Σελίδα 1 από 24 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 357

Θέμα: Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της asmar
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    108

    Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)

    Χαίρε φόρουμ,

    Καιρό έχω να γράψω και είπα να το κάνω τώρα μιας και πριν από λίγο άφησα έπειτα από ένα 340χλμ test ride το νέο Transalp 700. Λόγω του ότι έχω πρόσβαση σε αντιπροσωπεία κανόνισα το test ride εις την πατρίδα, Κρήτη.

    Εντυπώσεις

    Θετικά :
    Έκανα 320χλμ με ένα ντεπόζιτο (δεν θυμάμαι πόσα λίτρα είναι) εκ των οποίων τα 240 σε επαρχιακό με 2-3-4η και όχι πάνω από 120χλμ/ώρα

    Το μηχανάκι σου δίνει την αίσθηση σαν να οδηγείς κάτι γύρω στα 180 κιλά, φέρνει πολύ σε Dominator 650 στην αίσθηση του βάρους. Σε σχέση με το Africa Twin που έχω είναι η μέρα με τη νύχτα στο βάρος.

    Ότι και να πω για τα φρένα θα είναι λίγο. Το μοντέλο που οδήγησα είναι αυτό με ABS. Με 120χλμ/ώρα φρέναρα τέρμα σε βρεγμένο με χαλίκι, λακκούβες και σταμάτησε χωρίς να κουνήσει τίποτα. Το ίδιο και σε στροφές. Τα φρένα είναι μακράν καλύτερα από τα παρακάτω μηχανάκια που έχω οδηγήσει με ABS: Varadero, VFR 800 VTEC, Vstrom.

    Η σέλα είναι απλά κορυφαία. Δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο. Δεν πιάστηκα καθόλου, έχει μπόλικο χώρο για το συνεπιβάτη και είναι χαμηλότερο από ότι το προηγούμενο αν δεν κάνω λάθος.

    Το στήσιμο γέρνει περισσότερο σε δρόμου και είναι απίστευτα τέλειο για επαρχιακές διαδρομές. Τόσο που μόνο αν το οδηγήσετε θα καταλάβετε. Έπαθα πλάκα.

    Ο κινητήρας τραβάει χωρίς πρόβλημα με 4-5η και από τις 2500 στροφές χωρίς να σκορτσάρει.

    Τα όργανα είναι ευανάγνωστα και όπως πρέπει με ένδειξη βενζίνης (επιτέλους...)

    Το κόστος από ότι μου είπαν θα είναι στα 8600, λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.

    Εμφάνιση (καμία σχέση με το προηγούμενο....)

    Αρνητικά

    To φέρινγκ είναι ανύπαρκτο. Χρειάζεται όμως μόνο στην εθνική και με πάνω από 120.


    Στο χώμα δεν το δοκίμασα γιατί υποσχέθηκα ότι δεν θα πάω λόγω του ότι το μηχανάκι το φυλάζουν μέσα στο σπίτι! Παρά ταύτα σε νορμάλ χωματόδρομους θα είναι οκ, άλλωστε δεν είναι για eduro αλλά ούτε για 160 στην εθνική.

    Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αρνητικό.
    Το μηχανάκι είναι σούπερ. Άμα βρω χρόνο θα ανεβάσω και καμία φώτο.

    Καλές γιορτές.

  2. #2

    Re: Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
    Το κόστος από ότι μου είπαν θα είναι στα 8600, λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.



    λογικη ειναι?

    δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα πανω απο 7.500€ το θεωρω κοροιδια αφου απο το παλιο εχει ελαχιστες αλλαγες και για μενα ανουσιες κιολας...

    αντε μονο η σελα να ειναι πιο ανετη οπως ειπες κι εσυ αλλα 8.600 δεν τα εδινα με τιποτα, οταν το 650 εχει 6.990 και ειναι ιδια...

    επισης ας παει στα μοντελα και τελος χρονια πολλα

  3. #3
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Tnx για το αναλυτικό post


    Εγώ έχω ένα Transalp 650 του 2002 - Β' ... Η διαφορά με αυτό το 650 που κυκλοφορεί τώρα νομίζω είναι ότι
    - το δικό μου έχει 3-4 άλογα παραπάνω (λόγο της αντιρρυπαντικής τεχνολογίας κλπ κλπ)
    - δεν έχει ανάγλυφα γράμματα
    - δεν έχει αλάρμ

    Το 700 το είδα στο Βατίδη στην Πάτρα, δεν το πήρα βόλτα ώστε να ξέρω αν είναι άνετο ή αν τα φρένα του μαμούν αλλά, εκτός ότι δεν μου αρέσει και πολύ εμφανισιακά (σημαντικό), δεν μπορώ να βρω ένα σοβαρό λόγο ώστε να δώσω το 650 μου γύρω στα 4000Ε και να σκάσω και άλλα τόσα + (γιατί βάλε fering ψηλό όπως έχω τώρα, βάλε bagster, βάλε κάγκελα) ώστε να πάρω το 700 (680 κανονικά, με λίγα άλογα παραπάνω), δηλαδή πάνω κάτω ένα παρόμοιο μηχανάκι...

    Όταν είχε ανακοινωθεί το 700 ψηνόμουν να κάνω την αλλαγή. Πλέον, αν είναι να αλλάξω το 650 θα πάω για κάτι καλύτερο (εκείνο το BMW 800GSme κοιτάει περίεργα.... )

    Επίσης γιατί είναι 1000Ε πάνω από την τιμή που δίνει στο Honda.de? Είναι κλασικό φαινόμενο αυτό?

    ----

    Γενικά είμαι από τους πιο άσχετους εδώ μέσα όσον αφορά τις μηχανές γι'αυτό θα ήθελα να ακούσω γνώμες

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Tnx για το αναλυτικό post

    .....

    +10000
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Tnx για το αναλυτικό post
    ......
    Και το δικό σου ποστ αναλυτικό και βοηθάει κόσμο..(βλπ. Οperater )

    Λίγο σπαμ.: (να με συμπαθάτε): Τι χρήση κάνεις στο μηχανάκι?

  6. #6
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

  7. #7
    Thanx για την ανάλυση φίλε

  8. #8
    Ωραίος !

  9. #9

    ...

    TRANSALP 650CC...6.990e
    TRANSALP 700CC...7.920e (ΑΠΛΗ ΕΚΔΟΣΗ)
    TRANSALP 700CC...8.650e (ΕΚΔΟΣΗ ΜΕ ABS).



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gallery11.jpg 
Προβολές:	8852 
Μέγεθος:	46,7 KB 
ID:	115589
    ...Now that the wind called my name
    And my star had faded now hardly a glimpse up in the empty space
    And the wise one-eyed great father in the sky stilled my flame...

  10. #10
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Τι χρήση κάνεις στο μηχανάκι?
    Η καθημερινή διαδρομή είναι Ναύπακτος - Γέφυρα - Πάτρα
    Όμως και ταξιδάκια έχω πάει γύρω γύρω όπως π.χ. στην ετήσια εκδρομή του moto.gr πέρυσι
    Πάντως ο προηγούμενος κάτοχος που είναι συγγενής είχε πάει Αυστρία απροβλημάτιστα, αν σε ενδιαφέρουν μακρινοί προορισμοί

    Εκτός δρόμου δεν την έχω δοκιμάσει αν και σε μερικά σημεία οι Ελληνικοί δρόμοι μόνο δρόμοι δεν είναι

  11. #11
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    olo ke kapios 8a to agorasi...

    ala gegonos ine oti edo elada den kani foveri entiposi afto to motosako..
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  12. #12
    Αν το 650 κοστίζει 7000 ευρά, τότε ναι , είναι λογικό να δώσει κανείς 15% παραπάνω για το 700.

    Όμως αν αναλογιστεί κανείς ότι το 650 πούλαγε για το μεγάλο μπροστινό του τροχό και για τις off road δυνατότητές του, το νέο 700αρι γιατί να πουλήσει; Τι παραπάνω έχει από το v-strom;

    Μόνο το όνομα και την ποιότητα της Honda, που έτσι κι αλλιώς λίγοι μπορούν να την εκτιμήσουν και να δώσουν 1000 ευρά παραπάνω από το V-STROM (αναφέρομαι στις εκδόσεις με ABS)


    YΓ: Προσωπικά, αν ήμουν σε φάση αγοράς, θα το σκεφτόμουν .
    ΥΓ-2: Χρόνια πολλά

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Αν το 650 κοστίζει 7000 ευρά, τότε ναι , είναι λογικό να δώσει κανείς 15% παραπάνω για το 700.

    Όμως αν αναλογιστεί κανείς ότι το 650 πούλαγε για το μεγάλο μπροστινό του τροχό και για τις off road δυνατότητές του, το νέο 700αρι γιατί να πουλήσει; Τι παραπάνω έχει από το v-strom;

    Μόνο το όνομα και την ποιότητα της Honda, που έτσι κι αλλιώς λίγοι μπορούν να την εκτιμήσουν και να δώσουν 1000 ευρά παραπάνω από το V-STROM (αναφέρομαι στις εκδόσεις με ABS)


    YΓ: Προσωπικά, αν ήμουν σε φάση αγοράς, θα το σκεφτόμουν .
    ΥΓ-2: Χρόνια πολλά
    οντως, κι εγω αν ημουν μεταξυ v-strom και transalp το πρωτο θα διαλεγα, απο το transalp 700 μονο τα ψηφιακα του οργανα μου αρεσουν, κατα τα αλλα το παλιο ισως κερδιζε περισσοτερους ποντους σε σχεση με το καινουριο για να το προτιμησει καποιος αντι για το v-strom...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της asmar
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    108
    Η ποιότητα κατασκευής του V-strom με το Transalp δεν συγκρίνονται. Η Honda είναι ανώτερη μακράν και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία.
    Επειδή κάποιοι φίλοι ανέφεραν βαλίτσες-υψηλή ζελατίνα κτλ να αναφέρω ότι το Transalp δεν προορίζεται για 500+χλμ σε εθνική αλλά σε 500+ χλμ σε επαρχιακό.

    Αν το οδηγήσετε σε διαδρομή με πολλές στροφές και στο καπάκι θα πάρετε το παλιό το 650 θα καταλάβετε ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο παλαιό με το νέο.
    Αναφέρομαι στο όλο στύσιμο και κυρίως στο κέντρο βάρους.

    Μην κολλάτε στο ότι δεν έχει +50 άλογα από το παλιό και τις σούπερ-ντούπερ αλλαγές. Η ουσία είναι ότι οι αλλαγές είναι λίγες και καλές και όποιος το οδηγήσει σε επαρχιακό θα το καταλάβει.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
    Η ποιότητα κατασκευής του V-strom με το Transalp δεν συγκρίνονται. Η Honda είναι ανώτερη μακράν και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία.


    Άντε σε ποιότητα να το δεχτώ,αλλά σε αξιοπιστία γιατί;Από όσο ξέρω και τα V-Strom είναι τόσα χρόνια στην αγορά και δεν έχει ακουστεί κάτι για την αξιοπιστία τους...
    Fortis Fortuna Adiuvat

Σελίδα 1 από 24 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κάντε λοιπόν το καλύτερο δώρο στον εαυτό σας για το Νέο Έτος !!!! κόψτε το !!!
    από nktR στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 16:21
  2. το νεο video για το HONDA ACCORD
    από alex-vstrom στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2007, 13:22
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 22:23
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 21:51
  5. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF