Σελίδα 2 από 25 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 375

Θέμα: Xt 600 E, συντήρηση

  1. #16

    SERVICE MANUAL XT600E

    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ SERVICE MANUALS TOY XT600E ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ http://www.xt600e.co.uk/
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΜΕΝΟ ENGLISH 148 MB
    BILLAH43F

  2. #17

    Re: SERVICE MANUAL XT600E

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLAH43F
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ SERVICE MANUALS TOY XT600E ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ http://www.xt600e.co.uk/
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΜΕΝΟ ENGLISH 148 MB

    Πολύ καλή σελίδα BILLAH43F

  3. #18
    Κάποιες ερωτήσεις προς τους κατόχους ΧΤ600 ( )

    - Κάθε πότε αλλάζετε λάδια?

    - Μου έχει σπάσει το ένα από τα δύο πλαστικά που είναι κολλητά στο ρεζερβουάρ. Το θέμα είναι ότι το δικό μου είναι μοντ.98 (μπλε - άσπρο), αλλά βρίσκω πλαστικό μόνο από μεταγενέστερα μοντέλα (2000+). Λογικά σαν κομμάτι πρέπει να κάνει, αλλά το μπλε του μοντ.98 είναι ίδιο με των μεταγενέστερων μοτέλων ή θα έχει διαφορά?

    - Με τι καθαρίζονται οι λαιμοι από την οξείδωση? Αξίζει? (φαίνεται πολύ άσχημο αισθητικά)

    - Μου έχουν τρυπήσει οι φυσούνες (έτσι μου τις είπε ο μάστορας) που προστατεύουν τα μπροστινά καλάμια. Πειράζει πέραν του αισθητικού? Έχω δει να βάζουν και επικαλαμίδες (!) που είναι πιο ωραίες. Κόστος περίπου?

    - Η γέφυρα για τα μπροστινά καλάμια κάνει όντως δουλειά?

    Αυτά τα ολίγα...

  4. #19
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Κάποιες ερωτήσεις προς τους κατόχους ΧΤ600 ( )

    - Κάθε πότε αλλάζετε λάδια?

    - Μου έχει σπάσει το ένα από τα δύο πλαστικά που είναι κολλητά στο ρεζερβουάρ. Το θέμα είναι ότι το δικό μου είναι μοντ.98 (μπλε - άσπρο), αλλά βρίσκω πλαστικό μόνο από μεταγενέστερα μοντέλα (2000+). Λογικά σαν κομμάτι πρέπει να κάνει, αλλά το μπλε του μοντ.98 είναι ίδιο με των μεταγενέστερων μοτέλων ή θα έχει διαφορά?

    - Με τι καθαρίζονται οι λαιμοι από την οξείδωση? Αξίζει? (φαίνεται πολύ άσχημο αισθητικά)

    - Μου έχουν τρυπήσει οι φυσούνες (έτσι μου τις είπε ο μάστορας) που προστατεύουν τα μπροστινά καλάμια. Πειράζει πέραν του αισθητικού? Έχω δει να βάζουν και επικαλαμίδες (!) που είναι πιο ωραίες. Κόστος περίπου?

    - Η γέφυρα για τα μπροστινά καλάμια κάνει όντως δουλειά?

    Αυτά τα ολίγα...
    ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 4000 ΜΕ 5000 ΧΛΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ... ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 70ΕΥΡΩ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΥΑΜΑΗΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΑΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ... ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΡΙΨΙΜΟ..ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΣ ΣΤΑ ΒΡΩΜΟΝΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.. ΟΙ ΦΥΣΟΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΠΟ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΑΡΝΤ.. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝ ΟΦ ΑΦΗΝΕΙΣ ΦΥΣΟΥΝΕΣ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΟΜΠΛΕ.. ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ Η ΓΕΦΥΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  5. #20
    + 600 σε όλα τα παραπάνω.

    Απλά να προσθέσω για τους οξειδωμένους λαιμούς, ένα καλό και υπομονετικό τρίψιμο με βουρτσάκι ή γυαλόχαρτο, λίγο δούλεμα της μηχανής για να ζεσταθούν και βάψιμο με σπρέ'ι' υψηλής (800 ή 1000 βαθμών) σε μαύρο ή ασημί χρώμα.

    Για την προσθήκη γέφυρας στο μπροστινό, που είναι απαραίτητη, αν φοράς 17αρα ζάντα δεν θα χρειαστεί να βγάλεις ρόδα γιατί μπαίνει κι έτσι.

    Όσο για τους αεραγωγούς η γιαμάχα αισχροκερδεί χωρίς λόγο, είναι πανάκριβοι.

  6. #21
    Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 4000 ΜΕ 5000 ΧΛΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ...
    οκ, και εγώ κάθε 5000 έχω σκοπό να αλλάζω.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ
    ναι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΛΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 70ΕΥΡΩ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΥΑΜΑΗΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΑΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ...
    Το χρώμα θα ταιριάζει όμως?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΡΙΨΙΜΟ..ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΣ ΣΤΑ ΒΡΩΜΟΝΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ..
    Σπρέυ καθαριστικό? (γιατί λέω να το κάνω μόνος αν μπορώ)
    Όταν λες βουρτσάκι?
    Μετά από πόσο καιρό θα ξαναγίνουν έτσι? (αν είναι για 1 μήνα το αφήνουμε το θέμα)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΟΙ ΦΥΣΟΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΠΟ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΑΡΝΤ.. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝ ΟΦ ΑΦΗΝΕΙΣ ΦΥΣΟΥΝΕΣ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΟΜΠΛΕ..
    Δεν είναι μοτάρντ. Απλά μου φαίνονται πιο όμορφες.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ Η ΓΕΦΥΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..
    Μάλλον εγώ δεν το είπα καλά. Εννοούσα αν βλέπεις διαφορά στην οδήγηση μετά την τοποθέτηση, όχι αν είναι δύσκολη η τοποθέτηση.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

    Απλά να προσθέσω για τους οξειδωμένους λαιμούς, ένα καλό και υπομονετικό τρίψιμο με βουρτσάκι ή γυαλόχαρτο, λίγο δούλεμα της μηχανής για να ζεσταθούν και βάψιμο με σπρέ'ι' υψηλής (800 ή 1000 βαθμών) σε μαύρο ή ασημί χρώμα.
    Ρωτάω και σένα, όταν λές βουρτσάκι? Γίνεται με το χέρι ή με κάνα black & Decker?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

    Για την προσθήκη γέφυρας στο μπροστινό, που είναι απαραίτητη, αν φοράς 17αρα ζάντα δεν θα χρειαστεί να βγάλεις ρόδα γιατί μπαίνει κι έτσι.
    Απαραίτητη γιατι? (συλλέγω πληροφορίες )

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

    Όσο για τους αεραγωγούς η γιαμάχα αισχροκερδεί χωρίς λόγο, είναι πανάκριβοι.
    Και τι να κάνουμε? Γίνεται διαφορετικά? Άντε κανα μτχ.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Ρωτάω και σένα, όταν λές βουρτσάκι? Γίνεται με το χέρι ή με κάνα black & Decker?



    Απαραίτητη γιατι? (συλλέγω πληροφορίες )



    Και τι να κάνουμε? Γίνεται διαφορετικά? Άντε κανα μτχ.

    1) Δράπανο για λιγότερο κόπο.

    2) Αποτρέπει τις στρεβλώσεις.

    3) Μτχ θα είναι χειρότερα από αυτά που έχεις τώρα.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    1) Δράπανο για λιγότερο κόπο.
    Δράπανο έχω, αλλά τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω?

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Δράπανο έχω, αλλά τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω?

    Κάτι σαν αυτό:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vourtses%20copy.jpg 
Προβολές:	2237 
Μέγεθος:	30,8 KB 
ID:	150982

  11. #26
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε μου αρκετα μου φαινοντε τα 5.000χλμ για αλλαγη.

    Εγω τα αλλαζω καθε 3.000 μαξ αλλα ειναι ολα μεσα στην πολη οποτε και πιο ''απαιτητικα'', μαζι με φιλτρο βεβαια...

    Οι φυσουνες στα καλαμια μπαινουν ,επειδη το ΧΤ ειναι χωματινο μηχανακι και πηγαινει θεωρητικα σε μερη με χωματα/σκονες/πετραδακια, για να προστατευσουν τις τσιμουχες των καλαμιων.
    Το κακο ειναι οτι αν θες να τις αλλαξεις πρεπει να βγαζεις τα καλαμια.

    Οι αεραγωγοι ειναι οντως πανακριβοι γιατι ειναι το πιο ευπαθες σημειο μιας και σε πτωση σπανε απευθειας.Δυστυχως το δικο μου το πηρα με μια ρογμη στον δεξι αεραγωγο απο πτωση μαλλον.Το ενοχλητικο ηταν οτι ετριζε, αλλα του εβαλα στοκο απο την εσωτερικη μερια και τωρα δε τριζει...

    Τους λαιμους εγω τους καθαρισα με συρμα απ'αυτο που εχουμε για τα λυπη της κουζινας( ) και WD40

  12. #27
    Να υποθέσω δλδ οτι οι λαιμοί δεν έχουν κάποια "επικάλυψη", ώστε να με πειράζει αν φύγει με το τρίψιμο?

  13. #28
    Μπαταρία ΧΤ 600 Ε :

    YTX9-BS , CTX9-BS , GTX9-BC

    Φόρτιση:

    Κανονική .... 0,9Α για 6 έως 10 ώρες.

    Γρήγορη .... 4Α για 1 ώρα.

  14. #29
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    νοτακο δε πιστευω να σου εμεινε απο μπαταρια εεε?


  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    νοτακο δε πιστευω να σου εμεινε απο μπαταρια εεε?


    Πάνο όχι ακόμη αλλά τώρα που την κυκλοφορώ λιγότερο λόγω καιρού θέλει συχνότερα φόρτιση και νομίζω πως την άνοιξη πάω για καινούργια.
    Ψάχνοντας βέβαια έμαθα τους τύπους και τις φορτίσεις και τα παράθεσα για να βοηθήσω κάθε ενδιαφερόμενο.

Σελίδα 2 από 25 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Skasimata Exatmisis Se Xt 600
    από DrkAngel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 21:32
  2. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 23:48
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 15:01
  4. xt 600 sm
    από blackpit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 14:49
  5. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF