Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Μπαταρία Yuasa YTX9-BS

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879

    Μπαταρία Yuasa YTX9-BS

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

    Έχω στη μηχανή μου την μπαταρία της YUASA YTX9-BS (αυτή την μπαταρία είχε από τον
    κατασκευαστή όπως την αγόρασα τη μηχανή πρίν περίπου 6 μήνες) ο ηλεκτρολύτης της
    είναι gel .

    Το πρόβλημα είναι ότι τις είκοσι τελευταίες μέρες (που κάνει τσουχτερό κρύο)το πρωί
    και όταν η θερμοκρασία είναι από τέσσερις βαθμούς και κάτω πάω να πατήσω μίζα γυρνάει
    για 3 δευτερόλεπτα και ψοφάει!

    Αφού ψοφήσει η μπαταρία καλά-καλά για να πάρει μπρός πρέπει να αφήσω τον διακόπτη
    ανάφλεξης στη θέση ΟΝ ώστε να μείνει αναμμένο το φανάρι! Μετά απο μισό περίπου λεπτό
    με το φανάρι αναμμένο πατάω μίζα και γυρίζει γρήγορα όπως πρέπει και παίρνει μπροστά
    αμέσως! Μετά από τη διαδικασία με το αναμμένο φως κλείνω το kill switch και πατάω μίζα
    και γυρνάει η μίζα σαν να έβαλα άλλη μπαταρία!

    Η ερώτηση μου είναι: αυτό που συμβαίνει είναι κάτι το οποίο γίνεται με τις μπαταρίες που ο ηλεκτρολύτης τους είναι σε μορφή gel θέλει δηλαδή να ''ζεσταθεί'' λίγο ο ηλεκτρολύτης της
    ή να πάρω μια καινούργια μιας και αυτή τα ''φτύνει'' και θα είναι εντάξει.

    P.S. Να σας πω τι έχω δοκιμάσει εγώ για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις!

    1) Έκανα έλεγχο τις καλωδιώσεις της μπαταρίας (γειώσεις , το καλώδιο που πάει στη μίζα)
    και είναι ΟΚ

    2) Το ρελέ της μίζας είναι κι' αυτό ΟΚ

    3) Όταν έδωσα ρεύμα το Σάββατο το πρωί με ένα στάρτερ γιατί το πρόβλημα ήταν εντονότερο
    πήρε αμέσως μπροστά! (έδωσα ρεύμα με το στάρτερ γιατί το έκανε πιό έντονα)

    4) Το κύκλωμα φόρτισης το έλεγξα και είναι σωστό! Μόλις πάρει μπροστά ανεβάζει
    την τάση στα άκρα της μπαταρίας 13.8V και σε μισό λεπτό ίσως και λιγότερο φτάνει στα
    14.4V και μένει εκεί άρα είναι εντάξει!

    Να σας πω επίσης και κάτι άλλο που έκανα! Το Σάββατο το απόγευμα αποσύνδεσα τον ένα
    πόλο της μπαταρίας για να μην υπάρχει η παραμικρή κατανάλωση πάνω της και την Κυριακή
    το πρωί έκανε το ίδιο!

    Εχθές αφού κυκλοφόρησα τη μηχανή μέχρι το μεσημέρι όταν πήγα στο σπίτι έβγαλα τη
    μπαταρία από πάνω και την πήρα μέσα στο σπίτι να μείνει ζεστή ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΑ
    ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ το πρωί που την έβαλα στη μηχανή γύριζε η μίζα τρελά
    και φυσικά πήρε μπρός αμέσως!

    Ελπίζω να μήν σας κούρασα πολύ ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  2. #2
    Σε ποιά μοτοσυκλέτα στο κάνει αυτό ? Οχι ότι εχει σημασία έτσι για το θεαθήναι

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Πρέπει να κάνει πολύ κρύο, και δεν νομίζω να είναι gel είναι μάλλον κλειστού τύπου, αλλά δεν έχει σημασία, καλό είναι να την κρατάς ζεστή.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Μπαταρία Yuasa YTX9-BS

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Ελπίζω να μήν σας κούρασα πολύ ...
    Μπααα, μάλλον εσύ κουράστηκες μέχρει να βάλεις μπροστά...

    Όπως είπε ο Στέφανος, η συγκεκριμμενη μπαταρία ΔΕΝ είναι "γέλης" αλλά AGM (η YUASA τις ονομάζει Sealed Valve Regulated Lead Acid ή/κσι Maintenace Free...) και ή δυσκολία εκκίνησης δεν έχει να κάνει με τον τύπο της αλλά με το Cold Cranking Amperage Rating (πολύ φοριέται τελευταία...) το οποία μάλλον δεν είναι ικανοποιητικό για κρύα εκκίνηση...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Παρε μια Ιταλικη μπαταρια. Αυτες οι ουασα ειναι γτπ..........

    Το πρωι ριχνε λιγο ζεστο νερο στην μπαταρια τοτε:rotflmao:

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
    Σε ποιά μοτοσυκλέτα στο κάνει αυτό ? Οχι ότι εχει σημασία έτσι για το θεαθήναι
    FMX 650

    Καλησππέρα

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρίες Ytx9-bs και Ytz10s-bs.
    από psionic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2008, 22:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF