Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ;;;;

  1. #1

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ;;;;

    Προσπαθω εδω και δυο μερες να βαλω ενα συναγερμο σε ενα παπι. Ολα δουλευουν οκ εκτος την εκκινηση του κινητηρα απο το τηλεκοντρολ(την οποια την εχω συνδεσει κανονικα με ρελε). Οταν ξεσυνδεω το σβηστηρι του παπιου(ενα καλωδιο γειωσης που ερχεται απο τον κεντρικο διακοπτη) παιρνει μπροστα κανονικα με το τηλεχειριστηριο (αλλα δεν μπορω να το σβησω ) και οταν συνδεω αυτο το καλωδιο(σβηστηρι), οταν παταω την εντολη απο το τηλεχειριστηριο, γυρναει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπροστα. Ειναι κατι ευκολο αλλα δεν μου παει στο μυαλο να βρω την λυση. Παρακαλω ΒΟΗΘΗΣΤΕΕΕΕ!!!!

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Σίγουρα είναι κάτι απλό, αλλά δεν μας βοηθάς ...

    (ένα σχεδιάκι της συνδεσμολογίας ίσως...???)


    Υ.Γ.
    Αν και κατά πάσα πιθανότητα έχεις μπερδέψει αυτό που νομίζεις ότι είναι η γείωση του kill Switch ...
    (κοινώς, έχεις ενεργοποιήσει "ανάποδα" το σβηστήρι...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αυτος ο Μπαμπης ο ηλεκτρολογος με το λαδι το μελατο τι απεγινε;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σίγουρα είναι κάτι απλό, αλλά δεν μας βοηθάς ...

    (ένα σχεδιάκι της συνδεσμολογίας ίσως...???)


    Υ.Γ.
    Αν και κατά πάσα πιθανότητα έχεις μπερδέψει αυτό που νομίζεις ότι είναι η γείωση του kill Switch ...
    (κοινώς, έχεις ενεργοποιήσει "ανάποδα" το σβηστήρι...)
    Ευχαριστω για το reply. Μηπως μπορουσαν να βοηθησουν οι φωτο;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bill.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	118099

  5. #5
    Και απο τον συναγερμο..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bill 2.gif 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	118105

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Ok

    Αν όλα τα άλλα δουλεύουν σωστά

    Πες μας πως έχεις συνδέσει τα 2 καλώδια που αναφέρονται στο 6 ( τα μαύροασπρα )

    Εκεί έχει γίνει το λάθος

    Το πρόβλημα που αναφέρεις μου δίνει την εντύπωση ότι έχεις αφήσει το καλώδιο που γειώνει τον πολλαπλασιαστή να λειτουργεί όπως παλιά

    Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να καταφέρεις όταν πατάς το συναγερμό από μακριά με σκοπό να βάλεις μπροστά το μηχανάκι να διακόπτεις το παραπάνω καλώδιο και να το κρατάς έτσι μέχρι να αποφασίσεις να σβήσεις το μηχανάκι.

    Λίγο δύσκολο αν δεν έχεις συναγερμό που να το κάνει μόνος του αλλά όχι ακατόρθωτο

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Ουπς



    Τώρα το πρόσεξα



    Δεν νομίζω ότι είμαι καλός ηλεκτρολόγος

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Προφανέστατα έχεις "περάσει" την γείωση του σβηστηριού μέσα από τον συναγερμό (αντί απλά να την συνδέσεις, οπότε και έχεις "καταργήσει" την original λειτουργία του σβηστηριού..).

    Γι αυτό και γυρνάει η μίζα χωρίς να δίνει σπινθήρα (γειωμένο κύκλωμα ανάφλεξης) αλλά και δεν σβήνει όταν συνδέεις το σβηστήρι (δεν υπάρχει γείωση)...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Παντα μου αρεσε αυτο το φορουμ το εχω δηλωσει και πιο παλια. Φιλε Oldman αυτη την γειωση δεν την ειχα συνδεσει μεσω συναγερμου, το εκανα στο τελος μηπως και αλλαζε κατι. Επισης φαινεται και στις φωτογραφιες , ειτε βγαλω την συγκεκριμενη γειωση, ειτε την φισα του διακοπτη, το μηχανακι παιρνει μπροστα. Οταν ειναι κανονικα ενωμενη δεν υπαρχει σπινθηρας.

  10. #10
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αυτος ο Μπαμπης ο ηλεκτρολογος με το λαδι το μελατο τι απεγινε;
    exei anoiksei magazi sto hrakleio
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
    Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Παντα μου αρεσε αυτο το φορουμ το εχω δηλωσει και πιο παλια. Φιλε Oldman αυτη την γειωση δεν την ειχα συνδεσει μεσω συναγερμου, το εκανα στο τελος μηπως και αλλαζε κατι. Επισης φαινεται και στις φωτογραφιες , ειτε βγαλω την συγκεκριμενη γειωση, ειτε την φισα του διακοπτη, το μηχανακι παιρνει μπροστα. Οταν ειναι κανονικα ενωμενη δεν υπαρχει σπινθηρας.
    Αν και δεν μας είπες πως ακριβός έκανες την σύνδεση

    Έχω την εντύπωση ότι ο συναγερμός που έχεις είναι για αλλού είδους μηχανάκι και όχι για παπί

    Θα βοηθούσε πολύ αν μας έλεγες πως συμπεριφέρεται το κύκλωμα του συναγερμού σε αυτά τα 2 καλώδια που αναφέρει η παράγραφος 6 του εγχειριδίου συνδεσμολογίας.

    Υποθέτω ότι είναι ένα ρελε αλλά πως δουλεύει

    Είναι ανοικτή επαφή όταν έχεις οπλισμένο συναγερμό

    Όταν τον αφοπλίσεις τι γίνετε

    Όταν δόσεις εντολή για εκκίνηση τι κάνει

    Πάρε ένα πολυμετρο και μέτρα της καταστάσεις σε όλες της πιθανές περιπτώσεις

    Αν δεν βαριέσαι βέβαια

  12. #12
    Ευχαριστω για την απαντηση. Οντως ξεχασα να το αναφερω. Τα δυο αυτα καλωδια λοιπον οταν βαζω το πολυμετρο μου δειχνουν "συνεχεια" και οταν πατω απο το τηλεκοντρολ το κουμπι για να σβησει το μηχανακι η "συνεχεια" διακοπτεται. Πιστευω πως αν αυτη η εντολη δουλευε αναποδα ολα θα λειτουργουσαν κανονικα. Μηπως αυτο μπορει να γινει με την χρηση καποιου ρελε;

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Αν βάλεις ένα ρελε που να αντιστρέφει την λειτουργία και συνδέσεις στης επαφές του το καλώδιο που χρησιμοποιείτε γι το σβήσιμο του παπιού τότε μάλλον θα δουλέψει.

    Να προσέξεις μόνο το ρελε να αντέχει να διακόψει ρεύματα με τάση όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γιατί μπορεί να σου παρουσιαστεί πρόβλημα

  14. #14
    Εβαλα ενα ρελε τελικα δεν δουλεψε και το εδεσα ετσι. Πρωτη φορα τα παραταω αλλα μου ειχε σπασει τα νευρα:hypnotize .Οταν το ξαναλυσω για κανενα σερβις ισως το ψαξω καλυτερα. Παντως ευχαριστω απαντες για τις απαντησεις.

    Υ.γ. Μην βγει καποιος και μου πει τωρα την συνδεσμολογια, τωρα την πηρα την LG και ειναι και 19αρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ειναι Κανενασ Για Μικρη Βολτιτσα
    από x-rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 10:27
  2. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 07:58
  3. ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ;
    από ixnilatis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2005, 17:48
  4. ΕΧει Βαλει Κανενασ Καθρεφτεσ
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF