Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

  1. #1

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ 1

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΄΄ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ΄΄

    Καλημέρα σε όλους.
    Έχω πάρα πολύ καιρό να ΄΄μπω΄΄ στο φόρουμ.
    Σήμερα αποφάσισα να σας στείλω 2 άρθρα που έχω γράψει.
    Το πρώτο άρθρο αφορά μερικούς αλήτες ηλίθιους ΄΄οδηγούς΄΄ όλων των μηχανοκίνητων οχημάτων που δυστηχώς κυκλοφορούν κάθε μέρα στους Ελληνικούς δρόμους που με τις πράξεις τους προκαλούν ατυχήματα και με την απαίσια συμπεριφορά τους μας κάνουν γενικά την ζωή δύσκολη.
    Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και έχω κάθε δικαίωμα να πω την γνώμη μου για αυτούς. Και επιδή η αλήθεια πονάει,όποιος ανήκει στις παρακάτω κατηγορίες και έκανε ότι έκανε τουλάχιστον να μην το ξανακάνει.
    Έιμαι ερασιτέχνης οδηγός μοτοσυκλέτας-αυτοκινήτου,οδηγώ αρκετά χρόνια κάθε μέρα 1 έως 2 ώρες περίπου οι οποίες είναι αρκετές για να μου προκαλέσουν άνχος με τα ΄΄βλακόμουτρα΄΄ που κυκλοφορούν με κάθε λογής όχημα και δεν υπολογίζουν κανέναν αλλά ούτε την ζωή τους.
    Κάθε μέρα που τελειώνω από την δουλειά μου και επιστρέφω στο σπίτι μου νιώθω τυχερός που δεν έπαθα κάποιο ατύχημα.
    Συνέχεια βλέπω διάφορες ΄΄ασύμαντες΄΄παραβάσεις και απαράδεκτη συμπεριφορά από μερικούς ΄΄οδηγούς΄΄.
    Οι ΄΄ασύμαντες΄΄ παραβάσεις και η κακή συμπεριφορά που δεν συμαίνουν απολύτως τίποτα για τους ηλίθιους είναι:

    1] Μή χρήση φλάς, ΄΄να κάνουμε οικονομία στο ρεύμα,άλωστε το όχημα στρίβει και χωρίς φλας΄΄.
    Συχνά λίγο πολύ όλοι μας ξεχνάμε να ανάψουμε φλας,όμως έχει γίνει κακή συνήθεια για μερικούς.Ανάβουμε φλας για να προειδοποιήσουμε τους άλλους οδηγούς για την επόμενη κίνηση που θα κάνουμε,για να είμαστε πιο ορατοί και για να αποφύγουμε ενδεχώμενες συγκρούσεις.

    2] Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, ΄΄ε σιγά τώρα στην Ελλάδα είμαστε όλοι το κάνουν,στο κάτω κάτω εγώ δεν πέρασα με κόκκινο σκούρο πορτοκαλί ήταν΄΄.
    Και όχι μόνο μερικοί περνάνε με κόκκινο,αλλά επιδή είναι οι ίδιοι παραβάτες απαιτούν να γίνεις και εσύ περνώντας με κόκκινο.Αυτό σημαίνει ότι με την συμπεριφορά τους δεν σέβονται απολύτως κανέναν.

    3] Παραβίαση πινακίδας STOP, ΄΄ε και τι έγινε; Σας έχω γραμμένους,έχω αερόσακους και αςφάλεια΄΄.
    Τα σημερινά αυτοκίνητα με τον εξοπλισμό που έχουν προκαλούν την εντύπωση ότι είμαστε ασφαλές όταν οδηγούμε,μέγα λάθος.
    Ένας άλλος παράγωντας είναι και η αφηρημάδα-απροσεξία,συνήθως μετά από ατύχημα σε διασταύρωση με πινακίδα STOP ο οδηγός που φταίει και δεν σταμάτησε στο STOP δηλώνει ότι δεν είδε την πινακίδα,φτηνή δικαιολογία,
    και πινακίδα να μην υπήρχε πάλι έπρεπε να είχε σταματήσει,οπώς ξέρουμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ σε διασταύρωση που δεν υπάρχει STOP σταματάμε το όχημα μας και παραχωρούμε προτερεότητα σε όλα τα οχήματα που έρχονται από δεξιά μας.Άρα λοιπόν αυτός ο ΄΄οδηγός΄΄ που δεν είδε το STOP δεν θα δει ούτε την διασταύρωση.


    4] Παραβίαση προτερεότητας, ΄΄εγώ έχω πάντα προτερεότητα και περνάω πρώτος,
    οι άλλοι οδηγοί είναι κορόιδα που περιμένουν΄΄.
    Την προτερεότητα στην οδήγηση δεν την παίρνουμε με το έτσι θέλω,υπάρχει ο ΚΟΚ,ανάλογα με το δρόμο,οι πινακίδες σήμανσης,οι φωτεινοί σηματοδότες και σε ορισμέμες περιπτώσεις από την τροχαία.
    Δηλαδή οι σωστοί οδηγοί που περιμένουν την σειρά τους και παραχωρούν προτερεότητα σύμφωνα με τον ΚΟΚ είναι βλάκες;

    5] Μή τήρηση της απόστασης ασφαλείας μεταξή των οχημάτων, ΄΄εγώ δεν είμαι αργόστροφος σαν τους άλους,έχω γρήγορα αντανακλαστικά και θα προλάβω να φρενάρω΄΄.
    Για να οδηγήσουμε χρειαζόμαστε δρόμο,επίσης χρειαζόμαστε και απόσταση-χώρο γύρο από το όχημα μας,απόσταση μπροστά μας για να επαρκεί να φρενάρουμε και απόσταση πίσω,σε περίπτωση που φρενάρουμε ο οδηγός που μας ακολουθεί να μην πέσει επάνω μας.Και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν μερικοί ηλίθιοι΄΄οδηγοί΄΄ που όχι απλός δεν κρατάνε απόσταση ασφαλείας από εμάς, αλλά πλησιάζουν επικίνδυνα το όχημα μας και είναι έτοιμοι χωρίς να το ξέρουν για να μας χτυπήσουν και να μας ΄΄βγάλουν΄΄ από τον δρόμο.
    Για την εμπρός απόσταση που κρατάμε εξαρτάται από εμάς τους ίδιους,για την πίσω απόσταση εξαρτάται απο την νοημοσύνη του οδήγου που μας ακολουθεί.

    6] Προσπέραση σε όλους τους δρόμους,ακόμα και σε δρόμους
    που δεν επαρκεί ο χώρος, ΄΄κάνω ότι θέλω,έχω την αίσθηση ότι βρίσκωμαι σε πίστα και τρέχω σε αγώνα΄΄.
    Δεν έχει σημασία εάν ο δρόμος είναι επικίνδυνος ή δεν επαρκεί ο χώρος για προσπέραση,πάντα θα υπάρχει κάποιος ηλήθιος που θα κάνει τα πάντα για να σε προσπεράσει,έστω και εάν εσύ ο ίδιος τρέχεις με ταχύτητα πολύ μεγαλύτερη από το όριο,και θα σε προσπεράσει για να σου δείξει πόσο γρήγορος ΄΄οδηγός΄΄ είναι ή για να σου δείξει πόσο γρήγορο ΄΄εργαλείο΄΄ έχει,
    λές και το όχημα που έχει είναι γρήγορο πέος που ΄΄πηδάει΄΄ τα πάντα.

    7] Προσπέραση σε ΄΄κλειστές΄΄ στροφές και χωρίς ορατότητα, ΄΄δεν μπορώ να περιμένω,προσπερνάω και όποιος βγεί μπροστά μου κλάψτε τον΄΄.
    Αυτοί οι ανεγκέφαλοι΄΄ οδηγοί΄΄ που κάνουν προσπέραση σε στροφές είναι από τους πιο επικίνδυνους,παίζουν την ζωή τους και την ζωή των υπόλοιπων οδηγών κορώνα-γράμματα.Είναι θέμα τύχης εάν θα πέσουν επάνω μας και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό.Είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσεις από μετωπική σύγκρουση.

    8 ] Οδήγηση υπό αλκοόλ, ΄΄εγώ με την παρέα μου κάνω κέφι μόνο όταν πιω ένα μπουκάλι ουίσκη,το ίδιο και όταν οδηγώ΄΄.
    Είμαστε όλοι διαφορετικοί από τον καθένα και έχουμε διαφορετικές αντοχές στην κούραση-πόνο-πείνα κτλ,οποσδήποτε λοιπόν όλοι μας δεν έχουμε και τις ίδιες αντοχές στο αλκοόλ.Όταν οδηγούμε και είμαστε κουρασμένοι δεν είμαστε αποτελεσματικοί το ίδιο συμβαίνει και όταν πίνουμε,για αυτό λοιπόν καλό είναι να μετριάζουμε την κατανάλωση αλκοόλ που θα κάνουμε.Η κακή συνήθεια πίνω και οδηγώ είναι κάτι που δεν κόβεται εύκολα.
    Και εάν φτάσαμε στο σημείο ότι για να διασκεδάσουμε πρέπει να γίνουμε ΄΄τύφλα στο μεθύση΄΄ ή να ΄΄φτιαχτούμε΄΄ έ τότε έχουμε χάσει όλη την εμπειρία της διασκέδασης,την επόμενη μέρα δεν θα θυμόμαστε τίποτα.
    Ένα ποτηράκι παραπάνω δεν είναι πρόβλημα,τα προβλήματα ξεκινάνε όταν το ένα ποτηράκι φέρει και άλλα πολλά ποτηράκια.

    9] Υπερβολική ταχύτητα, ΄΄δεν έχει καμία σημασία εάν το οδόστρωμα είναι ολησθηρό,εγώ οδηγώ πάντα με την ίδια ταχύτητα επιδή είμαι πιλότος΄΄.
    Συνήθως μερικοί όταν ΄΄οδηγούν΄΄ και πριν αναπτύξουν ταχύτητα δεν κάνουν εκτίμηση μερικά σημαντικά πράγματα όπως πχ σε τι κατάσταση είναι ο δρόμος;
    είναι φθαρμένος-βρεγμένος ή έχει πάγο;
    Τα ελαστικά και οι αναρτήσεις του οχήματος είναι σε καλή κατάσταση ή μήπως η τελευταία φορά που τα άλλαξαν ήταν πριν πέντε χρόνια;
    Επίσης άλλη μία κατηγορία ΄΄οδηγών΄΄ που ναί μεν έχουν σε πολύ καλή κατάσταση το όχημα τους και επιδή πρόσφατα άλλαξαν ελαστικά νομίζουν ότι είναι ασφαλές να τρέχουν.Οι παραπάνω παράγωντες που ανέφερα επιρεάζουν σημαντικά την πρόσφυση του οχήματος ακόμα και με ολοκάινουρια ελαστικά.
    Επίσης να αναφέρω ότι εάν τρέχουμε και χρειαστεί να φρενάρουμε άμεσα,χρειαζόμαστε περισότερο χρόνο για να σταματήσουμε το όχημα μας.
    Για να μην έχουμε σύγκρουση,ο σκοπός είναι να είμαστε ορατοί στους άλλους οδηγούς,δυστηχώς με τις μεγάλες ταχύτητες που αναπτύσουμε μειώνουμε τον χρόνο αντίδρασης μας αλλά και των υπόλοιπων οδηγών και έτσι είναι αδύνατο να αποφύγουμε την σύγκρουση.Καλό είναι να κάνουμε εκτίμιση του δρόμου και της υπάρχουσας κυκλοφορίας συνέχεια καθώς οδηγούμε,πχ. οδήγηση με 130χλμ στον αυτοκινητόδρομο μπορεί να είναι ασφαλές,οδήγηση με 40χλμ στην πόλη μπορεί να είναι επικύνδινα.

    Παρακαλώ η συνέχεια στο επόμενο

  2. #2

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ 2

    10] Παράνομη στάθμευση-Διπλοπαρκάρισμα, ΄΄είμαι μάγκας,κάνω ότι μου γουστάρει και παρκάρω όπου θέλω΄΄
    Το διπλοπαρκάρισμα στην χώρα μας έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις.Όποιος έχει ταξιδέψει σε άλλες Ευρωπαικές χώρες θα καταλάβει τι λέω.Έχει γίνει κακή συνήθεια σε πολλούς να παρατάνε το όχημά τους παντού,σε πολλές περιπτώσεις χωρίς αναμένα τα αλάρμ,οπουδήποτε τους βολεύει και δεν τους ενδιαφέρει εάν μπλοκάρουν τον δρόμο το πεζοδρόμιο ή διάβαση πεζών.Σε κάθε πόλη υπάρχουν χιλιάδες οχήματα,εάν ο κάθε οδηγός από κάθε όχημα αποφάσιζε να διπλοπαρκάρει έστω και για ένα λεπτό τότε όλοι οι δρόμοι θα ήταν μόνιμα μπλοκαρισμένοι.Οι δρόμοι δεν ανοίκουν μόνο σε μερικούς ΄΄αλήτες΄΄,ανοίκουν σε όλους,όλοι έχουμε το δικαίωμα να τους χρησημοποιούμε και να τους μοιραζώμαστε,και όχι για να κάνουμε κατάχρηση.Δυστηχώς μερικοί έρχονται στο κέντρο της πόλης γνωρίζωντας από πρίν ότι θα ΄΄πέσουν΄΄ σε μποτιλιάρισμα και δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις στάθμευσης,παρόλα αυτά έχουν γίνει ΄΄τεμπελχανάδες΄΄και δεν μπορούν να αποχωριστούν το αυτοκίνητο τους.
    Υπάρχουν και εναλακτικά μέσα μεταφοράς.

    Όλα αυτά τα παραπάνω που ανέφερα κάνουν οι ηλίθιοι για να φτάσουν στον προορισμό τους πέντε λεπτά πιο γρήγορα και να μας κάνουν την ζωή πιο δύσκολη.
    Κατά την γνώμη μου είναι αποτυχημένα άτομα που ξεσπάνε στους δρόμους επιδή δεν μπορούν να το κάνουν αλλού.
    ΄΄Βλάκες΄΄ οι οποίοι στερούνται βασικές γνώσεις οδήγησης,το μόνο που ξέρουν είναι να στρίβουν το τιμόνι και να αλάζουν ταχύτητες.
    Γρήγοροι ΄΄γκαζοντενεκέδες΄΄ που συνέχεια βιάζωνται,παρκάρουν όπου τους βολεύει και μας έχουν ΄΄γραμμένους΄΄ και όλα αυτά για το τίποτα,πολλές φορές για να πάνε την βόλτα τους ή για καφεδάκι.
    ΄΄Φλώροι΄΄που μας ΄΄πουλάνε΄΄ μαγκιά και κάνουν επικίνδυνα παιχνίδια για να μας εντυπωσιάσουν,δεν τους ενδιαφέρει η ασφάλεια παρά μόνο η εικόνα τους.
    Κάθε λογής ΄΄ ξερόλες ΄΄ που τα ξέρουν όλα,΄΄οδηγούν΄΄και κάνουν βλακείες με την απροσεξία τους,έτσι και τους πεις κουβέντα για την οδήγησή τους θα σε βρίσουν και θα ΄΄σκοτωθούν΄΄ να σου αποδείξουν ότι έχουν δίκιο.
    ΄΄Βρωμιάρηδες΄΄αφού ποτέ δεν έχουν αδειάσει το σταχτοδοχείο του οχήματος τους στον κάδο σκουπιδιών,προτιμούν να το αδειάζουν στο δρόμο μαζί με άλλα σκουπίδια,επιδή για αυτούς ο δρόμος που οδηγούμε κάθε μέρα είναι ένας τεράστιος σκουπιδότοπος.
    ΄΄Κουραμπιέδες ΄΄που καταστρέφουν την εικόνα της χώρας και την ποιότητα της ζωής μας.
    ΄΄Μαλάκες΄΄ που κάνουν επίδειξη μαγκιάς και αρχηγιλιού.
    ΄΄Μπουμπουνοκέφαλοι ΄΄ που εάν επισκεφτούν το νεκροτομείο για να δούν σε τι κατάσταση είναι όλοι αυτοί που σκοτώθηκαν από τροχαία ατυχήματα,θα ξεράσουν και θα οδηγούν προσεκτικά αυτή την φορά,αλλά μόνο για μερικές ημέρες,μετά θα τα ξεχάσουν όλα και θα κάνουν πάλι τα ίδια λάθη μέχρι να γίνουν και οι ίδιοι ΄΄πελάτες΄΄ στο νεκροτομείο.
    Και κάθε λογής ΄΄ πιθηκάνθρωποι ΄΄ ανεξαρτήτου φίλου-οχήματος και ηλικίας που τα κάνουν όλα,να οδηγούν,να πίνουν καφέ,να μιλάνε στο τηλέφωνο και να καπνίζουν ταυτόχρονα.
    Γιατί δεν τα κάνουν αυτά πχ. στην Γερμανία ή στην Βρετανία;
    Γιατί οι Έλληνες όταν ταξιδεύουν και οδηγούν στο εξωτερικό
    είναι ΄΄αρνάκια΄΄και όταν επιστρέφουν και οδηγούν ξανά στην Ελλάδα
    μετατρέπονται σε ΄΄λύκους΄΄;
    Μήπως φταίνε οι άλλοι ΄΄κακοί΄΄οδηγοί και τους παρασέρνουν;
    Μήπως επιδή τους ανεχώμαστε;
    Μήπως φταίει το Υπουργείο μεταφορών;
    Μήπως φταίει η παιδεία;
    Μήπως φταίνε οι σχολές οδηγών;
    Μήπως φταίει η τροχαία;
    Μήπως φταίει η κακή κατάσταση των Ελληνικών δρόμων;
    Μήπως φταίει ότι αυτοί οι ηλίθιοι ΄΄οδηγοί΄΄δεν γενήθηκαν ηλίθιοι,απλά έδωσαν μαθήματα και πήραν πτυχίο ηλιθιότητας;

    Είχαμε και έχουμε πάρα πολλά θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα
    εδώ στην χώρα μας.
    Καλούς και κακούς οδηγούς είχαμε και από πολύ παλιά
    [οδηγοί παλαιάς σχολής δεκαετίες ΄60 ΄70 ΄80]
    Καλοί οδηγοί οι οποίοι σέβονταν ο ένας τον άλλον και κακούς οδηγούς οι οποίοι πριν σκοτωθούν ΄΄έφαγαν΄΄ πολύ κοσμάκη.
    Στο παρελθόν νόμιζα ότι κάποια στιγμή οι κακοί ΄΄οδηγοί΄΄ της παλαιάς σχολής θα σκοτωθούν σε τροχαία ατυχήματα ή τέλος πάντων κάποια στιγμή θα πεθάνουν και επιτέλους θα μπορούμε να κυκλοφορούμε με ασφάλεια στους Ελληνικούς δρόμους.
    Τελικά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι οι κακοί και ηλίθιοι ΄΄οδηγοί΄΄συνεχώς κλωνοποιούνται,αυξάνονται και κυκλοφορούν κάθε μέρα στους δρόμους.
    Πότε επιτέλους θα βάλουν μυαλό οι ασυνήδητοι;
    Για τις παραβάσεις του ΚΟΚ υπάρχουν νόμοι οι οποίοι δεν εφαρμόζονται σωστά και όταν εφαρμόζονται γίνεται πάντα σε βάρος μας χωρίς να διορθώνουν τα πραγματικά προβλήματα που ανέφερα παραπάνω.

    Ελληνική πραγματικότητα
    Ηλίθιοι βγήκαν στους δρόμους.
    Ευτυχώς που δεν είμαστε όλοι σαν και αυτούς.

  3. #3

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Μέρος δεύτερο

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ
    Μέρος δεύτερο

    Έχωντας γράψει σε προηγούμενο άρθρο για τους ΄΄ηλίθιους που βγήκαν στους δρόμους΄΄,επιπλέον έχω γράψει αυτό το άρθρο για μία άλλη κατηγορία ηλιθίων,αυτούς που πληρώνονται από εμάς τους ίδιους για να διορθώσουν την απαράδεκτη υπάρχουσα κατάσταση,αλλά δυστηχώς με την ΄΄συμβολή΄΄τους διαμορφώνουν την ίδη κακή κατάσταση που επικρατεί στους Ελληνικούς δρόμους και στην κοινωνία μας.
    Πρόκειται για τις εξής ακόλουθες κατηγορίες-περιπτώσεις που μου προκαλούν αηδία και εκνευρισμό:

    1] Υπουργείο μεταφορών
    Το Υπουργείο μεταφορών και οι ανάλογοι υπουργοί είναι άμεσα υπεύθηνοι για να οργανώνουν και να εφαρμώζονται οι νόμοι χωρίς διακρίσεις,το πρόβλημα είναι ότι έχουμε να κάνουμε με υπουργούς οι οποίοι δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία και χωρίς λογική νομοθετούν για εμάς τους ίδιους,χωρίς να μας υπολογίζουν και χωρίς να λύνουν κανένα πρόβλημα.Είναι υπεύθηνοι για την κατάντια του οδικού δικτύου της χώρας μας αφού τόσα χρόνια που έχουν περάσει δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα και ούτε για την οδική ασφάλεια.Το μόνο που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν είναι να ξεγελούν τους αδαείς πολίτες ρίχνοντας στάχτη στα μάτια τους,προσποιούμενοι ότι δήθεν ενδιαφέρονται για εμάς και αυξάνουν τα ποσά από τα πρόστιμα.Αφού αυτή η ανόητη τακτική τους δεν έφερε αποτελέσματα τόσα χρόνια που έχου περάσει καλύτερα να αλάξουν τακτική ή τουλάχιστον ας ΄΄ξεστραβωθούν΄΄ και να κάνουν πρώτα έρευνα για το τί θέλει ο κόσμος πριν ψηφίσουν έναν νόμο που μας κάνει παραβάτες με το έτσι θέλω και προς όφελος της εκάστοτε κυβέρνησης.
    Υπουργοί και κάθε λογής νομοθέτες οι οποίοι πληρώνωνται από εμάς τους ίδιους για να κάνουν μόνο ένα πράγμα,να σκέφτονται και να βρίσκουν λύσεις για τα προβλήματα του κράτους,τελικά ούτε αυτό μπορούν να κάνουν γιαυτό λοιπόν να πάνε στα σπίτια τους.

    2] Νομοθεσία χωρίς λογική
    Οι ακόλουθες περιπτώσεις είναι απαράδεκτες,είναι ευνοικές για την κυβέρνηση χωρίς να υπολογίζουν τους πολίτες,εφαρμώζονται μέχρι σήμερα,
    κανένας δεν έκανε απολύτος τίποτα για να αλλάξουν και επιπλέον
    προσβάλουν την νοημοσύνη μας.
    α] Από 18 ετών μας θεωρούν ότι είμαστε ικανοί και ώριμοι για να ψηφίζουμε εκλέγοντας κυβέρνηση και για να καταταχθούμε στον Ελληνικό στρατό κατάλληλοι για να οδηγήσουμε τεθωρακισμένα άρματα και τεράστια οχήματα-φορτηγά, από την άλλη όμως στην πολιτική μας ζωή μας θεωρούν ανίκανους για να οδηγήσουμε μοτοσυκλέτες άνω των 250 κ.ε. χωρίς να είμαστε άνω των 21 ετών.
    β] Εάν κάποιος αγοράσει καινούριο όχημα πχ. την 29η δεκεμβρίου 2008 πρέπει να πληρώσει 2 φορές τέλη κυκλοφορίας,μία φορά για τις επόμενες δύο ημέρες που απομένουν του 2008 και για δεύτερη φορά να ξαναπληρώσει τα τέλη για το 2009 πρωτοφανές ανήκουστο.Σε μερικές χώρες οι πολίτες δεν πληρώνουν καθόλου τέλη κυκλοφορίας ενώ σε άλλες ο κάθε πολίτης πληρώνει το πλήρες ποσό μόνο όταν το όχημα θα κυκλοφορίσει για 12 μήνες,σε αντίθετη περίπτωση πληρώνουν το ανάλογο ποσό που αντιστοιχεί.Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί εμείς να πληρώνουμε το πλήρες ποσό πχ. 168 ευρώ έστω και εάν θα κυκλοφορίσουμε το όχημα μας μόνο για μία ημέρα.
    γ] Και ενώ σήμερα με την εισαγωγή φτηνών ΄΄κινέζικων παπιών΄΄μπορεί κάποιος να αγοράσει πχ. καινούριο΄΄παπι΄΄125 κ.ε. με λιγότερα από 700 ευρώ,η άδεια οδήγησης κοστίζει 700 ευρώ!Οι υπόλοιπες μοτοσυκλέτες παραμένουν πανάκριβες.Έτσι λοιπόν οι περισότεροι προτιμούν να βγάλουν δίπλωμα για αυτοκίνητα αφού σήμερα στην Ελλάδα έτσι που τα κατάφεραν,συμφέρει να έχεις αυτοκίνητο και όχι μοτοσυκλέτα.Αντί να προδιαθέσουν τους πολίτες με ευνοικά μέτρα και λιγότερους φόρους να κυκλοφορούν με μοτοσυκλέτες για να μήν έχουμε κυκλοφοριακό πρόβλημα,μόλυνση του περιβάλοντος,περισότερες θέσεις στάθμευσης,οικονομία και να μην κάνουμε κάθε μέρα κακό στα νεύρα μας,σε αυτή την περίπτωση οι νομοθέτες έχουν καταφέρει το αντίθετο.

    3] Κακή κατάσταση και ποιότητα στους Ελληνικούς δρόμους .
    α] Οι περισώτερες Ευρωπαικές χώρες έχουν αυτοκινητόδρομους εδώ και 50 χρόνια περίπου.Εκτός από μερικούς αυτοκινητόδρομους που κατασκευάστηκαν στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια η κατάσταση στους υπόλοιπους δρόμους είναι ίδια,και με αλέτρι να τους είχαν στρώσει καλύτεροι θα ήταν.
    Κακοτεχνήματα παντού,τρύπες-σαμαράκια-ρωγμές-φθαρμένο οδόστρωμα-φθαρμένη διαγράμμηση-ξεβαμένες πινακίδες σήμανσης και επιπλέον όταν κάνουν επισκευές οι δρόμοι είναι σε χειρότερη κατάσταση από πριν.Λες και αυτοί που κατασκευάζουν ή επισκευάζουν τους δρόμους δεν ζουν εδώ,δεν τους ενδιαφέρει εάν με τα χάλια τους αύριο μπορεί να σκοτωθούν τα παιδιά τους ή οι συγκενείς τους;
    β] Ανεπαρκής συντήρηση οδικού δικτίου,πληρώνουμε αρκετά χρήματα [διόδια- ΦΠΑ-τέλη κυκλοφορίας-δημοτικός φόρος] και η κατάσταση δεν βελτιώνεται. Επιδή πληρώνουμε περισότερους φόρους από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους πολίτες απαιτώ και να έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής.
    γ] Ατιμωρησία για τους εργολάβους που ενώ πληρώνονται για να κατασκευάζουν και να συντηρούν τους δρόμους,αυτοί κάνουν κακοτεχνίες και δεν διώκονται ποινικά.

    4] Δυνατότητα επιλογής
    Σε άλλα κράτη μπορείς να αγοράσεις ότι όχημα θέλεις πχ αυτοκίνητα τύπου βαν,4χ4, αγροτικά ή μικρά λεωφορία.Στην χώρα μας εάν θέλεις να αγοράσεις βαν πρέπει να βγάλεις άδεια για επαγγελματικό,εγώ που είμαι ιδιωτικός υπάλληλος δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω,μου στερούν το δικαίωμα επιλογής και χωρίζουν τους πολίτες σε προνομιούχους και μή.

    5] Χρήση κράνους και ζώνη ασφαλείας
    Δήθεν ενδιαφέρονται για την προσωπική μας ασφάλεια και ψηφίσαν νόμο για υποχρεωτική χρήση κράνους και ζώνη ασφαλείας.Εγώ προσωπικά στην ζωή μου δεν γνώρισα ποτέ κανέναν άλλον εκτός από την οικογένεια μου να ενδιαφέρεται για εμένα,γιατί λοιπόν να ενδιαφερθούν αυτοί;
    Πρώτα απ’όλα εάν πραγματικά ενδιαφέρονταν για εμάς θα έπρεπε για κάθε έναν που αγοράζει κράνος να μήν πληρώνει 19% ΦΠΑ.
    Από την μία το κράνος είναι υποχρεωτικό και από την άλλη είναι πολυτέλεια πληρώνοντας 19% επιπλέον από την αξία του.
    Επίσης όποιος δεν φοράει κράνος η κυβέρνηση τον θεωρεί παραβάτη και πληρώνει τεράστια πρόστιμα.Αυτά τα πρόστιμα δεν έλυσαν κανένα πρόβλημα ούτε έγινε πρόληψη ατυχημάτων,είναι καθαρά εισπρακτικά μέτρα.
    Και επιπλέον εάν οι αρχές έφτασαν στο σημείο να αποφασίζουν για τα προσωπικά μας [εάν φοράμε κράνος όταν οδηγούμε ή εάν φοράμε προφυλακτικό όταν κάνουμε σεξ] τότε αυτό δεν είναι Δημοκρατία,είναι κοροιδία.
    Από τη στιγμή που δεν ενοχλώ κανέναν,για την προστασία και τα προσωπικά μου δικαιώματα προτιμώ να αποφασίζω μόνος μου,και όχι να αποφασίζουν άλλοι για εμένα χωρίς να με υπολογίζουν.

    Παρακαλώ η συνέχεια στο επόμενο

  4. #4

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Μέρος δεύτερο 2

    6] Ελληνική αστυνομία-Τροχαία
    Το τριήμερο των Χριστουγένων η Ελληνική αστυνομία επιστράτευσε για την ΄΄δήθεν΄΄οδική ασφάλεια και το ΄΄καλό΄΄ μας 2500 αστυνομικούς για όλα τα οδικά δίκτυα της Ελλάδας,ενώ πριν μερικά χρόνια για το τριήμερο που ο πάππας ήρθε στην χώρα μας η Ελληνική αστυνομία επιστράτευσε τους διπλάσιους 5000 αστυνομικούς μόνο για το κέντρο της Αθήνας.Άρα λοιπόν η Ελληνική αστυνομία ενδιαφέρεται περισότερο για τον πάππα και για την ΄΄εικόνα΄΄της,παρά για την ασφάλεια των πολιτών.
    Η τροχαία με την σειρά της είναι υπεύθηνη,επιδή η δουλεία της είναι να βοηθάει για να έχουμε ομαλή κυκλοφορία των οχημάτων και πρόληψη ατυχημάτων,
    παρ’όλα αυτά έχει μετατραπεί σε φοροεισπράκτορας της εκάστοτε κυβέρνησης,είναι ανύπαρκτη και όταν επεμβένει το κάνει για την επίτευξη των τεθέντων στόχων από το αρχηγείο τους,δηλαδή να τσουχτερά πρόστιμα.
    Επιπλέον η κυβέρνηση έχει μετατρέψει τους αστυνομικούς της τροχαίας σε ΄΄καουμπόιδες΄΄φέρωντας όπλα.Μερικοί από αυτούς τους΄΄καουμπόιδες΄΄κάνουν κατάχρηση εξουσίας και παίρνουν προσωπικά την δουλειά τους,τα ξέρουν όλα και σου μιλάνε με ύφος ΄΄τσαμπουκά΄΄,λες και η Ελληνική αστυνομία είναι το μαγαζί που τους ανήκει και κάνουν ότι θέλουν,λες και δεν δουλεύουν στην τροχαία αλλά στο εγκληματολογικό και όλοι οι οδηγοί που σταματάμε για έλενχο είμαστε ύποπτοι φυγάδες-εγκληματίες και τα έχουμε ΄΄βάλει΄΄ με την τροχαία.
    Στην βρετανία απαγορεύεται η οπλοφορία για όλους,ακόμα και για τους αστυνομικούς.Δεν νομίζω στη χώρα μας να υπάρχει Δημοκρατία,
    εάν υπάρχει τότε θα πρέπει να αποφασίσουμε εάν θα έχουν όλοι όπλα ή κανένας.
    Πλέον οι στόχοι της τροχαίας δεν είναι να μας βοηθήσει,είναι τα πρόστιμα.
    Και όποιος αμφιβάλει υπάρχουν και αποδείξεις,ένα επίσημο έγγραφο αντίγραφο με σφραγίδες και υπογραφές από το αρχηγείο της αστυνομίας που έτυχε να διαβάσω,το οποίο δίνει διαταγή σε όλους τους αρχηγούς της τροχαίας να ΄΄πιέσουν΄΄ την κατάσταση ώστε να αυξηθεί ο αριθμός των παραβάσεων και φυσικά τα ΄΄έσοδα΄΄.Το συγκεκριμένο έγγραφο δεν είναι το πρώτο αλλά ούτε και το τελευτάιο θα υπάρξουν πολλά ακόμη όσο οι πολίτες κοιμούνται,δημοσιεύθηκε και σε εφημερίδα,σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να το διαβάσει μπορώ να το στείλω με email.
    Επίσης εάν κάποιος έχει παρόμοια έγγραφα στην κατοχή του ή οδηγούσε κανονικά και η τροχαία του συμπεριφέρθικε ως συνήθως,παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου το αναφέρει στο email akisbet@in.gr

    7] Σχολές οδηγών
    Οι περισότερες σχολές οδηγών έιναι πολύ ΄΄τυπικές΄΄.
    Τους ενδιαφέρει μόνο πως να εισπράξουν τα χρήματα από τα΄΄τυπικά΄΄ μαθήματα.Μας διδάσκουν απλά πως να μετακινούμε το όχημα μας και όχι πως να οδηγούμε με την ανάλογη σωστή συμπεριφορά.Και εάν μερικοί ιδιοκτήτες σχολών οδηγών έχουν άδειες για να εκπαιδεύουν δολοφόνους με οχήματα τότε καλύτερα να αλλάξουν επάγγελμα.

    8] Φορολογία οχημάτων
    Ενώ οι άλλοι Ευρωπαίοι πολίτες απολαμβάνουν την οδήγηση σε καλούς δρόμους και με φανταστικά οχήματα,εμείς δυστηχώς λόγο της φορολογίας την πληρώνουμε ακριβά κάθε φορά που πάμε να αγοράσουμε καινούριο όχημα.
    Και αυτό συμβαίνει επιδή ένα όχημα ΄΄φεύγει΄΄ από το εργοστάσιο κατασκευής πχ. κοστίζοντας μόνο 9,000 ευρώ και στη συνέχεια μετά τον εκτελωνισμό του στην Ελλάδα εμείς το πληρώνουμε 14,000 ευρώ.
    Άλλο ένα παράδειγμα όταν πρόσφατα ταξίδεψα στην Βουλγαρία είδα μία τοπική διαφήμιση για το καινούργο skoda με full extra που εκεί κοστίζει 18,000 λεβ = 9,000 ευρώ και εμείς σαν κορόιδα στην χώρα μας για το ίδιο ακριβώς αυτοκίνητο πληρώνουμε 16,000 ευρώ.

    9] Δημοτικές αρχές
    Μερικοί δήμοι δεν έχουν κουνήσει ούτε το μικρό τους δάκτυλο για να βελτιώσουν την απαίσια κατάσταση των αστικών κέντρων με αποτέλεσμα να έχουμε δρόμους βρόμικους γεμάτους τρύπες και μποτιλιαρίσματα.Επιπλέον οι περισότερες πόλεις τις χώρας μας δεν έχουν ούτε την κατάληλη υποδομή για άτομα με ειδικές ανάγκες [ράμπες στα πεζοδρόμια κτλ.]Το μόνο που ξέρουν είναι να αυξήσουν τα έσοδα τους τοποθετώντας στους δρόμους πινακίδες και παρκόμετρα΄΄δημιουργώντας΄΄ νέες θέσης πάρκιν με πληρωμή φυσικά.
    Για την στάθμεση δίπλα σε παρκόμετρα και γενικά σε δρόμους που η κάθε δημοτική αρχή ΄΄βαπτίζει΄΄ και θεωρεί πάρκιν,θεωρώ γελοίο και υπερβολή να πληρώνουμε χρήματα για να παρκάρουμε το όχημα μας σε δρόμο που κατασκευάστηκε και σηντηρήται με χρήματα των πολιτών και ανήκει σε όλους.

    10] Παιδεία
    Ζούμε σε μία χώρα με αριθμούς ρεκόρ από φροντιστίρια,μάλιστα σε μερικές Ευρωπαικές χώρες δεν έχουν καθόλου,παρόλα αυτά έχουμε χαμηλό
    μορφωτικό επίπεδο.
    Σε παλαιώτερες γενιές μαθητών οι γονείς έλεγαν :
    πήγαινε σχολείο παιδί μου για να γίνεις άνθρωπος,
    στην δικιά μου την γενιά έλεγαν :
    πήγαινε σχολείο για να μάθεις γράμματα,
    και στις σημερινές γενιές λένε :
    πήγαινε σχολείο για να πάρεις το πτυχείο,
    επιδή πλέον δεν τους ενδιαφέρει η μόρφωση των παιδιών τους,ενδιαφέρωνται μόνο για να πάρουν ένα άχρηστο πτυχίο που θα τους χρησημεύσει μόνο για να προσληφθούν στο δημόσιο και ας είναι αμόρφωτοι με απαράδεκτη συμπεριφορά.

    11] Αλητεία
    Αλήτες που απαιτούν από εσένα να είσαι νομοταγής ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι παρανομούν.
    Κακές ΄΄συνήθειες΄΄ που θυμήζουν εικόνες άλλης εποχής.
    Πολιτισμός ο οποίος δεν έχει αλάξει καθόλου από τον μεσαίωνα,για εξουσία και για χρήμα ενδιαφέρωνταν τότε και το ίδιο ακριβώς κάνουν τώρα.
    Και ενώ όλα τα παραπάνω προβλήματα συμβαίνουν κάθε μέρα στην χώρα μας,για ακόμη μία φορά οι ηλίθιοι του Υπουργείου μεταφορών αντί να βρουν λύση ΄΄σκέφτηκαν΄΄ ότι αφού δεν μπορούν να λύσουν τα παραπάνω ΄΄δύσκολα΄΄ προβλήματα πήγαν στα ΄΄εύκολα΄΄ και για να μας δείξουν ότι δήθεν κάτι κάνουν αποφάσισαν και βρήκαν λύση,σύμφωνα με αυτούς για να μειωθούν τα τροχαία ατυχήματα και για να είμαστε πιο ασφαλείς από αρχές του 2009 αποφάσισαν να υποχρεώσουν όλους τους οδηγούς μοτοσυκλετών να περνάνε υποχρεωτικά κτέο και φυσικά όλοι μας θα πληρώνουμε το ανάλογο αντίτιμο.
    Λες και το κτέο φταίει που έχουμε τροχαία ατυχήματα,λες και τα έλυσαν όλα τα προβλήματα και το μόνο που απομένει είναι το κτέο.
    Ας λύσουν πρώτα τα βασικά προβλήματα και μετά να κάνουν κτέο για μοτοσυκλέτες.Έλεος δεν αντέχουμε άλλο την κοροιδία,πάψτε πια να ενδιαφέρεστε για την δήθεν ασφάλεια μας.

    Ελληνική πραγματικότητα
    Ηλίθιοι βγήκαν στους δρόμους.
    Για να αλάξει η ποιότητα της ζωής μας
    πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παρακαλώ ΜΗΝ ανοίγεις νέα threads, χρησιμοποίησε την "Απάντηση"...

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    σε κάποια διαφωνώ (όπως πχ. το κράνος) στα περισσότερα συμφωνώ...

    Σέβομαι παρόλα αυτά την άποψη σου και τον τρόπο που την στηρίζεις.

    Όμως φίλε μου το κατηγορώ , πάντα ήταν εύκολο... εκεί που κομπιάζουμε όλοι μας, είναι στις προτάσεις για λύση.

    Εκεί είναι το ζητούμενο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Πες τα Χρυσόστομε επιτέλους .
    Αλήθεια εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι στην Ελλάδα υπάρχει Δημοκρατία;

  8. #8
    δεν το πουλαω το ζετακι Το avatar του/της veletzas
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    120
    Γιατί οι Έλληνες όταν ταξιδεύουν και οδηγούν στο εξωτερικό
    είναι ΄΄αρνάκια΄΄και όταν επιστρέφουν και οδηγούν ξανά στην Ελλάδα
    μετατρέπονται σε ΄΄λύκους΄΄-------------

    νομιζω οτι το κανουν σε ολα τα επιπεδα αυτο οι ελληνες κ οχι μονο στην οδηγηση, π.χ μπορουν αν περιμενουν σε μια απιστευτη ουρα ωρες χωρις να φωναζουν "που ειναι το κρατος"


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    θα μπορουσα να πω παρα πολλα για το εν λογο post σου "κατεσταμενε", αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα συνεχισεις κ θα με καλυψεις:
    panta vromikoi panta laspomenoi

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Με το πρώτο ποστ θα συμφωνήσω.
    Με τα υπόλοιπα διαφωνώ.
    Το Υπουργείο μεταφορών δεν έχει καμιά αρμοδιότητα στην επιβολή του Νόμου.
    Δεν καταλαβαίνω τι συμφέρον μπορεί να έχει μια κυβέρνηση που δεν σου δείνει δίπλωμα για χιλιάρα στα 18.
    Αντίθετα πιστεύω οτι έπρεπε να σου το έδινε πολύ δυσκολότερα.(όπως Ιαπωνία)
    Το δίπλωμα δεν μπορούσε να είναι φτηνότερο μιάς και ο εκπεδευτής πρέπει να ζήσει ο άνθρωπος.Στην πράξη όπως λές και εσύ παρακάτω δεν αρκεί ούτε αυτή η εκπαίδευση οπότε το κόστος θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο.

    Με τους αυτοκινητόδρομους ΔΙΑΦΩΝΩ εξ ορισμού καθ όσον είναι το Νο1 στην καταστροφή της φύσης.
    Για την συντήρηση συμφωνώ.
    Για τους φόρους που πληρώνουμε.Στην πραγματικότητα είναι ελάχιστοι.
    Σαν ποσοστό μπορεί να είναι μεγάλο (χωρίς να μπορεί να συγκριθεί με την Γερμανία) αλλά τα είσοδήματα μας είναι κλάσμα των Ευρωπαικών (πολύ κάτω απο τα μισά του μέσου όρου), οπότε τελικά μιλάμε για πολύ λίγο χρήμα.
    Αγροτικό 4χ4 και λεωφορειάκι αγοράζεις και στην Ελλάδα, αρκεί να το φέρει η αντιπροσωπέια και να πληρώσεις ΙΧ.
    Τα καινούργια αυτοκίνητα στην Ελλάδα είναι πολύ φτηνά πλέον ακόμα και σε σχέση με την Ευρώπη.
    Για κράνος και ζώνη δεν το συζητάω, κρατάμε τα μισά κραβάτια στα νοσοκομεία επειδή δεν τα φοράμε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Θα συμφωνησω με το μεγαλυτερο μερος αυτων που εγραψες. Διαφωνω ομως και σε μερικα σημεια, π.χ. κρανος. Δικηγοροι δεν υπαρχουν να αναλαβουν μια τετοια υποθεση.
    Stefanos διαφωνω σε καποια σημεια μαζι σου. Θα σταθω σε ενα μονο. Αθρωποι ειναι οι εκπαιδευτες και να πληρωθουν, αλλα οχι για να τρωνε σουβλακια, πινουν μπυρες και να εχουν τους εκπαιδευομενους ξεκρανωτους να κανουν γυρω-γυρω, αλλα με 20 χλμ γιατι αλλιως θα τους κοψουν στις εξετασεις. Προσωπικη εμπειρια απο τα μαθηματα του γιου μου πριν 2 χρονια.-

  11. #11
    Για το κράνος και την ζώνη διαφωνώ κάθετα!
    Όλοι οι κανόνες στην οδήγηση είναι για την πρόλυψη ατυχημάτων!
    Όσο σημαντικό είναι το να βγάζεις φλας το να σταματας στα στοπ και να σταματας στο κοκκινο αλλο τοσο σημαντικο ειναι να φορας ζωνη και κρανος!

    Το κρανος το φορας όχι για να μην ''αυτοκτονησεις'' αλλα για να μην καταληξει το λαθος καποιου άλλου οδηγου (η ακομα και δικο σου) απο μερικές γρατζουνιές σε θάνατο!

    Για τον ίδιο λόγο που τα αυτοκίνητα γίνονται όλο και ασφαλέστερα!Για τον ίδιο λόγο που η εταιρία χωρις να σε ρωτησει σου βαζει abs και αερόσακους για τον ιδιο λογο σου επιβαλεται να φορας κρανος και ζωνη!

    Αν δεν καταλάβεις εσύ τον λόγο που πρέπει να φοράς ζώνη πως θα το μεταφέρεις αύριο στο παιδί σου το οποίο δεν έχει ακόμα την νοημοσύνη να καταλάβει την σημασία της ζώνης?

    Και εσύ πιστεψε με αν κάποια στιγμή κάνεις κάποιο λάθος κατα την οδηγηση και χτυπησεις ενα μηχανακι δεν θα θες να ειναι ακράνωτος ο επιβάτης του γιατί θα έχεις κάνει αθελα σου έναν φόνο!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Θα συμφωνησω με το μεγαλυτερο μερος αυτων που εγραψες. Διαφωνω ομως και σε μερικα σημεια, π.χ. κρανος. Δικηγοροι δεν υπαρχουν να αναλαβουν μια τετοια υποθεση.
    Stefanos διαφωνω σε καποια σημεια μαζι σου. Θα σταθω σε ενα μονο. Αθρωποι ειναι οι εκπαιδευτες και να πληρωθουν, αλλα οχι για να τρωνε σουβλακια, πινουν μπυρες και να εχουν τους εκπαιδευομενους ξεκρανωτους να κανουν γυρω-γυρω, αλλα με 20 χλμ γιατι αλλιως θα τους κοψουν στις εξετασεις. Προσωπικη εμπειρια απο τα μαθηματα του γιου μου πριν 2 χρονια.-

    Η εμπειρία μου στο αντικείμενο "εκπαίδευση" περιορίζεται σε 1 μάθημα με το αυτοκίνητο του εκπαιδευτή πρίν πάρω το δίπλωμα του αυτοκινήτου, και σε μισή ώρα με νοικιασμένη βέσπα απο δάσκαλο στην Τούμπα απ έξω, για προπόνηση στα "οχτάρια".
    Και οχι δεν λάδωσα.
    Οπως καταλαβαίνεις μου φαίνονται πολύ μπροστά τα CB που βλέπω να κυκλοφορούν στους δρόμους με τους δασκάλους να μιλάνε με τους εκπαιδευόμενους με ενδοσυνενοήσεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Διαγραμισεισ Στουσ Δρομουσ Τησ Αθηνασ
    από skambouridis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:55
  2. ΜΑΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.....
    από HELLSPIRIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 15:31
  3. ΠροσοΧη Στουσ Δρομουσ!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 19:52
  4. Γεια Χαρα Στουσ Μισουσ Τεστ Νο2
    από celtic13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 05:43
  5. Ηλιθιοι Δηθεν ΜηΧανοβιοι
    από SpyrosTDM στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 14:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF