Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 104

Θέμα: Σχετικά με μακρυνά Ονοφάδικα ταξίδια

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    αυτος που θα αναλαβει την ευθυνη για το ταξιδι θα πρεπει να λυσει ολα τα προβληματα που θα παρουσιαστουν..
    αν σπασει καποιος το ποδι του στην βουλγαρικη ερημια...πως θα μεταφερθει σε νοσοκομειο?
    αν μεινει μοτορι σε καποιο χωριο και δεν επισκευαζεται....θα το αφησεις στους βουλγαρους να στο προσεχουν?
    αν διαλυθει καποιο λαστιχο...πως θα το φτιαξεις?....η θα κουβαλας και λαστιχα παραμασχαλα??

    εκτος και αν ο καθενας θα ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του,οποτε αν γινει κατι η τον αφηνουμε στη μοιρα του.....η καθομαστε ολοι απο πανω του και λεμε οτι μοιρολογια ξερει ο καθεις..

    τετοια ταξιδια πρεπει να αντιμετωπιζονται με σοβαροτητα...
    ποια ειναι η διαφορα στα βουλγαρικα βουνα απο τα ελληνικα?

    εαν καποιος παθει κατι σε δικο μας βουνο τι γινετε?
    ερχετε το ΙΚΑ κα τον μαζευει?

    οταν ταξιδευεις σε τετοια αντιξοα τερρεν οπως ειναι το βουνο, ο καθενας ειναι υπεθηνος για τον εαυτο του κ ειναι αμεσα συνδεδεμενος με την υπολοιπη ομαδα.

    ειναι αυτο που λεγαν οι 3 σωματοφυλακες ......(περιπου)

    στη τελικη σε δυο συμμετοχες που ειχα σε πολυημερη ομαδικη χωματινη διαδρομη,
    οταν τυχενε το απροοπτο ο καθενας βοηθησε οσο κ οπως μπορουσε.
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
    apla kai lita gms

    λες να μας σωσουν οι gms ???


    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  3. #48
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    χμμ,φανταστικ πηρες μοτορι?

    ..εχεις παει ποτε στα βουνα της βουλγαριας?......δεν νομιζω να εχουν καμια σχεση με τα αγραφα......τα μεγεθη και η δυσκολια ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα..
    ..εκτος και προκειται να γινει ασφαλτινο ταξιδιωτικο με δοσεις χωματοδρομου οποτε παω πασο...


    εκτος απο τ'αγραφα οσα βουνα εχω πατησει στην ελλαδα σχεδον ιδια μου φαινονται (ως προς το τροπο προσπελασης τους)
    τωρα τα βουλγαρικα βουνα λογω χαμηλου βοιωτικου μορφωτικου επιπεδου ισως να ειναι πιο δυσβατα!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  5. #50
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    ναι αλεξη, εχεις δικιο τι να πω....ολα τα βουνα ειναι ιδια...ιδιο η πεντελη με την παρνηθα,ιδιο η πινδος με τις αλπεις,ο ολυμπος με τα ιμαλαια,τα βαρδουσια με τις ανδεις,ο χελμος με το κιλιματζαρο.......οποτε αν εχεις ανεβει στον χορτιατη τα εχεις δει ολα......ανετα πας και στο βουλγαρικο βουνο Rila πχ...

    ..εσεις εισαστε και κοντα,τα συνορα ειναι ανοιχτα γιατι δεν πατε λοιπον ενα σκ?
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  6. #51
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αντί να κάνουμε άλλον ένα καυγά , έχει κανένας να προτείνει κάτι συγκεκριμένο. Για να ξεκινήσει η επεξεργασία της πρότασης ή όχι .

    Μου αρέσει σαν ιδέα αλλά αν δεν ξεκινήσουμε να βάζουμε παραμέτρους θα παραμείνει στα λόγια

    ΠΧ . άσφαλτος , ον οφ ή οφ
    Πότε
    Πόσες μέρες
    Σκηνές ή δωμάτια

    Προσωπικά αδυνατώ να αναλάβω κάτι τέτοιο, αν νομίζει πως κάποιος μπορεί ας απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα πρώτα στον εαυτό του και μετά εδώ να δούμε τι θα κάνουμε.

    Φαίνεται ωραία ιδέα , μην την αφήσουμε να πεθάνει.
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    ναι αλεξη, εχεις δικιο τι να πω....ολα τα βουνα ειναι ιδια...ιδιο η πεντελη με την παρνηθα,ιδιο η πινδος με τις αλπεις,ο ολυμπος με τα ιμαλαια,τα βαρδουσια με τις ανδεις,ο χελμος με το κιλιματζαρο.......οποτε αν εχεις ανεβει στον χορτιατη τα εχεις δει ολα......ανετα πας και στο βουλγαρικο βουνο Rila πχ...

    Όλα αυτά που λες, για το "φαινόμενο" είναι το ίδιο εύκολα, μονότονα και ...βαρετά!

    Γι΄αυτό πήρε ...βέσπα!

    Τώρα το Κιλιμάντζαρο μπορεί να έχει και λίγο "σασπένς"!


  8. #53
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ας αναφέρω & εγώ σε μερικές γραμμές την άποψη μου επί του θέματος.
    Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί κάποιους τους πιάνει ένα είδους τρόμος με το που αναφερθούμε σε εκδρομή εκτός συνόρων, εν προκειμένω στη Βουλγαρία. Πολλοί άνθρωποι μόνοι τους έχουν κάνει το γύρω του κόσμου, έχουν πάει σε απείρως χειρότερα & πιο δύσβατα μέρη. Πρόσφατα γνώρισα 4 άτομα τα οποία έχουν κάνει το γύρω της Αλβανίας από χώμα. Το να συζητάμε για τζιπ, ομάδες υποστήριξης & τα σχετικά μου θυμίζει φραγκάτους φλώρους που πήραν 2 BMW 1200 adventure (επειδή είναι adventure) για να πάνε στην έρημο & έχουν μαζί τους ακόμα & οδοντίατρο.
    Νομίζω ότι μια χαρά μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας, τηρώντας κάποιους κανόνες που θα έχουμε & πάνω από όλα έχοντας όλοι το μυαλό μας μέσα στο κεφάλι μας. Προσωπικά η μόνη δυσκολία που αντιλαμβάνομαι είναι αυτή της γλώσσας & τίποτα άλλο. Αν είμαι στη Γαύδο & σπάσω ένα πόδι, ή μείνει το μηχανάκι μου ίσως είναι & χειρότερα τα πράγματα από το να είμαι στη Βουλγαρία (στεριά). Σε μια ομάδα ανθρώπων είναι πάνω από όλα υπεύθυνος ο καθένας για τον εαυτό του & στη συνέχεια είναι όλοι για έναν & ένας για όλους. Αυτό το "ρητό" έχει μεγάλη αξία. Έχω βαρεθεί να σχεδιάζω πράγματα στο πανεπιστήμιο (επειδή είχα τη δυνατότητα) & όλοι να λένε αν πάθει κάποιος κάτι παίρνεις την ευθύνη? Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Αν οργανώσουμε ένα beach party & κάποιοι μεθυσμένοι βουτήξουν & πνιγούν ποιος φταίει? Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιφράξουμε κατά κάποιο τρόπο τη θάλασσα, αλλά & αυτό δε ξέρω άμα είναι σωστό. Εν προκειμένω, ας υπογράψει ο καθένας μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του (χαζομάρες δηλαδή).
    Αυτά προς το παρόν. Δεν είμαστε πάντως μια εταιρία, ούτε έχουμε αρχηγό (που αυτός θα φταίει για όλα). & ευτυχώς δηλαδή. Αλλιώς να πάω στη moto adventures, να πληρώσω 2000 για να φταίει άλλος & άμα πάθω λάστιχο να μου το αλλάξουν.

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis


    Φαίνεται ωραία ιδέα , μην την αφήσουμε να πεθάνει.



    +1000
    ---Dum spiro, spero---

  10. #55
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
    αυτος που θα αναλαβει την ευθυνη για το ταξιδι θα πρεπει να λυσει ολα τα προβληματα που θα παρουσιαστουν..

    "Ευθύνη" ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607




    αλλος ενας "ανεπιθυμητος"!











    μη σκατε, ετσι κι αλλιως μαλλον θα δουλευω παλι οποτε...

  12. #57
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Η "θέση" μου πάνω στο θέμα, αυτών των ταξιδιών είτε Βουλγαρία, είτε Σαχάρα, είτε κι ακόμα μακρύτερα, είναι μια και πάγια !!!


    Αυτα τα ταξίδια (κατα την γνώμη μου) έχουν πάνω όριο τις 5-6 μηχανές και μάλιστα με αναβάτες που να έχουν συγχνωτηστεί πολύ και να ταιριάζουν ΑΠΟΛΥΤΑ (τόσο οδηγικά, όσο κι από θέματα χαρακτήρα)

    Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί και δεν θέλω να τους αναλύσω τωρα... :wacko:

    Θα δούμε μελλοντικα αν χρειαστει...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #58
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  14. #59
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αν "συζητάμε" για 5-6 άτομα τότε καλό είναι η συζήτηση να λάβει τέλος εδώ & τώρα για πολλούς λόγους, & να μην ξανααναφερθούμε σε κάτι τέτοιο. Περιμένω τα δέοντα από διαχειριστές.

  15. #60
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αν "συζητάμε" για 5-6 άτομα τότε καλό είναι η συζήτηση να λάβει τέλος εδώ & τώρα για πολλούς λόγους, & να μην ξανααναφερθούμε σε κάτι τέτοιο. Περιμένω τα δέοντα από διαχειριστές.

    Οι διαχειριστες, μολις το διαχωρησαν σε ανεξαρτητο θεμα, για να συζηταμε με την ησυχια μας.

    Αυτο που ειπα, ειναι η προσωπικη μου άποψη, που έρχεται σε αντιθεση (π.χ.) με την αποψη του (παλιοτερου απο μενα στον ΣΥΜΟΦΕ) marulis (και πιθανόν και πολλών άλλων).
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48
  2. Ερώτηση σχετικά με αξιοπιστία αντιπροσωπείας.
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:10
  3. Σχετικά με chat!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 05:16
  4. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 14:24
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF