Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: "Παγιδευμένοι σε κουτιά"....

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    "Παγιδευμένοι σε κουτιά"....

    Παγιδευμένοι σε κουτιά... σε κουτιά απο μπετόν... σε κουτιά απο κόντρα πλακέ που τα ονομάζουν γραφεία, σε κουτιά απο σίδερο που μας πάνε εκεί που θέλουμε.

    Συσκευασμένοι και τυποποιημένοι. Πίσω απο γυαλί ,ξύλο και μέταλλο.

    Όμως κανείς άνθρωπος δεν γεννήθηκε για αυτό. Κανείς δεν θέλει να συσκευαστεί.

    Στο όνομα της ασφάλειας λέει γίνονται όλα. Στο όνομα της ευκολίας μετακίνησης και φορτώματος.

    Και όμως η δική μου καρδιά και κάποιων άλλων , δεν θέλει να χτυπάει μέσα κουτιά οτι και να λένε. Θέλει να είναι εκεί έξω... να "ζείν επικινδύνως" με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινα , πάνω σε ενα γκρί δρόμο με άσπρες γραμμές και ενα όχημα που στηρίζεται αλλά συνάμμα αψηφεί και τους νόμους της φυσικής.

    Σιδερένιες βολίδες που φέρουν σώμα ανθρώπινο και επεκτείνουν την σκέψη και την διάθεση του αναβάτη τους.

    Διασχίζοντας χρόνο και χώρο , σαν εικόνα κινηματογραφική , με υπόκρουση σκληρού ρόκ και μεταλλικών ήχων του κινητήρα και της εξάτμισης. Ακριβώς όπως είναι στην παλιά διαφήμιση του VSTROM που ο αναβάτης σε κάθε βόλτα , γεύεται το ελιξήριο της ζωής και γίνεται νεότερος σε κάθε στάση.

    Σε ενα κόσμο που όλα τελματώνουν , μια βόλτα σε μηχανή , είναι ικανή να σου δώσει τον αέρα της ελευθερίας κινήσεως σε φιδίσιο δρόμο βουνού , σε ενα μονοπάτι κακοτράχαλο ή σε μια ευθεία πολλών χιλιομέτρων.

    Καυτός ή ψυχρός άερας να περνάει πάνω απο την επιδερμίδα και να σου θυμίζει οτι... ΕΙΣΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ... δεν είσαι σε κουτί... δεν είσαι προϊόν... είσαι Άνθρωπος και το οτι ζείς και περπατάς... ακόμα και αυτό είναι επικίνδυνο.

    Δεν έχει ψευδαισθήσεις. Δεν είσαι φυτό σε θερμοκήπιο με κλιματισμό, ούτε κατοικίδιο του μπετόν. Θες να ανασάνεις.. να δείς τον χρόνο όπως περνάει και να τον προσπεράσεις με ενα κατέβασμα του κιβωτίου , την ίδια στιγμή που κάποιοι άλλοι προτιμούν σε μια μεταλική ουρά κουτιών να κάθονται και να περιμένουν.

    Δύσκολο να μην έχεις μηχανή και να προσπαθείς να τα καταπιέσεις τα παραπάνω , μέχρι η τσέπη σου να μπορέσει να σου δώσει αυτό που θες... .πολύ δύσκολο.

    Τουλάχιστον εδώ κάποιοι άνθρωποι με καταλαβαίνουν και μου συμπαραστέκονται.. έστω και ηλεκτρονικά.

    Ευχαριστώ πολύ.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ανατριχιασα....ευχαριστα



    πολυ καλο!



    και εγω με την σειρα μου...Ευχαριστω πολυ!!!

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131


    Απλα δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο.
    Τα ειπες ολα.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Re: "Παγιδευμένοι σε κουτιά"....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Παγιδευμένοι σε κουτιά...
    Δύσκολο να μην έχεις μηχανή και να προσπαθείς να τα καταπιέσεις τα παραπάνω , μέχρι η τσέπη σου να μπορέσει να σου δώσει αυτό που θες... .πολύ δύσκολο

    Αν κατάλαβα/θυμάμαι καλά έχεις ξεμείνει και εσύ, ε;


    Πού θα μας πάει ρε συ...σε λίγο πάλι θα ταξιδεύουμε...

    Ξέρω από βέσπα!

  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Γεια σου ρε μάγε!!Σκέψεις σαν κι αυτές,δίνουνε κουράγιο έστω και για λίγο στούς παλαβούς που δεν λογαριάζουνε ούτε ζέστες ούτε κρύα,που στο κούμπωμα τής πρώτης ο χρόνος σταματάει.

    Όπως λέει και ο φίλος μου ο Ορίζοντας...Αλοίμονο σ' αυτούς που δεν καβάλησαν.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    gandalf:

    :a19:


    ήταν σαν να διάβαζα σκέψεις που υπήρχαν μέσα μου και δε μπορούσα να τις εκφράσω με λόγια...
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Bravo ρε φιλαρακι!!!

    Αντε να εξηγησεις ολα αυτα σε καποιον που δεν καβαλαει μοτο!

    Σημερα, τους ελεγα στο μαγαζι οτι θα ανεβω Θεσσαλονικη με τη μηχανη και ολοι με κοιταζανε σαν εξωγήινο! "Με τετοιο κρυο"? "Και ποιος ο λογος"? "α, εμεις θα παμε με το αμαξι, να εχουμε την ανεση μας"!

    Καλα ρε μαγκες, δεν τρεχει και τιποτα, καλα θα κανετε! Εγω θα ντυθω και θα παω με τη μηχανη μου!


  9. #9
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Μαγικό γράψιμο....
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Bravo ρε φιλαρακι!!!

    Αντε να εξηγησεις ολα αυτα σε καποιον που δεν καβαλαει μοτο!

    πολλες φορες ειναι δυσκολο να τα εξηγησεις και σε καποιον που λεει τουλαχιστον οτι καβαλαει....

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=51777
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  12. #12

    Re: "Παγιδευμένοι σε κουτιά"....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Παγιδευμένοι σε κουτιά...


    Gandalf



    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    πολλες φορες ειναι δυσκολο να τα εξηγησεις και σε καποιον που λεει τουλαχιστον οτι καβαλαει....

    μηχανόβιος είναι τελικά, αυτός που δεν βολεύεται με την "άνεση" του αυτοκινήτου

  13. #13
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Εύχομαι και ελπίζω όλοι εσείς, γιατί είναι αρκετοί που δεν μπορούν να καβαλήσουν (για διάφορους λόγους), να μην αργήσει η στιγμή που θα κρατήσετε και πάλι τα γκριπ και θα ακούσετε την μουσική από την αγάπημένη σας (μηχανή), να σας προσκαλεί για ένα ακόμα ταξίδι, για μια ακόμα διαδρομή!!!!



    Μάγε, υπομονή!!! Οι περισσότεροι λίγο ή πολύ σε νοιώθουμε. Αυτή η αναμονή είναι η χειρότερη!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  14. #14
    Μία ωραία μοτοβόλτα -ασχέτως αν είναι ασφάλτινη ή χωμάτινη- είναι σαν ένα τ έ λ ε ι ο σενάριο που καλύπτει τον αναγνώστη/θεατή σε όλους τους τομείς ..



    <Αρχική Τοποθέτηση>
    Το οποιοδήποτε πρωινό σημείο σύναξης όπου οι συμμετέχοντες φίλοι-ες μοτοσυκλετιστές-ριες μαζεύονται σιγά-σιγά, έμπλεοι ευτυχίας γι' αυτά που θα επακολουθήσουν ..

    <Εγκλιματισμός>
    Τα χιλιόμετρα αρχίζουν να μαζεύονται και ο ψυχισμός των αναβατών πατάει με το ένα πόδι στην ομαδικότητα της "κάμπιας" που ξεχύνεται στο δρόμο και με το άλλο στα σώψυχά τους, ακολουθώντας εσωτερικές διαδρομές ..

    <Περιπέτεια>
    Ανώδυνες τούμπες, διάβαση κωλυμάτων, οδήγηση υπό αντίξοες συνθήκες, όλοι τα έχουμε ζήσει ..

    <Ανάπαυλα>
    Στάση στο οποιοδήποτε μαγικό χωριουδάκι γιά ανασυγκρότηση σώματος και πνεύματος ..

    <Εξέλιξη>
    Τα χιλιόμετρα συνεχίζουν να έρχονται και πλέον αναβάτης και μηχανή είναι ένα, ΖΕΝ ..

    <Σκέψεις>
    "Ουπς! μ@λ@κία έκανα", "χε χε, ωραία την πήρα αυτή την στροφή", "μην είσαι ντροπαλός ρε ηλίθιε, βρες το θάρρος και μίλησέ της" ..

    <Υπέρβαση>
    "Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να το κάνω αυτό!" ..

    <Επίλογος>
    Τα πικρά χιλιόμετρα της επιστροφής, ωστόσο νιώθεις π λ ή ρ η ς





    Η καλύτερη ψυχιατρική αγωγή είναι μία βόλτα στο . . . "όπου πάει"

  15. #15
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Έχετε δίκιο.
    Υπάρχουν φορές που συγκρίνω την χαρά της οδήγησης της μηχανής με αυτή που είχαμε όταν κάναμε τις πρώτες μας βόλτες με το πρώτο ποδήλατο. Πόσο ανίκητοι νιώθαμε. Και πώς μια διαδρομή 2 χιλιομέτρων μας φαινότανε ταξίδι και περιπέτεια.
    Δεν ξέρω...

    Μόνο με αυτήν την παιδική χαρά μπορώ να το συγκρίνω και αυτό μου θυμίζει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	velamos.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	13,5 KB 
ID:	117405

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  3. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23
  4. Αυτοκολλητα ................. σε κουτια !
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 07:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF