Σελίδα 3 από 25 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 375

Θέμα: Xt 600 E, συντήρηση

  1. #31
    Μήπως γνωρίζει κάνενας που μπορώ να βρω επικαλαμίδες και σε τι περίπου τιμή παίζουν?

  2. #32
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    SE OPOIODHPOTE MAGAZI ME ANTALLAKTIKA EXEI EPIKALAMIDES KATHWS MPOREI NA EXEI KAI STO SYNERGEIO SOU.. TIMH GYRV STA 40 EURO
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Μήπως γνωρίζει κάνενας που μπορώ να βρω επικαλαμίδες και σε τι περίπου τιμή παίζουν?
    Πριν κάνω την παραγγελία μια τελευταία ερώτηση. Πιστεύετε ότι προστατεύουν το ίδιο με τις φυσούνες ή είναι χειρότερα?

  4. #34
    Ερώτηση sos! Τι λάδια βάζετε στην καλή σας? (ιξώδες και αν θέλετε μάρκα)
    Τώρα που καλοκαιριάζει λίγο πιο χοντρά?

  5. #35
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Motul 5100, και ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

    τωρα που καλοκαιριαζει βαλε 15w50, και θα εισαι μια χαρα

  6. #36

    Exclamation

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Απλά να επισημάνω τη σημασία της εξαέρωσης από το βιδάκι στο χάρτινο φίλτρο λαδιού για όσους δεν το ξέρουν, νέους ιδιοκτήτες κλπ.
    Η διαδικασία αυτή γίνεται, να θυμήσω, όταν στραγγίζουμε το λάδι από την βίδα που βρίσκεται στο πλάι κάτω από το εμπρός γρανάζι κίνησης.
    Στην αλλαγή λαδιών βάζουμε 1 λίτρο από το καινούργιο λάδι, βάζουμε μπρος και ξεβιδώνουμε ελάχιστα τη βίδα εξαέρωσης μέχρι να βγάλει λάδι αντί για αέρα(μαζί με λάδι) , μετά σβήνουμε το μοτέρ και προσθέτουμε το υπόλοιπο λάδι και είμαστε οκ.
    SOS! HELP!

    Με έπιασε η προκοπή και είπα να αλλάξω λαδάκια μόνος. Μόλις έβαλα τα καινούρια, έκανα εξαέρωση από το βιδάκι, έβγαλε λάδι και το έσβησα. Πάω να βιδώσω τη βίδα (πολύ χαλαρά) και παρατήρησα δυστυχώς ότι ενώ πήγαινε καλά δεν έσφιγγε και έκανε γύρους τσάμπα σα να κλώτσησε η βίδα.

    Το θέμα είναι ότι εγώ δεν την έσφιξα με δύναμη για να γίνει κάτι τέτοιο και αν το βάλω μπροστά, δακρύζει. Λέω να το πάω στον μηχανικό να φτιάξει άλλες στροφές ή να πάω να πάρω ένα καινούριο καπάκι? Γνωρίζει κανένας πόσο κοστίζει???


    υγ.Αν βγάλώ το καπάκι του φίλτρου λαδιού τώρα που είναι γεμάτο λάδια, θα βγάλει μεγάλη ποσότητα από εκεί?

  7. #37
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    SOS! HELP!

    Με έπιασε η προκοπή και είπα να αλλάξω λαδάκια μόνος. Μόλις έβαλα τα καινούρια, έκανα εξαέρωση από το βιδάκι, έβγαλε λάδι και το έσβησα. Πάω να βιδώσω τη βίδα (πολύ χαλαρά) και παρατήρησα δυστυχώς ότι ενώ πήγαινε καλά δεν έσφιγγε και έκανε γύρους τσάμπα σα να κλώτσησε η βίδα.

    Το θέμα είναι ότι εγώ δεν την έσφιξα με δύναμη για να γίνει κάτι τέτοιο και αν το βάλω μπροστά, δακρύζει. Λέω να το πάω στον μηχανικό να φτιάξει άλλες στροφές ή να πάω να πάρω ένα καινούριο καπάκι? Γνωρίζει κανένας πόσο κοστίζει???


    υγ.Αν βγάλώ το καπάκι του φίλτρου λαδιού τώρα που είναι γεμάτο λάδια, θα βγάλει μεγάλη ποσότητα από εκεί?


    χμμμ

    αν δεν εβαλες πολυ δυναμη, μαλλον αυτος που εκανε πιο πριν την αλλαγη των λαδιων την εκανε τη μλκια...

    μην αγχωνεσαι...

    δε χρειαζεται απαραιτητα να πας σε μαστορα...

    μπορεις να βρεις μια ιδιου μηκους, αλλα με ελαφρως μεγαλυτερη διατομη βιδα, και να τη βιδωσεις...

    καθως θα την βιδωσεις θα ανοιχτουν καινουρια σπειρωματα...

    προσεχε ομως οταν θα βιδωσεις την πιο μεγαλη βιδα να την εχεις εντελως καθετα στην τρυπα...

    δεν παιρνω και ορκο, αλλα μαλλον αν πας να βγαλεις το καπακι του φιλτρου δε πρεπει να βγει καθολου λαδι...







    don't worry, και προς ολους, οχι μονο προς εσενα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΒΙΔΕΣ!!!!!

    οταν παμε να βιδωσουμε μια βιδα, παντα την βαζουμε στην οπη ΚΑΘΕΤΑ, και την γυρναμε αναποδα, μεχρι να πεσει στα σπειρωματα(ειναι σαν να πεφτει ξαφνικα η βιδα).Οταν γινει αυτο, απλα αρχιζουμε να βιδωνουμε...

  8. #38
    παρε κολαουζα κ περασε ξανα το σπειρωμα,μην βαλεις την παλια βιδα αλλα μια καινουργια.βαλε κ λιγο ασφαλιστικο σπειρωματων κ θα εισαι οκ

  9. #39
    Πήγα σήμερα μετά από πολύ κούραση λόγω δουλειάς σε έναν μάστορα κοντά στο σπίτι μου, μιας και τρέχει λίγο λάδι όταν λειτουργεί το μοτέρ. Μου λέει πρέπει να βγει όλο το πλαινό καπάκι της μηχανής! Του λέω μάστορα αυτό το μικρό βγαίνει μόνο του και μου είπε οκ τελικά, ΑΛΛΑ δεν είχε κολαούζο τέτοιο νούμερο.

    Πάω σε έναν ψιλογνωστό που έχει συνεργείο αυτοκινήτων μπας και αλλά ούτε εκέι υπήρχε νούμερο. Εν τω μεταξύ κάθε λίγο σταματούσα και σκούπιζα το λάδι που έτρεχε. Γυρνώντας περνούσα από ένα άλλο συνεργείο και λέω δεν ρωτάω? Και μου λέει το τυπάκι εκεί "Κσι τι με περασες εδώ? Μηχανουργείο?". Είπα να τον στείλω στο διάολο τον μλκα, αλλά κρατήθηκα. Μήπως θα με ξαναδεί ο καραγκιόζης?

    Τέλος το πάρκαρα από κάτω και βλέπω. Ευτυχώς που υπάρχει και ο πάπιος!

    υγ.ξέρει κανένας κανά σοβαρό συνεργείο στον αγ.δημήτριο?

    υγ2.υπάρχει τρόπος να σταματήσω κάπως τη διαρροή λαδιού για τη διαδρομή μέχρι τον δικό μου μάστορα?

  10. #40
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    KSERW EGW KAI SYNERGEIO STHN AG MARINA HLIOUPOLIS(EKEI POU PAW TO DIKO MOU) KAI MHXANOURGEIO STHN DAFNH... OTI THELEIS STEILE MOU PM GIA DIEFTHYNSEIS...
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
    Πήγα σήμερα μετά από πολύ κούραση λόγω δουλειάς σε έναν μάστορα κοντά στο σπίτι μου, μιας και τρέχει λίγο λάδι όταν λειτουργεί το μοτέρ. Μου λέει πρέπει να βγει όλο το πλαινό καπάκι της μηχανής! Του λέω μάστορα αυτό το μικρό βγαίνει μόνο του και μου είπε οκ τελικά, ΑΛΛΑ δεν είχε κολαούζο τέτοιο νούμερο.

    Πάω σε έναν ψιλογνωστό που έχει συνεργείο αυτοκινήτων μπας και αλλά ούτε εκέι υπήρχε νούμερο. Εν τω μεταξύ κάθε λίγο σταματούσα και σκούπιζα το λάδι που έτρεχε. Γυρνώντας περνούσα από ένα άλλο συνεργείο και λέω δεν ρωτάω? Και μου λέει το τυπάκι εκεί "Κσι τι με περασες εδώ? Μηχανουργείο?". Είπα να τον στείλω στο διάολο τον μλκα, αλλά κρατήθηκα. Μήπως θα με ξαναδεί ο καραγκιόζης?

    Τέλος το πάρκαρα από κάτω και βλέπω. Ευτυχώς που υπάρχει και ο πάπιος!

    υγ.ξέρει κανένας κανά σοβαρό συνεργείο στον αγ.δημήτριο?

    υγ2.υπάρχει τρόπος να σταματήσω κάπως τη διαρροή λαδιού για τη διαδρομή μέχρι τον δικό μου μάστορα?
    καλα προφανως ουτε ειχαν κολαουζα ουτε κ ορεξη να στο φτιαξουν.αν θυμαμαι καλα η βιδα ειναι Μ8 οποτε εσυ θες 8αρι κολαουζο.δοκιμασε να βαλεις σιλικονη για την διαδρομη αλλα κ παλι ποσο χανει βρε παιδακι μου?αν ειναι μικρη η ποσοτητα τσεκαρε σωστα την σταθμη πριν φυγεις κ συμπληρωσε εαν χρειαζεται.ετσι θα εχεις αποθεμα μεχρι να φτασεις εκει.

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    KSERW EGW KAI SYNERGEIO STHN AG MARINA HLIOUPOLIS(EKEI POU PAW TO DIKO MOU) KAI MHXANOURGEIO STHN DAFNH... OTI THELEIS STEILE MOU PM GIA DIEFTHYNSEIS...
    ok, αν δεν βρω άκρη αύριο.

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    καλα προφανως ουτε ειχαν κολαουζα ουτε κ ορεξη να στο φτιαξουν.
    Όρεξη δεν είχαν σίγουρα. Και περιμένουν να πιάσουν πελάτη έτσι. Τέσπα, θα πάρω αύριο τον δικό μου μάστορα τηλ. που αν μη τι άλλο θα προσπαθήσει να κάνει οτι μπορεί.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    αν θυμαμαι καλα η βιδα ειναι Μ8 οποτε εσυ θες 8αρι κολαουζο.δοκιμασε να βαλεις σιλικονη για την διαδρομη αλλα κ παλι ποσο χανει βρε παιδακι μου?αν ειναι μικρη η ποσοτητα τσεκαρε σωστα την σταθμη πριν φυγεις κ συμπληρωσε εαν χρειαζεται.ετσι θα εχεις αποθεμα μεχρι να φτασεις εκει.
    δακρύζει αρχικά και μετά αυξάνει λίγο. Μπορώ να πάω αργ/λη στον δικό μου, αλλά είπα να μην κάνω τέτοια απόσταση. Σιλικόνη λες να κρατήσει τπτ? Λάδια μόλις έβαλα καινούρια!

  14. #44
    για την διαδρομη μεχρι τον μαστορα μπορεις να τυλιξεις το σπειρωμα της βιδας με τεφλον ωστε να εφαρμοσει καλυτερα κ να μην χανει για λιγη ωρα

  15. #45
    Αύριο, αν προλάβω θα το πάω στον δικό μου που είναι αργ/λη να δούμε. Λέτε να θέλει άλλο καπάκι? Μην μας σφάξει καμμιά γιαμάχα!

Σελίδα 3 από 25 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Skasimata Exatmisis Se Xt 600
    από DrkAngel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 21:32
  2. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 23:48
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 15:01
  4. xt 600 sm
    από blackpit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 14:49
  5. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF