Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: πανικόβλητη Βόρεια Ελλάδα σε 9 ημέρες

  1. #1
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343

    πανικόβλητη Βόρεια Ελλάδα σε 9 ημέρες

    Σκεφτόμουν αυτές τις μέρες, μιας και μπορώ να πάρω μια αδειούλα, μιας και ο καιρός είναι τόσο γλυκός (κατακλυσμοί, παγωνιά, σεισμοί) και όλα τα άστρα στη σωστή θέση, δε πάω μια βόλτα στη βόρεια Ελλάδα;

    Μένω στην Αθήνα, έχω πάει τρις εξωτερικό με το μηχανάκι αλλά δεν έχει εξερευνήσει ποτέ τη χώρα μακρύτερα απ'τη Θεσσαλονίκη. Θέλω να αλλάξω αυτή τη κατάσταση.

    Στόχος είναι οι φυσιολατρικοί προορισμοί (δεν αποκλείεται λίγο περπατηματάκι) του στυλ βουνά λίμνες κτλ. Χώμα θα προσπαθήσω να το αποφύγω, μιας και το Vstrom μου δεν είναι για πολλά πολλά σε οδόστρωμα με ειδική υγρασία άνω του 50%... Πολλές πολλές πόλεις, καφετέριες, κοσμική ζωή κτλ απαγορεύονται δια ροπάλου.

    Μερικές σκέψεις:

    1. Διδυμότοιχο
    2. Επιστροφή μέσω Εγνατίας προς Βέροια και παρακαμψούλα για Μικρή Πρέσπα.
    3. Όρος Βέρμιο, Νάουσσα
    4. Δρακόλιμνη Τύμφης - βόλτα στο Σμόλικα

    Θέλω να χωρέσω αρκετά πραγματάκια σε 9 full ημέρες (αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα και επιστροφή την επόοομενη Κυριακή)

    Αν ενδιαφέρεται κανείς για μια τέτοια δροσερή εκδρομή σε φυσιολατρικούς ρυθμούς και μπορεί να πάρει 5 μέρες άδεια μέσα στο μήνα, ας μου πει.

    Τα σχόλιά σας, φυσικά, για τη διαδρομή, αξιοθέατα κτλ πάντα ευπρόσδεκτα.

  2. #2
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Καλή η ιδέα, αν και προσωπικά δεν νομίζω οτι είναι η κατάλληλη εποχή για τέτοια εκδρομή. Ο καιρός πιθανόν να σε ταλαιπωρήσει αρκετά και θα χάσεις πολλές ομορφιές που διακρίνονται από την Άνοιξη και μετά, μέχρι το φθινόπωρο.

    Ρίξε μια ματιά εδώ αν θες για καμιά ιδέα...

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Περνα και απο Ξανθη μερια.

    Συγκεκριμενα απο Σταυρουπολη, Λειβαδιτη κτλ εκειγυρω

  4. #4
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Ευχαριστώ για τα tips + τις ιδέες!

    Φεύγω την Κυριακή για 7 διανυκτερεύσεις τελικά, οπότε από την επόοομενη εβδομάδα ελπίζω να έχω νέα + φωτογραφίες.

    Καλό μήνα και καλές βόλτες!

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: πανικόβλητη Βόρεια Ελλάδα σε 9 ημέρες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Σκεφτόμουν ....

    Μερικές σκέψεις:

    1. Διδυμότοιχο
    ....

    .....


    Αν εννοείς το Διδυμότειχο του Ν. Έβρου, μπορείς να το ξεχάσεις για αυτή την εποχή...

    Προ 10 ημερών που ήμουν επάνω είχε -17 και 4 πόντους πάγο στην "εθνική οδό" Αλεξανδρουπόλεως -Ορεστιάδος.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343


    ΟΚ, τουλάχιστον μέχρι Αλεξανδρούπολη είναι αρκετά καθαρός ο δρόμος; Το κρύο δε με πειράζει ιδιαίτερα, αλλά kit με πέδιλα στο Vstrom δεν έχω βάλει ακόμα... προς ΒΔ (Σέρρες, Κιλκίς) υπάρχει καμμιά πληροφορία για πάγο κτλ;

    Βλέπω στοιχεία του στυλ http://www.meteo.gr/stations/orestiada/ και ήμουν (μέχρι να διαβάσω το προηγούμενο μήνυμα) αρκετά αισιόδοξος...

  7. #7
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Μετά την Καβάλα, άσε την Εγνατία στην έξοδο για το αεροδρόμιο , και ανέβα προς τα πάνω, για Ζαρκαδιά-Λεκάνη....
    Θα έχεις στα δεξιά σου τον Νέστο, και μην δίνεις σημασία στους τζιπάτους που πάνε για ράφτινγκ (θα σε κοιτάνε παράξενα πάνω στην μηχανή χειμωνιάτικο...τους χαλάς το μονοπώλιο του extreme..... )

    Μετά την Σταυρούπολη μπες μέσα στον Δαφνώνα και τράβα στο καφενείο του χωριού για καυτερά ποντιακά λουκάνικα.
    Έχει στο κέντρο μια ξυλόσομπα φτιαγμένη από τρεις ζάντες φορτηγού κολλημένες μεταξύ τους........:hypnotize :hypnotize :hypnotize

    Αν κεράσεις κανένα τσίπουρο στους παππούδες , και μερακλώσουν , κατεβάζουν και το κεμετζέ από τον τοίχο και αρχίζουν τα “άσματα”....
    Αν σου αρέσει το περπάτημα κάνε μια στάση στον Λειβαδίτη , να δεις τον καταρράκτη που ανακάλυψε τυχαία ένας κυνηγός την δεκαετία του 80 (περίπου 40 λεπτά περπάτημα).

    Μετά την Ξάνθη άσε πάλι την Εγνατία και πάρε την έξοδο για Πόρτο-Λάγος.
    Στην είσοδο του Πόρτο-Λάγος δεξιά μετά την γέφυρα σταμάτα στην ψaροταβέρνα “12” (ή κάπως έτσι) για να φας γοφάρια χλάπα.. Λίγο έξω από το χωριό σταμάτα στην Εκκλησία του Αϊ Νικόλα που είναι μέσα στην λιμνοθάλασσα .

    Στην Κομοτηνή ξαναβγές από την εθνική και τράβα προς Ξυλαγανή –Ιμερο- Μαρώνεια, έχοντας την θάλλασα δεξιά, πες ένα "γεια" στον γέρο μου στον Προφήτη Ηλία, και στον Πλατανίτη , ρώτα, και πάρε τον χωματόδρομο ( περνάει το stroma άνετα, μην ανησυχείς), από το αρχαίο θέατρο, μετά Σύναξη, μετά βίγλα (παλιό εγκαταλελειμμένο παρατηρητήριο για τους πειρατές )που θα σε βγάλει στην Μάκρη.
    Άραξε στην Μάκρη σε καμιά ταβέρνα και παρήγγειλε πεσκανδρίτσα (αν έχουν....)

    Τα παραπάνω δεν θα τα βρεις σε κανένα lonely planet………
    Χαιρετίσματα στην πατρίδα, και καλό δρόμο καρντάσι......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  8. #8
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    @ Anty12

    Ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Πρίν ξεκινήσεις, στείλε πμ ώστε να έχω υπόψην μου αν χρειαστείς κάτι οτιδήποτε να βοηθήσω όπου μπορώ για νομό Ξάνθης και αν χρειαστεί Κομοτηνή.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ Το avatar του/της T-REX
    Εγγραφή
    22/10/2006
    Μηνύματα
    53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Μετά την Καβάλα, άσε την Εγνατία στην έξοδο για το αεροδρόμιο , και ανέβα προς τα πάνω, για Ζαρκαδιά-Λεκάνη....
    Θα έχεις στα δεξιά σου τον Νέστο, και μην δίνεις σημασία στους τζιπάτους που πάνε για ράφτινγκ (θα σε κοιτάνε παράξενα πάνω στην μηχανή χειμωνιάτικο...τους χαλάς το μονοπώλιο του extreme..... )

    Μετά την Σταυρούπολη μπες μέσα στον Δαφνώνα και τράβα στο καφενείο του χωριού για καυτερά ποντιακά λουκάνικα.
    Έχει στο κέντρο μια ξυλόσομπα φτιαγμένη από τρεις ζάντες φορτηγού κολλημένες μεταξύ τους........:hypnotize :hypnotize :hypnotize

    Αν κεράσεις κανένα τσίπουρο στους παππούδες , και μερακλώσουν , κατεβάζουν και το κεμετζέ από τον τοίχο και αρχίζουν τα “άσματα”....
    Αν σου αρέσει το περπάτημα κάνε μια στάση στον Λειβαδίτη , να δεις τον καταρράκτη που ανακάλυψε τυχαία ένας κυνηγός την δεκαετία του 80 (περίπου 40 λεπτά περπάτημα).

    Μετά την Ξάνθη άσε πάλι την Εγνατία και πάρε την έξοδο για Πόρτο-Λάγος.
    Στην είσοδο του Πόρτο-Λάγος δεξιά μετά την γέφυρα σταμάτα στην ψaροταβέρνα “12” (ή κάπως έτσι) για να φας γοφάρια χλάπα.. Λίγο έξω από το χωριό σταμάτα στην Εκκλησία του Αϊ Νικόλα που είναι μέσα στην λιμνοθάλασσα .

    Στην Κομοτηνή ξαναβγές από την εθνική και τράβα προς Ξυλαγανή –Ιμερο- Μαρώνεια, έχοντας την θάλλασα δεξιά, πες ένα "για" στον γέρο μου στον Προφήτη Ηλία, και στον Πλατανίτη , ρώτα, και πάρε τον χωματόδρομο ( περνάει το stroma άνετα, μην ανησυχείς), από το αρχαίο θέατρο, μετά Σύναξη, μετά βίγλα (παλιό εγκαταλελειμμένο παρατηρητήριο για τους πειρατές )που θα σε βγάλει στην Μάκρη.
    Άραξε στην Μάκρη σε καμιά ταβέρνα και παρήγγειλε πεσκανδρίτσα (αν έχουν....)

    Τα παραπάνω δεν θα τα βρεις σε κανένα lonely planet………
    Χαιρετίσματα στην πατρίδα, και καλό δρόμο καρντάσι......
    Αυτά που σου είπε το πατριωτάκι ισχύουν ακριβώς.
    Συμπληρώνω...
    Μετά την Αλεξανδρούπολη εναλλακτικά μπορείς να τραβήξεις βόρεια μέσω Αισύμης και να βρεθείς στην καρδιάτου Εβρου προς μικρό και μεγάλο Δερειο και στη συνέχεια τραβάς για τα υπολοιπα( Μεταξάδες κτλ.)

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!
    το δρομολόγιο αυτό συνιστάται μόνο αν εχει αρκετά καλό καιρό γιατί μπορεί να συναντήσεις χιονι και πάγο σε κάποια σημεία και προτείνω να την κάνεις άπό νωρίς το μεσημέρι και μετά και ξεκούραστος(προτείνω διανυκτέρευση στην Αλεξανδρούπολη).
    Μπορείς να επικοινωνήσεις με την Νομαρχία Εβρου ή εναλλακτικά το δασαρχείο για πληροφορίες που αφορούν το δρομολόγιο.

    Στην διαδρομή αυτή το τοπίο είναι εκπληκτικο και ο δρόμος ασφαλτος.
    Κατεβαίνοντας, μην παραλήψεις στάση στη Δαδιά. Εκεί μπορείς να φάς αλλά και να παρατηρήσεις τους αετούς και τους γύπες από το παρατηρητήριο . Σιγουρέψου για την ώρα που αυτό πραγματοποιήται( 2 φορές την ημέρα νομίζω, αφού σε μεταφέρουν με οχημα στο παρατηρητήριο) και προγραμμάτησε ανάλογα το δρομολόγιο και τις λοιπές στάσεις σου.

    Για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω ή για πληροφορίες ΠΜ


    Λάθος εποχή διάλεξες γαμώτο

  11. #11
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
    Λάθος εποχή διάλεξες γαμώτο
    Είναι όντως η λάθος εποχή, αλλά δεν είχα και πολλές επιλογές. Είναι λίγο "ή τώρα ή ποτέ", επειδή μετά φεύγω για εξωτερικό και νωρίτερα πάντα έλεγα "δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες" και έτσι πέρασαν οι μέρες, οι μήνες και τα χρόνια...

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ελπίζω να μου επιτρέψει ο καιρός να επισκεφτώ κάποιες απ'τις ομορφιές της Β.Ελλάδας!

  12. #12
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ Το avatar του/της T-REX
    Εγγραφή
    22/10/2006
    Μηνύματα
    53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Είναι όντως η λάθος εποχή, αλλά δεν είχα και πολλές επιλογές. Είναι λίγο "ή τώρα ή ποτέ", επειδή μετά φεύγω για εξωτερικό και νωρίτερα πάντα έλεγα "δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες" και έτσι πέρασαν οι μέρες, οι μήνες και τα χρόνια...

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ελπίζω να μου επιτρέψει ο καιρός να επισκεφτώ κάποιες απ'τις ομορφιές της Β.Ελλάδας!
    Καταλαβαίνω ...
    Όπως και να έχει καλό ταξίδι έυχομαι και προσοχή και αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε

  13. #13
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Παρε ισοθερμικα καλα μαζυ σου.
    Πολλες ωρες οδηγησης σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν περνανε αν περναει αερας στη στολη.

    Παρε θερμιδες μαζυ σου. Πολλες σταφιδες, ξηρους καρπους και νερο.

    Και κρατα στεγνα ποδια και χερια.


  14. #14
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Καλό ταξίδι συνάδελφε.

    Επίσης να έχεις στην άκρη του μυαλού σου, ότι ακόμα και αν δεν προλάβεις να δεις όλα αυτά που σχεδιάζεις στο πρόγραμμα των 9 ημερών, θα υπάρχουν πάντα εκεί να τα ξαναεξερευνήσεις σε δεύτερη εκδρομή με εναλλακτική διαδρομή

    Έχω γυρίσει νησιά της Δωδεκανήσου , όπως η Ρόδος, που θα ξαναπήγαινα να δω τα ίδια μέρη και να κάνω τα ίδια πράγματα από τουλάχιστον δύο φορές ακόμη.

    Ειδικά στη βόρεια Ελλάδα σε τραβάει το τοπίο θες δεν θες. Μην χάσεις την διαδρομή που σου είπε ο συνάδελφος, δίπλα από τον Νέστο.

    Ας είχα μεγάλη μηχανή θα ερχόμουν ακόμη και αν χιόνιζε.

    Πάντα όρθιοι

  15. #15
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Dop πως πήγε....????
    Επέστρεψες....:smilea: ??
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βόρεια Ελλάδα 03-10 Φεβρουαρίου 2008
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2009, 00:30
  2. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 19:38
  3. Χωμάτινο 3ήμερο στη Βόρεια Ελλάδα..!!!
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 705
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2007, 22:37
  4. 1η Συνάντηση για χωμάτινο 3ήμερο στη Βόρεια Ελλάδα
    από MikeG στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 09:45
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF