Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Sos-βοηθήστε με να την χαμηλώσω!!

  1. #1

    Question Sos-βοηθήστε με να την χαμηλώσω!!

    καλησπέρα σε όλους . Καλή χρονιά και καλούς δρόμους !!
    ξέρω οτι εδώ μέσα είστε πολλοί που την έχετε ψάξει αρκετά και θα ήθελα να με κατατοπίσετε αν μπορείτε:
    εχω ένα CB400sf . Ενώ το λατρέυω για διαδρομές εκτός πόλης και για βόλτες , μέσα στην πόλη με δυσκολεύει αρκετά (λόγω βάρους --180κιλά)...
    (θα βοηθούσε να με καταλάβετε αν σας έλεγα οτι είμαι κοπέλα, 1,60 και 48-50 κιλά)

    το θέμα είναι οτι ΚΑΙ χαμηλό μηχανάκι ΚΑΙ ελαφρύ --πάνω από 250cc-- , δε βρίσκεις (βρίσκεις???)!!

    τα enduro και τα supermotard μου αρέσουν εξίσου (είμαι λάτρης του δίτροχου γενικότερα) και είναι στα κιλά που θα μπορούσα να κουμαντάρω με μεγάλη άνεση , όμως δεν τα φτάνω!! (πατάω καλά σε σέλα υψους μέχρι 80εκ)

    πρόσφατα ήρθα στην Αθήνα και είδα μια κοπέλα (αντικειμενικά πολύ πιο κοντή απο μένα) να παρκάρει ανετότατα ένα χαμηλωμένο Duke (με μάλλον και σκαμμένη σέλα).

    Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν ξέρετε μοντέλα μεσαίου κυβισμού που επιδέχονται χαμηλωματος σε τέτοιο σημείο??? και πως θα μπορούσε να γίνει??
    (χρήματα έχω να διαθέσω για μετατροπές)

    (στοιχεία απο άτομα-συνεργεία που κάνουν αυτή τη δουλειά και φωτό θα ήταν ευπροσδεκτές με το παραπάνω)
    ευχαριστώ

  2. #2
    χωμα να ειναι και .... Το avatar του/της jasondakar
    Εγγραφή
    28/12/2006
    Μηνύματα
    631
    καλο θα ειναι να κοιταξεις να εχει ρυθμιζομενα μπροστινα περα απο το πισινο.
    ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΕΡΡΑΙΝ
    a sub-forum you can trust....

    ΧΧΧΧΧΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑ

  3. #3
    έχω την εντύπωση οτι τα enduro και τα s.motard έχουν σύνηθες ύψος σέλας 85-90εκ ..

    Μπορείς να φάς 10-15 εκατοστά χαμηλώνοντας μόνο τις αναρτήσεις ???

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
    καλο θα ειναι να κοιταξεις να εχει ρυθμιζομενα μπροστινα περα απο το πισινο.
    Οτι και να κανει το υψος σελας θα παραμεινει το ιδιο δυστυχως.
    Αλλος τροπος για να χαμηλωσει το μηχανακι δεν υπαρχει,χωρις να γινει επικινδυνη η συμπεριφορα του (ξερεις να ακομπαει τους αγκωνες στο τραπεζι να ρευεται κτλ)
    Καλυτερα να απευθυνθει σε καποιο απο τα ειδικα καταστηματα που αναλαμβανουν να μετατρεψουν τις σελες για αναβατες μετριου αναστηματος.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5

    Re: Sos-βοηθήστε με να την χαμηλώσω!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
    .......
    (θα βοηθούσε να με καταλάβετε αν σας έλεγα οτι είμαι κοπέλα, 1,60 και 48-50 κιλά)
    ...
    Kαι ονομάζεσαι Στέφανος Κάποιος?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    χωμα να ειναι και .... Το avatar του/της jasondakar
    Εγγραφή
    28/12/2006
    Μηνύματα
    631
    καλα αλλη μια λυση ειναι να παρει trial.
    ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΕΡΡΑΙΝ
    a sub-forum you can trust....

    ΧΧΧΧΧΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑ

  7. #7
    αυτό σκεφτόμουν και εγώ ρε παιδιά (δηλ. πέρα απο το γεγονός οτι αισθητικά δε λέει να χαμηλώνεις πολύ τετοιού είδους μηχανές , τα αποτελέσματα μπορεί να είναι επικίνδυνα για την οδική συμπεριφορά της μηχανής ) , όμως όποιος ξέρει ας μου πει ονόματα/διευθύνσεις ή και τηλέφωνα ειδικών που ασχολούνται με αυτό ώστε να τους ρωτήσω ...

  8. #8
    Στέφανος είναι ο αδερφός μου και με την ευγενική του χορηγία(και 15λεπτο μασάζ!) με άφησε να χρησιμοποιήσω το φορουμ
    (για να μην έχετε απορίες)

  9. #9
    και επειδή το έχω σπουδάσει το θέμα (δηλαδή το μασάζ--είμαι επαγγελματίας μασέρ) δεσμέυομαι ενώπιον Θεού και του Moto.gr οτι όποιος μου δώσει χρήσιμες πληροφορίες θα τον γιατρέψω απο όλους του τους πόνους με ένα σουπερ περιποιητικό μασαζάκι !!

    please παιδιά βοηθήστε, κάτι θα ξέρετε είμαι σίγουρη !!
    (θα μαγειρέψω κιόλας...)

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Κάποιες εταιρίες βγάζουν μηχανάκια με χαμηλομένη σέλα, κυρίως για κοπέλες. Για παράδειγμα η BMW F650GS, όσο έβγαινε, μιας & τώρα πια γιοκ, μπορούσες να διαλέξεις με χαμηλή σέλα αλλά & με πιο κοντό μεταξόνιο. Ουσιαστικά έβγαιναν 2 μοντέλα. Πέρα από το ότι μπορούσες να επιλέξεις ψηλή ή χαμηλή σέλα, μπορούσες επίσης να διαλέξεις τον αντίστοιχο "σκελετό". Αυτό το γνωρίζω γιατί είναι μια φίλη που έχει πάρει ένα 650GS & επειδή έχω & εγώ το ίδιο, αλλά το "ψηλό", βάζοντας τα δίπλα δίπλα βλέπεις εύκολα τη διαφορά.
    Επίσης έχω δει "χαμηλωμένο" KLR motard.



  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Εγω θα σου προτεινω ενα μηχανακι το οποιο εχει παρα πολυ χαμηλη σελα αλλα δεν ξερω αν ειναι του γουστου σου

    Kawasaki W650

    χαμηλο κεντρο βαρους, κλασσικη εμφανιση - συγχρονη τεχνολογια τα κανει ολα και συμφερει καθοτι μεταχειρισμενο το βρισκεις σε πολυ καλη κατασταση με 4 χιλιαρικα ευρω.

    Δεν καταλαβα τι σε ενοχλει πιο πολυ το υψος τη σελας η το βαρος της μοτοσικλετας;

    αν ειναι και τα δυο, κοιτα για κανα μεσαιο on-off , το BMW F650 GS ειναι μια χαρα

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    ερωτηση: το βάρος σε ενοχλει ή το υψος?

    και αν ειναι το υψος, για πόσο υψος μιλάμε?

    υγ: αν μιλάμε για 1-2 πόντους μαλλον μια μετατροπή στην σέλα θα σε καλύψει...
    αν μιλάμε για παραπάνω μαλλον θα χρειαστεί να ψαχτείς με το υψος (την διαδρομή για την ακριβεια) των αναρτησεων.
    αυτο βεβαια θα μεταβάλει την συμπεριφορά την μηχανής απο πολύ εως και δραματικά όπως επισυμανε ο gcrook.



    υγ2:μην τάζεις μασαζ* εδω μεσα....μπορει να χρειαστει να τα κάνεις....
    :rotflmao:

    *=υπάρχει και τρουπερ που δεν θέλει ανταγωνισμο.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  13. #13
    το δικό μου Σ4 έχει ρύθμιση ύψους σέλας στις αναρτήσεις, το δικό σου το έχεις τερματήσει προς τα κάτω;

    μηχανάκια χαμηλώτερα υπάρχουν πολλά, αλλά είναι κάστομ και ίσως δεν σου αρέσουν, εξάλλου είναι αρκετά βαρύτερα

    μάλλον είσαι νέα στο άθλημα, διαφορετικά θα το κουμάνταρες καλά το Σ4, είναι από τα καταλληλότερα για κοπέλες, γρήγορα εξοικειώνεται κανείς και του παίρνει τον αέρα

    υπάρχουν μάστορες που σου αφαιρούν αφρολέξ από τη σέλα ώστε να κατέβει κι άλλο, ξέρω έναν στην πανόρμου δίπλα στο μετρό, από την "πάνω" μεριά

    χαμήλωμα 10-15εκ ξέχνα το


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Επειδή ισότητα υπάρχει μόνο στην θεωρία και δεδομένου οτι οι γυναίκες έχουν κατά κανόνα μακρύτερα πόδια απο τους άντρες δεν θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα απο ένα μέσο αναβάτη.
    Δεν είναι ανάγκη να πατάς με τα 2 πόδια στο φανάρι, συνήθεια θέλει.

  15. #15
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    μηχανες υπαρχουν οπως για παραδειγμα η apriia pegaso 650 strada (supermotard).

    παραθετω ενα αποσπασμα απο την ιστοσελιδα της aprilia για το παραπανω μοντελο.




    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    "Υψηλής αντοχής είναι και οι διαμέτρου 20 mm άξονες των τροχών, που είναι όμως κούφιοι, για τη διατήρηση του χαμηλού βάρους. Στο Pegaso 650 το συνολικό ύψος της σέλας είναι μειωμένο φτάνοντας τώρα μόλις τα 780 mm για εύκολο έλεγχο. Αναβάτες κάθε ύψους, ακόμα και κυρίες, μπορούν τώρα να πατάνε σταθερά στο έδαφος. Το ειδικό σχήμα της σέλας, κάνει πιο εύκολη την μετακίνηση του σώματος για σπορ συνθήκες οδήγησης, χωρίς όμως να επιβαρύνεται η άνεση ούτε του αναβάτη ούτε του συνοδηγού. Ψηλότερη σέλα (820 mm ) είναι διαθέσιμη στα αξεσουάρ, για περισσότερη άνεση των ψηλότερων αναβατών.''
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2009, 01:02
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 11:44
  3. Βοηθηστε με να διαλεξω μποτες !
    από McTalas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 16:51
  4. Παρακαλώ βοηθήστε με να...
    από dirtbird στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 11:13
  5. Βοηθήστε με να καταλήξω παρακαλώ.
    από Newbie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF