Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: CB600F Hornet Vs CB400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    8

    Question CB600F Hornet Vs CB400

    Καλησπερα σε ολους!! Αρκετο καιρο τωρα εχω αποφασισει να παρω μια moto και ειμαι αναμεσα στις

    Honda CB600F Hornet και CB400. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν υπαρχει καποια διαφορα

    αξιοπιστιας αναμεσα τους καθως θα ειναι μεταχειρισμενες... Και αλλη μια ερωτηση που εχω γι'αυτο

    ειναι μεχρι ποσα Km να εχει πανω της η μηχανη ωστε να αντεξει μερικα χρονια ακομα χωρις ιδιαιτερα

    προβληματα? Ξερω οτι σημασια εχει και η μεταχειριση της απο τον προκατοχο αλλα και αυτα

    πιστευω θα ειναι ενδεικτικα. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

    Υ.Γ. Για να ειμαι ειλικρινης προτιμω την Hornet αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. :hypnotize

  2. #2
    Και τα 2 ειναι σκυλια

    Παρε το 600 γιατι το 400, (μαλλον) γρηγορα θα το βαρεθεις

  3. #3
    Για το hornet δεν ξέρω για το cb400 SF ξέρω ειναι ΣΚΥΛΙ ΜΑΥΡΟ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ. Από αξιοπιστία είναι τέλειο και όσο για γκάζι τα βλέπεις στο δρόμο πως πάνε...
    Τώρα όσο για τα χιλιόμετρα μην τα εμπιστεύεσαι γιατί όλοι τα γυρίζουν τα κοντερ.
    Αυτά τα ολίγα... καλή επιλογή
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Και τα 2 ειναι σκυλια

    Παρε το 600 γιατι το 400, (μαλλον) γρηγορα θα το βαρεθεις
    +1

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    8
    Ωραια ολα αυτα.. απο τιμες καμια ιδεα μεχρι ποσα να δωσω? Υπολογιζω οτι θα διαθετω μεχρι

    4000-4500 euro, καλα ειναι ε?

  6. #6
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    sf παίρνει με 2500
    αν θες να δωσεις τα 4500 εννοειται χορνετ

    ο μηχανικός μια μερα μου ειπε:
    τα cb (sf και hornet) βγαζουν καποια προβληματα κοντα στα 300.000 χλμ
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Megaz77
    Ωραια ολα αυτα.. απο τιμες καμια ιδεα μεχρι ποσα να δωσω? Υπολογιζω οτι θα διαθετω μεχρι

    4000-4500 euro, καλα ειναι ε?

    με τόσα παίρνεις χόρνετ, αντίστοιχα για cb μη διανοηθεις να δώσεις πάνω από 2,000-2,500. Το cb το έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου και πέρα από τις αναρτήσεις για τις οποίες πιθανώς να χρειαστεί να κάνεις κάτι (αν δεν έχει κάνει κάτι ο προηγούμενος) δεν θέλει τίποτα. Το cb εγώ το πήρα γιατί ήταν η πρώτη μου μηχανή (και βεβαίως γιατί μου άρεσε εδώ και χρόνια) αλλά θεωρώ ότι έχει περάσει η εποχή του και για μένα διάδοχός του (αν και μεγαλύτερο) είναι μάλλον το χόρνετ αφού εκτός των άλλων πιστέυω ότι έχει αλλάξει και η ελληνική αγορά σε σχέση με πριν από δέκα χρόνια. Αν πάντως είναι η πρώτη σου πιστευω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με 400 αλλά έχε υπόψη σου ότι για κάποια ανταλλακτικά (από όσο ξέρω) πιθανά να έχεις προβλήματα...

  8. #8
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif

    ο μηχανικός μια μερα μου ειπε:
    τα cb (sf και hornet) βγαζουν καποια προβληματα κοντα στα 300.000 χλμ
    για πέ..για πέ.... :rotflmao:
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  9. #9

    Re: CB600F Hornet Vs CB400

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Megaz77
    Καλησπερα σε ολους!! Αρκετο καιρο τωρα εχω αποφασισει να παρω μια moto και ειμαι αναμεσα στις

    Honda CB600F Hornet και CB400. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν υπαρχει καποια διαφορα

    αξιοπιστιας αναμεσα τους καθως θα ειναι μεταχειρισμενες... Και αλλη μια ερωτηση που εχω γι'αυτο

    ειναι μεχρι ποσα Km να εχει πανω της η μηχανη ωστε να αντεξει μερικα χρονια ακομα χωρις ιδιαιτερα

    προβληματα? Ξερω οτι σημασια εχει και η μεταχειριση της απο τον προκατοχο αλλα και αυτα

    πιστευω θα ειναι ενδεικτικα. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

    Υ.Γ. Για να ειμαι ειλικρινης προτιμω την Hornet αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. :hypnotize
    Το ποιο σύνηθες πρόβλημα στο sf είναι ο ανορθωτής αλλά κάτι άλλο δεν παρουσιάζει ... αρκεί να μην τα έχουν σκίσει τα "μαστόρια" και οι ιδιοκτήτες ...

    σαφώς το Hornet είναι πιο δυνατό σε απόδοση και με καλύτερο πακέτο πλαισίου-αναρτήσεων-ελαστικών .... και βρίσκεις και ανταλλακτικά εύκολα ...

    δυστυχώς επειδή το sf δεν εισήχθη ποτέ επίσημα από την αντιπροσωπεία ,και παρόλο που υπάρχουν πάρα πολλά σε κυκλοφορία , τα ανταλλακτικά είναι πολύ δυσεύρετα και πανάκριβα ... να τσεκάρεις αν βρεις κάποιο καλό τα όργανα γιατί παίζουν γύρω στα 700 ευρώ από αντιπροσωπεία ... εγώ έψαχνα κάποια στιγμή ψυγείο για το sf που έχω και τελικά έβαλα από το v-tec με μικρή αλλαγή στα λαμάκια που κουμπώνουν στο πλαίσιο...

    οι τιμές που κυμαίνονται για το μεν SF είναι από 1500 μέχρι 3000 ευρώ στις νέες v-tec εκδόσεις , για το δε Hornet από 3500 μέχρι 5000 στα τελευταία μοντέλα ...


  10. #10
    Αν έχεις τα λεφτά για Hornet, παρ το, θα το γουστάρεις τρελά, ειναι πιο καλοζυγισμένο πιο εύκολοδηγητο πιο παιχνιδιάρικο έχει καλύτερα φρένα αναρτήσεις κτλ κτλ κτλ κτλ.

    Άντε και καλές βόλτες!

  11. #11


    Το ενα ειναι μηχανακι δεκατιας και το αλλο καινουριο μεν...αλλα με τεχνολογια δεκαετιας (πλαισιο,κινητηρα,καρμυρατερ)
    και κατασκευασμενο ιταλια,αντι για το σκυλι τον ιαπωνα που ειναι το cb400.!


    καλο μηχανακι και το 600 αξιοπιστο αλλα με τα ιδια χρηματα (4500) παιρνεις 600αρι ψεκαστο και με πλαισιο αλουμινιου.Που σημαινει λιγοτερη καταναλωση-καλυτερη λειτουργια και ακαμτο πλαισιο,πιο συγχρονο μηχανακι...

    Στο γκαζι δεν εχουν καμια σχεση και επισεις στα κρατηματα.Υπερτερει το 600(και λογικο ειναι).



    οτι κι αν αποφασισεις καλη επιλογη

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CB600F Hornet VS Honda CB1300
    από -Stallion- στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2009, 09:25
  2. CBF-1000('08) vs CB600F Hornet('08)
    από inpas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 08:10
  3. Hornet Vs Z750
    από PPPPPAV στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 247
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 18:25
  4. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF