Σελίδα 23 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 375

Θέμα: Xt 600 E, συντήρηση

  1. #331
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τροφοδοσια μηπως. Μεμβρανες καρμπυρατερ η και οι εισαγωγες Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	laimos-karbyrater-yamaha-xt-600-deksios-ikkyu.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	12,5 KB 
ID:	383747 οι οποιες λογο πολυκαιριας σχιζονται και θελουν αλλαγη.

  2. #332
    Νέο μέλος Το avatar του/της fi3nd
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    3
    Καταρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το πρόβλημα είναι εντονοτερο στην 2η και την 3η σχέση και λιγότερο αντιληπτό στην 4η και 5η.
    Εισαγωγές είναι σχετικά καινούργιες, για μεμβράνη δεν ξέρω κάτι. Χρειάζεται αφαίρεση του καρμπυρατέρ για την αλλαγή της?
    Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται καθαρισμός καρμυρατέρ? Κάποιοι λένε και για ποιότητα βενζίνης (Έχω γεμίσει από δύο διαφορετικά πρατήρια βέβαια μέχρι στιγμής).

  3. #333
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Δεν ειναι προβλημα, το ΧΤ εχει διπλο καρμπυρατερ. Περιπου σε αυτες τις στροφες ανοιγει το δευτερο καρμπ., οποτε εχει αυτα τα μπερδεματακια που αναφερεις τα οποια ειναι φυσιολογικα.
    Μην κρατας σταθερο το γκαζι σε αυτο το σημειο, δεν υπαρχει λογος εξαλλου. Το ανοιγοκλεινεις χωρις λογο, γι' αυτο το τρεμουλο.
    Με τον καιρο θα το ξεχασεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οσο πιο μουφα η βενζινα τοσο πιο εντονο το τρεμουλο στο ανοιγμα, οποτε βαζω παντα σε εταιρικο SHELL που ξερω οτι η βενζινη θα ειναι καλη.
    Οταν ειμαι στην πολη δηλαδη, σε βολτα/ταξιδι οπως τυχει.

  4. #334
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν ειναι φυσιολογικο να κανει κομπιασματα ομως αν ειναι ολα σωστα και ρυθμισμενα οπως πρεπει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #335
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    17 χρονια με ΧΤ, νομιζω οτι ειναι. Αν κολλας το γκαζι σε εκεινο το σημειο θα ανοιγοκλεινει.
    Με τα χρονια δεν το παρατηρω καν. Η κακη βενζινη παντως το κανει πιο εντονο.

  6. #336
    Νέο μέλος Το avatar του/της fi3nd
    Εγγραφή
    14/06/2017
    Μηνύματα
    3
    Πιστεύω οτι είναι αρκετά έντονο και ενοχλητικό για να ειναι φυσιολογικό. Θα δοκιμάσω βέβαια και με καλύτερο κάυσιμο και θα επανέλθω με συμπεράσματα. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

  7. #337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Καλησπέρα,σιγά σιγά έρχεται και το δικό μου το xtάκι,αλλά μέχρι να έρθει ας οργανώσουμε λίγο την φάση.

    Με ενδιαφέρουν κάποια πραγματάκια:
    1)Βλέπω στο manual ότι ο κατασκευαστής δεν προτείνει συγκεκριμένα λαδάκια.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που είναι καθολικά αποδεκτό ότι δουλεύει άψογα στο xt; Αν όχι,τι προτείνετε εσείς σαν κάτοχοι;
    2)Για λάστιχα motard με μεγάλη ζάντα(150-160) τι μου προτείνετε; με ενδιαφέρει 100% ο δρόμος και δευτερεύοντα αποτελεσματικότητα του ελαστικού σε βροχή.
    3)Έχει δοκιμάσει κανείς σας πολυεστερικούς αεραγωγούς; βλέπω τους μαμά 60/ένας και μου πέφτουν τα μαλλιά...
    4)Με ενδιαφέρει το φτεράκι που φοράει αυτό εδώ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/12322662/#c (τυχαία αγγελία) αν δεν κάνω λάθος είναι το acerbis έτσι;
    5)Σκοπεύω να βάλω εξάτμιση και έχω ψιλοερωτευτεί τον ήχο της yoshimura rs3.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να επενδύσω σε λαιμούς και φίλτρο k&n(δηλαδή 200-250 ευρώ) και αν θα χάσω κιόλας αντί να κερδίσω δύναμη σε μαμά xt.

    Ευχαριστώ πολύ

  8. #338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    533
    Καλησπέρα!

    1. Bel ray 15-50 ημισυνθετικό.

    2. Pirelli Diablo Rosso II ή III. Αν βάλεις 160 πρέπει να κόψεις το κάλυμμα της αλυσίδας από μέσα και να προσέχεις μην βρήσκει στο ψαλίδι.

    3.ΔΓ/ΔΑ. Λογικά δεν πρέπει να έχουν και καμιά τρελή διαφορά.

    4.?

    5.Η rs3 κοστίζει όσο το μισό μηχανάκι σου. Δεν συμφέρει. Πάνε σε χειροποίητη. Βάλε και φιλτράκι μια χαρά θα είσαι. Αν το δεις να κόβει σήκωσε μια θέση τις βελόνες σου.

  9. #339
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    1. Bel ray 15-50 ημισυνθετικό.

    2. Pirelli Diablo Rosso II ή III. Αν βάλεις 160 πρέπει να κόψεις το κάλυμμα της αλυσίδας από μέσα και να προσέχεις μην βρήσκει στο ψαλίδι.

    3.ΔΓ/ΔΑ. Λογικά δεν πρέπει να έχουν και καμιά τρελή διαφορά.

    4.?

    5.Η rs3 κοστίζει όσο το μισό μηχανάκι σου. Δεν συμφέρει. Πάνε σε χειροποίητη. Βάλε και φιλτράκι μια χαρά θα είσαι. Αν το δεις να κόβει σήκωσε μια θέση τις βελόνες σου.
    1)τέλεια
    2)αα δεν ήξερα ότι παίζει τέτοιο θέμα,δεν θα το πειράξω λοιπόν,θα πάω για 150
    3)τέλεια
    4)το μπροστά φτερό εννοούσα
    5)έχω βρει κάποιες μεταχειρισμένες στο car αρκετά φθηνά,αλλά και οι καινούργιες δεν κάνουν όσο λες,εκτός αν κάνω κάποιο λάθος https://www.car.gr/parts/?ca=721&ca=...umber=rs3&pg=2

  10. #340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    533
    Φοράς ήδη ζάντες μοτάρντ;

    400 κάνει μόνο το τελικό, στο οποίο βάλε κανένα 50 ακόμα να το ταιριάξεις με τους δικούς σου λαιμούς. Τόσο παίρνεις καλή χειροποίητη ολόσωμη. Βάλε και ότι δεν είναι φτιαγμένες για ΧΤ.

  11. #341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Φοράς ήδη ζάντες μοτάρντ;

    400 κάνει μόνο το τελικό, στο οποίο βάλε κανένα 50 ακόμα να το ταιριάξεις με τους δικούς σου λαιμούς. Τόσο παίρνεις καλή χειροποίητη ολόσωμη. Βάλε και ότι δεν είναι φτιαγμένες για ΧΤ.
    Δεν έχω καν xt.Απλά έχω αποφασίσει ότι θα πάρω αυτό,είναι θέμα ημερών να βρω ένα σωστό.Όσο για την εξάτμιση,υπάρχουν και μεταχειρισμένες,θα δείξει όμως,το σίγουρο είναι πως δεν θα ξεφύγω απ'τα 200-250 ευρώ,ξέρω πως υπάρχουν τίμιες επιλογές σε αυτά τα λεφτά,οπότε το να πάω στην rs3 θα είναι λίγο overkill.

  12. #342
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,σιγά σιγά έρχεται και το δικό μου το xtάκι,αλλά μέχρι να έρθει ας οργανώσουμε λίγο την φάση.

    Με ενδιαφέρουν κάποια πραγματάκια:
    1)Βλέπω στο manual ότι ο κατασκευαστής δεν προτείνει συγκεκριμένα λαδάκια.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που είναι καθολικά αποδεκτό ότι δουλεύει άψογα στο xt; Αν όχι,τι προτείνετε εσείς σαν κάτοχοι;
    Ευχαριστώ πολύ

    Και ομως προτεινει...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	393420

  13. #343
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Και ομως προτεινει...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	393420
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xvch9tpeRG2HVxSwjYR5kw.png 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	393421

    Έχω κατεβάσει το owner's manual και είχε αυτό μέσα,γι'αυτό το είπα,αλλά και πάλι δεν ρωτούσα μόνο για σύνθεση,αλλά και για μάρκα

  14. #344
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Βρες ενα που να σου ταιριαζει στο πορτοφολι και βαλτο...Εγω ελεγα να παρω της Yamaha αλλα πηρα τα Rockoil (απο την yamaha παλι)και τα αλλαζω ανα 5000 χλμ...Μια χαρα!

  15. #345
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Βρες ενα που να σου ταιριαζει στο πορτοφολι και βαλτο...Εγω ελεγα να παρω της Yamaha αλλα πηρα τα Rockoil (απο την yamaha παλι)και τα αλλαζω ανα 5000 χλμ...Μια χαρα!
    Με κάλυψε ο γιώργος παραπάνω

Παρόμοια θέματα

  1. Skasimata Exatmisis Se Xt 600
    από DrkAngel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 21:32
  2. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 23:48
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 15:01
  4. xt 600 sm
    από blackpit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 14:49
  5. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF