Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: κράνη arai (sizing)

  1. #1

    Exclamation κράνη arai (sizing)

    εφτασε λοιπον η ωρα για αλλαγη κρανους.λαμβανοντας υπ'οψιν τις αγορες που εχουν γινει απο μελη του moto.gr ειπα κι εγω να ψωνισω απο e-bay(μαλλον θα προτιμησω το μαγαζι που αγορασαν οι npat και mctalas!) και να αποφυγω το νταβατζιλικι των ελληνων εμπορων(ποσα βγαζουν αυτοι βρε παιδια...!!!).ετσι κατεληξα στο arai rx-7 corsair.εχοντας ακουσει και παλιοτερα οτι η arai βγαζει 3 διαφορετικα σχηματα κελυφους για διαφορες αγορες ειχα καποιους ενδοιασμους οι οποιοι διαλυθηκαν μολις ειδα αυτο:
    http://www.araiamericas.com/sizing.asp?model=RX7
    λεει λοιπον η εταιρια οτι δεν ειναι διαφορετικο το σχημα του κελυφους αλλα το σχημα της εσωτερικης επενδυσης.κι ακομα σημαντικοτερο ειναι το οτι η διαφοροποιηση αυτη ειναι αναμεσα στη γκαμα των μοντελων της εταιριας(!) κι οχι στις διαφορες αγορες.το οποιο σημαινει οτι:
    το RX-7 ειναι σχηματος intermediate oval Σ'ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!
    το ιδιο ισχυει και για τα PROFILE (long oval) και για τα QUANTUM2 και ASTRAL-X(round oval)
    (τα τελευταια δεν ξερω αν ονομαζονται ετσι και στην ευρωπαικη αγορα)
    αρα ειναι οκ να αγοραζουμε κι απο τζαπαν κι απο αμερικα.και στο κατω κατω αν δε μας "καθεται" καλα το κρανακι μας του αλλαζουμε και κανα μαξιλαρακι(προσφερονται ως ανταλακτικα σε διαφορα μεγεθη).παλι πιο φθηνα θα μας βγει!

  2. #2
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    διαβασε και αυτω ομως..

    http://www.araihelmet-europe.com/php/language.php
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    διαβασε και αυτω ομως..

    http://www.araihelmet-europe.com/php/language.php
    αρα το πολυ να αλλαξεις την εσωτερικη επενδυση.δε νομιζεις πως συμφερει?και στο κατω κατω η εταιρια εχει κι ενα επισημο δικτυο πωλησεων που θελει να "προστατεψει"

  4. #4
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Απο τι ξερω η Arai εχει διαφορετικο κελυθος (οχι μαξιλαρια) για της διαφορετικες αγορες (ΗΠΑ, Ευρωπη, Ασια)

    Και επισης θα χασεις την εγγυηση.. αν σε ενδιαφερει αυτο..

    Για περισσοτερα θα ξερω απο Ιανουαριο κατευθειαν απο την πηγη..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Απο τι ξερω η Arai εχει διαφορετικο κελυθος (οχι μαξιλαρια) για της διαφορετικες αγορες (ΗΠΑ, Ευρωπη, Ασια)

    Και επισης θα χασεις την εγγυηση.. αν σε ενδιαφερει αυτο..

    Για περισσοτερα θα ξερω απο Ιανουαριο κατευθειαν απο την πηγη..
    ας δεχτουμε οτι οι ασιατες εχουν καπως διαφορετικο σχημα κεφαλιου.οι αμερικανοι?τι διαφορα μπορει να εχουν?οσο για την εγγυηση,με τα λεφτα που δινεις για ενα κρανος εδω παιρνεις ΔΥΟ απο αμερικα.

  6. #6
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
    αρα το πολυ να αλλαξεις την εσωτερικη επενδυση.δε νομιζεις πως συμφερει?και στο κατω κατω η εταιρια εχει κι ενα επισημο δικτυο πωλησεων που θελει να "προστατεψει"
    Με τον όρο εσωτερικό διφορετικό, δεν εννοεί (νομίζω) τα μαξιλαράκια αλλά το πάχος των στρωμάτων "πολυουρεθάνης - πολυστερίνης - φελιζόλ" που δίνουν και το εσωτερικό σχήμα στο κράνος ........
    Άλλοι είχαν πρόβλημα, άλλοι όχι !!!
    Προσωπικά το αγόρασα από Αγγλία ....... με Ευρωπαϊκές προδιαγραφές .

  7. #7
    κι οπως ειδες πουθενα στο επισημο σαιτ της εταιριας δεν κανει λογο για κελυφος διαφορετικου μεγεθους.αντιθετως λεει για interior shapes κι εχει και πινακα με μαξιλαρακια διαφορετικου παχους για να ερχεται το κρανος οσο το δυνατον περισσοτερο στα μετρα του καθενος.

  8. #8
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    100 φορες εχω διαβασει αυτη την συζητηση.
    μα δεν μπορειτε να βρειτε εναν που το πηρε απο ιαπωνια να δοκιμασετε?
    τα μισα φορουμ ιαπωνικα κρανη φορανε.
    Συναντηθειτε με εναν που να μην εχει ψειρες και δοκιμαστε το.
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Με τον όρο εσωτερικό διφορετικό, δεν εννοεί (νομίζω) τα μαξιλαράκια αλλά το πάχος των στρωμάτων "πολυουρεθάνης - πολυστερίνης - φελιζόλ" που δίνουν και το εσωτερικό σχήμα στο κράνος ........
    Άλλοι είχαν πρόβλημα, άλλοι όχι !!!
    Προσωπικά το αγόρασα από Αγγλία ....... με Ευρωπαϊκές προδιαγραφές .
    ουτε κι εγω.το εσωτερικο σχημα διαμορφωνεται απο τα στρωματα των υλικων κι οχι απο τα μαξιλαρακια.το θεμα ειναι πως οι διαφορες στο σχημα υπαρχουν μεταξυ των μοντελων της εταιριας κι οχι μεταξυ των διαφορων αγορων.και στο κατω-κατω ποση διαφορα εχει ο σωματοτυπος του μεσου ευρωπαιου απο αυτον του αμερικανου?μου κανει λιγο ακυρο το να βολευει καποιον το ευρωπαικο μοντελο και το αντιστοιχο αμερικανικο να τον ενοχλει.σιγουρα υπαρχουν διαφορες μεταξυ εταιριων.σ'εμενα π.χ. το arai rx-7 εχει σφιχτοτερη εφαρμογη απ'οτι το shoei x-spirit και τα 2 μεγεθος large.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
    κι οπως ειδες πουθενα στο επισημο σαιτ της εταιριας δεν κανει λογο για κελυφος διαφορετικου μεγεθους.αντιθετως λεει για interior shapes κι εχει και πινακα με μαξιλαρακια διαφορετικου παχους για να ερχεται το κρανος οσο το δυνατον περισσοτερο στα μετρα του καθενος.
    λοιπον για να τελειωνουμε!!

    το αμερικανικο με το ευρωπαικο δεν εχει καμια διαφορα ως προς το σχημα (ισως υπαρχει στο βαρος,αλλα δεν ειναι το θεμα μας) το αμερικανικο και το ευρωπαικο ειναι οβαλ το ιαπωνικο (αραι και μονο ετσι?) εινα στρογγυλο!!

    ο road spirit ειχε παρει το ιαπωνικο και δεν του εκανε,πηρε το ιδιο μοντελο σε αμερικανικο και του ειναι μια χαρα!!

    ολα αυτα ισχυουν μονο για τα αραι!!
    στα shoei δεν ξερω αν εχουν διαφορες δεν εχω ασχολιθει!!

    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #11
    ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά στην εφαρμογή των κρανών της arai αναμεσα στα μοντέλα που πωλούνται σε διαφορετικές αγορές.

    Ειχα παραγγείλει rx7 απο japan, το κράνος ΔΕΝ καθοταν στο κεφάλι, πολύ πιο σφιχτό, πιο στενό στην περιφέρεια του μετώπου, πίεζε υπερβολικά... μετά απο 5' λεπτά δεν το άντεχα στο κεφάλι μου, ήμουν στα πρόθυρα συμφόρησης...
    (υπόψην, σε ευρωπαικό, στον εδω αντιπρόσωπο, το S μου ήταν άνετο, ακόμα και XS έβαζα χωρίς πρόβλημα, ενώ το japan S ήταν απλά αφόρητο)

    Τό ίδιο ακριβώς κράνος το δοκιμασε και o DimChios και τα ίδια...

    Αντίστροφα (και προς επιβεβαίωση της διαφορετικής εφαρμογής), το παλικάρι που τελικά αγόρασε το δικό μου, έλεγε οτι τα ευρωπαικά arai δεν του κάθονται με τπτ στο κεφάλι, οπότε δοκιμάζοντας το japan του έκατσε σωστα...

    Στη συνέχεια πήρα αμερικάνικο S, το οποίο οχι μόνο έκατσε σωστά, αλλά είναι και ενα κλικ πιο άνετο απο το ευρωπαικο....

    αυτά... (σε κάθε περίπτωση, είναι και θέμα σχήματος της κεφάλας μας )

  12. #12
    αυτο που ισως δεν εχουμε προσεξει ειναι πως στο link που εχω δωσει το RX-7 RR4 αναφερεται ως "προγονος" του RX-7 corsair.
    συγκεκριμενα λεει:
    (For example, such advances and refinements have made the interior shapes of our new RX-7 Corsair and Quantum-2 models able to fit more riders than their immediate predecessors, the RX-7 RR4 and Quantum/f.)
    κι απ'οσο ξερω τα RX-7 που ερχονται απο ιαπωνια ειναι RR4.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF