Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Εσωτερικά γάντια για χειμώνα??

  1. #1
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614

    Εσωτερικά γάντια για χειμώνα??

    Τώρα που έπιασαν τα κρύα μπορώ να πώ ότι έχω ένα προβληματάκι με το κρύο αλλά μόνο στα χέρια!
    Κατά τα άλλα με μπότες μπουφάν εσωθερμική κουκούλα και κράνος δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα!
    Τα γάντια μου έιναι δερμάτινα χειμερινά αλλά πάλι σε θερμοκρασίες κάτω από 5-6 βαθμούς τα χέρια μου παγώνουν! Και πάλι μέσα στην πόλη παλέυεται αλλά την άλλη βδομάδα θέλω να πάω Καβάλα οπότε κάτι θα χρειαστεί να ψωνίσω!

    Είδα σε κάποια site για εσωτερικά εσωθερμικά γάντια!
    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Εντυπώσεις??

    Επίσης τα γάντια μου δεν είναι και πολύ ευρύχωρα και δεν ξέρω αν θα χωράνε??
    Επίσης αν ξέρετε κάνα γάντι καλό να αντέχει στα κρύα??
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  2. #2
    Φίλε και μένα τα χερια μου κρυώνουν σε αρκετο κρύο, παρ'όλο που το γάντι που έχω το πληρωσα αρκετα. Έτσι πήγα και πήρα πέρσι κατι ισοθερμικα γάντια της Bering που τα φοράς μέσα από το γαντι. Είναι αρκετα λεπτά αυτού του τύπου τα γάντια(εχουν οι πιο πολλές εταιρείες και μαγαζιά τέτοια)-δεν θα έχεις πρόβλημα να τα βάλεις κατω από το στενο σου γάντι πιστεύω. Τωρα αυτό που είδα εγώ είναι οτί ναι, κοβουν αρκετά το κρύο, ιδιώς αν βάλεις το χερι ζεστό μέσα. Γιατι αν το βαλεις κρύο, δεν θα σου το ζεστανουν--δεν εχουν τέτοιες ιδιότητες. Πάντως εκει γυρω στους 0-5 βάθμους πάλι κρυώνω μετα από κάποια ωρα στο μηχανακι-εγώ όμως, γιατι σε σένα μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικά. Δοκίμασέ τα, είναι ένα συν. Πάντως κατι ξέρουν που βάζουν θερμαινόμενα grips κάποιοι. Αν το μηχανακι σου είναι on-off βάλε χούφτες-φαντάζομαι θα κόβουν αέρα στο ταξίδι.
    sotomoto

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Εγώ βάζω μέσα από το δερμάτινο γάντι απλά μάλλινα γάντια. Πάντως η καλύτερη λύση είναι βέβαια τα θερμ. γκρίπ τα οποία πλέον κοστίζουν όσο ένα καλό χειμωνιάτικο γάντι.
    Μάκης


  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Φίλε Hercul οι περισσότερες εταιρίες βγάζουν ισoθερμικά γαντάκια!
    Ψάξε και θα βρείς διάφορα!

    Εγώ αγόρασα της Spidi απο Moto Market στα 10 ευρα και είμαι ικανοποιημένος!

    Να θυμάσαι ομως και αυτό που πολύ σωστά ανέφερε ο Sotomoto,οτι δηλαδή το ισοθερμικό
    διατηρεί σταθερή την θερμοκρασία του σώματος και δεν θερμαίνει!
    Πρέπει να τα φορέσεις όταν το χέρι σου είναι ακόμα ζεστό αλλιώς δεν θα κάνουν τίποτα!

    Εγώ πάντως έχω να σου προτείνω τα SubZero!Είναι λίγο ακριβότερα αλλά κορυφαία!
    Τα φέρνει το MotoNews αν θυμάμαι καλά!

    SubZero Technology

    Κατέβασε απο εδώ τoν κατάλογο προϊόντων σε .pdf

  5. #5
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    thanku για τις απαντήσεις!

    Θα πάω να ψάξω για εσωθερμικά γαντάκια!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  6. #6
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch

    Εγώ αγόρασα της Spidi απο Moto Market στα 10 ευρα και είμαι ικανοποιημένος!

    Να θυμάσαι ομως και αυτό που πολύ σωστά ανέφερε ο Sotomoto,οτι δηλαδή το ισοθερμικό
    διατηρεί σταθερή την θερμοκρασία του σώματος και δεν θερμαίνει!
    Πρέπει να τα φορέσεις όταν το χέρι σου είναι ακόμα ζεστό αλλιώς δεν θα κάνουν τίποτα!

    Κι εγώ έχω τα συγκεκριμένα γάντια της spidi.Παρόλο που δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ( τα Alpinestars γάντια μου ,μου έρχονται ......γάντι ) εν κινήσει, όντως κρατάνε τη ζέστη καλά.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    θα συμφωνησω και εγω με την παρακατω σειρα αποτελεσματικοτητας
    - χουφτες (γιατι οταν κανει κρυο κλεινουμε το παραθυρο απο το να φορεσουμε πιο πολλα ρουχα
    - θερμαινομενα γκριπ (γιατι παραγουν θερμοτητα)
    - ισοθερμικα γαντια κατω απο τα κανονικα, ειναι λεπτα (συνηθως μεταξωτα) , χωρανε και αυξανουν την αποσταση παγωματος. Με τα γαντια αυτα φθανω στη δουλεια (Ηλιουπολη - αμπελοκηποι) χωρις να παγωσω (οταν βεβαια εχει κατω απο 5).
    το πιο σημαντικο που αναφερθηκε ειναι το χερι να μπαινει ζεστο στο γαντι!!!!!
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  8. #8
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Χαίρεται....

    Ξέρει κανείς που θα βρω κάτι ανάλογο στην Αθήνα? Δηλ. να ειναι και ολοκληρη μπαλακλαβα αλλα να συνεχίζει και προς τα κάτω λιγο που είναι το φερμουάρ του μπουφάν και περναει το κατι της απο μεσα.


    Οποιος απαντησει πρωτος δωρο μια



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ok.jpg 
Προβολές:	2012 
Μέγεθος:	3,6 KB 
ID:	114866

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Χαίρεται....

    Ξέρει κανείς που θα βρω κάτι ανάλογο στην Αθήνα? Δηλ. να ειναι και ολοκληρη μπαλακλαβα αλλα να συνεχίζει και προς τα κάτω λιγο που είναι το φερμουάρ του μπουφάν και περναει το κατι της απο μεσα.


    Οποιος απαντησει πρωτος δωρο μια
    Τζωρτζόπουλος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    An και εχω δει στο site και δεν εχω δει κατι που να με συναρπαζει, το υποσχεθηκα!
    παρε μια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=542

    Ίσως αυτό βολεύει. Η lowe alpine ειναι κορυφαία εταιρία.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
    http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=542

    Ίσως αυτό βολεύει. Η lowe alpine ειναι κορυφαία εταιρία.
    Όντως κορυφαία εταιρία!!!
    Πήρα έν ισοθερμικό κολάν(Base layer) για να κρατάω τα πόδια ζεστά!
    Πάρα πολύ καλό!!!

  13. #13
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Πήρα τελικά από το Moto news κάτι εσωθερμικά γαντάκια polo που είχαν 16 ευρά!
    Είχε και κάτι πολύ ωραία αδιάβροχα Bering στα 36 αλλά ήταν λίγο πιο χοντρά και δεν χωρούσαν μέσα από τα γάντια μου!

    Το test θα γίνει το Σάββατο που θα κάνω το Καβάλα Θεσσαλονίκη και θα σας πω τις εντυπώσεις!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  14. #14
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Το εσωθερμικό γαντάκι τελικά δεν έκανε δουλειά!
    Σήμερα που γύρισα από Καβάλα Θεσσαλονίκη με 2-3 βαθμούς μετά από κάποια χιλιόμετρα το χέρι πάγωσε και αναγκάστηκα να σταματήσω για να το ζεστάνω! Όταν συνέχισα φόρεσα μόνο τα δερμάτινα γάντια και το χέρι μου δεν κρύωσε τόσο! Μάλλον επειδή με το εσωτερικό γάντι ήταν πολύ στενά τα πράγματα και με το που κρύωνε απέξω το γάντι από τον αέρα κρύωνε και το χέρι!!

    Απότι είδα και από άλλες συζητήσεις θα πάω να πάρω ένα καλό cordura γάντι και θα βάλω και χούφτες για να είμαι ok!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  15. #15
    Πρόσφατα πήρα αδιάβροχα κάλυματα γαντιών (Φοριούνται πάνω από τα γάντια).
    Τα έχω φορέσει μεχρι στιγμής 2 φορες, βράδυ, μέσα στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα κινήθηκα και από την περιφερειακή Υμμητού(Κατεχάκη). Βέβαια οι διαδρομές που έκανα δεν ήταν μεγάλες χρονικά, δηλαδη το πολύ 30 min. Επίσης από μέσα δεν φορούσα καθόλου ισοθερμικά.
    Πρέπει να πω πως δεν αισθάνθηκα καθόλου να κρυώνουν τα χέρια μου, τα οποία, όταν κατέβηκα από τη μηχανή ήταν για πρώτη φορά ζεστά(για χειμώνα).
    Βέβαια σε συνθήκες εθνικής οδού, με μεγαλύτερες ταχύτητες και πιο πολύ ώρα πάνω στη μηχανή δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν τα συγκεκριμένα καλύματα.
    Όταν πήγα στο μαγαζί να τα πάρω, τα δοκίμασα φορώντας τα γάντια μου---και μάλιστα πήρα αυτά που ήταν πιο μεγάλα από τα γάντια και αρκετά άνετα.Και τελικά καλά έκανα γιατι αν έπαιρνα εκείνα που ήταν ακριβώς στο μέγεθος των γαντιών, δεν θα μπορούσα να κάνω με άνεση τις κινήσεις στα δάχτυλα των χεριών για συμπλέκτη και φρένο...
    Είναι μια φθηνή λύση --και για μένα-- απείρως καλύτερη από τα ισοθερμικά, καθώς λειτουργούν σαν αντιανεμικά...
    Η αίσθηση των καλυμάτων κατά την οδήγηση δεν με προβλημάτισε και τη συνήθησα αμέσως.
    Αυτα που πήρα είναι της orina:
    http://www.xikis.gr/html/index.aspx?manufactureID=146
    ελπιζω να φαίνεται η ιστοσελίδα που έδωσα.
    sotomoto

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια για πίστα
    από katath στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2010, 12:29
  2. Γάντια για - και βάλε..
    από daz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2010, 20:28
  3. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 21:54
  4. Γάντια για (πολύ) κρύο
    από gtheof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 18:34
  5. ΜΟΥΦΑΝ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ
    από possidi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 13:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF