Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 94

Θέμα: Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

    Ερώτηση απλή και περιεκτική:

    Όταν στρίβουμε, ποιο μαρσιπιέ (πρέπει να) φορτίζουμε περισσότερο με το βάρος μας και πότε? Το εξωτερικό? Το εσωτερικό? Διαφορετικό κατά την εξέλιξη της πορείας μας στην στροφή? Κανένα? Του συνεπιβάτη?

    Αναπτύξατε...

  2. #2
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Re: Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ερώτηση απλή και περιεκτική:

    Όταν στρίβουμε, ποιο μαρσιπιέ (πρέπει να) φορτίζουμε περισσότερο με το βάρος μας και πότε? Το εξωτερικό? Το εσωτερικό? Διαφορετικό κατά την εξέλιξη της πορείας μας στην στροφή? Κανένα? Του συνεπιβάτη?

    Αναπτύξατε...
    Αγαπητε...
    Την μεγαλυτερη σημασια στην στροφη θαρρω πως εχει(μην γελας!) το ΠΟΥ κοιτας στην στροφη,οποτε κοιτας στην εξοδο της στροφης(και δεν κοιτας μονο δυο μετρα απο το μπροστινο φτερο!) και πας αναλογα
    Καθαρα εντουραδικα να σου πω,σε μια πχ αριστερη στροφη πιεζουμε το δεξι παρσπιε για να πιεσουμε το πισω μερος να μην φυγει.Αλλα το πιο σημαντικο παραμενει να βλεπεις πιο μπροστα και μακρια
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #3
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Re: Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Την μεγαλυτερη σημασια στην στροφη θαρρω πως εχει(μην γελας!) το ΠΟΥ κοιτας στην στροφη,οποτε κοιτας στην εξοδο της στροφης(και δεν κοιτας μονο δυο μετρα απο το μπροστινο φτερο!) και πας αναλογα
    Σαφώς! Δεν λέω ότι είναι το σημαντικότερο, ούτε το μόνο που έχει σημασία.. μη μπερδευόμαστε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Re: Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Σαφώς! Δεν λέω ότι είναι το σημαντικότερο, ούτε το μόνο που έχει σημασία.. μη μπερδευόμαστε.
    Υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι καλο θα ειναι να παταμε καπως πιο "εντονα" το εΞωτερικο μασπιε.
    Ενδεχομενως κατι τετοιο να δινει μια αισθηση, (και μονο) ,ασφαλειας, διοτι μας κανει να νιωθουμε οτι κραταμε τα "μποσικα' στο να μην πλαγιασει το μηχανακι παραπανω και γλυστρησουμε,και απο την αλλη γινομαστε εμεις καπως πιο μονοκομματοι πανω στο μηχανακι με το να ασκουμε πιεση στα μασπιε!

    Στην πραξη βεβαια, απο την στιγμη που θα επιλεξεις να στριψεις με τα οσα, υποτιθεται οτι θα εχεις κατσει σωστα πισω στην σελα, θα εχεις βγαλει το σωμα και θα εχεις ριξει και την σφαλιαρα σου στο τιμονι,οποτε το πελμα στην εξωτερικη θα εχει κουμπωσει πανω στο μασπιε διοτι θα εχει κουμπωσει και το μπουτι στο ρεζερβουαρ κοκ.

    Οποτε δεν εχει ιδιαιτερη σημασια το αν θα παταμε δυνατα και πως σε καθημερινη οδηγηση, ακομα και αν χαρακτηριζεται σχετικα σβελτη.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    1. Όταν στρίβουμε σε ρυθμούς βόλτας δεν πολυέχει σημασία σε ποιό μαρσπιέ δίνουμε μεγαλύτερη πίεση.

    2. Όταν στρίβω σε γρήγορους ρυθμούς εγώ "μαζεύω τα πόδια", ακουμπάω δλδ τα μαρσπιέ με την μύτη της μπότας, άρα κομματάκι δύσκολο να ασκήσω πίεση αν κ πάλι δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο.

    3. Για οδήγηση εντούρο δεν έχω ιδέα, αν κ έχω την αίσθηση ότι κατά κύριο λόγο η οδήγηση στο χώμα ή η όρθια θέση οδήγησης επιβάλει την άσκηση κάποιας πίεσης σε κάποιο μαρσπιέ.


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    1. Όταν στρίβουμε σε ρυθμούς βόλτας δεν πολυέχει σημασία σε ποιό μαρσπιέ δίνουμε μεγαλύτερη πίεση.

    2. Όταν στρίβω σε γρήγορους ρυθμούς εγώ "μαζεύω τα πόδια", ακουμπάω δλδ τα μαρσπιέ με την μύτη της μπότας, άρα κομματάκι δύσκολο να ασκήσω πίεση αν κ πάλι δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο.

    :
    1)Συμφωνω.

    2) Το ποδι στο εσωτερικο μασπιε σαφως και θα το μαζεψεις γιατι αλλιως θα ψαχνεις πρωτα την γλυστρα και στην χειροτερη και το ποδι.
    Τωρα συμφωνα με το αβαταρ σου βλεπω οτι εξωτερικα το ποδι εχει "κλειδωσει" λογω της σωστης τοποθετησης του σωματος οποτε ολα ειναι αποτελεσμα μιας σειρας ενεργειων που κανουμε για να μην φαμε τα μουτρα μας σε εκεινη την Κ9 και σε αλλες.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    χωμα να ειναι και .... Το avatar του/της jasondakar
    Εγγραφή
    28/12/2006
    Μηνύματα
    631
    για χωμα? για οδηγηση ss? για οδηγηση super motard?
    ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΕΡΡΑΙΝ
    a sub-forum you can trust....

    ΧΧΧΧΧΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑ

  8. #8
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079

    Re: Re: Re: Re: Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι καλο θα ειναι να παταμε καπως πιο "εντονα" το εΞωτερικο μασπιε.

    Αυτό που λέει ο gcrook

    Προσπαθούμε να ασκούμε όσο μεγαλύτερη πίεση μπορούμε, ώστε μα έχουμε καλύτερη πρόσφυση στον πίσω τροχό
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αμα ειστε ποδολαγνοι παρτε μερικα παραδειγματα στο περιπου για την τοποθετηση ποδιων σε μοτο κατα την διαρκεια της στροφης.
    (Απο προσωπικο αρχειο οποτε δεν λεμε οτι ειμεθα απαραιτητα σωστοι)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	feet lovers.jpg 
Προβολές:	3497 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	116036
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αμα ειστε ποδολαγνοι παρτε μερικα παραδειγματα στο περιπου για την τοποθετηση ποδιων σε μοτο κατα την διαρκεια της στροφης.
    (Απο προσωπικο αρχειο οποτε δεν λεμε οτι ειμεθα απαραιτητα σωστοι)
    Λαθος πατας!!! Απο το δικο μου avatar βλεπεις κατι γιατρε μου;;;;; :rotflmao:

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Λαθος πατας!!! Απο το δικο μου avatar βλεπεις κατι γιατρε μου;;;;; :rotflmao:
    Που να δω απο αυτο το πραμα διαστασεων 5χ5;

    Υ.Γ Καταλαβαινω τι εννοεις.Μαζευεις το ποδι οσο παει,σχεδον το πελμα σου ερχεται καθετα στο πλαισιο, γιατι παιρνεις πολυ μεγαλες κλισεις.
    Η ιδια τακτικη ειναι περι πατηματος απλα ας πουμε οτι εσυ το πας ενα σταδιο παραπερα
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    πιέζοντας το εξωτερικό μαρσπιέ, μεταφέρουμε μέρος απο το βάρος μας εκεί. Άρα, φεύγει βάρος απο το αμορτισερ και αυτό αποφορτίζει την πίσω ανάρτηση οπότε και αυτή δουλεύει λίγο καλύτερα, άρα αυξάνει κατατι το περιθώριο πρόσφυσης...

    θεωρητικά ισχύει το ίδιο, είτε μιλάμε για χώμα, είτε για άσφαλτο, η φυσική δεν αλλάζει...

    το γιατί πατάμε το εξωτερικό και όχι το εσωτερικό, δεν το έχω ψάξει, αλλά - κάνοντας μια σκέψη στα γρήγορα τώρα - νομίζω εχει να κάνει με τη θέση του σημείου εφαρμογής της δύναμης ως προς το κέντρο βάρους (ή μήπως ως προς τον άξονα περιστροφής) της μοτο

  13. #13
    και στα δυο μαρσπιε πρεπει να πατανε οι μυτες απο τις μποτες..............τελος
    αλλιως αν γυρεις πολυ υπαρχει κινδυνος να βρει η μποτα κατω και θα φας τα
    μουτρα σου........τελος
    ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
    ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ,ΑΝ ΟΧΙ
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    πιέζοντας το εξωτερικό μαρσπιέ, μεταφέρουμε μέρος απο το βάρος μας εκεί. Άρα, φεύγει βάρος απο το αμορτισερ και αυτό αποφορτίζει την πίσω ανάρτηση οπότε και αυτή δουλεύει λίγο καλύτερα, άρα αυξάνει κατατι το περιθώριο πρόσφυσης...

    Σωστοτατο.Αν και πριν απο πολυ καιρο που ειχα μιλησει με τον ιντη για το θεμα μου ειχε μεταφερει μια κουβεντα του CD (ελπιζω να θυμαμαι καλα) σε καποιο Ducati weekend οπου ειχε πει να μην αγχωνομαστε για το αν θα πρεπει να πιεσουμε μιας και σε σουπερσπορτ μηχανακι απο την στιγμη που ολα θα γινουν σωστα το ποδι θα ""κλειδωσει"" μεταξυ ρεζερβουαρ και μασπιε και το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.Σας το μεταφερω με πασα επιφυλαξη και ευχομαι να μην το διαβασει κανενας και μου την πεσει. Βεβαια οπως και να εχει απο συνηθεια παντα πιεζουμε το εξωτερικο μασπιε οταν στριβουμε γιατι οταν εχεις βγαλει σωμα και εχεις σκυψει δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος για να παραμεινεις σταθερος στην μοτο.

    θεωρητικά ισχύει το ίδιο, είτε μιλάμε για χώμα, είτε για άσφαλτο, η φυσική δεν αλλάζει...

    το γιατί πατάμε το εξωτερικό και όχι το εσωτερικό, δεν το έχω ψάξει, αλλά - κάνοντας μια σκέψη στα γρήγορα τώρα - νομίζω εχει να κάνει με τη θέση του σημείου εφαρμογής της δύναμης ως προς το κέντρο βάρους (ή μήπως ως προς τον άξονα περιστροφής) της μοτο

    Και νομιζεις οτι με την παραπανω προχειρη σκεψη καλυψες τον npat; Κατσε να δεις που θα σου ζητησει διαγραμματα και μαθηματικους τυπους μολις το διαβασει.

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    εχω την εντυπωση οτι ειναι προτιμοτερον να φορτισεις περισσοτερο το εσωτερικο, ωστε να χαμηλωσεις κι αλλο το κεντρο βαρους κατα την εισοδο στην στροφη.

    οι γρηγοροι ας με διορθωσουν αν καμω λαθος.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και αερα στα πανια μας
    από Meni0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:41
  2. Θέση ποδιών στα μαρσιπιέ
    από npat στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 14:15
  3. και ενα στα αγγλικα....
    από SPORAKIAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 20:20
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 19:00
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 15:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF