Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: Για Να Μην ΞεΧναμε

  1. #61
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ghostdog...πέρα απο το οτι μου αρέσει το nick σου (μου θυμίζει την ταινία με τον Samurai που είχα δεί κάποια στιγμή)

    Μου αρέσει και ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα... δείχνει αντίληψη ρεαλιστική και προδιάθεση και δύναμη να "πολεμήσεις" κάτι υπαρκτό και οχι "σερβιρισμένο"...


    Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.

    Ακριβώς το ζουμί της υποθέσεως...

    Oι τρόποι αντίδρασης που αθ φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δ΄ρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
    Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
    Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...όσο και σωβινιστικό ακούγεται αυτό... αν λάβετε υπόψιν σας , το οτι είναι άτομα απαίδευτα , απο επαρχία που δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται με το τι συμβαίνει , και ουτε θέλουν να προβληματιστούν , αρκεί να τα κονομάνε (η κλασσική Ελληνική κουτοπονηριά).. απο άτομα που παρακολουθούν σειρές στην τηλεόραση και reallity , την ίδια στιγμή που αδιαφορούν και πάλι να προβληματιστούν στο τι συμβαίνει...

    Απο τα άτομα που θα στοιβαχτούν στα πρακτορεία για το jackpot του jocker για το εύκολο χρήμα , για την φανατικοποίηση σε οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων αλλά και κομμάτων.. κτλ...

    Μυνήματα που δεχόμαστε καθημερινά ,αλλά πλέον είμαστε τόσο απορροφημένοι στο θέμα επιβίωσης και απο εκεί , αν τα καταφέρουμε , στο καταναλωτικό όνειρο... Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
    Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...

    Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού .... η νοοτροπία των παιδιών(την οποία είχαμε και οι περισσότεροι) για κοπάνα και μη ενασχόληση με την πραγματική μάθηση αλλά με το πως θα περάσουμε καλά , δεν είναι απο μόνη της ανασταλτικό μέτρο...;... Ας μην ξεχνάμε οτι οι νίκες έρχονται πρώτα επί του εαυτού μας και μετά επί των άλλων...

    Αν οι ίδιοι δεν αποδεχτούμε οτι είμαστε μείον , ας μην περιμένουμε τους άλλους να φροντίσουν για εμάς...

    Μιλάς επίσης φίλε μου για παρακολούθηση κτλ.... και όμως αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει με πορείες και μάχες στους δρόμους.. αυτό απλά το εντείνει και του δίνει δικαιολογία... Το να είσαι όμως ενήμερος του τι συμβαίνει κάθε μέρα και να προστατεύεις τον εαυτό σου έτσι , αυτό τους "αφοπλίζει"...
    Γυρνάω και πάλι στο θέμα ανεργεία... Ξέρετε γιατί είναι πολλοί οι άνεργοι σήμερα;.... Γιατί όλοι ήθελαν γραφείο και καρέκλα. με τον εύκολο τρόπο και παχυλούς μισθούς χωρίς να γνωρίζουν.. και φυσικά τα πτυχία τους να μην αντικατοπτρίζουν γνώσεις... Το θέμα σπουδές ΠΡΕΠΕΙ να είναι αυτό που θα σε κάνει να δείς τον εαυτό σου , έστω θεωρητικά , να κάνει την ίδια δουλειά με το ίδιο κέφι επί 10 τουλάχιστον χρόνια... αν δεν το βλέπεις αυτό ,...ψάξε για κάτι άλλο...Κάτι που να είναι αυτό που είσαι εσύ και οχι αυτό που λέει ενα πτυχίο... Να σου δείξω παληκάρια που έγιναν τεχνικοί (εγώ ας πούμε ) ή ότι άλλο πλην "γραβάτας-κοστουμιού" και είναι ευτυχισμένοι , με καλές αποδοχές αλλά και απείρως πιο σεβάσμιοι απο ενα κατέχων πτυχίου...
    Και ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις έτσι..;;;;; ...Στα 28 μου πλέον είχα αρχίσει μετά τον ΙΤ τομέα να ασχολούμαι και με διεθνές δίκαιο σε θεωρητικό επίπεδο και τώρα μου έχει γίνει "κόλημα" σε σημείο να ψάχνω να δω τι πάιζει το ανοιχτό πανεπιστήμιο... έτσι για το γούστο...
    Με λίγα λόγια .... Η παιδεία είναι εδώ και δεν χρειάζεται εμφύτευση ... μπορείς να την έχεις ανά πάσα στιγμή.. και για την ιστορία να σημειώσω οτι δεν σπούδασα ποτέ εξωτερικό , γιατί πολύ απλά δεν μου χρειάστηκε...

    Για αυτό σου λέω..πρώτα κριτική στον εαυτό σου και μετά η δράση...
    Το οτι γνωρίζεις είναι υπέρ σου , φίλε milaber αλλάη γνώση ποτέ δεν ισοδυναμούσε με την σοφία... καλό είναι λοιπόν να δείς πρώτα πως θα βελτιωθείς ο ίδιος και μετά πως θα βελτιώσεις το περιβάλλον σου.. δεν γίνεται το αντίθετο...ι

    Και μια συμβουλή τελευταία , αν την θες βέβαια ... το οργισμένο μυαλό είναι ο χειρότερος σύμβουλος... γι ααυτό πάρε μια ανάσα... κοίτα τον εαυτό σου και μετά το τι γίνεται γύρω σου... και επειδή είσαι σκεπτόμενο άτομο, θα δείς οτι οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...


    Δεν έχω κάτι άλλο να πώ πάνω σε αυτό το θεμα.. κάποιοι μπορούν να διαφωνήσουν , κάποιοι να αγνοήσουν και άλλοι να επικροτήσουν... αλλά αυτό είναι η γνώμη μου ....τίποτα παραπάνω... ελπίζω να βοήθησα....


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #62
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ghostdog...πέρα απο το οτι μου αρέσει το nick σου (μου θυμίζει την ταινία με τον Samurai που είχα δεί κάποια στιγμή)

    Μου αρέσει και ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα... δείχνει αντίληψη ρεαλιστική και προδιάθεση και δύναμη να "πολεμήσεις" κάτι υπαρκτό και οχι "σερβιρισμένο"...


    Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.

    Ακριβώς το ζουμί της υποθέσεως...

    Oι τρόποι αντίδρασης που αθ φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δ΄ρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
    Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
    Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...όσο και σωβινιστικό ακούγεται αυτό... αν λάβετε υπόψιν σας , το οτι είναι άτομα απαίδευτα , απο επαρχία που δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται με το τι συμβαίνει , και ουτε θέλουν να προβληματιστούν , αρκεί να τα κονομάνε (η κλασσική Ελληνική κουτοπονηριά).. απο άτομα που παρακολουθούν σειρές στην τηλεόραση και reallity , την ίδια στιγμή που αδιαφορούν και πάλι να προβληματιστούν στο τι συμβαίνει...

    Απο τα άτομα που θα στοιβαχτούν στα πρακτορεία για το jackpot του jocker για το εύκολο χρήμα , για την φανατικοποίηση σε οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων αλλά και κομμάτων.. κτλ...

    Μυνήματα που δεχόμαστε καθημερινά ,αλλά πλέον είμαστε τόσο απορροφημένοι στο θέμα επιβίωσης και απο εκεί , αν τα καταφέρουμε , στο καταναλωτικό όνειρο... Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
    Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...

    Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού .... η νοοτροπία των παιδιών(την οποία είχαμε και οι περισσότεροι) για κοπάνα και μη ενασχόληση με την πραγματική μάθηση αλλά με το πως θα περάσουμε καλά , δεν είναι απο μόνη της ανασταλτικό μέτρο...;... Ας μην ξεχνάμε οτι οι νίκες έρχονται πρώτα επί του εαυτού μας και μετά επί των άλλων...

    Αν οι ίδιοι δεν αποδεχτούμε οτι είμαστε μείον , ας μην περιμένουμε τους άλλους να φροντίσουν για εμάς...

    Μιλάς επί

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Oι τρόποι αντίδρασης που θα φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
    Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
    Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...
    Ναι σε όλα αλλά μπορείς να μου προτείνεις εσύ πολλούς άλλους τρόπους αντίδρασης για ανθρώπους π.χ. απολυμένους μαζικά από τις δουλειές τους, ανθρώπους σε απόγνωση;
    Για φοιτητές που τους πετάνε έξω από τις σχολές τους;
    Για τον λαό που του πίνουν το αίμα;

    Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
    Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...
    Ναι και πάλι για πολλά παραδείγματα νέων και θα είμαι και ο πρώτος που θα τους φτύσω αυτούς.
    Ξέρεις όμως εσύ για τον καθένα αν το παίζει αγωνιστής εκ του ασφαλούς και ξέρεις και τι ακριβώς κάνω εγώ στην ζωή μου;
    Ξέρεις πόσα παιδιά έχω γνωρίσει που και σπουδάζουν και αναγκάζονται να δουλεύουν και αγωνίζονται πραγματικά;
    Ή πόσα άλλα παιδιά δεν έχουν καν καταφέρει να σπουδάσουν κάτι γιατί δουλεύουν από το γυμνάσιο;

    Μιλάς επίσης φίλε μου για παρακολούθηση κτλ.... και όμως αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει με πορείες και μάχες στους δρόμους.. αυτό απλά το εντείνει και του δίνει δικαιολογία... Το να είσαι όμως ενήμερος του τι συμβαίνει κάθε μέρα και να προστατεύεις τον εαυτό σου έτσι , αυτό τους "αφοπλίζει"...
    Αυτό ελπίζω να καταλαβαίνεις και από μόνος σου πόσο χαζό ακούγεται!
    Δηλαδή μπορεί η οποιαδήποτε πράξη να δώσει δικαιολογία για την καταπάτηση των προσωπικών μου ελευθεριών;
    Σαν το πλανητάρχη ακούγεσαι τώρα.
    Να είμαστε δηλαδή κότες για να μην μας παρακολουθούνε;

    Γυρνάω και πάλι στο θέμα ανεργεία... Ξέρετε γιατί είναι πολλοί οι άνεργοι σήμερα;.... Γιατί όλοι ήθελαν γραφείο και καρέκλα. με τον εύκολο τρόπο και παχυλούς μισθούς χωρίς να γνωρίζουν.. και φυσικά τα πτυχία τους να μην αντικατοπτρίζουν γνώσεις...
    Γι αυτό λέω ότι ζήτε σε άλλον κόσμο.
    Ξέρεις ότι από το Πάσχα ψάχνω την οποιαδήποτε κωλοδουλειά και δεν βρίσκω;
    Δεν υπάρχουν δουλειές! Υπάρχουν για λίγους!
    Τις προάλλες έκανα αίτηση στην Εθνική Τράπεζα για τον διαγωνισμό.
    Ξέρεις πόσες αιτήσεις έγιναν συνολικά; Γύρω στις 80.000!
    Ξέρεις για πόσες θέσεις; Για 450!
    Μην μου λέτε μετά ότι δεν λυσάει ο κόσμος για μια δουλίτσα.

    Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού ....
    Τουλάχιστον για τα ζητήματα της παιδείας επέτρεψε μου να γνωρίζω και κάτι παραπάνω για το τι παίζει.
    Εγώ θα σου αναφέρω και το άλλο σενάριο, που δεν είναι σενάριο αλλά πρόγραμμα και των δύο μεγάλων κομμάτων, του να γίνει η ανώτατη παιδεία ιδιωτική.
    Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό;

    Α!
    Και αν δεν είχαμε και το οργισμένο μυαλό δεν θα κουνιόταν τίποτα!
    Και αυτό δεν είναι οργισμένο επειδή έτσι του κάπνισε αλλά επειδή έτσι το έκαναν!

  4. #64
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Συνεχίζεις φίλε μου και είσαι απόλυτος και οργισμένος...αυτό δεν θα σε βγάλει πουθενά...

    όσο και να διατείνεσαι οτι γνωρίζεις , εντούτοις τα ξέρεις με την μερική τους μορφή και αυτό είναι επικίνδυνο... Μην ξεχνάς οτι η γνώση δεν συμβαδίζει πάντα με την σοφία ....

    Θεωρείς οτι δεν μπορείς να βρείς δουλειά... γιατί δουλειά λοιπόν σαν μισθωτός και οχι κάτι δικό σου;... ΡΙΣΚΑΡΕ.... είμαι πολύ μεγαλύτερος σου (περίπου 10 χρόνια) με πολύ περισσότερες ευθύνες, (διατροφές, παιδί , κτλ...) και όμως ρισκάρω και προσπαθώ για κάτι δικό μου...

    έχεις το πολύ μεγάλο συν , που σου δίνει δύναμη .. και αυτό είναι το μέγεθος της ηλικίας σου...

    Για την αντίδραση "με το να τα σπάσουμε όλα" ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ...σπαταλάς άσκοπα την ενέργεια σου, γιατί πολύ απλα´δεν ιδρώνει το αυτί τους απο τέτοια... Βάζουν τα ΜΑΤ , ξεκαθαρίζουν την κατάσταση και τα ΜΜΕ την φιλτράρουν... τελικά η όποια δραστική πορεία ,καταλήγει σε "περιθωρειακό" χαρακτηρισμό....

    Λες οτι γνωρίζεις την παιδεία... καλύτερα απο εμένα ή κάποιον έστω συνομήλικο μου... Μα η παιδεία παραμένει η ίδια εδώ και 20 χρόνια... δεν έχει αλλάξει η βαθμίδα της... απο τις Δέσμες μέχρι και σήμερα., τα ίδια είναι και με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.... και μην ξεχνάς οτι έχω και παιδί που πάει σχολείο και τα ξαναζώ απο την αρχή...

    Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

    Τουλάχιστον όταν θα είναι και επίσημα ιδιωτική θα έχεις και πολύ περισσότερες απαιτήσεις πλέον για το παιδί σου ΝΑ ΜΑΘΕΙ... και πίστεψε με , αν απλά αγοράσεις το πτυχίο του , απλά θα καταλήξει δυστυχισμένο , μιας και οι άνθρωποι που έρχονται πλέον απο την Ε.Ε. δεν έχουν αγορασμένα πτυχία , αλλά κατέχουν το αντικείμενο και ειδικά μετά την Ολυμπιάδα, έστω και αν δεν φαίνεται ακόμα , έχουν καταλάβει νευραλγικές θέσεις σε όλους τους τομείς.... ΣΤην εταιρία που εργάζομαι , αρκετοί πωλητές και group leaders προέρχονται απο άλλες χώρες της Ε.Ε...

    Η αγορά φίλε μου , δεν κοιτάει πτυχία αλλά γνώση του αντικειμένου και φυσικά εμπειρία.... οχι το χαρτί .... αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

    Επειδή τώρα καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας , αντιδράς ακόμα ελεύθερα και χωρίς βάρος ευθυνών , καταλαβαίνω οτι είναι λίγο "φραγμένη" η αν´τιληψη σου... οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο ...τι είδους δουλειά ψάχνεις μήπως και ακούσω και κάτι άλλο, και αν θες μπορούμε να τα πούμε και κατιδίαν , μιας και η γραπτή συζήτηση εδώ μπορεί να συνεχιστεί αεναώς και χωρ´ςι ουσιαστικό αποτέλεσμα...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #65
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ...................
    Λες οτι γνωρίζεις την παιδεία... καλύτερα απο εμένα ή κάποιον έστω συνομήλικο μου... Μα η παιδεία παραμένει η ίδια εδώ και 20 χρόνια... δεν έχει αλλάξει η βαθμίδα της... απο τις Δέσμες μέχρι και σήμερα., τα ίδια είναι και με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.... και μην ξεχνάς οτι έχω και παιδί που πάει σχολείο και τα ξαναζώ απο την αρχή...

    Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

    Τουλάχιστον όταν θα είναι και επίσημα ιδιωτική θα έχεις και πολύ περισσότερες απαιτήσεις πλέον για το παιδί σου ΝΑ ΜΑΘΕΙ...
    ......................

    Ηθελα και σε προηγουμενες μερες να αναφερθω στο θεμα της παιδειας, αλλα ειπα να μην ριξω λαδι στη φωτια ...
    Μιας και το 'φερε ομως η κουβεντα, θελω να ρωτησω κατι.

    Για ποια παιδεια μιλαμε τα τελευταια 15-20 χρονια ???

    Αυτην που βγαινουν τελειοφοιτοι λυκειου και ΔΕΝ ξερουν που ειναι η Καλαματα ή η Καστορια?
    Που δεν ξερουν αν το Αφγανισταν ειναι στην Ασια ή στην Αφρικη?
    Που δεν ειναι σιγουροι αν την 25η Μαρτιου γιορταζουμε την το "οχι" που ειπε ο Φρεντυ Γερμανος στους Ιταλους ή το οτι ο Γκλετσος κατεβασε την Τουρκικη σημαια απο την Ακροπολη?
    Που βγαινουν ρεπορτερς στην τηλεοραση και δεν μπορουν να αρθρωσουν μια προταση 10 λεξεων σωστα ???

    Γιατι δεν πολεματε γι' αυτο ρε παληκαρια μου ???
    Ή μηπως δεν τα βλεπετε καθημερινα γυρω σας?

    Να θυμισω και μια ρηση που εμενα με καλυπτει απολυτα.
    "Μορφωση ειναι αυτα που μας μενουν, αφου ξεχασουμε αυτα που μαθαμε στο σχολειο".
    Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι βγαινουν απο τα σχολεια μας πια μορφωμενα παιδια?
    Μηπως απλως τους δινουν ενα χαρτι και τους βαζουν και κατα χιλιαδες στα Παμεπιστημια (ενω δεν εχουμε σαν Κρατος τοοοσες αναγκες "Πτυχειουχων") για να "μειωσουν" την ανεργεια?
    Μιας κι ο φοιτητης ΔΕΝ μετραει για ανεργος !!!

    Γιατι λοιπον δεν ζητατε να ανεβει το επιπεδο της εκπαιδευσης?
    Δεν ειναι κριμα, να "χανετε" τοοοσα χρονια στα θρανια τοσο τζαμπα?

    Υπαρχουν θεματα για "αγωνες".
    Ψαξτε το λιγακι ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Γιατι λοιπον δεν ζητατε να ανεβει το επιπεδο της εκπαιδευσης?
    Δεν ειναι κριμα, να "χανετε" τοοοσα χρονια στα θρανια τοσο τζαμπα?
    Ρε παιδιά που ξέρετε εσείς ότι δεν παλεύουμε για την αναβάθμιση των γνώσεων που μας δίνουν;

    Για το αν παλέυω να είναι ανταγωνιστικό το πτυχίο μου στην αγορά αύριο;

    Αυτά είναι τα πρώτα που μας καίνε!

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Θεωρείς οτι δεν μπορείς να βρείς δουλειά... γιατί δουλειά λοιπόν σαν μισθωτός και οχι κάτι δικό σου;... ΡΙΣΚΑΡΕ.... είμαι πολύ μεγαλύτερος σου (περίπου 10 χρόνια) με πολύ περισσότερες ευθύνες, (διατροφές, παιδί , κτλ...) και όμως ρισκάρω και προσπαθώ για κάτι δικό μου...

    Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

    Επειδή τώρα καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας , αντιδράς ακόμα ελεύθερα και χωρίς βάρος ευθυνών , καταλαβαίνω οτι είναι λίγο "φραγμένη" η αντιληψη σου... οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο ...τι είδους δουλειά ψάχνεις μήπως και ακούσω και κάτι άλλο, και αν θες μπορούμε να τα πούμε και κατιδίαν , μιας και η γραπτή συζήτηση εδώ μπορεί να συνεχιστεί αεναώς και χωρις ουσιαστικό αποτέλεσμα...
    Ρε συ Gandalf πως δηλαδή να ρισκάρω χωρίς τίποτα στα χέρια μου;
    Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

    Και είναι δυνατόν να συμφωνείς στην ιδιωτικοποίηση της ανώτατης παιδείας;
    Ξέρω το τι λεφτά έχει σκάσει η οικογένεια μου τόσα χρόνια για την "παιδεία" άρα και το κατά πόσο δωρεάν είναι σήμερα αυτή.
    Αλλά επίσης ξέρω και ότι αν ήταν ιδιωτικό το πανεπστήμιο εγώ αυτήν την στιγμή το πουλί μου θα έπαιρνα!

    Ψάχνω για ότι δουλειά κάτσει, δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκω...

  8. #68
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ρισκάρεις , έχοντας στο μυαλό σου , κάτι που θες πολύ να κάνεις και θα το κυνηγήσεις , ατελείωτα και συνέχεια... μετά ακολουθείς την πεπατημένη που λέγεται δάνειο για κεφάλαιο μαγαζιού....

    Τώρα για την δουλειά που λέω..πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα...στείλε μου ενα cv σου , στο gandalf-at-greekhackers.com (anti-spam form) να δώ τι μπορώ να βρώ...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #69
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
    Ρε παιδιά που ξέρετε εσείς ότι δεν παλεύουμε για την αναβάθμιση των γνώσεων που μας δίνουν;

    Για το αν παλέυω να είναι ανταγωνιστικό το πτυχίο μου στην αγορά αύριο;

    Αυτά είναι τα πρώτα που μας καίνε!
    Απλως δεν το δει κατι τετοιο!

    Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν το εχω δει ουτε το εχω διαβασει ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Απλως δεν το δει κατι τετοιο!

    Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν το εχω δει ουτε το εχω διαβασει ...
    Χρήστο τα παλεύουμε αλλά είμαστε λίγοι και δεν γίνεται και τίποτα για να φανούμε.

    Αν περάσεις καμιά βόλτα από κανένα πανεπιστήμιο θα δεις τι παίζει και θα χαρείς αλλά αν γυρίσεις το κεφάλι σου και δεις και από την άλλη τι παίζει στο μυαλό της πλειοψηφίας των φοιτητών θα βάλεις το δάχτυλο στον λαιμό και θα ξερνάς για ώρες...

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ρισκάρεις , έχοντας στο μυαλό σου , κάτι που θες πολύ να κάνεις και θα το κυνηγήσεις , ατελείωτα και συνέχεια... μετά ακολουθείς την πεπατημένη που λέγεται δάνειο για κεφάλαιο μαγαζιού....

    Τώρα για την δουλειά που λέω..πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα...στείλε μου ενα cv σου , στο gandalf-at-greekhackers.com (anti-spam form) να δώ τι μπορώ να βρώ...
    Καλά για δάνεια και λοιπά ούτε που συζητάμε...
    Εγώ ξέρω τι θέλω να κάνω ευτυχώς και δεν έχει σχέση με μαγαζί.

    Αλλά άλλο είναι μια δουλειά που για παράδειγμα θέλω τώρα όπως και τόσοι άλλοι νέοι σαν εμένα.
    cv τι είναι;

  12. #72
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    cv = Curriculum Vitae ..αν θυμάμαι καλά την αντιστοιχία....

    με άλλα λόγια ενα βιογραφικό σου σε zip μορφή...



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #73
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Που δεν ξερουν αν το Αφγανισταν ειναι στην Ασια ή στην Αφρικη?
    re to avganistan ine poli kratos i kati tetio?
    den ine tropos na magirevis ta avga?
    opos leme avga nistan i avga ograten
    kala meno ekpliktos..
    ksanapetagome sta likia giati kati den katalava kala

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  14. #74
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ΑΑΑ ρε έεεεερμη παιδία τι τραβάς….
    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 00:41
  2. Το "για να μην ξεχνιωμαστε" Δελεαρ
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 19:11
  3. Για Να Μην ΞεΧνιομαστε
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 15:36
  4. 10+1 Ηλιθιοι Λογοι Για Να Μην Κοψετε Το Καπνισμα!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 02:20
  5. Για να μην ξεχνιομαστε μερικοι μερικοι.....
    από YZF-R1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF