Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 74

Θέμα: Για Να Μην ΞεΧναμε

  1. #46
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #47
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Γκανταλφ
    Το να αρχίσεις να κατανοείς τον άφρονα, είναι ανησυχητικό σημάδι
    Το ίδιο παθαίνω και εγώ μερικές φορές, αλλά δεν με πιάνει συχνά
    Αφού να σκεφτείς, μια φορά που είπε, ότι συμφωνεί απόλυτα μαζί μου , βραχυκύκλωσα τελείως λεμε και μόλις σήμερα βρήκα ασφάλειες και μπορώ και γράφω

    Μερικές παρατηρήσεις

    Είναι περίεργο και συνάμα ανησυχητικό, ότι μόνο ο milaber ( από την γενιά του) μπήκε στην συζήτηση

    Το ότι, τότε το έλεγαν χούντα των συνταγματαρχών, δεν αλλάζει πολλά με την χούντα της λεγόμενης δημοκρατίας
    Εσείς μπορείτε να την λετε δημοκρατία, αλλά εγώ την λεω δικτατορία του κοινοβουλευτισμού
    Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει και ένα από αυτά, είναι ότι τότε έτρωγαν ξύλο οι αριστεροί και οι αντιφρονούντες, ενώ σήμερα τρωνε όλοι
    Θέλουν δεν θέλουν, φταινε δεν φταινε

    δεν έχουμε λογοκρισία και εσύ λες αυτή την στιγμή την γνώμη σου….


    Νομίζουμε ότι λεμε την γνώμη μας και ας πούμε ότι την λεμε, ποιος την άκουει
    Αυτοί που μας θυμούνται μόνο όταν θέλουν να τους ψηφίσουμε? (και εμείς σαν μαλάκες το ξεχνάμε και τους ξαναψηφίζουμε?)
    Η δημοκρατία, προϋποθέτει δημοψηφίσματα και αυτή είναι μάλλον άγνωστη λέξη στον λαό και απαγορεύεται δια ρoπαλου να το ζητήσεις
    Η δημοκρατία, προϋποθέτει και παιδεία και επειδή δεν θέλουν δημοκρατία, δεν έχουμε παιδεία
    τα σημερινά παιδιά, όσους τίτλους και άριστα να πάρουν, μόνο μορφωμένα δεν είναι


    δεν φοβάσαι την σκιά σου....

    Νομίζω ότι τότε, περισσότερο ασφάλεια είχε η σκιά, παρά το σκότος του σήμερα
    Τώρα για την ασφάλεια και την εγκληματικότητα του τότε, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή
    Το κλειδί στο χαλάκι είναι ανέκδοτο, που ούτε ο αλβανός δεν γελάει
    Διαπλοκή και μίζες, είναι καινούργιες λέξεις και ο νόμος διώκει μόνο αυτόν που μασάει λίγα
    Αλλά ξέχασα μιλάμε για τους ασφαλίτες
    φόβος για φακέλωμα ? κοίτα παρακάτω

    απολαμβάνεις και ζείς δικαιώματα που δεν θα μπορούσες να έχεις σε στρατοκρατούμενο κράτος...


    Ποια απόλαυση και ποια δικαιώματα ?
    Εγώ βλέπω μόνο δυστυχισμένους- αποβλακομενους-ναρκωμένους συνάνθρωπους, που μόνο πολίτες του κράτους δεν είναι
    Και για ποιο κράτος βέβαια, να είναι πολίτες ? αυτού που τρωει τα παιδιά του ?
    Μην μου πεις ότι δεν υπάρχει φακέλωμα τώρα
    Τότε παρακολουθούσαν μόνο τους αριστερούς
    Τώρα τους πάντες και πολύ καλύτερα και με πολύ περισσότερες πληροφορίες
    Στρατοκρατούμενο- αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της αριστεράς τότε
    Αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της τρομοκρατίας σήμερα( στην πραγματικοτητα, για τον έλεγχο του πολίτη )
    Ο εχθρός του πολίτη, αν δεν υπάρχει, πρέπει να τον επινοήσουμε...



    milaber

    Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσως και να μην υπήρχε καν πορεία.

    Και αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε, ίσως και να μην υπήρχε καν χούντα και όλα τα δεινά που επακολούθησαν, με το χειρότερο την εισβολή στην Κύπρο
    Και ο κόσμος θα ήταν καλύτερος, γιατί δεν θα υπήρχε μια Αμερική και ένας μπους να μας πηδάει στεγνά
    Όσο για τους τύπους με τις σημαίες που λες, κάποιος πρέπει να τους πει, ότι είναι ξένες οι σημαίες και ότι δεν πρέπει να τις κρατάνε

    Πιστεύω όμως, ότι θα περάσει αρκετός καιρός για να καταλάβει η ανθρωπότητα, πόσο πίσω την πήγε η εφεύρεση του κομουνισμού και η πρακτική εφαρμογή του
    Και θα περάσει αρκετός καιρός για να το καταλάβει, γιατί ακόμα δεν έχει καταλάβει, πόσο πίσω μας πήγε ο χριστιανισμός και κάθε θρησκεία ελέω θεού

    Τώρα για το πολυτεχνείο, είναι μια μεγάλη αλήθεια αλλά και ένα μεγάλο ψέμα ταυτόχρονα

    Και ξέρετε ποτέ θα πάψει να έχει σημασία για τον λαό
    Όταν πάψουν οι λεγόμενοι αναρχικοί να κάνουν ζημιές και τα κανάλια καταλάβουν ότι τζάμπα πληρώνουν τόσες κάμερες
    Αλλά τότε, επειδή δεν θα υπάρχουν μπάτσοι η αναρχικοί, να κάνουν προβοκάτσιες, θα πληρώνουν αυτοί κάποιους δημοσιογράφους ,να σπάνε κάτι, για να ζουμάρει η κάμερα
    Για την δικτατορία των καναλιών δεν είπαμε, αλλά είναι αργαμιση και θα ξημερώσουμε
    Τι λέγαμε λοιπόν … α για το πολυτεχνείο
    Λοιπόν το πολυτεχνείο έγινε, όταν ήμουν εγώ 11 χρόνων
    και έπαψα να πηγαίνω, όταν στήθηκαν τα πρώτα σουβλατζίδικα από έξω και ανακατεύτηκαν οι οσμές από τα σουβλάκια, με την δυσωδία από το παζάρι της ΚΝΕ
    Όπως καταλάβατε, έπαψα να πηγαίνω και να συμμετέχω, πολύ σύντομα
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  3. #48
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
    Γκανταλφ
    Το να αρχίσεις να κατανοείς τον άφρονα, είναι ανησυχητικό σημάδι
    Το ίδιο παθαίνω και εγώ μερικές φορές, αλλά δεν με πιάνει συχνά
    Αφού να σκεφτείς, μια φορά που είπε, ότι συμφωνεί απόλυτα μαζί μου , βραχυκύκλωσα τελείως λεμε και μόλις σήμερα βρήκα ασφάλειες και μπορώ και γράφω

    Μερικές παρατηρήσεις

    Είναι περίεργο και συνάμα ανησυχητικό, ότι μόνο ο milaber ( από την γενιά του) μπήκε στην συζήτηση

    Το ότι, τότε το έλεγαν χούντα των συνταγματαρχών, δεν αλλάζει πολλά με την χούντα της λεγόμενης δημοκρατίας
    Εσείς μπορείτε να την λετε δημοκρατία, αλλά εγώ την λεω δικτατορία του κοινοβουλευτισμού
    Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει και ένα από αυτά, είναι ότι τότε έτρωγαν ξύλο οι αριστεροί και οι αντιφρονούντες, ενώ σήμερα τρωνε όλοι
    Θέλουν δεν θέλουν, φταινε δεν φταινε

    δεν έχουμε λογοκρισία και εσύ λες αυτή την στιγμή την γνώμη σου….


    Νομίζουμε ότι λεμε την γνώμη μας και ας πούμε ότι την λεμε, ποιος την άκουει
    Αυτοί που μας θυμούνται μόνο όταν θέλουν να τους ψηφίσουμε? (και εμείς σαν μαλάκες το ξεχνάμε και τους ξαναψηφίζουμε?)
    Η δημοκρατία, προϋποθέτει δημοψηφίσματα και αυτή είναι μάλλον άγνωστη λέξη στον λαό και απαγορεύεται δια ρoπαλου να το ζητήσεις
    Η δημοκρατία, προϋποθέτει και παιδεία και επειδή δεν θέλουν δημοκρατία, δεν έχουμε παιδεία
    τα σημερινά παιδιά, όσους τίτλους και άριστα να πάρουν, μόνο μορφωμένα δεν είναι


    δεν φοβάσαι την σκιά σου....

    Νομίζω ότι τότε, περισσότερο ασφάλεια είχε η σκιά, παρά το σκότος του σήμερα
    Τώρα για την ασφάλεια και την εγκληματικότητα του τότε, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή
    Το κλειδί στο χαλάκι είναι ανέκδοτο, που ούτε ο αλβανός δεν γελάει
    Διαπλοκή και μίζες, είναι καινούργιες λέξεις και ο νόμος διώκει μόνο αυτόν που μασάει λίγα
    Αλλά ξέχασα μιλάμε για τους ασφαλίτες
    φόβος για φακέλωμα ? κοίτα παρακάτω

    απολαμβάνεις και ζείς δικαιώματα που δεν θα μπορούσες να έχεις σε στρατοκρατούμενο κράτος...


    Ποια απόλαυση και ποια δικαιώματα ?
    Εγώ βλέπω μόνο δυστυχισμένους- αποβλακομενους-ναρκωμένους συνάνθρωπους, που μόνο πολίτες του κράτους δεν είναι
    Και για ποιο κράτος βέβαια, να είναι πολίτες ? αυτού που τρωει τα παιδιά του ?
    Μην μου πεις ότι δεν υπάρχει φακέλωμα τώρα
    Τότε παρακολουθούσαν μόνο τους αριστερούς
    Τώρα τους πάντες και πολύ καλύτερα και με πολύ περισσότερες πληροφορίες
    Στρατοκρατούμενο- αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της αριστεράς τότε
    Αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της τρομοκρατίας σήμερα( στην πραγματικοτητα, για τον έλεγχο του πολίτη )
    Ο εχθρός του πολίτη, αν δεν υπάρχει, πρέπει να τον επινοήσουμε...



    milaber

    Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσως και να μην υπήρχε καν πορεία.

    Και αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε, ίσως και να μην υπήρχε καν χούντα και όλα τα δεινά που επακολούθησαν, με το χειρότερο την εισβολή στην Κύπρο
    Και ο κόσμος θα ήταν καλύτερος, γιατί δεν θα υπήρχε μια Αμερική και ένας μπους να μας πηδάει στεγνά
    Όσο για τους τύπους με τις σημαίες που λες, κάποιος πρέπει να τους πει, ότι είναι ξένες οι σημαίες και ότι δεν πρέπει να τις κρατάνε

    Πιστεύω όμως, ότι θα περάσει αρκετός καιρός για να καταλάβει η ανθρωπότητα, πόσο πίσω την πήγε η εφεύρεση του κομουνισμού και η πρακτική εφαρμογή του
    Και θα περάσει αρκετός καιρός για να το καταλάβει, γιατί ακόμα δεν έχει καταλάβει, πόσο πίσω μας πήγε ο χριστιανισμός και κάθε θρησκεία ελέω θεού

    Τώρα για το πολυτεχνείο, είναι μια μεγάλη αλήθεια αλλά και ένα μεγάλο ψέμα ταυτόχρονα

    Και ξέρετε ποτέ θα πάψει να έχει σημασία για τον λαό
    Όταν πάψουν οι λεγόμενοι αναρχικοί να κάνουν ζημιές και τα κανάλια καταλάβουν ότι τζάμπα πληρώνουν τόσες κάμερες
    Αλλά τότε, επειδή δεν θα υπάρχουν μπάτσοι η αναρχικοί, να κάνουν προβοκάτσιες, θα πληρώνουν αυτοί κάποιους δημοσιογράφους ,να σπάνε κάτι, για να ζουμάρει η κάμερα
    Για την δικτατορία των καναλιών δεν είπαμε, αλλά είναι αργαμιση και θα ξημερώσουμε
    Τι λέγαμε λοιπόν … α για το πολυτεχνείο
    Λοιπόν το πολυτεχνείο έγινε, όταν ήμουν εγώ 11 χρόνων
    και έπαψα να πηγαίνω, όταν στήθηκαν τα πρώτα σουβλατζίδικα από έξω και ανακατεύτηκαν οι οσμές από τα σουβλάκια, με την δυσωδία από το παζάρι της ΚΝΕ
    Όπως καταλάβατε, έπαψα να πηγαίνω και να συμμετέχω, πολύ σύντομα
    nav trexa gia asfalies pali
    den 8a to pistepsis
    gia defteri fora simfonoume
    idika to telos sou ine san na milao ego
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #49
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
    ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΜΙΛ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ..??
    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ??
    ΕΠΕΙΔΗ "ΚΑΠΗΛΕΥΤΗΚΕ" ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΗΣ 17Ν ???
    ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΡΑΤΕΥΤΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ(ΚΑΙ ΑΝ) ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ??
    ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ,ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ "ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΑΛΛΟ ΟΥΚ ΟΙΔΑΜΕ" ???
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΧΑΣΑΜΕ,ΑΗΔΙΑΣΑΜΕ,ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ,ΠΛΑΚΩΘΗΚΑΜΕ,ΚΑΥΛΩΣΑΜΕ ....κ.λ.π..
    ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ(ΑΤΥΧΩΣ ΝΕΟΣ) ΑΝΘΡΩΠΟΣ ???
    ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ,ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ..!!
    ΤΙ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ??
    ΑΝ Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ (ΣΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΛΙΤΙΚΟ,ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ,ΚΑΙ ΝΕΑΡΟ ΜΙΛΑΜΠΕΡ),ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ,ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΘΥΜΟΥΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑΔΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ TON ΠΟΛΕΜΟ,ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ..


    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ TOO OLD TO ROCK'N ROLL,TOO YOUNG TO DIE..

    na sou po ego giati ginete i antidrasi ston milaber
    1on meni 8esaloniki ke pote den 8a ine pelatis sou
    (emis gia sena doulevoume)
    (ta tsirakia tou 8anasi)

    ke 20n mpas tous kopsi ke petaksoun apo mesa apo tis anisixies tous ke tis diadilosis tous ta kapelomata ka8e idous asxeto pano ke oti dipote di8en
    ke ginoun sinexistes mias katastasis edo imaste den pouliomaste den masame ke 8a sas alaksoume ta prekia an xriasti

    katalaves i na kano ke kaka?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  5. #50
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση.

    Απλά σκέψου τα αιτήματα του Πολυτεχνείου και μετά σκέψου τι από αυτά έγινε πραγματικότητα.
    Και αν δεν έχουμε τώρα χούντα είναι επειδή αυτή είναι δεν είναι ονομασμένη έτσι πια.
    re pedi mou prospa8o na katalavo ton silogismo sou ke den ta kataferno
    kati exis mesa sou pou mou aresi kati pas na pis ala kati stravoni
    ligo faflata se vrisko
    anarotieme den mporo na sigourefto me tipota
    pes mas mia olokliromeni apopsi
    giati 8a arxiso ta sin8imata pali.....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    pantos kati kalo ke apedefto ipovoski mesa sou
    ke min akous tous alous pou ine kali
    emena na akous pou exo vgali to ftiari....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #51
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Nav μου θυμίζεις έντονα...ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΑ, τον Μάνο και τις απόψεις του για την Δημοκρατία (βρε συνενοημένοι είσαστε; )
    .....
    ΠΟυ όμως κινούνται σε ουτοπικό επίπεδο...

    Όπως και το έχουμε συζητήσει με αρκετούς το λέω και εδώ... αυτή την στιγμή έχει επικρατήσει η διακυβέρνηση του τύπου "Ρωμαικής Αυτοκρατορίας " με συγκλητικούς, πραιτωριανούς αλλά και προύχοντες να μεταφράζονται σε υπουργούς , Βουλή και ΜΑΤ....

    Μην περιμένετε δημοψηφίσματα.... δεν πρόκειται να γίνουν γιατί είναι πρακτικά αδύνατο να συμβαίνει αυτό σε κάθε νομοσχέδιο... που θέλει και ειδικές γνώσεις , που η γιαγιά και ο παππούς στο χωριό δεν καταλαβαίνουν..(για να μην μιλήσω για άλλους).. το οτι είναι πανεύκολο να αλλοιωθούν οι διαδικασίες ψηφοφορίας κτλ...

    Η παράδοση των δικαιωμάτων ελευθερίας για την ασφάλεια είναι ανυσηχητικό ... μπορεί τώρα να φοβάσαι να αφήσεις το κλειδί κάτω απο την πόρτα... αλλά δεν φοβάσαι να βγείς με δύο φίλους, για να μην σε μαζέψουν για "εκδήλωση αντιφρονούντων πεποιθήσεων"....
    ίσως σου φανεί γελοίο και παράξενο αλλά νομίζω οτι μια νομοθεσία στυλ NRA για κατοχή όπλων σε σπίτι (ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ) να είναι "βάλσαμο" για την εγκληματολογία... που άτυπα ισχύει σήμερα αν δείς τις "διμούτσουνες" που έχουμε όλοι στα προάστεια των πόλεων και οχι μόνο ....

    Η εκδήλωση γνώμης δεν σημαίνει και την άμεση αποδοχή της φίλε μου... ειδικά σε καιρούς που η διακυβέρνηση γίνεται με τον γνώμονα του κέρδους και οχι με τον γνώμονα της ευχαρίστησης του πλήθους... Μην ξεχνάς οτι οι αντιδράσεις του λαού περνάνε απο τα φίλτρα των ΜΜΕ πρώτα και μετά πάνε στα κέντρα εξουσίας αλλά και αντίστροφα....
    Οπότε μιλάμε για δικολαβία και χειρισμό ειδικών περιπτώσεων και οχι για δικτατορία...

    Οι πορείες όπως έχω πεί , είναι προς προσωπική ικανοποιήση ηθική κυρίως , παρά για να ασκήσεις πιέσεις, εκτός και αν φτάσεις σε αριθμό ικανό , που να ανυσηχήσει της ψηφοθηρικές διαθέσεις κάποιων....
    Και αυτό για να γίνει πρέπει μια πορεία να έχει σκοπό και οχι να γίνεται απλά για να γίνει... Κάτι που ειδικα΄για την ημέρα 17Ν , ΄το έχει χάσει προ πολλού....

    Οι επαναστάσεις και οι ήρωες κύριοι είναι χαρακτηριστικά του περασμένου αιώνα... Οι ακραίες αντιδράσεις είναι πολύ εύκολες πλέον να χαλιναγωγηθούν και να χειριστούν , βάση των σημερινων μέσων... εκεί που φοβούνται είναι τις "ήρεμες" αντιδράσεις εκ των έσω..π.χ.

    Την αντίδραση , που έκαναν στις ΗΠΑ με την μαζική μετανάστευση στον Καναδά..!!!!!!!!...Πανικός επικράτησε εκεί και σε media αλλά και σε κυβερνητικές τάξεις.... και πολλές στάσεις άλλαξαν και μετασχηματισμοί έγιναν και νέα νομοσχέδια περνάνε...


    Εκεί είναι τα πραγματικά όπλα.... και οχι στις επαναστάσεις της στιγμής...

    Οι "ήρωες" , οι "περιθωρειακοί" και γενικά "ακραίες αντιδράσεις" είναι εύκολα αντιμετωπίσιμες σε σχέση με αυτές που έρχονται σιγά σιγά και γιγαντιώνονται εκ των έσω....

    Οπότε καταλαβαίνω την αντίδραση του φίλου milaber , καταλαβαίνω την οργή του και την διάθεση να αντισταθεί αλλά θα έιναι και πολύ εύκολο να καμφθεί όπως κάναμε και όλοι μας , ....και πίστεψε με ....υπήρχαν άτομα εδώ και αλλού που ήταν 1000 φορές πιο αντιδραστικοί και δρούσαν πολύ πιο απόλυτα απο τον milaber....
    Αλλά με τον καιρό και αυτοί κατάλαβαν...οτι υπάρχουν άλλοι τρόποι , ασυγκρίτως πιο αποτελεσμάτικοι αλλά και πιο δύσκολοι , απο το να κατέβεις στον δρόμο και να δέρνεις και να σε δέρνουν τα ΜΑΤ.....


    Α και το σχόλιο για τον afro...χεχεχεχε...γνωρίζεις οτι άτομα που έχουν και κατέχουν κυνισμό και σαρκασμό έχουν έντονη την αίσθηση του ρεαλισμού... κάτι που για εμένα , κάνει "μπαμ" στα λεγόμενα του.... απλά είναι ....εμ πως το λέγαμε στο χωριό μου;....χεχεχεχε....λίγο "αγροίκος του λόγου"....


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #52
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    [
    Α και το σχόλιο για τον afro...χεχεχεχε...γνωρίζεις οτι άτομα που έχουν και κατέχουν κυνισμό και σαρκασμό έχουν έντονη την αίσθηση του ρεαλισμού... κάτι που για εμένα , κάνει "μπαμ" στα λεγόμενα του.... απλά είναι ....εμ πως το λέγαμε στο χωριό μου;....χεχεχεχε....λίγο "αγροίκος του λόγου"....


    Gandalf [/B][/QUOTE]

    o afro ine oti 8eli ke opote 8eli ke me opion 8eli

    ase na ton gnorisis ke meta mas les
    pio emperistatomena
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #53
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    χεχεχεχεχε...αυτό ακριβώς εννοώ με το σχόλιο σου....

    Μην μου νευριάζεις... και μην "τσιμπάς"....χαχαχαχαχα :rotflmao:


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ρε μπουγατσακο δεν καταλαβαινω τι λες ...

    Πολιτικοποιημενος ειναι ενας ανθρωπος που ενημερωνεται για τα κοινα και εχει γνωμη τεκμηριωμενη. Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμμετεχει ΚΑΙ σε κομματικες διαδικασιες !

    Απο την αλλη ΔΕΝ γουσταρω η σημαια ενος καποιου κομματος να μου καπελωνει την πορεια μου!

    Εχω φαει πολυ ξυλο στην πορεια - διαμαρτυρια για τον ν.815 επειδη ακριβως ΔΕΝ θελησα (οπως και οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου) να μπω στο "μπλοκ" της ΕΦΕΕ, με ΠΑΣΠ και ΚΝΕ να μας καπελωνουν! Ηταν η χρονια που αρχισε η "ανεξαρτητοποιηση" του φοιτητικου κινηματος.
    Θα κατσω να με καπελωσουν τωρα στα 43 μου ???
    Ή μηπως να κατεβω παρεα με την καθε λινατσα (χουντικη ή οχι) που εχει βολευτει στο δημοσιο και θελει να μου δειξει οτι ηταν "αγωνιστης" και το αξιζε ???
    Στα πιτσιρικια, ας κανουν την επιδειξη τους, εγω (δυστυχως ή ευτυχως) θυμαμαι ακομα ...


    SOSTOS KAI APSOGOS!!!!!!!!!!!



    kalo einai oi symerinoi na mi paramithiazontai kai na to psaxnoun ligo parapano se synergasia me filtrarisma sto myalo tous!!!!!!!!

    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

  10. #55
    μαμα κοιτα το δελφιΝι Το avatar του/της Todi
    Εγγραφή
    21/05/2002
    Μηνύματα
    251
    ...


    ο παππους συνεχως μου επαναλλαμβανει πως ο κοσμος χαλασε, η νεολαια ειναι σαπια και αρρωστη,
    η γη θα καταστραφει , αφου πρωτα τα απομειναρια της ανθρωποτητας μετα τον τριτο παγκοσμιο πολεμο ο οποιος ηδη εχει αρχησει λογω των πουστηδων των αμερικανων, πνιγουν λογω της εκδικησης της φυσης. οι παγοι λιωνουν , το επιπεδο της θαλασσας ανεβαινει, το Λονδινο κινδυνευει αμεσα...


    γενικα πιστευει οτι μια σταγονα αλκοολ ειναι η αρχη της καταστροφης, ψυχικης και σωματικης, για τον ανθρωπο.
    τα νυχτερινα κλαμπ ειναι πολυ απλα μπουρδελα με ομορφο ονομα,
    οι γυναικες θελουν να γαμιουνται και να τις πληρωνεις.
    Οι φιλοι μου ειναι κλεφτες και αλητες και ας μην το παραδεχομαι , και το σκοδρο μαζι με ελαιολαδο γιατρευει ακομα και την ανεπιθυμητη γεννα...
    πιστευει επισης οτι 12 το μεσημερι πρεπει να τρωμε μεσημεριανο γιατι ηταν καπετανιος και ετσι εχει συνηθησει..

    ολα τα παραπανω τα βασιζει πολυ απλα στην μνημη του και τις εμπειριες του.
    φροντιζει συχνα να μου θυμιζει πως μαζευε σταρι απο το χωραφι οταν ηταν 5 χρονων και πως οταν ηταν 8 πεταγανε χειροβομβιδες πανω απο το κεφαλι του. Πως ο αδερφος του εχασε τα δυο του παιδια επειδη πατησαν ναρκη στο δασος στο Γραμμο..
    Μου λεει πως επρεπε να τα βγαλει περα 10 χρονων οταν τον μεταφερανε με το ζορι με φορτηγα καλυμενα μονο με ελαιοπανω χειμωνα με -20 στην παγωμενη Πολωνια και ευγενικα τον ρωτησαν τι επαγγελμα θελει να ακολουθησει .. πιλοτος τους ειπε.. ωραια του λενε η θα γινεις ναυτικος η θα πας στην οικοδομη..

    απο τοτε ταξιδευε στα λιμανια του κοσμου , γνωρισε κλεφτες, αλητες, απλιστους, πουτανες, ναρκωμανεις, εμπορες και αλλους και τωρα , συνταξιουχος, στα 70+ ο κοσμος συγκλινει γοργα προς την καταστροφη και οι νεολαια ειναι σαπια οι γυναικες πουτανες φιλοι ειναι μια ουτοπικη εννοια που εχει καταργηθει και το μελλον ειναι πιο μαυρο και απο τον κωλο του αραπι



    εγω, ειμαι ανεκτικος με τον παππου, οπως και γενικα με τους ανθρωπους η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω.

    μου ειναι αδυνατον ομως να πιστεψω οσα λεει ο παππους, και ο οποιοσδηποτε παππους μου. και εχω προβλημα γιατι νευριαζω και δεν τον καταλαβαινω..
    δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να ειναι κανεις τοσο απαισιοδοξος και κινδυνολογος.
    και κυριως δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ το γεγονος οτι εζησε την ζωη του πριν απο μενα και με πολλες στερησεις με κανει χειροτερο και εμενα και ολη την γενια μου απο αυτον.

    γιατι λοιπον ενας νεος ο οποιος ψαχνεται, βιωνει πραματα καινουρια, ενδιαφερεται για την πολιτικη, για την κοινωνια που ζει, θελει να καταλαβει τι ειναι τα δικαιωματα του,
    θελει να τα διεκδικισει.. να αγωνιστει για αυτο που πιστευει οτι και να ειναι .. ειναι λαθος?
    ειναι χειροτερος απο αυτους που παλευαν εναντιον της χουντας

    παλευαν μαλιστα εναντιων ενος εχθρου προφανη, ξεραν ποιο ειναι καλο ποιο ειναι κακο!!
    χουντα = κακο , ελευθερια = καλο
    σε τι ειναι ειμαστε ο Μιλαμπερ και εγω χειροτεροι? επειδη δεν εχει χουντα?


    και διαβαζω ενα το ποστ σαν κι αυτο
    και νευριαζω, και αναρωτιεμαι.. γιατι παλι ειμαιστε χειροτεροι , χαζοι , απειροι κτλ κτλ..

    Ειμαι γαμωτο εικοσι χρονων ,
    απο τοτε που γεννηθηκα τα ειχα ολα (οσα χρειαστικα πραγματικα) χαρη στους γονεις μου, δεν ενοιωσα ποτε καταπιεσμενος, μαθαινα ιστορια στο σχολιο γιορταζα με τραγουδακια του μαχαιριτσα και του τσακνη την 17 Νοεμβρη, φωτογραφιες ασπρομαυρες του τανκ και να σας πω και κατι .. την γουσταρα αυτη τη γιορτη.
    γιατι ειναι η πιο κοντινη ιστορια μας και ειναι ακομα ζωντανη..

    ξενερωνω ομως που καποιοι ανθρωποι θελουν να με πεισουν πως ειμαι αναξιος και ηλιθιος και ντροπιαζω και τον αγωνα τους απο πανω αντι να με βοηθησουν να καταλαβω καποια πραματα με την εμπειρια τους και τα βιωματα..
    αλλα οχι..
    ειμαστε αυνανες που σκεφτομαστε να χυσουμε καμια τρυπα γιατι ουτε η νιβεα δεν κανει πια για τους καλους στα χερια...



    τεσπα μακρυγορω και λεω πολλα και στην ουσια παλι χαθηκα στις σκεψεις μου, γιατι ειμαι νεος και γουσταρω και αναρωτιεμαι και προβληματιζομαι..



    το μελλοδραματοποιησα και λιγο αλλα... μου θυμισατε τον παππου μου


    ( στον οποιον μ'αρεσει να απαντω πως 'εγω ειμαι απο αυτους που εφηυραν το αεροπλανο ενω αυτος απο εκεινους ποθ εφηυραν το αλεξιπτωτο.. και οι δυο ειμαστε χρησιμοι με τον τροπο μας')


    αντε διδαξτε μας τιποτα γεροι ε γεροι .. μην κινδυνολογητε μονο και μας απαξιωνεται...
    ειμαστε οσο νεοι εισασταν και σεις στην ηληκια μας

    και ειδον εκ του στοματος δρακοντος και εκ του στοματος του θηριου και εκ του στοματος του αντιχριστου, πνευματα τρια, ακαθαρτα ως βατραχοι,
    πνευματα τεσσερα ακαθαρτα ως μπατσοι
    εκει που η φαντασια ξεπερναει την πραγματικοτητα

  11. #56
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
    ο παππους συνεχως μου επαναλλαμβανει πως ο κοσμος χαλασε,

    ..............................

    αντε διδαξτε μας τιποτα γεροι ε γεροι .. μην κινδυνολογητε μονο και μας απαξιωνεται...
    ειμαστε οσο νεοι εισασταν και σεις στην ηληκια μας

    Αν και δεν γινεται συχνα (ισως ειναι και η πρωτη φορα) κατατεθηκαν εδω καποιες μνημες.
    Ισως να ηταν κακο γιατι χαλασαν την εικονα αυτης της "ομορφης γιορτης" ...
    Σκοπο ομως ειχαν, να αποτελεσουν ενα μαθημα. Να σας ξεβολεψουν απο την "ετοιμη" γιορτη και να σας στρεψουν στο να παλεψετε για κατι αλλο.
    Η καθε γενια εχει τα δικα της θεματα με τα οποια μπορει να ασχοληθει, να διεκδικησει, να παλεψει.
    Μην βολευεστε λοιπον στον καναπε σας και παλεψτε για κατι που θεωρειτε σωστο και θα μας βρητε στο πλευρο σας!

    Απο την αλλη (οπως ειπωθηκε κι απο αλλους πιο πανω) εχουν αλλαξει κι οι μορφες της "παλης".
    Σε μια "βολεμενη" κοινωνια, το συστημα μπορει πολυ ευκολα να αποκρουσει μια κατα μετωπο επιθεση.
    Ο καλυτερος τροπος ειναι να αντισταθεις απο "μεσα".

    Αλλα για ψαχτειτε και λιγο ρε todi ...
    Μηπως σας λειπει αυτη η σπιθα των 20 χρονων?
    Γιατι πχ σε οποιες κινητοποιησεις γιναν για τον χωρο της μοτοσυκλετας, βρεθηκαν ΜΟΝΟ (το 95% τουλαχιστον) ανθρωποι απο τα 35 και πανω ???

    Εχετε πολλα θεματα για να παλεψετε!!!
    Διοχετεψτε εκει την ενεργητικοτητα σας και θα μας βρειτε διπλα σας.
    Πιστευω οτι δεν ειμαστε σαν τον παππου σου. Ειμαστε πιο ανοικτα μυαλα.

    Μπειτε μπροσταρηδες!
    Μην παρακολουθειτε τα γεγονοτα απο την τηλεοραση.
    Δημιουργηστε τα γεγονοτα.
    Αντε παληκαρια μου ....
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #57
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    αυτό ακριβώς...

    Η μορφή της ζωής έχει αλλάξει ...και επειδή ακριβώς τα βιώματα μας , γίνονται παραδείγματα προς μίμηση απο τους νέους (η πορεία του Πολυτεχνείου έχει 29 χρόνια περίπου ζωής, και ο σκοπός της έχει επετευχθεί προ πολλού)
    Επειδή όλα τα πράγματα , κάποια στιγμή κάνουν τον κύκλο τους και τελειώνουν , θεωρώ οτι πλέον είναι ανοιχτός ένας άλλος που ξεκίνησε με τις πορείες των σχολείων στην δεκαετία του 80 , όπου τα αιτήματα ήταν άλλα και οχι η ελευθερία έκφρασης...

    Πλέον το θέμα της Παιδείας, το θέμα της μελλοντικής σας επιβίωσης σε μια χώρα καταρχάς που θέλει πολλά για να γίνει πολιτισμένη, την τήρηση ιδανικών και αρχών που θα εφαρμόζουν στα δικά σας πιστεύω..κοκ....

    Η χούντα έχει μείνει στα μυαλά των "κολλημένων"... που ακόμα θυμούνται την γενιά του Πολυτεχνείου, όταν οι ίδιοι είναι οι σημερινοί 50αρηδες πλέον και μακριά απο τα δρώμενα...
    Μίλαγαμε χθές με κάποιον φίλο για τις πολιτικές διαστάσεις και η κουβέντα ήρθε , φυσικά στην Ελλάδα.... στην χώρα που φαίνεται ξεκάθαρα οτι Σοσιαλισμό και Φιλελευθερισμός είναι το ίδιο και το αυτό με διαφορετικά λόγια...

    Απόψεις του ΚΚ , πέθαναν μαζί με το τελευταίο οχυρό της Κίνας και απλά συντηρούνται στην ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ του Κάστρο ....

    Η ζωή και τα δρώμενα έχουν αλλάξει... παλέψτε για κάτι καινούριο και κάτι που αρμόζει σε εσάς ... μην μένετε πίσω...

    Ο τρόπος αντίδρασης τώρα σηκώνει άλλη μεγάλη συζήτηση που θέλει και άλλο thread... αν θέλετε το συνεχίζω...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #58
    Ο τρόπος αντίδρασης τώρα σηκώνει άλλη μεγάλη συζήτηση που θέλει και άλλο thread... αν θέλετε το συνεχίζω...
    Θέλουμε.
    Fuck the universe.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Γαμώτο αρρώστησα και έχασα όλη την κουβέντα.

    Χαίρομαι πάντως που και άνθρωποι της "γενιάς" μου αλλά περισσότερο που και μεγαλύτεροι συμφωνούν μαζί μου.

    Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται να μου εξηγήσετε πράγματα εσείς και όχι άνθρωποι της ηλικίας σας που κατεβαίνουν ακόμα στις πορείες και συμμετέχουν ενεργά.

    Τι έγραφε "μεγάλοι" μου που μου λέτε ότι ικανοποιήθηκαν τα αιτήματα του Πολυτεχνείου στην πύλη του;
    Μήπως ήταν "έξω το ΝΑΤΟ" και "έξω οι ΗΠΑ";

    Για τι μιλούσαν τα συνθήματα του Πολυτεχνείου;
    Μήπως για "ανεξαρτησία", για "ελευθερία", για "παιδεία", για "ψωμί";
    Εγώ δεν λέω ότι ξέρω πολλά. Είμαι 21 χρονών πάντως και βλέπω πως αυτά δεν τα έχουμε.
    Και δεν τα έχουμε όχι γιατί το λέω εγώ ή κάποιο κόμμα αλλά γιατί δεν είναι ανεξαρτησία να κάνουν ότι θέλουν "άλλοι" στην πατρίδα μου, δεν είναι ελευθερία να μου παρακολουθούν το τηλέφωνο και να με βιντεοσκοπούν, να διαδηλώνω και να κατεβαίνει ολόκληρος στρατός δίπλα μου, δεν είναι παιδεία να μου υποβαθμίζουν τις σπουδές και να με βάλουν και σε λίγα χρόνια να πληρώνω και για αυτές και δεν μου δίνουν ψωμί όταν ξέρω ότι θα βγω από την σχολή μου με ένα χαρτί που θα αξίζει μόνο για να σκουπίζω τον κώλο μου και ίσως αναγκαστώ να μείνω άνεργος.

    Το ερώτημα δεν είναι γιατί να διαδηλώσω, είναι για ποιό πράγμα να πρωτοδιαδηλώσω πια!

    Γαμώτο πια ρε παιδία!
    Δεν ξέρω δηλαδή αν ζούμε στον ίδιο κόσμο!

    Δεν έχει πεθάνει τίποτα και καμία ιδέα. Αυτή η λογική είναι κατασκεύασμα πρωήν "σοσιαλιστών" που κατήντησαν κυβερνήσεις.
    Και όπως εγώ παλέυω να είμαι συνεχιστής μιας σειράς ιδανικών της δικής σας γενιάς, έτσι και η δική σας γενιά πάλευε να γίνει συνεχιστής μιας σειράς ιδανικών της γενιάς του αντάρτικου.
    Θυμηθείτε λίγο και αφήστε τις κακιές.

    Μπορεί να είμαστε νέοι αλλά και να διαβάζουμε ξέρουμε και να συζητάμε και να μαθαίνουμε.
    Δεν είμαστε εμείς το πρόβλημα.
    Μερικοί από εσάς είναι που νομίζουν ότι τα έχουν δει όλα και τα ξέρουν όλα και το χειρότερο που θέλουν να μολύνουν την γενιά μου με διάφορες παπαριές και ιδεολογήματα.

    Αυτά...

  15. #60
    Θοδωρή (ετσι δε σε λένε; δε νομίζω ότι αυτή η κουβέντα είναι κόντρα μεταξύ νεων και μεγάλων και ας μην το πάμε εκεί. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι προσπαθούν να πουν ότι αυτά για τα οποία αυτοί αγωνίστικαν στην εποχή τους, ξεπουλήθηκαν, όπως και αυτά για τα οποία "αγωνιζόμαστε" (και εδώ είναι το ζουμί είναι διαφορετικά απ ότι πριν 30 χρόνια) εμείς σήμερα, θα τα ξεπουλήσουν οι συναγωνιστές μας, ίσως και εμείς, ελπίζω όχι, αύριο. Όποιος δεν μαθαίνει την ιστορία , είναι καταδικασμένος να την επαναλάβει.

    Και επειδή προσπαθώ να κοιτάζω μακριά κάτι μου λέει ότι αυτό το έργο τοχω ξαναδεί. Τους αγωνιστές συμφοιτητές μου με τον πλούσιο μπαμπα που αύριο θαναι ο αφρός της ελληνικής κοινωνίας με το απαραίτητο "αριστερο παρελθόν" που θα τον κάνει συμπαθή στα λαικά στρώματα, "γιατί που ξέρεις ίσως θέλει να γίνει και δήμαρχος", τους πρώην συμμαθητές που ξημεροβραδιάζονται σε καφετεριες πέριξ των Εξαρχείων συζητώντας περι της "αγγελικης αναρχικής κοινωνίας", παραβλέποντας όμως τα 300? που πληρώνει (ο μπαμπάς φυσικά) μόνο σε καφετέριες μηνιαίως.

    Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.

    Τέλος πάντων το τράβηξα πολύ μακριά, αλλα επαναλαμβάνω δεν είμαι της άποψης ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε την υπάρχουσα (κωλο)κατάσταση. Αν δεν το κάνουμε, απλά θα μάθουμε να ζούμε με αυτήν όσο και αν τη βρίζουμε, αν όμως το κάνουμε, ξέρεις τι φοβάμαι; Ότι ο ιδανικός μας κόσμος θα είναι μια καινούργια (κωλο)κατάσταση για κάποιους άλλους.

    Φιλικά πάντα
    Fuck the universe.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2007, 23:41
  2. Το "για να μην ξεχνιωμαστε" Δελεαρ
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 18:11
  3. Για Να Μην ΞεΧνιομαστε
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 14:36
  4. 10+1 Ηλιθιοι Λογοι Για Να Μην Κοψετε Το Καπνισμα!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 01:20
  5. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF