Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Φορτιστής μπαταριών....

  1. #1

    Question Φορτιστής μπαταριών....

    Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

    Λίγο η ακινησία, λίγο ο χειμώνας.... η μπαταρία αρνείται να κάνει την δουλειά της.

    Θα ήθελα τα φώτα σας για το τι πρέπει να προσέξω στον φορτιστή που θα αγοράσω.
    Ποιό είναι το "σωστό" ρεύμα φόρτισης κλπ κλπ



    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Καλό είναι να πάρεις ένα παλμικό φορτιστή που φορτίζει και τις gel
    Ένας από τους καλύτερους που ξέρω είναι αυτός:
    http://www.carpimoto.com/content/pro...ry_Charger.htm
    H honda τον έχει νομίζω γύρω στα 55-60?
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Φορτιστής μπαταριών....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrism
    Θα ήθελα τα φώτα σας για το τι πρέπει να προσέξω στον φορτιστή που θα αγοράσω.
    Ποιό είναι το "σωστό" ρεύμα φόρτισης κλπ κλπ
    Δεν υπάρχει "σωστό" ρεύμα φόρτισης ...

    Οι μπαταρίες μολύβδου (ασχέτως τύπου) πρέπει να φορτίζονται (ιδανικά) με (1) σταθερό ρεύμα φόρτισης με ανερχόμενη τάση, (2) με ένα δεύτερο σταθερό ρεύμα φόρτισης με σταθερή τάση, (3) με ένα κατερχόμενο ρεύμα φόρτισης με σταθερή τάση και (4) με ένα σταθερό ρεύμα διατήρησης με σταθερή τάση ...
    (οι τάσεις, όπως και τα ρεύματα είναι διαφορετικές στις διάφορες φάσεις φόρτισης...).

    Επειδή όλα αυτά απαιτούν "περίεργες" κατασκευές με μικροπροσέσορες, συγκριτές και θερμοστοιχεία, η απλούστερη λύση είναι να βρεις ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό με τάση εξόδου από 12.8 έως 14.5 Volts και ρεύμα εξόδου το 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας της μπαταρίας σου ...!!!
    Δεν θα την φορτίζει γρήγορα, αλλά δεν θα έχεις τον φόβο της υπερφόρτισης (και καταστροφής της..).
    Θεωρητικά, με το ρεύμα αυτό η μπαταρία σου θα είναι πλήρως φορτισμένη σε 14 ώρες (αν ήταν εντελώς εκφορτισμένη...), αλλά μπορείς να την αφήσεις στον φορτιστή για όσο καιρό θέλεις...


    Υ.Γ.
    Τονίζω το "σταθεροποιημένο", γιατί τα απλά τροφοδοτικά (μετασχηματιστής με ανόρθωση ή switching) έχουν το κακό συνήθειο να ανεβάζουν την τάση τους όταν μειώνεται αρκετά το ρεύμα εξόδου ..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112


    το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, καθώς η μπαταρία αρνείται πεισματικά να εκκινήσει τη μοτοσυκλέτα, μετά από ακινησία 7 ημερών. Η μοτοσυκλέτα (όπως και η μπαταρία) είναι 1,5 έτους... Δεν τη ζόρισα πολύ μήπως και με μια φόρτιση τα βγάλει πέρα για λίγο ακόμα...

    ...αλλά δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, να τη βγάλω και να την πάω σε ηλεκτρολόγο ή να αγοράσω φορτιστή... (η νέα μπαταρία... )

    ...εδώ στη φτωχομάνα που έψαξα κάπως δεν βρήκα παρά φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου... Τι κάνω σ΄αυτή την περίπτωση, με καλύπτει;;; (πολλές απορίες μαζί!!!)



  5. #5
    το παρακάτω μηχανημα ανέστησε τη μπαταρία του cbr μου, μια εργοσταστιακή yuasa, 1,5 έτους,
    που ήταν σε ακινησία για περίπου 8 μήνες.

    Τη μπαταρία την είχα ξεγραμμένη, την είχα πάει και σε ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων της γειτονιάς μου, όπου ο "εντιμος" μάστορας την συνέδεσε με το "φορτιστή" του
    για 1 24ωρο μπας και δουλέψει... την επόμενη μέρα πήγα, την πήρα, μου είπε οτι δεν έκανε τπτ και να την πετάξω.

    Τελευταία στιγμή, προέκυψε το παρακάτω γκατζετάκι
    το οποίο και τελικά έκανε τη δουλειά! Έκτοτε, και μέχρι σήμερα, η μπαταρία δουλεύει κανονικά... παρόλο που το cbr το βάζω μπρος 1 φορα το μήνα

    και ενα λινκ στο ebay:
    http://cgi.ebay.co.uk/BRAND-NEW-Opti...sid=p1638.m118


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	63bc_1.jpg 
Προβολές:	4639 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	116033

  6. #6
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Γιάννη, ο συγκεκριμένος φορτιστής πουλιέται από το σαρακάκη, στα ίδια λεφτά περίπου.
    Αύριο θα έχω και τον κωδικό του!
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
    Γιάννη, ο συγκεκριμένος φορτιστής πουλιέται από το σαρακάκη, στα ίδια λεφτά περίπου.
    Αύριο θα έχω και τον κωδικό του!
    thanx! δεν άνοιξα το λινκ που εχεις βάλει παραπάνω


    ΥΓ τωρα θυμήθηκα οτι σου χρωστάω ενα βιντεο εσενα ε? ... θα το φροντίσω

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Optimate III .

    Εκπληκτικός φορτιστής , καταφέρνει να "αναστήσει" πεθαμένες μπαταρίες...

    Μερικά στοιχεία :

    Ρεύμα φόρτισης : 0,6 Α
    Τάση συντήρησης 13,6 V - Όταν χρειάζεται ...

    Τον χρησιμοποιώ ήδη 3 χρόνια ...

    Συνίσταται ανεπιφύλακτα .

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
    Εκπληκτικός φορτιστής , καταφέρνει να "αναστήσει" πεθαμένες μπαταρίες...

    στο τέλος θα νομίσει κάποιος οτι έχω προσωπικά με τους φορτιστές του εμπορίου...

    Το οποιοδήποτε Desulfator ΔΕΝ είναι φορτιστής ...!!!

    (μν επεκταθούμε, αλλά ο τρόπος λειτουργείας του είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν του φορτιστή - ουσιαστικά είναι μια γεννήτρια παλμών για την αποθειίκωση των πλακών...)

    Οι μπαταρίες ΔΕΝ αχρηστεύονται ΜΟΝΟ από θειίκωση (και οι "κλειστού" τύπου ΔΕΝ παθαίνουν θείκωση...), οπότε ας μην λέμε ότι θέλουμε ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    http://www.accumate.co.uk/OM3CHARGING%20ALGORITHM.htm

    Τί άλλο να πώ ;;;;

    Να σκίσω το καλσόν μου και να το ρίξω στο Η2SO4 ;;;


  11. #11
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112

    Έβγαλα και πήγα για φόρτιση την μπαταρία σε ηλεκτρολογείο μοτοσυκλετών...

    Δοκίμασα να εκκινήσω τη μοτοσυκλέτα συνδέοντας την μπαταρία μου με μπαταρία αυτοκινήτου (εδώ ίσως έχουμε ένα θέμα; μια και η μπαταρία του αυτοκινήτου είναι 70 Α ενώ της μοτοσυκλέτας 10 Α)...

    Τοποθέτησα τις εφεδρικές ασφάλειες εκκίνησης (ή κάπως έτσι) και καυσίμου και ξαναδοκίμασα...

    Το αποτέλεσμα: ΜΗΔΕΝ

    Έχει νόημα να αγοράσω νέα μπαταρία και να δοκιμάσω ή να τη φορτώσω για το συνεργείο;

    Τι σκ@τ@ μπορεί να συνέβη από τη στιγμή που την άφησα για τις διακοπές των Χριστουγέννων σε άψογη κατάσταση;


  12. #12
    an parw egw enan apo ebay.co.uk
    mhpws 8a exei diaforetiko bysma??? giati nomizw oti oi aggloi exoun diaforetikes mprizes apo emas!!

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    an parw egw enan apo ebay.co.uk
    mhpws 8a exei diaforetiko bysma??? giati nomizw oti oi aggloi exoun diaforetikes mprizes apo emas!!
    Υπάρχει μετατροπέας που κουμπώνει και μπαίνει κανονικά στη συνέχεια στις πρίζες μας.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Οι πεθαμενες μπαταριες ανασταινονται αν διαπεραστουν με ενα μεγαλο ρευμα για καποιο χρονικο διαστημα. Λεπτομεριες δε ξερω αλλα οποτε εχω προβλημα τις δινω στο πατερα μου που τις βαζει σε ενα variac που εχει φτιασει και μου τις επιστρεφει καινουργιες
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    CTEK multi xs3600...

    http://www.ctek.com/EN-GB/MULTI-XS-3600.aspx?p=features

    Κορυφή...

    Φορτίζω μηχανή, παπί, αυτοκίνητα, τα πάντα....Πάνω από 3 φορές έχει σώσει μπαταρίες που έδειχναν ότι ήταν για πέταμα, ενώ για απλή συντήρηση είτε με την μπαταρία στο όχημα είτε εκτός αυτού είναι παιχνιδάκι. Ειδικά αν έχεις πάνω από 1 όχημα θα βγάλει τα λεφτά του

    Μόνο για μπαταρίες μοτοσυκλετών (έως 14Ah) εξίσου καλή δουλειά θα κάνεις με τον φθηνότερο XS800

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF