Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Προβληματισμός με GPS σε V-Strom

  1. #1

    Προβληματισμός με GPS σε V-Strom

    Παιδιά γεια σας.

    Έχω δύο προβλήματα, στα οποία θα ήθελα να μου δώσετε λύσεις και να ανταλλαξουμε ιδέες.

    Κατ' αρχην λόγω του επαγγέλματός μου, μου είναι πλέον αναγκαίο το GPS, το οποίο και απόκτησα πρόσφατα (και όσοι δεν έχετε...δεν ξέρετε τι χάνετε, ειδικά στη μηχανή που είναι δύσκολο να κρατήσεις ανοιχτό χάρτη ) Anyway.

    Ο 1ος προβληματισμός είναι, ότι οι μπαταρίες σε αυτές τις συσκευές δεν κρατάνε αρκετή ώρα (αν και μέχρι στιγμης δεν έμεινα ποτέ).
    Είναι δύσκολο να τραβήξουμε μια πρίζα 12V κάτω από τη σέλα ???
    Και να την χρησιμοποιώ όταν μένω απο μπαταρία... ή θα αρχησω να έχω προβλήματα με το V-Stromακι μου, που μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

    Και τώρα ο 2ος προβληματισμός, είναι εάν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει βάσεις GPS για το τιμόνι της μηχανής .
    Είδα τις προάλλες ένα παλικάρι με ένα Transalp, αλλά δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω τι πατέντα είχε κάνει και είχε βάλει το GPS στο τιμόνι....
    Και ρωτάω γιατί με πατέντα γίνεται....Απλά εάν υπάρχει η έτοιμη λύση, τότε ποιός ο λόγος.

    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά...

    ΥΓ. όποιος έχει λύσει τους παραπάνω προβληματισμούς μου, ας ανεβάσει εάν μπορεί καμιά φωτό.
    Φιλικα παντα, Νακος

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Βάσεις σίγουρα πουλάει η MAKAN. Αν και μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου κάποια βάση
    Αλήθεια ποιο GPS πήρες, επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ.

  3. #3
    Πήρα το ASUS A 686 είναι PDA με το MLS Destinator (Talk & Drive).
    Αγόρασα PDA γιατί με βοηθάει στο να μεταφερώ και αρχεία από το σπίτι στο γραφείο κλπ.
    Βέβαια υπάρχουν εκατό διαφορετικά μηχανήματα τέτοια....απλά έχει να κάνει με το πόσα λεφτά θες να διαθέσεις.
    Το μπέρδεμα είναι στους χάρτες, που ο καθένας σου λέει πάρε αυτό, έχει αυτό το χάρτη, που είναι καλύτερος από τον άλλον.
    Το χειρότερο όμως είναι, ότι όταν πας να δεις τις συσκευές και δεν γνωρίζεις απο αυτά, οι συσκευές σε άλλα μαγαζιά είναι κλειστές και χωρίς ρεύμα σε άλλα ανοιχτές αλλά ποτέ δεν πιάνουν δορυφόρο (λόγω κλειστού χώρου), για να καταλάβεις πως λειτουργούν βρε αδερφε !!!
    Φιλικα παντα, Νακος

  4. #4
    κοίτα εδώ

    www.motoraid.eu


    έχει και πριζάκι για ρευμα και βάσεις για το στρομ σε πολύ καλές τιμές.

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=202_151 (Για βασεις)

    http://www.motoraid.eu/shop/product_...roducts_id=933 (μπριζα)

    http://www.motoraid.eu/shop/product_...roducts_id=754 (μπριζα)



    Η μπριζες λεει για 1200gs αλλα δεν πιστευω οτι εχουν κατι το ιδιαιτερο και ΔΕΝ μπορουν να μπουν σε αλλη μοτοσυκλετα (κανε μια ερωτηση ομως)

  6. #6
    Αυτό είναι το πριζάκι.Universal κάνει για όλα.Το έχω στο CBF


    http://www.motoraid.eu/shop/index.ph...h=23_74_75_135

  7. #7
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Λοιπον...

    Οσο αφορα το προγραμμα πλοηγησης που εχεις ειναι το πληρεστερο και το καλυτερο απο πλευρας καλυψης του ελληνικου οδικου δυκτιου...

    Για τις βασεις makan ή motoraid οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω...εγω προσωπικα χρησημοποιω την βαση με την βεντουζα και την κολλαω στο στροφομετρο,προβλημα να ξεκολλησει δεν ειχα ποτε...

    Τελος για το πριζακι...ΜΗΝ παρεις της bmw διοτι ειναι μικροτερο απο τις διαστασεις του αναπτηρα αυτοκινητου που εχει το δικο σου φις και θα χρειαστεις ανταπτορακι για να κανεις δουλεια...
    θα πας απο ενα καταστημα που πουλαει ειδη αλιειας και θα παρεις ενα πριζακι απο αυτα που βαζουν στα σκαφη, πληρως αδιαβροχο και με κοστος γυρω στα 5? μονο...

    Επισης,για την συνδεση μπορεις να τραβηξεις κατ ευθειαν ρευμα απο την μπαταρια χωρις να ανησυχεις για τιποτα αρκει να βαλεις και μια ασφαλεια...

    Ελπιζω να βοηθησα...


  8. #8
    Βοήθεια το λές αυτό εσυ ?????







    Φιλικα παντα, Νακος

  9. #9
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37
    Στο V-Strom μου έχω βάλει αυτή την βάση για το Mio C320 που έχω.Πιάνει μια χαρά στο κέντρο του τιμονιού,χωρίς πρόσθετη μπάρα τιμονιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά!
    Όλα είναι δρόμος...
    Το Βlog μου

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xanoutas
    Στο V-Strom μου έχω βάλει αυτή την βάση για το Mio C320 που έχω.Πιάνει μια χαρά στο κέντρο του τιμονιού,χωρίς πρόσθετη μπάρα τιμονιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά!
    Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου
    Φιλικα παντα, Νακος

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Αν το βαλεις χαμηλα θα σκοτωθεις προσεχοντας το η μονη
    σωστη θεση ειναι ψηλα στην ζελατινα
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kalamaria
    Εγγραφή
    03/06/2007
    Μηνύματα
    255
    μηπως βοηθηση αυτο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.php.jpg 
Προβολές:	3572 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	118436
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kalamaria
    Εγγραφή
    03/06/2007
    Μηνύματα
    255
    η αυτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	basi (542 x 450).jpg 
Προβολές:	3568 
Μέγεθος:	32,4 KB 
ID:	118437
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

  14. #14
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    giati den pas sto site tis etairias na pareis to diko tou?den prepei na nai poli akriva kana 15ari evro


    poso to pires to mixanima?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  15. #15

    Re: Προβληματισμός με GPS σε V-Strom

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
    Παιδιά γεια σας.

    Έχω δύο προβλήματα, στα οποία θα ήθελα να μου δώσετε λύσεις και να ανταλλαξουμε ιδέες.

    Κατ' αρχην λόγω του επαγγέλματός μου, μου είναι πλέον αναγκαίο το GPS, το οποίο και απόκτησα πρόσφατα (και όσοι δεν έχετε...δεν ξέρετε τι χάνετε, ειδικά στη μηχανή που είναι δύσκολο να κρατήσεις ανοιχτό χάρτη ) Anyway.

    Ο 1ος προβληματισμός είναι, ότι οι μπαταρίες σε αυτές τις συσκευές δεν κρατάνε αρκετή ώρα (αν και μέχρι στιγμης δεν έμεινα ποτέ).
    Είναι δύσκολο να τραβήξουμε μια πρίζα 12V κάτω από τη σέλα ???
    Και να την χρησιμοποιώ όταν μένω απο μπαταρία... ή θα αρχησω να έχω προβλήματα με το V-Stromακι μου, που μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

    Και τώρα ο 2ος προβληματισμός, είναι εάν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει βάσεις GPS για το τιμόνι της μηχανής .
    Είδα τις προάλλες ένα παλικάρι με ένα Transalp, αλλά δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω τι πατέντα είχε κάνει και είχε βάλει το GPS στο τιμόνι....
    Και ρωτάω γιατί με πατέντα γίνεται....Απλά εάν υπάρχει η έτοιμη λύση, τότε ποιός ο λόγος.

    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά...

    ΥΓ. όποιος έχει λύσει τους παραπάνω προβληματισμούς μου, ας ανεβάσει εάν μπορεί καμιά φωτό.
    Καλησπερα , εγω πρεπει να ημουν που ειχες δει με το transalp με το gps πανω .
    Οι λυσεις ειναι πολυ απλες .
    1ον ) Θα αγορασεις εναν αδιαβροχο ανταπτορα(το ιδιο που εχουν τα σκαφη ) απο μαγαζι που πουλαει ηδη αλυειας . Το μαγαζι που ειχα αγορασει τον ανταπτορα βρισκεται στη οδο αθηνας 30 , 2 ή 3 στενα πριν φτασεις στην οδο ερμου στο αριστερο σου χερι . Κοστος 5 ευρω αν θυμαμαι καλα . Η τοποθετηση καλο ειναι να γηνει απο ηλεκτρολογο ή απο το συνεργειο που του κανεις service .
    2ο ) Θα αγορασεις μια μπαρα τιμονιου . Εγω ειχα αγορασει απο το www.e-moto.gr
    κοστος 32,85Ευρω . Την τοποθετηση την κανεις μονος σου . Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα κλειδακι allen .
    3o ) Βαση για το gps καλο ειναι να αγορασεις απο την ιδια του gps .
    Ελπιζω να βοηθησα αρκετα . Αν εχεις και αλλες αποριες μπορεις να μου στηλεις mail η μηνυμα ..
    1.Gilera Runner 125cc 2002-2004 2.Yamaha Xt 500e 2004-2005 3.Honda Transalp 650cc 2005-2007 4.Honda Cbr 1100xx 2007-Today 5.Peugeot elyseo 150cc 2010-2012 6.Honda Xr 125 2012-2014 7.Βmw f 650 Funduro 2014-2015 8.Suzuki V Strom 650 2015 - Today

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρόβλημα με διακόπτη σταντ σε v strom
    από kordix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2012, 14:39
  2. ζάντες με ακτίνεσ σε v-strom 1000
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 12:55
  3. φωτα και Gps σε Xr 600
    από XR 600 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 18:54
  4. Onboard lap Mugelo GP σε Media Player Format
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF