Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Να ανησυχώ κι εγώ?

  1. #1
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533

    Να ανησυχώ κι εγώ?

    Τις προάλλες ήθελα να τσεκάρω πόσο μπορεί να αποφορτιστεί το πηρούνι ( για να μετρήσω κάτι αποστάσεις για κάτι παλιοσωληνάκια υψηλής).Οπότε με στριμμένο το τιμόνο τέρμα δεξιά και πατημένη τη μανέτα του φρένου έσπρωξα το μηχανάκι προς τα πίσω για να ''σηκωθούν'' τα ελατήρια του πηρουνιού.
    Τότε άκουσα ένα τσικ σαν κάτι να κουμπώνει/κλειδώνει.Ωπ,λέω τι μαλακία έκανα?
    Νόμιζα ότι κάτι έσπασα ( σιγά ρε Καρπόζηλε!! )

    Από τότε το τιμόνι όποτε το στρίβω από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά κάνει αυτό το τσικ σε κάποια σημεία
    Τι σκατά είναι?
    Πέρασε απ'το μυαλό μου ότι κάτι δεν πάει καλά με τα/το ρουλεμάν του τιμονιού.Αλλά να πάθουν κάτι από ένα σπρώξιμο του τιμονιού???

    Πήγα σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI και μου πε ότι μάλλον τα ρουλεμάν είναι ( 36 € το ένα).
    Αν είναι τα ρουλεμάν δεν θα πρεπε αυτό το τσικ και γενικά ο θόρυβος να ακούγεται σε όλη την διαρκεια της περιστροφής του τιμονιού?Και τόσο εύκολα την ακούνε?Από ένα ζμπρώξιμο

    Τα έχει αλλάξει κανείς και ξέρει συμπτώματα φθοράς τους?
    Έχω 41 χιλ χλμ by the way.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  2. #2
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    ...να ανησυχώ , να ανησυχώ
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    an kai se asxeto mhxanaki (suzuki omos) eixa provlhma sta royleman kai pano kai kato kai h aisthhsh poy moy edine htan ena koskinisma toy timonioy san na mhn eixe piesh to lastixo den akoyga tpt alla poy na akoyseis me elefthero teliko ospoy mia mera kleidose to timoni en kinhsh (eftyxos me ligotera apo 20 xao ligo PRIN pathso frena se ena steno) kai epesa

    royleman


    koitakse to exoyn mia fhmh ta suzuki exo akoysei (toylaxiston oxi ola alla arketa montela)

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    να πω μια μ@λ@κι@;

    δεν ξερω αν στεκει στην περιπτωση σου μιας και τσικ απο τσικ εχει μεγαλη διαφορα, αλλα φιλος με Varadero (μην κολας στο μηχανακι, αλλου θα καταληξω) ειχε παρομοιο προβλημα...

    σε ελιγμους με τερμα το τιμονι δεξια η αριστερα ακουγε και αυτος τσικ....

    το πηγε το μηχανακι σε μηχανικους, σε αεροναυπηγους, σε χαρτοριχτρες...τιποτα!

    ολα δουλευαν στην ενετελεια αλλα τσικ συνεχιζε να κανει..

    τελικα το τσικ προκαλουνταν απο την ελαφρα μετατοπιση των σωληνωσεων των φρενων στα κλιπ στερεωσης τους...

    για ψαξτο μπας και απο το ζορι ακουγετοι κανα κλιπ...


  5. #5
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Το θέμα είναι ότι δεν έχει αλλάξει καθόλου η αίσθηση στο τιμόνι.

    Απλά κάνει τσικ τσικ, όπως η καστάνια .Πότε το κάνει, πότε όχι.

    Και από ένα ζμπρώξιμο να την ακούσουν ( ακούσει , μάλλον μόνο το πάνω είναι, βραδυάτικα έλυνα κοντέρια και μανέτες για να δω μπας και είναι από τπτ άλλο) τόσο εύκολα?????
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  6. #6
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    να πω μια μ@λ@κι@;

    δεν ξερω αν στεκει στην περιπτωση σου μιας και τσικ απο τσικ εχει μεγαλη διαφορα, αλλα φιλος με Varadero (μην κολας στο μηχανακι, αλλου θα καταληξω) ειχε παρομοιο προβλημα...

    σε ελιγμους με τερμα το τιμονι δεξια η αριστερα ακουγε και αυτος τσικ....

    το πηγε το μηχανακι σε μηχανικους, σε αεροναυπηγους, σε χαρτοριχτρες...τιποτα!

    ολα δουλευαν στην ενετελεια αλλα τσικ συνεχιζε να κανει..

    τελικα το τσικ προκαλουνταν απο την ελαφρα μετατοπιση των σωληνωσεων των φρενων στα κλιπ στερεωσης τους...

    για ψαξτο μπας και απο το ζορι ακουγετοι κανα κλιπ...

    Το είχα σκεφτεί.Γι'αυτό και τα έλυσα όλα όπως λέω από πάνω

    Σκατά , κάτω από την πάνω τιμονόπλακα ακούγεται.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  7. #7
    41000 χλμ πάντως (τόσα δεν γράφεις - δεν το ξαναδιάβασα) ΔΕΝ είναι λίγα...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #8
    Μήπως αν γρασάρεις τα ρουλεμάν του τιμονιού (λογικά μπίλιες είναι) να σταματήσει ο θόρυβος ?



    Τα χιλιόμετρα μάλλον λίγα είναι για να θέλει ρουλεμάν.Μπορεί να έχασε το γράσσο που έχει από τη μαμά ίσως λόγω πλυσιμάτων με πίεση.


    Κοίταξε κι αυτή τη παράμετρο


    Τελικά ρε παιδί μου αυτά τα SUZUKI όλο περίεργα προβλήματα είναι σαν τα Windows ένα πράμα. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    No offence

  9. #9
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    41000 χλμ πάντως (τόσα δεν γράφεις - δεν το ξαναδιάβασα) ΔΕΝ είναι λίγα...
    +750 στο παλιο μου μηχανακι (σουζουκι) στα 32χλδς το επαθα
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #10
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Όπως ήρθε ξαφνικά έφυγε και ξαφνικά το τσικ τσικ

    Έστριβα και ξανάστριβα το τιμόνι σήμερα ...τίποτα δεν άκουσα...

    ΔΕΝ πιστεύω να ξεπλύθηκε με την πρωινή βρόχα αλλά σταμάτησε.
    Έχω το νου μου πάντως και τα ρουλεμάνια μάλλον θα αλλαχτούν εν καιρώ.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    Όπως ήρθε ξαφνικά έφυγε και ξαφνικά το τσικ τσικ

    Έστριβα και ξανάστριβα το τιμόνι σήμερα ...τίποτα δεν άκουσα...

    ΔΕΝ πιστεύω να ξεπλύθηκε με την πρωινή βρόχα αλλά σταμάτησε.
    Έχω το νου μου πάντως και τα ρουλεμάνια μάλλον θα αλλαχτούν εν καιρώ.

    Για καλό και για κακό μη κάνεις πάγκο στο γυμναστήριο για καμιά δεκαπενταριά μέρες μη ξηλώσεις κανένα τιμόνι την επόμενη φορά

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    τι τακακια χρησιμοποιεις μπροστα? ειναι τα γνησια η ειναι φιρμας?
    απο τοτε που εβαλα ferrodo μπροστα ακουω ενα τριξιμο , οποτε αλλαζει φορα περιστροφης ο τροχος φρεναρισμενος.
    δηλαδη φρεναρω μπροστα τιποτα. κανω πισω φρεναρω τσικ. κανω μπροστα φρεναρω τσικ.
    κανω προστα παλι φρεναρω τιποτα.
    υπαρχει ενα λαμαρινακι αναμεσα στα τακακια και στο εμβολο στα μαμα που δεν υπαρχει στα "φιρμα". μαλλον πλεει το τακακι λιγο παραπανω απο το "κανονικο" μεσα στη θηκη της δαγκανας.
    αυτο ειναι το ενα σεναριο. το αλλο ειναι να προερχεται απο τα "μποσικα" που εχουν οι δισκοι αναμεσα στο εξωτερικο μερος τους και στο μεσα μερος (πλευστοι δισκοι) στα σημεια που ενωνονται με τα βαρελακια.
    τσεκαρε και μου λες. (πχ κανει τον θορυβο που περιγραφεις οταν ο μπροστινος τροχος ειναι στον αερα? )

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αμα σε παρηγορει καθολου ρε Αγγελε εγω στα 77.000 χλμ αλλαξα ρουλεμαν πισω τροχου επειδη ηταν λιγουλακι "τσιμπημενο" .
    Τι τα καβαλαμε αυτα τα μπουρδελα δεν εχω καταλαβει ακομα....






    :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
    τι τακακια χρησιμοποιεις μπροστα? ειναι τα γνησια η ειναι φιρμας?
    απο τοτε που εβαλα ferrodo μπροστα ακουω ενα τριξιμο , οποτε αλλαζει φορα περιστροφης ο τροχος φρεναρισμενος.
    δηλαδη φρεναρω μπροστα τιποτα. κανω πισω φρεναρω τσικ. κανω μπροστα φρεναρω τσικ.
    κανω προστα παλι φρεναρω τιποτα.
    υπαρχει ενα λαμαρινακι αναμεσα στα τακακια και στο εμβολο στα μαμα που δεν υπαρχει στα "φιρμα". μαλλον πλεει το τακακι λιγο παραπανω απο το "κανονικο" μεσα στη θηκη της δαγκανας.
    αυτο ειναι το ενα σεναριο. το αλλο ειναι να προερχεται απο τα "μποσικα" που εχουν οι δισκοι αναμεσα στο εξωτερικο μερος τους και στο μεσα μερος (πλευστοι δισκοι) στα σημεια που ενωνονται με τα βαρελακια.
    τσεκαρε και μου λες. (πχ κανει τον θορυβο που περιγραφεις οταν ο μπροστινος τροχος ειναι στον αερα? )

    Tακάκια καινούρια φόρεσα τέλη Νοέμβρη (Carbone Lorainne A3)
    To ''τσικ'' δεν εμφανίστηκε με το που μπήκαν τα C.L.

    To δεύτερο σενάριο που λες μου το ανέφερε ως πιθανό και ο συνεργειατζής.Αλλά το τσικ ακούγεται από την περιοχή της τιμονόπλακας, όχι από χαμηλά(έστησα αυτί )
    Δυστυχώς τον μπροστινό τροχό δεν μπορω να τον σηκώσω και να στίψω το τιμόνι ταυτόχρονα μόνος μου.

    Για πες πάντως περισσότερα για το΄2ο σενάριο , είναι αρκετά ενδιαφέρον.

    @notakos600
    @gcrook μπουρδέλο είναι το δικό σου ρε αμα λάχει να 'ουμ
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    Tακάκια καινούρια φόρεσα τέλη Νοέμβρη (Carbone Lorainne A3)
    βρεεεε και δεν πήρες τα δικά μου???? χαχαχα...
    έχω ένα σελάκι που κάθεται...και τα επόμενά σου τακάκια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να'μαι κι εγω!
    από Tibby στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2012, 22:20
  2. Άντε να πω κι εγώ ένα
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 00:28
  3. Λέτε να έγινα κι εγώ...
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 15:57
  4. Κυριε Κυριε ? να πω ενα ανεκδοτο κι εγω?
    από bmour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 08:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF