Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση

    Πρώτη μέρα του χρόνου σήμερα και είπα να κάνω μια καλή πράξη... Αφορά ιδιαίτερα αυτούς που αμελήσανε (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου :ZZZ: )

    καλή χρονιά σε όλους,
    αλέξανδρος


    πηγή: http://www.imeranews.gr/detail.php?id=39684
    “Oυρές” στις ΔOY για τα σήματα
    Ημ/νία έκδοσης: 01 Ιανουαρίου 2008

    “Ουρές” από το πρωί χθες, στις ΔΥΟ, για την παραλαβή του σήματος τελών κυκλοφορίας, καθώς η διορία έληγε στις 12 το μεσημέρι και, όπως ήταν φυσικό, όσοι οδηγοί δεν είχαν παραλάβει το σήμα τελών κυκλοφορίας, για το 2008, έσπευσαν από πολύ νωρίς στις ΔΟΥ και τα αρμόδια γραφεία, προκειμένου να τακτοποιήσουν την εκκρεμότητα, έστω και την ύστατη ώρα.

    Ευτυχώς, και παρά τις «δύσκολες» εργασιακά ημέρες που διανύονται, οι αρμόδιοι υπάλληλοι βρίσκονταν στις θέσεις τους, καθώς είχε προβλεφθεί πως μεγάλος αριθμός ενδιαφερομένων θα παραλάμβανε το σήμα την τελευταία ημέρα του χρόνου.

    Μέχρι αυτήν τη στιγμή, από πλευράς Υπουργείου δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση για παράταση της προθεσμίας και σε περίπτωση που η υποχρέωση αμελήθηκε και την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, οι προβλεπόμενες κυρώσεις θα εφαρμοστούν μέχρι νεωτέρας. Πάντως, πληροφορίες αναφέρουν ότι θα δοθεί σιωπηλή παράταση μέχρι και την Πέμπτη, έτσι ώστε και οι τελευταίοι «ξεχασιάρηδες» να μπορέσουν να προμηθευτούν τα σήματα χωρίς την επιβολή προστίμου, που είναι το διπλάσιο ποσό του τέλους κυκλοφορίας.
    Ν.Γ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    παρόλα αυτά παίζει και αυτή η εκδοχή αν και είναι προγενέστερη της είδη αναγραφόμενης (οπότε μάλλον το πρώτο σενάριο είναι και το ποιό πιθανό):

    πηγή: http://news.antenna.gr/articleDetail...172256,00.html
    Διπλό θα αναγκαστούν να πληρώσουν το σήμα τελών κυκλοφορίας πολλοί εκ των ιδιοκτητών αυτοκινήτων, αλλά και μηχανών, που δεν προμηθεύτηκαν μέχρι την παραμονή της Πρωτοχρονιάς το σήμα για το 2008.


    Το υπουργείο Οικονομίας αυτή την φορά δεν έδωσε παράταση στην προθεσμία παραλαβής των σημάτων τελών κυκλοφορίας, όπως θα ήλπιζαν αρκετοί αμελείς.


    Την τελευταία πάντως ημέρα για να το προμηθευτούν παρατηρήθηκαν ουρές τόσο στις εφορίες όσο και στις τράπεζες, αλλά πολλοί δεν πρόλαβαν να το προμηθευτούν, καθώς οι εφορίες και οι τράπεζες έκλειναν νωρίτερα λόγω ημιαργίας.

    δημιουργία: 28/12/07 09:53 τελευταία ενημέρωση: 31/12/07 20:14 πηγή: Ant1

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    μεγάλη αναγνωσιμότητα πάντως... και έχει δεν έχει τέσσερις ώρες που το πόσταρα...

  4. #4
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    παιδια εγω προσφατα αγορασα μηχανη κι εκανα μεταβιβαση...

    δεν εχει ερθει ομως ειδοποιηση ουτε σε μενα ουτε στον προηγουμενο για το ταμπελακι

  5. #5
    Δεν το πηρες το σημα ακομα και περιμενες να σου ερθει η ειδοποιηση;
    Αν ναι, τοτε κακως!

    Και εγω περιμενα, και βλεποντας οτι δεν ερχεται τιποτα, εμαθα οτι σε τετοια περιπτωση παμε απευθειας στην ΔΟΥ μας.

    Μιας που ειχα αγορασει τον Πηγασο προσφατα, και αφου τελικα χαρτακι δεν ερχοταν, πηγα στην ΔΟΥ με την αδεια κυκλοφοριας και το πηρα.

    Τρεχα αυριο πρωι στην ΔΟΥ και ελπιζω να μην χρειαστει να πληρωσεις προστιμο... :smilea:
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αυτή τη μαλακία της παράτασης ποτέ δεν την κατάλαβα. Η πληρώνεις στην ώρα σου ή διπλά. Καθόμαστε και αναλωνόμαστε με την ασυνέπεια του νεοέλληνα.

    Εγώ δηλαδή που τα πλήρωσα στην ώρα μου είμαι χαζός, και οι μισοί ελληνάρες έξυπνοι? Η μήπως δεν πρόλαβαν να μπουν σε μία από τις περίπου 2500 τράπεζες που πούλαγαν σήματα, τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

    Ελεος πια.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  7. #7
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Αυτή τη μαλακία της παράτασης ποτέ δεν την κατάλαβα. Η πληρώνεις στην ώρα σου ή διπλά. Καθόμαστε και αναλωνόμαστε με την ασυνέπεια του νεοέλληνα.

    Εγώ δηλαδή που τα πλήρωσα στην ώρα μου είμαι χαζός, και οι μισοί ελληνάρες έξυπνοι? Η μήπως δεν πρόλαβαν να μπουν σε μία από τις περίπου 2500 τράπεζες που πούλαγαν σήματα, τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

    Ελεος πια.
    mazi sou alla epifilasome na ekfrasto etsi giati kapou akousa oti mporei (mporei leo) na iparxoun kapoioi pou perimenoun to doro ton xristougenon gia na plirosoun.

    ok akougete melodramatiko kai asteio alla kai enas stous 100 na einai etsi den einai krima?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #8
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    σε πολλους παιδια δεν ερχεται το σημα

    μην περιμενεται να ερθει στην πορτα σας και παντε στην εφορια να το παρεται ρε :a24:

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Παραταση μεχρι την παρασκευη στις εφοριες ομως οχι στις τραπεζες!!!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Αυτή τη μαλακία της παράτασης ποτέ δεν την κατάλαβα. Η πληρώνεις στην ώρα σου ή διπλά. Καθόμαστε και αναλωνόμαστε με την ασυνέπεια του νεοέλληνα.

    Εγώ δηλαδή που τα πλήρωσα στην ώρα μου είμαι χαζός, και οι μισοί ελληνάρες έξυπνοι? Η μήπως δεν πρόλαβαν να μπουν σε μία από τις περίπου 2500 τράπεζες που πούλαγαν σήματα, τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

    Ελεος πια.




    +600

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Πέμπτη, 3 Iανoυαρίου 2008

    Παράταση για τα τέλη κυκλοφορίας

    Μέχρι την Παρασκευή 4 Ιανουαρίου θα έχουν τη δυνατότητα να προμηθευτούν το ειδικό σήμα τελών κυκλοφορίας του 2008 χωρίς πρόστιμο, όσοι δεν πρόλαβαν ή απλώς αμέλησαν. Ειδικότερα, με κατεπείγον τηλεγράφημα που απέστειλε χθες το πρωί το υπουργείο σε όλες τις εφορίες, έδωσε εντολή να προμηθεύουν το ειδικό σήμα έως τη Παρασκευή χωρίς πρόστιμο. Ωστόσο, οι ιδιοκτήτες οχημάτων που προμηθεύτηκαν το σήμα την Τετάρτη το πρωί, πριν το υπουργείο αποστείλει το σχετικό τηλεγράφημα της παράτασης στις εφορίες, και κατέβαλαν το σχετικό πρόστιμο, αυτό θα τους επιστραφεί και τις επόμενες αναμένονται σχετικές οδηγίες από το υπουργείο Οικονομικών για το τρόπο της απόδοσης των χρημάτων στους φορολογούμενους.

    http://www.ekathimerini.gr/4dcgi/_w_...01/2008_254179

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Αυτή τη μαλακία της παράτασης ποτέ δεν την κατάλαβα. Η πληρώνεις στην ώρα σου ή διπλά. Καθόμαστε και αναλωνόμαστε με την ασυνέπεια του νεοέλληνα.

    Εγώ δηλαδή που τα πλήρωσα στην ώρα μου είμαι χαζός, και οι μισοί ελληνάρες έξυπνοι? Η μήπως δεν πρόλαβαν να μπουν σε μία από τις περίπου 2500 τράπεζες που πούλαγαν σήματα, τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

    Ελεος πια.
    basika bariomouna kai pes me kai neoellhna an thes

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    basika bariomouna kai pes me kai neoellhna an thes

    πωπω...επι τοπου παω να το κολλησω γιατι το κουβαλαω πανω μου εδω και κατι χρονια και δεν εχω αξιω8ει να το βαλω...
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
    πωπω...επι τοπου παω να το κολλησω γιατι το κουβαλαω πανω μου εδω και κατι χρονια και δεν εχω αξιω8ει να το βαλω...
    μου θύμησες κάτι...
    :rotflmao:

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    h para S tash elabe telos.


Παρόμοια θέματα

  1. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 23:05
  2. Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες
    από manin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2008, 16:23
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 16:40
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF