Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Αγορά 1ου κράνους

  1. #1

    Αγορά 1ου κράνους

    Καλημέρα σε όλους!!!
    Μιας και αυτή είναι πρώτη μου επαφή με τους υπόλοιπους, σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι και χρόνια πολλά!!!

    Θέλω να αγοράσω το 1ο κράνος και θα ήθελα μερικές συμβουλές ωστε να μην πέσω σε παγίδες και κάνω λάθος αγορα.

    Τα λεφτά που θα διαθέσω είναι μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτήν την κατηγορία ποιες είναι οι μάρκες που πρέπει να προτιμήσω? συγκεκριμένα, γνωρίζετε τίποτα για Kbc και Agv? έχω δει και άλλες αλλά δεν έμαθα και τα καλύτερα.

    Επιπλέον, μπορείτε να μου πείτε ποια μαγαζια προτιμάτε?

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Τα 200 ευρώπουλα είναι υπέραρκετά για πρώτο κράνος..θα βρεις αρκετά επώνυμα σε αυτά τα χρήματα. Παραθέτω μερικά που παίζουν σε αυτό το budjet, agv, nau, bye, shark.. δεν λέω για προδιαγραφές αφού προφανώς από εκεί που θα το πάρεις είναι προφανές.. θα πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς, θα νιώσεις λίγη δυσφορεία αν είναι το πρώτο σου αλλά θα το συνηθίσεις..επίσης κατά προτίμηση να μην είναι μάυρο, ώστε να μην πεθαίνεις στην ζέστη το καλοκαίρι και να είσαι και πιο ευδιάκριτος στα κουτάκια..επίσης κράνος διαλέγεις και βάση της κατηγορίας που καβαλάς..από εκεί και πέρα είναι ότι σου αρέσει..Κράνη πουλάνε σε όλες τις αντιπροσωπείες, αν πας σε κάποιο αντιπρόσωπο της yamaha έχει σίγουρα nau και bye.. εγώ πάντως από ένα full face nau που έχω είμαι υπέρ ευχαριστημένος, και το πήρα και σε πολύ λογική τιμή.. (80) ..

    Καλοφόρετο και ούτε για τσιγάρα χωρίς αυτό..


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Καλως ορισες και χρονια σου πολλα!!!! Δεν ριχνεις μια ματια στις απαντησεις, που εχουν δωθει στην ιδια ερωτηση. Το ιδιο θεμα εχει ανοιχτει απο πολλους και ισως αυτα που εχουν γραφτει σε βοηθησουν!!!!

  4. #4

    Re: Αγορά 1ου κράνους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dennis_95
    Καλημέρα σε όλους!!!
    Μιας και αυτή είναι πρώτη μου επαφή με τους υπόλοιπους, σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι και χρόνια πολλά!!!

    Θέλω να αγοράσω το 1ο κράνος και θα ήθελα μερικές συμβουλές ωστε να μην πέσω σε παγίδες και κάνω λάθος αγορα.

    Τα λεφτά που θα διαθέσω είναι μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτήν την κατηγορία ποιες είναι οι μάρκες που πρέπει να προτιμήσω? συγκεκριμένα, γνωρίζετε τίποτα για Kbc και Agv? έχω δει και άλλες αλλά δεν έμαθα και τα καλύτερα.

    Επιπλέον, μπορείτε να μου πείτε ποια μαγαζια προτιμάτε?
    απο προσωπικη μου εμπειρια σου λεω να μην παρεις agv δεν εχουν καλη ποιοτητα,παρες shark αλλα καλυτερα δες τις απαντησεις στο θεμα κρανος,θα βρεις παρα πολλες και θα σε βοηθησει να καταλιξεις !
    χρονια πολλα και καλως ηρθες απο μενα !!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    προτεινω σαρκ

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Στα λεφτά που δίνεις εχεις πολλές και καλές επιλογές.Κοίτα σε NOLAN και SHARK

  7. #7
    Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
    Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει
    Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
    Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς
    Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
    Καλή αγορά!!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
    Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
    Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει
    Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
    Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς
    Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
    Καλή αγορά!!




    Μα φίλε μου αυτή είναι η δουλειά του κράνους να κρατάει το κεφάλι μας στην θέση του και να το προφυλάσει από τα χτυπήματα.Αν σε πρόσκρουση σπάσει κάποιος αεραγωγός και γρατζουνιστεί η ζελατίνα δεν μας ενδιαφέρει γιατί η βασική του δουλεια εχει γίνει και έτσι κι αλλιώς πάει για αλλαγή δεν το ξαναφοράμε.


    Το NOLAN που φορούσα στο τρακάρισμα που είχα εγινε σαν γαλικό οχτώ.Αρα τη δουλειά του την έκανε



  9. #9
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Μετα απο 4 ετη χρησης κρανων (4 διαφορετικα εως τωρα) της shark στα συνηστω ανεπιφυλακτα!!!!

    shark S500- S500AIR - S650--> εως 200?

    πολυ καλα για την τιμή τους !!!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
    Μα φίλε μου αυτή είναι η δουλειά του κράνους να κρατάει το κεφάλι μας στην θέση του και να το προφυλάσει από τα χτυπήματα.Αν σε πρόσκρουση σπάσει κάποιος αεραγωγός και γρατζουνιστεί η ζελατίνα δεν μας ενδιαφέρει γιατί η βασική του δουλεια εχει γίνει και έτσι κι αλλιώς πάει για αλλαγή δεν το ξαναφοράμε.


    Το NOLAN που φορούσα στο τρακάρισμα που είχα εγινε σαν γαλικό οχτώ.Αρα τη δουλειά του την έκανε
    Για αυτό το αναφέρω, ότι δηλ. είδα στην πράξη ότι δούλεψε!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
    Για αυτό το αναφέρω, ότι δηλ. είδα στην πράξη ότι δούλεψε!


    Συγγνώμη μάλλον παρανόησα

  12. #12
    Δεν τρέχει τίποτα!
    Περαστικά και αγύριστα σου εύχομαι!!

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
    Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
    Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει
    Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
    Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς
    Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
    Καλή αγορά!!
    επετρεψε μου να σου πω οτι κανεις λαθος...no offence φυσικα

    μιλας για shark που εισαγονται στην εε...τα shark ειναι γαλλικης παραγωγης αρα προερχονται απο χωρα της εε, εκτος αν εννοουσες κατι αλλο που δεν καταλαβα.
    οσον αφορα το κουμπωμα τα RSX και RSR 2 τα οποια ειναι τα ακριβα και κορυφαια μοντελα της εταιριας εχουν D-ring κουμπωμα ενω τα υπολοιπα μοντελα εχουνε το απλο.

    κατα τα αλλα προσωπικα χρωσταω στη shark 2 τεραστια ευχαριστω αφου το RSF εσωσε 2 φορες τη ζωη μου μετα απο σφοδρες συγκρουσεις.

    παρτε και ενα λιγκ για ενδελεχη μελετη-------->
    http://www.shark-helmets.com/shark_gb_2007.htm

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Eγώ επιμένω όπως έκανα και σε άλλα topics που είχανε σαν θέμα την αγορά κράνους στην συγκεκριμένη τιμή στα Uvex.Πιστεύω πως η ποιότητά τους είναι πολλαπλάσια της τιμής τους χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω τα υπόλοιπα κράνη της κατηγορίας.Πάντως μεταξύ Agv και Uvex θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη Uvex,δεν υπάρχει σύγκριση στην ποιότητα κατασκευής,προσοχή δεν λέω πως το Agv είναι λιγότερο ασφαλές,προς Θεού απλά τα περιφερειακά του Uvex (ζελατίνα,αεραγωγοί,αεροτομές) είναι πολύ καλύτερης κατασκευαστικά ποιότητας σε σχέση με τα Agv
    Fortis Fortuna Adiuvat

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    επετρεψε μου να σου πω οτι κανεις λαθος...no offence φυσικα

    μιλας για shark που εισαγονται στην εε...τα shark ειναι γαλλικης παραγωγης αρα προερχονται απο χωρα της εε, εκτος αν εννοουσες κατι αλλο που δεν καταλαβα.
    οσον αφορα το κουμπωμα τα RSX και RSR 2 τα οποια ειναι τα ακριβα και κορυφαια μοντελα της εταιριας εχουν D-ring κουμπωμα ενω τα υπολοιπα μοντελα εχουνε το απλο.

    κατα τα αλλα προσωπικα χρωσταω στη shark 2 τεραστια ευχαριστω αφου το RSF εσωσε 2 φορες τη ζωη μου μετα απο σφοδρες συγκρουσεις.

    παρτε και ενα λιγκ για ενδελεχη μελετη-------->
    http://www.shark-helmets.com/shark_gb_2007.htm

    Μιλάω για τα shark που διακινούνται στην ΕΕ λοιπόν και δεν εισάγονται σε αυτήν - για να το διατυπώσω σωστά. Τα ίδια μοντέλα αν εισαχθούν Αμερική έχουν D-ring κούμπωμα ενώ εντός ΕΕ δεν έχουν. Το γράφει στα περισσότερα site που εμπορεύονται την συγκεκριμένη μάρκα.
    Δεν αναφέρομαι στα κορυφαία μοντέλα αλλά σε μοντέλα που κυμαίνονται στα 200€ όπως ζήτησε το παιδί που άνοιξε το θέμα.
    Για να μην παρεξηγηθώ αν και νομίζω ήμουν σαφής, δεν είπα ότι δεν είναι καλά, είπα ότι εγώ σε σύγκριση των δύο προτιμώ/προτείνω σαφώς τα AGV.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα 1ου κρανους
    από Silver-Surfer στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2010, 09:40
  2. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  3. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 23:34
  5. Αγορά ζελατίνας κράνους
    από Georg_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF