Σελίδα 4 από 25 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 375

Θέμα: Xt 600 E, συντήρηση

  1. #46
    Λοιπόν τελικά άλλαξα το καπάκι με καινούριο μιας και η τιμή του ήταν μικρή ==>14 ευρώ.

  2. #47

  3. #48

    Question φίλτρο αέρα

    Χρειάζομαι ένα φίλτρο αέρα. Τι επιλογές υπάρχουν? (μαμά, αντικατάστασης, άφτερ?).
    Γνωρίζουμε περίπου τιμές και απόδοση? Γιατί κάπου στο νετ βλέπω το μαμά (και όχι μέσα από yamaha) να κάνει 18ε!
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

  4. #49
    18 to mama δεν κανει με τιποτα.

    προσωπικα το μαμα χρησιμοποιω,λερωθηκε ,το πεταω,,,,,
    αν μενεις αθηνα,και κοντα στην μεσογειων,οπως κατεβαινεις απο χολαργο,λιγο πριν φτασεις κατεχακη ειναι δεξια το κεντρικο.κανε μια σταση να ρωτησεις...
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
    18 to mama δεν κανει με τιποτα.

    προσωπικα το μαμα χρησιμοποιω,λερωθηκε ,το πεταω,,,,,
    αν μενεις αθηνα,και κοντα στην μεσογειων,οπως κατεβαινεις απο χολαργο,λιγο πριν φτασεις κατεχακη ειναι δεξια το κεντρικο.κανε μια σταση να ρωτησεις...
    Μίλησα με yamaha Νικολακόπουλο (αυτό το τηλ. μου έδωσαν) => 12.5ε κάνει μου είπαν.
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

  6. #51
    γεια χαρα XT-ακηδες και απο μενα....
    μια ερωτηση θα ηθελα να κανω εαν ξερει καποιος να μου απαντηση..εχω ενα ΤΤR 600 του 98 και θελω να αλλαξω δισκους...μηπως ξερετε ποσο παει το μαλι?....ολο μαζι δισκοι και τοποθετηση?..
    οι κηνητηρες ειναι ιδιοι πανω-κατω γιαυτο και σας ρωταω...
    ευχαρηστω εκ των προτερων!

  7. #52
    οι δισκοι συμπλεκτη δεν ειναι ακριβοι,περιπου 2-3 ευρω ο ενας και νομιζω θελει 6.
    μαμα μιλω.πρεπει να βρω την αποδειξη ομως για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη.
    εγω τα εκανα με τον κουνιαδο μου που ηξερε,και απλα τον βοηθησα λιγο.
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  8. #53
    ευχαριστω πολυ!

  9. #54
    να χαιρετησω ολη την παρεα μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. ειμαι κατοχος ενος χτ600ε του 02 και τυχαια βρηκα το φορουμ μιας και εψαχνα στο νετ για πληροφοριες για αλαγη δισκων συμπλεκτη μιας και εχω ψιλοπελαγωσει λιγο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
    οι δισκοι συμπλεκτη δεν ειναι ακριβοι,περιπου 2-3 ευρω ο ενας και νομιζω θελει 6.
    μαμα μιλω.πρεπει να βρω την αποδειξη ομως για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη.
    εγω τα εκανα με τον κουνιαδο μου που ηξερε,και απλα τον βοηθησα λιγο.
    φιλε mourgako τι εννοεις με το "για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη"? χρειαζεται και κατι αλλο εκτος απο τους δισκους και εννοειται τα λαδια δηλαδη? σε ρωταω γιατι ενας φιλος μηχανικος αυτοκινητων μου λεει να αγορασω τους δισκους και να με βοηθησει να τους περασουμε και οτι ειναι πανευκολο.
    ας παρω ομως τα πραγματα απο την αρχη. αγορασα την μηχανη μεταχειρισμενη με 30.000 χλμ. τωρα εχω κοντα στα 45.000. πριν κανενα τριμηνο μου προτεινανε καποιον πολυ καλο υποτιθεται μαστορα και πηγα το χτ να μου αλλαξει αλυσιδογραναζα, λαδια, και κατι αλλα ψιλα να μου φτιαξει. οταν το τελειωσε μου ειχε σε χαρτι γραμμενα τι ανταλακτικα εβαλε και ποσο εργασια και ολα μαζι εβγαιναν στα 320 ευρω. τα εδωσα λιγο μουδιασμενος γιατι περιμενα λιγοτερα αλλα δεν ειναι το θεμα αυτο, φευγοντας ειδα οτι οι ταχυτητες ειχαν σκληρυνει αρκετα και χτυπαγαν στις αλλαγες ενω πρωτα εμπαιναν με χαιδεμα. ειδα πως ειχε ρεγουλαρει λιγο την ντιζα του συμπλεχτη την επανεφερα οπως ειχε και μαλακωσαν λιγο οι ταχυτητες αλλα οχι οπως πρωτα ενω συνεχιζαν να χτυπανε. το βραδυ στο σπιτι βγαζω το χαρτι του μαστορα απο την τσεπη και τι να δω ρε παιδια ελεος!!!! 4 κιλα λαδι εγραφε. κατεβαινω στην μηχανη και ενω ηταν κρυα ανοιγω την ταπα και το λαδι ηταν μεχρι επανω τερμα. να μην τα πολυλογω τα αδειασα ολα μετρησα 2.7 τα εβαλα μεσα και περισεψαν και 1.2 περιπου. πραγματικα ο ανθρωπος ειχε βαλει μεσα 4 κιλα λαδι. για να μην τα πολυλογω πηγα την αλλη μερα εκει περα και με το πιο φυσικο υφος μου ειπε οτι ξερει οτι παιρνει 2,8 αλλα επειδη δεν επιανε λαδι ο δειχτης εβαλε 4 . ειπα να μην τον ..... απο τοτε οι αλαγες τταχυτητων ηταν λιγο πιο σκληρες και με πιο πολυ θορυβο καθως επισης και ενας αλλος θορυβος ενα τακ που εκανε οταν ημουν σταματημενος και αφηνα το συμπλεκτη για να ξεκινησω δυναμωσε κιαυτος.
    στο θεμα τωρα. πριν λιγες μερες επεσα σε μποτιλιαρισμα λογω πορειας και με διπλο ατομο πανω ξαφνικα ο συμπλεχτης σχεδον χαθηκε. σαν να ειχε λασκαρει η ντιζα. μολις το αφησα και κρυωσε επανηλθε παλι κανονικα οπως πριν. το ιδιο μου ξανακανε προχθες υστερα απο 30 χιλιομετρα περιπου ηρεμη οδηγηση μεσα στην αθηνα αλλα σε πιο λιγο βαθμο. γιαυτο η αλλαγη στους δισκους επιβαλεται τωρα πια.
    παντως ενας μαστορας που ρωτησα μου ειπε οτι ισως χρειαστουν και οι μεταλικοι δισκοι αν ζεσταθηκαν. ισχυει αυτο γιατι μου φαινεται καπως μουφα. εχετε να προτεινετε κανεναν γνωστο μαστορα εδω στην αθηνα να εχει γνωση και να μην κοροιδευει?

  10. #55

    Ρύθμιση βαλβίδων.

    Θα ασχοληθούμε με τη διαδικασία ρύθμισης των βαλβίδων στο ΧΤ 600.

    Εργαλεία που θα χρειαστούμε:

    1) Κατσαβίδι με πλατιά μύτη.
    2) Καρυδάκι ή σωληνωτό για την περιστροφή του στροφάλου.
    3) Φίλερ για τη μέτρηση των διακένων.
    4) Πιθανά, o’rings για τα καπάκια των βαλβίδων.
    5) Ρεγουλατοροστροφέας για τους ρεγουλατόρους των βαλβίδων.
    6) Πολύγωνο ή γερμανοπολύγωνο για το κόντρα παξιμάδι των βαλβίδων.


    Αφαιρούμε τα καπάκια των βαλβίδων και με ένα πλατύ ίσιο κατσαβίδι ή ένα κέρμα με μια πένσα αφαιρούμε τη βίδα περιστροφής του στροφάλου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	1077 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	218493

  11. #56
    Σφυρί και σφυροκατσάβιδο για την βίδα-τάπα χωρίς να αφήσουμε σημάδι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	1074 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	218494

  12. #57
    Οι βαλβίδες ρυθμίζονται σε συγκεκριμένη θέση του στροφάλου, η οποία είναι σημαδεμένη πάνω στο βολάν με το σύμβολο Τ.
    Περιστρέφοντας τον στρόφαλο με φορά αντίθετη από των δεικτών του ρολογιού με το κατάλληλο κλειδί, κοιτάμε από το αντίστοιχο ματάκι μέχρι να δούμε το σημείο Τ.
    Σιγουρευόμαστε πιάνοντας τα κοκοράκια για να δούμε αν έχουν τζόγο, αν δεν έχουν γυρίζουμε τον στρόφαλο κατά μια περιστροφή και είμαστε έτοιμοι για να ρυθμίσουμε τις βαλβίδες μας.
    Προσέχουμε καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας να μη φύγει ο στρόφαλος από το σημείο Τ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	1070 
Μέγεθος:	82,2 KB 
ID:	218495

  13. #58
    Έχοντας βρει τη σωστή θέση του στροφάλου βάζουμε το φίλερ με το διάκενο που πρέπει να έχει η βαλβίδα, περιστρέφουμε απαλά δίχως δύναμη τον ρεγουλατόρο μέχρι να αρχίσει να σφίγγει το φίλερ που το κινούμε συνεχώς ανάμεσα στο στέλεχος της βαλβίδας και τον ρεγουλατόρο.
    Κρατώντας τον ρεγουλατόρο σταθερό σφίγγουμε το κόντρα παξιμάδι(εδώ θα μας ήταν πολύ χρήσιμος ο ρεγουλατοροστροφέας).
    Χοντρικά η αίσθηση που θα πρέπει να έχουμε στο φίλερ είναι η αίσθηση που έχουμε ανοιγοκλείνοντας απαλά ένα κουτί σπίρτα.
    Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία και για τις υπόλοιπες βαλβίδες.
    Στο τέλος ξαναμετράμε τα διάκενα για τυχόν λάθη, αλλάζουμε τα o’rings στα καπάκια των βαλβίδων και τελειώσαμε.


    Εύχομαι καλή ενασχόληση.



    Φωτό: περιοδικό ''Μοτό''.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	1063 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	218496

  14. #59
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ωραιος νοτακο






    θελω να κανω μια παρατηρηση μονο...οταν σφιξουμε το κοντρα παξιμαδι...το διακενο θα μεγαλωσει ελαφρως...οποτε το φιλερ που θα περασουμε, καλο θα ειναι να ειναι λιγο σφιχτο, ετσι ωστε μολις σφιξουμε το παξιμαδι να ερθει τα ισα του(τωρα βεβαια θα μου πειτε τι ειναι το ''λιγο'' σφιχτο και θα εχετε δικιο δε γινεται να το καταλαβετε μεσα απο το κειμενο)

    απλα να υπαρχει αυτο στο μυαλο σας...


    καλα κατσαβιδιασματα σε ολους


  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    θελω να κανω μια παρατηρηση μονο...οταν σφιξουμε το κοντρα παξιμαδι...το διακενο θα μεγαλωσει ελαφρως...οποτε το φιλερ που θα περασουμε, καλο θα ειναι να ειναι λιγο σφιχτο, ετσι ωστε μολις σφιξουμε το παξιμαδι να ερθει τα ισα του(τωρα βεβαια θα μου πειτε τι ειναι το ''λιγο'' σφιχτο και θα εχετε δικιο δε γινεται να το καταλαβετε μεσα απο το κειμενο)

    απλα να υπαρχει αυτο στο μυαλο σας...

    καλα κατσαβιδιασματα σε ολους


    Σωστότατος.

Σελίδα 4 από 25 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Skasimata Exatmisis Se Xt 600
    από DrkAngel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 20:32
  2. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 22:48
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01
  4. xt 600 sm
    από blackpit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 13:49
  5. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF