Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600

  1. #1

    Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600

    Επειδή με αυτά που ακούω και βλέπω τελευτέα έχω χάσει την εμπιστο΄σύνη μου στα συνεργεία εχει κανείς την σελίδα από το service manual η κάποιο link για την διαδικασία ρύθμισης των βαλβίδων στο χτ-600.
    Θα του είμαι πολύ υποχρεωμένος ........
    Κερνάω και μπύρες

  2. #2
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά ξεκαπακώνεις τις βαλβίδες αφού βγάλεις σέλες, ντεπόζιτα, και όλα τα καλούδια.. και την βάση του σκελετού ??? όπως στο 550 είναι...

    Κατόπιν ανοίγεις τις πλαϊνές τάπες από το βολάν και βάζεις καρυδάκι στο πλάι για να περιστρέφεις το βολάν

    Κατόπιν εμπειρικός κανόνας βγάζεις το μπουζί και περιστρέφοντας το βολάν φέρνεις το πιστόνι στο πάνω νεκρό σημείο δεν πάει παραπάνω…σημείο Τ η το Η στο μάτι του βολάν ???… πιάνεις τα κοκοράκια και νιώθεις το διάκενο

    Η βίδα κόντρα παξιμάδι ενιαράκι αν θυμάμαι καλά και μυτοτσίμπιδο αν δεν έχεις το κλασικό εργαλιάκι για ρύθμιση βαλβίδων εισαγωγής αυτές που είναι στο καρμπυλατέρ κοντά ...ρυθμίζεις το διάκενο μόλις να περνά το φίλερ το 0.10 και εξαγωγής το 0.15 mm

    Βασική προϋπόθεση καφεδάκι , κανένα φιλαράκι για παρέα και γκαράζ όχι πεζοδρόμιο ούτε πυλωτή δεν συμφέρει τώρα που χειμωνιάζει....

    Υ.Γ.
    Εάν έχεις 550 και το έχεις κάνει 600 καλό θα ήταν αν είχες αλάξει και στρόφαλο ώστε να «πάρεις» όλη την διαδρομή του 600 αν έχεις αλάξει μόνο πιστόνι από 91μμ πήγες στα 100 μμ δεν είναι 600 ακόμη..



    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    εαν φερνοντας το βολαν στο σημειο T διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχουν καθολου μποσικα στα κοκορακια, γυρνα ς το στροφαλο μια στροφη ακομα.Πρεπει να μπορουν να κουνιουνται και τα 4 κοκορια

    εχε μαζι 4 λεπιδες φιλλερ, δεν ξερω τα διακενα αλλα αν ειναι οπως τα λεει ο φιλος, παρε δυο 0,10 και δυο 0.15 και ρυθμισε τις βαλβιδες εισαγωγης μαζι και της εξαγωγης παλι μαζι.θα εχεις ακριβεστερη ρυθμιση γιατι οταν τις ρυθμιζεις χωρια το διχαλωτο κοκκορακι μπορει να μετακινηθει

    αφου ρυθμισεις, γυρνα 2 στροφες το στροφαλο και ξανατσεκαρε

    εννοειτε οτι το μοτερ θα ειναι κρυο για τη ρυθμιση

    Καλες δουλειες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    το στροφαλο θα τον γυριζεις αριστεροστροφα

  5. #5
    thanks παίδες.αααα θα πρεπει να το διορθώσω .Το μηχανάκι που εχω τώρα είναι xt-500.φαντάζομαι η διαδικασία είναι ίδια όπως και στο χτ-.600.
    Ακόμα επειδη είμαι λιγον ασχετος πως ξεχωρίζω τισ βαλβιδες εισαγωγής απο αυτές της εξαγωγής.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από COSMIC
    thanks παίδες.αααα θα πρεπει να το διορθώσω .Το μηχανάκι που εχω τώρα είναι xt-500.φαντάζομαι η διαδικασία είναι ίδια όπως και στο χτ-.600.
    Ακόμα επειδη είμαι λιγον ασχετος πως ξεχωρίζω τισ βαλβιδες εισαγωγής απο αυτές της εξαγωγής.
    Η ίδια είναι δεν έχει καμία διαφορά....

    ....Αλλά επειδή είσαι πολύ άσχετος καλύτερα πήγαινέ το στο μάστορα...ΟΚ?
    :o
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    στην κορυφη του μοτερ θα δεις 2 καπακια.

    αυτο που ειναι στη μερια του καρμπυρατερ κρυβει τα κοκκορακια για τις βαλβιδες εισαγωγης, ενω το αλλο στη μερια της εξατμισης ειναι για της εξαγωγης.

    ολοι καποτε ασχετοι ημασταν.Στο χερι σου ειναι να γινεις σχετικος

    θα σου προτεινα να παρεις ενα σερβις μανουαλ

    να ξερεις οτι ο φοβος ειναι ανασταλτικος παραγοντας στην εξελιξη του ανθρωπου

  8. #8
    Eyxaristω ξιφιας......
    Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να βρω το service manual.....
    Kατα καιρους έχουν κυκλοφορήσει πολλα service manual...
    για πολυ νεοτερα μοντέλα, για τα xt όμως τιποτα.... ούτε στο ιντερνετ ούτε πουθενά και να σκεφτεί κανείς οτι στην Ελλάδα τουλαχιστον κυκλοφορούν περισσότερα και απο παπιά.
    Εαν πάντως το έχει κάποιος φίλος από το φορουμ αναλαμβάνω να το σκανάρω και να το βάλω στο ιντερνετ σε ηλεκτρονική μορφή ετσι ώστε να μπορέί να το κατεβάσουν όλοι ΄΄οσοι το χρειάζοντε.
    Τα ταχυδρομικά και οι μπύρες upon me

  9. #9
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    σε κανα πεντάρι μέρες μπόρω να σου στείλω e-mail το servise για τις βαλβίδες .

    κάνε μου μια υπενθήμιση.
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  10. #10
    eyxaristo poli sotpag

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΤ 600 - ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2011, 10:57
  2. Συζητηση - Μετατροπη στο καρμπυρατερ ΧΤ 600
    από apsogos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2010, 07:23
  3. Τι λαστιχο εχεις στο μοταρντ σου (ΧΤ 600)
    από capros78 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 05:43
  4. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ660Χ .
    από kaps στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2007, 21:24
  5. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ600.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 12:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF