Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: HJC HQ1 vs Uvex Helix RS 750

  1. #1
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231

    HJC HQ1 vs Uvex Helix RS 750

    Γεια, ενδιαφερομαι για ενα απο τα δυο παραπανω κρανοι. O λογος που ενδιαφερομαι για αυτα ειναι οτι ειναι και τα δυο carbon. Αρα και το βαρος τους ειναι στο κιλο περιπου εναντι ενος αλλου κρανους που ειναι στα 1,4kg τα πλεονεκτηματα πιστευω ειναι μεγαλα σε περιπτωση πτωσης. (Στο παρακατω μπορει να κανω λαθος οποτε διορθωστε με) οι δυναμεις που δεχομαστε ειναι της μορφης F=m.a αρα επειδη το a εξαρταται που χτυπαει το κεφαλι το m ειναι καλο να ειναι το μικροτερο δυνατον, σωστα? Οποτε για πειτε μου μεταξυ των δυο τι συμβαινει. Με ενδιαφερει η ποιοτητα, η εφαρμογη (εξαρταται βεβαια αυτο) και τελος να μην την ακουσει και φευγει χρωμα απο αεραγωγους κλπ μετα απο 1 μηνα... αρα φινιρισμα. Δεν με ενδιαφερει ο θορυβος ιδιαιτερα.

    Επισης το Arai RX-7 πωλειτε και ως Vector? Tι βαρος εχει?

    Αλλα κρανοι να προτεινετε μεχρι 400Ε?

  2. #2
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Για το Helix πιστευω θα βγαλεις συμπερασμα. Λογικος ο τροπος σκεψης, αλλα εγω θα το κραταγα μονο για εντος πολης για πιο ξεκουραστα...

    Για το αλλο ντεν ξερει

  3. #3
    Φώτησε μας Θεέ Απόλλωνα!! Το avatar του/της CBF - HRC
    Εγγραφή
    27/11/2007
    Μηνύματα
    86
    Καλησπέρα φίλε μου , εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς και το XR-1000 της SHOEI.

    http://www.shoei-europe.com/en/swf_p...p?name=XR-1000

    ή και σε AGV STEALTH

    http://www.agv.it/prodotto.asp?Id_Pr...rodCategoria=2

    αλλά και τα άλλα κράνη που έχεις στο μυαλό σου είναι εξίσου πολύ καλά.
    CBF 600S - HRC

  4. #4
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230

    Re: HJC HQ1 vs Uvex Helix RS 750

    Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
    Γεια, ενδιαφερομαι για ενα απο τα δυο παραπανω κρανοι. O λογος που ενδιαφερομαι για αυτα ειναι οτι ειναι και τα δυο carbon. Αρα και το βαρος τους ειναι στο κιλο περιπου εναντι ενος αλλου κρανους που ειναι στα 1,4kg τα πλεονεκτηματα πιστευω ειναι μεγαλα σε περιπτωση πτωσης. (Στο παρακατω μπορει να κανω λαθος οποτε διορθωστε με) οι δυναμεις που δεχομαστε ειναι της μορφης F=m.a αρα επειδη το a εξαρταται που χτυπαει το κεφαλι το m ειναι καλο να ειναι το μικροτερο δυνατον, σωστα? Οποτε για πειτε μου μεταξυ των δυο τι συμβαινει. Με ενδιαφερει η ποιοτητα, η εφαρμογη (εξαρταται βεβαια αυτο) και τελος να μην την ακουσει και φευγει χρωμα απο αεραγωγους κλπ μετα απο 1 μηνα... αρα φινιρισμα. Δεν με ενδιαφερει ο θορυβος ιδιαιτερα.

    Επισης το Arai RX-7 πωλειτε και ως Vector? Tι βαρος εχει?

    Αλλα κρανοι να προτεινετε μεχρι 400Ε?

    F=m*a...

    Αυτο ισχύει αλλά το συμπέρασμα που βγαζεις ειναι λάθος.
    Γενικά: όσο πιο βαρυ ειναι το σύστημα κρανος-κεφαλι τοσο μεγαλυτερη δυναμη θα δεχτεί από το δρόμο για δεδομένη ταχύτητα κρούσης.
    Τώρα το a(επιτάχυνση) θα είναι πιο μεγάλο, αν ειναι και πιο μεγάλη η ταχύτητα κρούσης και όχι η μάζα του παραπάνω συστήματος.
    Ο τρόπος (και κυρίως ο χρόνος) στον οποίο θα περασει αυτη η επιταχυνση απο το κρανος στο κεφαλι σου, κανει τη διαφορά του καλού από το κακό κράνος.

    Όσον αφορα δλδ την ασφάλεια, δεν προσφερει κατι παραπάνω το ελαφρύ απο το βαρύτερο κράνος όσον αφορά το βαρός καθ'εαυτό.
    Στην ανεση ομως, κι 100 γραμμάρια λιγότερα εχουν μεγάλη διαφορα!
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  5. #5
    Πέφτουλας
    Εγγραφή
    25/10/2006
    Μηνύματα
    267
    Vector ονομαζουν τα αμερικανακια το Viper GT

  6. #6
    Πήγασος Τούρινγκ Εντίσιον Το avatar του/της xmen
    Εγγραφή
    03/01/2008
    Μηνύματα
    43
    Δύο κράνη που ενδιαφέρουν και μένα, ψάχνοντας είχα βρει και το uvex onyx το οποίο φεύγει αρκετά στην τιμή http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...Shops/10207048
    the Journey is the Destination

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Helix Carbon:πολύ ευχαριστημένος(μ'έσωσε κιόλας).Πανάλαφρο,δεν το καταλαβαίνεις.

  8. #8
    εγω εχω το HJC FS 10 CARBON ΑΠΛΑ πολυ καλυτερο απο το αντιπαλο δεος το shoei xr 1000.

Παρόμοια θέματα

  1. UVEX HELIX RS 750 HELM (Carbon) - 199 ευρώ
    από epp1640 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2009, 00:26
  2. Κράνος Uvex Helix RS
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF