντός της παρέας θα μπορείς να δείς κάποια πράγματα παραπάνω απο οτι θα δείς σε κίνηση εντός άστυ.


    Σε αντίθεση με το τι λένε για την ηλικία, θα σου πω πως είναι πλεονέκτημα , αφού το μυαλο συνήθως είναι στην θέση του όταν είσαι μεγαλύτερος και δεν σε "Τρώει" εύκολα η δεξιά χούφτα στην γκαζιέρα.

    ΄Καλώς επέστρεψες στον κόσμο των δικύκλων.



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #22
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Δική μου πρόταση είναι να πάρεις ενα μικρό enduro 125-250cc που θα σε βάλει με σωστό τρόπο μέσα στον κόσμο των μηχανών ,

    Όπως και δήποτε.... ΓΑΝΤΙΑ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΚΡΑΝΟΣ... Μην λυπηθείς τα λεφτά γιατί μιλάμε για την δική σου προστασία

    Σε αντίθεση με το τι λένε για την ηλικία, θα σου πω πως είναι πλεονέκτημα , αφού το μυαλο συνήθως είναι στην θέση του όταν είσαι μεγαλύτερος και δεν σε "Τρώει" εύκολα η δεξιά χούφτα στην γκαζιέρα.

    ΄Καλώς επέστρεψες στον κόσμο των δικύκλων.

    Gandalf
    Θα συμφωνήσω με τον Gandalf (όπως και με τους περισσότερους άλλωστε)
    με μόνη διαφορά ότι θα πρότεινα σε αυτά τα κυβικά (125-250) κάτι σε street-άκι

    Ξέρω από βέσπα!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Να την κάνεις την κίνηση φίλε μου . . .
    Αν έχεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου, και το κεφάλι σου μέσα σε κράνος δεν θα έχεις κανενα μεγάλο πρόβλημα.

    Πριν από δύο-τρία χρόνια ήμουν ακριβώς στην θέση σου. Εμπειρία με μηχανάκια είχα μόνο με ένα παπί 50αρι (δύο καλοκαίρια) σε επαρχιακή πόλη.
    και στα 27+ μου αποφάσισα να πάρω μηχανή γιατί δεν άντεχα την κίνηση της Αθήνας.

    Πήγα έβγαλα το δίπλωμα (και μένα κάτι για 300 μου λέγανε στην αρχή αλλά τελικά πήγε πολύ περισσότερο ) και πήγα και αγόρασα καινούρια μια Transalp 650. Το τι κράξιμο έφαγα από συγγενείς και φίλους (κανείς δεν είχε μηχανή) δεν λέγεται.

    Η μάνα μου έκλαιγε μια βδομάδα συνέχεια .... Με παρακαλάγανε να πάω να την ακύρώσω, να παρω κανένα scooter klp klp. Τα κριτήρια μου ήταν απλά.

    1) Οπτικά μου άρεσε περισσότερο από κάθε άλλη μηχανή. Την είχα σταμπάρει εδώ και πολλά χρόνια

    2) Την θεωρούσα (όπως και κάθε μηχανή μεσαίου κυβισμού και "ήπιας" ιπποδύναμης) πιο ασφαλή από κάθε είδους παπί - scooter

    Ευτυχώς δεν άκουσα κανέναν τους και συνέχισα ακάθεκτος

    Τον πρώτο καιρό ωστόσο είχα αρχίσει εσωτερικά να απογοητεύομαι. Αισθανόμουν ότι δεν το είχα το μηχανάκι και έκανα απευθείας συγκρίσεις με την σιγουρια για τις ικανότητες μου που είχα στο αυτοκίνητο. Αυτοκίνητο οδηγούσα 10-15 χρόνια και θεωρούσα τον εαυτό μου πολύ καλό οδηγό. Από την άλλη με την μηχανή για κάμποσους μήνες αισθανόμουν όχι απλά κουλός, αλλά παντελώς άσχετος, φοβόμουν και νόμιζα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να βελτιωθώ ποτέ.

    Έτσι λοιπόν για κάμποσο καιρό οδηγούσα μεν μηχανή αλλά πολύ προσεκτικά, πολύ σιγά, και σχεδόν όπως τα αυτοκίνητα (χωρίς να περνάω δηλαδή ανάμεσα σε αυτοκίνητα κλπ κλπ). Η τότε κοπέλα μου είχε αρχίσει να ανησυχεί για μένα , αφού με είχε συνηθίσει να κάνω του κόσμου τις τανζανιές με το αυτοκίνητο, και με την μηχανή με έβλεπε να πηγαίνω κότα . . .

    Πλέον έχω κάνει 25.000+ Km με το τρανσαλπακι μου, και είμαι πολύ ευχαριστημένος που άλλαξα τον τρόπο ζωής μου. Πάντα προσεκτικά, πάντα με σωστό ρουχισμό-εξοπλισμό, η απόφαση που πήρα τότε να μην ακούσω κανέναν για παπιά και σκούτερ μου έχει βγει σε καλό.

    Οπότε go for it και αγόρασε κάτι που θα σου αρέσει ... (εντάξει μην πας και για κανένα R1 αμέσως, . . . υπάρχουν και όρια )

  9. #24
    Να πω και εγώ τη λαλακία μου.
    Θα άρχιζα με ένα αξιόπιστο παπί (μηδέν προβλήματα, μηδέν συντήρηση) για να μάθω να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη σα δικυκλιστής πλέον.
    Μετά ίσως πήγαινα σε μεγαλύτερο αυτόματο (με χώρους και επιπλέον προστασία αλλά με περισσότερη ροπή) ή σε ψιλοψευδοεντούρο 125-250 για να μάθω τη χρήση μεγαλύτερης σε όγκο και δυσκολίας χειρισμού μοτοσυκλέτας στην κίνηση.
    Όταν η εμπειρία θα μεγάλωνε (και αν η τσέπη το επέτρεπε) θα πλησιάζα μεγαλύτερο ον-οφ ή και μεγαλύτερο αυτόματο.
    Πολλές οι προσφορές στους δυο τροχούς για όλα τα γούστα.
    Το γούστο θα το διαμορφώσεις με τον καιρό και τις εκάστοτε ανάγκες σου εσύ ο ίδιος.
    Καλό εμβάπτισμα στον μοτοσυκλετισμό, πολλή προσοχή και΄ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ κράνος.
    Α, και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ κράνος!
    Φιλικά

  10. #25
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αν ήσουν πιτσιρικάς θα σου έλεγα να έπαιρνες 400 κυβικά ...μυαλό... τουλάχιστον... και να προχώραγες...

    Τώρα που είσαι σε ηλικία υπεράνω υποψίας για καγκουριές...θα σου έλεγα να πάρεις κάτι σε κανονική μηχανή (όχι σουτεράκι - παπάκι) που σου αρέσει...να μπορείς να πηγαίνεις και καμιά βολτούλα...

    Για ταξίδια φαντάζομαι, δεν θα αλλάζεις την άνεση που σου προσφέρει το αυτοκίνητο....
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  11. #26
    πρωτον καλησπερα φιλε και καλωσορισες στο φορουμ, και εγω οπως και πολοι αλλοι βρεθηκα πριν αρκετους μηνες στη θεση σου και εκανα το μεγαλο βήμα, εγω αρχισα με ενα παπι modenas 115 για να μαθω τα βασικά και τωρα πηρα ανα μεγαλο scooter 250 κυβικα που ειμαι πολύ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής και σκοπεύω σε κανα 2 χρονο απο τώρα να παω σε μεγαλυτερη μηχανη, για μένα το σωστο ειναι να κανεις να βηματα σιγά σιγά γιατι τα μικρα ειδικα τα παπια ειναι σχολεια και μαθαινεις πολλα και μετα να πας σε κατι μεγαλυτερο βεβαια υπαρχει και αντιθετη αποψη γιάυτο που σου προτεινω αλλα θέλει πολλή προσοχή στο χερι (ειναι ευκολο να ενθουσιαστεις με το γκαζι και να την πατησεις ανεξαρτητου ηλικίας. εγώ θα σου προτεινα να πάρεις ενα μεταχοιρισμένο παπι 115-125 κυβικα και επειτα να ανεβεις σιγα σιγα, οπωσδηποτε αν αποφασίσεις να μπεις στο χώρο των δικύκλων να έχεις υπόψιν σου οτι ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ για τη ζωη σου να κυκλοφορεις χωρις εξοπλισμο ασφαλειας και ιδιετερα κρανος που ΠΡΕΠΕΙ να παρεις ενα καλό με προδιαγραφες ασφαλειας, τέλος θα πρεπει να εχεις υποψιν οτι η οδηγηση σου θα πρεπει να αλλαξει σιγουρα οσον αφορα την προσοχη σου στους δρομους και εννοω οτι απο εδω και περα θα πρεπει να περνεις σαν δεδομενο οτι οι περισσοτεροι οδηγοι αυτοκινητων απλα δε σε βλεπουν (συμφωνα με αυτους γιατι συμφωνα με την αποψη τη δικη μου απλα δεν κοιτανε τους γ@μημενους τους καθρεφτες τους) και θα πρέπει να προσεχεις περισσοτερο ωστε να μη συμβει κατι ασχημο!!! κατα τα αλλα συμβουλεψου οσους περισσοτερους μπορεις αλλα λαβε τη δικη σου αποφαση για το τι ειναι ειναι η σωστη επιλογη για σενα και αυτο που θα αγορασεις και εγω απλα σου ευχομαι παντα ορθιος και καλοταξιδος με αυτο που θα παρεις!!!!!!! δεν θα το μετανιωσεις παντως, ειναι απλα πολυ καλυτερα στους 2 τροχους!!!

    ααα το οτι πουλαω το παπι μου σε αψογη κατασταση στο ειπα? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    τη κινηση να την κανεις χωρις ενδοιασμους!

    τη μηχανη που σου ταιριαζει θα τη βρεις...

    στον εξοπλισμο μη λυπηθεις να σκασεις λεφτα και ας εισαι και με 50κ.εκ!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Κι εγώ μεγάλος μπήκα στο χώρο, 28 χρονών με ένα παπί 125 κυβικών που έχω ακόμα και για τους ίδιους λόγους με σένα. Μέχρι τότε ήμουν παντελώς άσχετος και χέστης (τώρα είμαι λιγότερο άσχετος και το ίδιο χέστης ). Για επόμενο μηχανάκι καλοβλέπω κάποιο ελαφρύ on/off (περιμένω να δω το καινούριο D-tracker 250). Νομίζω ένα παπί ή μικρό σκούτερ με μεγάλες ρόδες είναι καλή εισαγωγή στους 2 τροχούς και μετά μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο, ανάλογα με τα γούστα και τις ανάγκες σου.

    Η ηλικία είναι και αρνητικό και θετικό. Στην αρχή νόμιζα όπως εσύ ότι είναι μεγάλο μειονέκτημα, βλέποντας την "άνεση" και ευκολία εξοικείωσης των πιτσιρικάδων αλλά τώρα πιστεύω το αντίθετο, για το λόγο ότι η μεγαλύτερη εμπειρία ζωής συνολικά σε κάνει πιο σοβαρό και προσεχτικό που είναι κάτι που σε προστατεύει από πολλές αναποδιές και κακοτοπιές. Σε κάθε περίπτωση καλή επιλογή και καλώς όρισες.

    ΥΓ: Καλό είναι που ξεκινάς χειμώνα, επειδή είναι πιο εύκολο να εξοικειωθείς με κράνη, μπουφάν και γάντια. Επίσης μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές και προσφορές σε μοτό λόγω μειώμένης ζήτησης.

  14. #29
    Οτι να ναι Το avatar του/της glanza2
    Εγγραφή
    04/05/2007
    Μηνύματα
    78
    φιλε εγω θα σου προτινα κατι ανετο και ευκολο....μια hayabousa 1300 ειναι οτι πεις.....
    για μεσα στην πολη θα σε βολεψει μια χαρα.
    τωρα αν θες αργοτερα και εχεις παρει τον αερα μπορεις να παρεις ενα παπακι να βγενεις και παραεξω..........



    χαχα πλακα κανω....δεν ξερω τι θα παρεις αλλα θα δεις τι εχανεσ τοσο καιρο και το αμαξι θα σκουριασει

    καλη επιλογη φιλε
    anashimatismos metashimatismos autin tin prothesi tin berdeuo kai eho kaki prothesi

  15. #30
    Δεν έχω εμπειρία (καθόλου λέμε) αλλά με τα λίγα που μαθαίνω
    κατάλαβα ότι το 400αράκι που έχω είναι λίγο απ' όλα!

    Είναι μηχανή που παίζει στο όριο...Μεταξύ μικρων και μεγάλων!
    Είναι ευέλικτο, δεν καίει, είναι μηχανή (σε προσέχουν) και είσαι ένα σκαλί πάνω από τα παπιά
    στις εκκινήσεις! Ακόμα και ταξιδάκι κάνεις και δικάβαλο αν θες (με κάποια δυσκολία βέβαια).
    Και έχεις τα ΦΡΕΝΑ μιας μεγάλης μηχανή...Σημαντικό, νομίζω.
    Για μένα κακώς τα καταργήσανε τις 400αρες μηχανές

    Όσον αφορά τι θα γίνει το αμάξι....Θα σου πώ...Ότι από 20 ευρώ το διήμερο, καταναλώνω 10 ευρώ με τη μηχανή, πια δεν το πάω το αμάξι τόσο συχνά για σέρβις και δεν το ταλαιπωρώ πρώτη δευτέρα μες στη πόλη...Και κινούμαι γρήγορα και γλυτώνω ατέλειωτες ώρες....

    Να σαι καλά ό,τι και να πάρεις!!!!


Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43
  2. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF