Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Συναγερμός κτλ

  1. #1
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Συναγερμός κτλ

    Λοιπόν είαμι πολύ κοντά στην αγορά (μάλλον ducati).

    Επειδή έχω φάει φρίκη κτλ σκέφτομαι συναγερμους κτλ.
    Επίσης πέταλα (εάν λέγονται έτσι, αυτά που μπαίνουν στις δισκόπλακες εννοώ)

    Σπίτι θα την βάζω είτε στην πιλωτή, είτε στο υπαίθριο πάρκινγ που έχουμε (εάν μπορώ θα την κλείνω και με το αυτοκίνητο).

    Πρώτ' απ' όλα, τι συναγερμό να βάλω;; Επειδή θα πάρω μάλλον naked, μήπως οι συναγερμοί δεν είναι καλοί για τέτοια; (επειδή τα καλώδια π.χ. θα είναι ορατά;
    Κάποιος μου είπε να μην έχει λαμπάκι ο συναγερμός, ώστε να μην την ψιλιάζονται μερικοι κλέφτες.

    Επίσης απο "πεταλα" τι να πάρω;;;

    Με ένα budget 500-800 ευρώ θα βρώ καμια καλή λύση;;

    Επίσης ασφάλεια κλοπής πόσο κοστίζει, ξέρει κανεις;;;

  2. #2
    tha sou elega na kitaxis ta louketa LUMA ta opia ta pernis apo ton Baxevani ta SOLIDO tis LUMA kostizoun giro sta 80 eurokai ine ta mona pou den borousan na paraviasoun se test se periodiko tis aglias min se paramithiasoun me ABUS kala ine alla ohi ta korifea. tora panta hriazese sinagermo aplos otan ston valoun(ton sinagermo enoo ) na prosexis na ine nikokiris o mastoras kai na min sou kani tsapatsodoulies. auta iha na po
    O πλουτος δεν ειναι αποτελεσμα εργασιας διοτι ολοι οι εργαζομενοι θα ηταν πλουσιοι!!

  3. #3

    ...

    Asfaleia klopis ekane mono i Interamerican apo oso ksero alla gia mixanes mono BMW i Harley (eixe kanei eidiki simfonia me tis antiprosopies).

    Sunagermo, ego exo spyball kai eimai ikanopoiimenos. Kai oi Meta exo akousei einai apo tous kalous. San geniko kanona pantos oti sinagermo valeis, na ston egatastisei eksousiodotimenos antiprosopos tis kataskeuastrias tous etairias oste na isxiei kai i egiisi. To lampaki kai ego to exo krimeno na min proeidopoiei ta kleftronia, mpas kai prolavei na vgalei kammia axna o sinagermos. Paizoun kai merikoi me tileidopoiisi, voithaei kai auti an den vlepeis i akous ti mixani.

    Kleidaries, iksera ta ABUS alla apo oso leei o 955i den einai toso aksiopista pleon. Enallaktika pare mia alisida xontri me kollimenes tis enoseis ton krikon kai prostateutiko plastiko gia na min sou gratsounisei zantes kai ena gero louketo CISA i kati me megalo deikti kathisteriseis stin paraviasi.

    Genikos kanonas einai pantos, den tin afineis pote apo ta matia sou.

    Ante me to kalo na tin paralaveis kai sintoma!
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  4. #4
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    μαγαζακια με τέτοια στην Μεσογείων η στην κατεχάκη υπάρχουν;;;

    Το να μην την αφήνω από τα μάτια μου είναι μια κουβέντα παλώς, γιατί ουσιαστικά δεν γίνεται ΄(

  5. #5
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    oλα τα καινουργια μοντελα ducati εχουν immobilazer στο ψεκασμο και σε περιπτωση κλοπης τησ μηχανης για να απενεργοποιειθει αυτο χρειαζετε ενα κλειδι που το εχεις μονο εσυ....αρα να την βαλουν μπροστα το αποφευγεις απο κει και περα αν θελουν ανταλλακτικα τοτε..............μακρια απο μας
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  6. #6
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    poli kalo ayto, den to ixera...

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    λοιπόν περί συναγερμών...

    Το έβαλα και σε άλλο post εδώ... να προσέξεις κατά την σύνδεση να δέσουν ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΩΣΤΑ..δεν περισσεύει κανονικά ούτε ενα καλώδιο απο τις πλακέτες..όλα κάνουν κυκλώματα και όλα δένουν μεταξύ τους για να προστατέψουν απο "σκόπιμα" βραχυκυκλώματα....

    Απο εκεί και πέρα... ήθελα να ξέρω ποιός είναι ο ειδήμων για τις ABUS που διαδίδει μπαρούφες;.... ρε παιδιά έλεος πια... το είπα και πριν σε περιοδικό ειδικού τύπου , σε συγκριτικό ασφαλείας (ΜCN), με άδεια κιόλας όλων των αντιπροσωπειών... βγήκε κορυφή η ABUS στην καθυστέρηση των κλεφτρονιών....(δεν υπάρχει fullproof)....
    Ακόμα και απο δική μου προσωπική εμπειρία , η πίσω κλειδαριά ήταν γειά σας και είχε ανρηστευθεί και η μπροστα που ήταν κουλούρα ABUS , προστάτεψε την μηχανή και δεν μου την πήραν , γιατί προφανώς έκαναν πολύ φασαρία και τους πήρανε χαμπάρι...



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Βασικά σκέφτομαι να βαλω τον συναργερμο στην αντιπροσωπεία (του συναγεμρου) και εάν γίνεται ν ακάτσω να δω τον μάστορα ν ακάνει την δουλειά.

    Επίσης σκέφτομαι να του πώ άλλο όνομ ακι διεύθυνση...

  9. #9
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    καλησπερα..
    Εγω εβαλα συναγερμο elser της clifford ο οποιος εχει τηλεειδοποιηση,πολη καλυ μαγκια...Μενω στον 3ο οροφο και την εχω στην πυλωτη...Και εαν την ακουμπησεις εστω το rεmote control κανει σαν τρελο..
    Πολυ ευχαριστημενος,και σε πολη καλη τιμη το πηρα 250ευρο αλλα στην θεσσαλονικη..

  10. #10
    AΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ..

    ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΟΤΙ ΤΥΠΟΥ ABUS !!!!
    Η LUΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΒUS ΣΕ ΙΤΑΛΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ..

    ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ "ΜΕΤΑ".. ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ..
    ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ WARM-UP ,ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 189.
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ..!!

    Α !!! ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΕ,ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ.!!

    ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ !! (ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΕΝΝΟΩ..)

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  11. #11
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Εγω επελεξα συναγερμο ο οποιος ειχε εργοστασιακη καλωδιωση (must) ο συναγερμος εχει 2 υποδοχες, τις κουμπωνεις στις αντιστοιχες της moto και τελειωσες με ολα, χωρις μετατροπες, ταινιες, κοψιματα κλπ., ενω συνεργαζεται σωστα με το immobilizer (εαν υπαρχει).
    Εαν βεβαια χρειαστει προσθετεις τηλε-ειδοποιηση, παγιδα σελας, κλπ. και οταν θελεις να τον αφαιρεσεις ειναι πανευκολο....

    Καλα εχω ακουσει για Patrol 448 (210 λιανικη) - τα παλαιοτερα μοντελα Patrol ειχαν προβληματακια και τα αποφευγεις, οπως και Spyball που τα νεα μοντελα εχω μαθει οτι εχουν κανουν ευκολα "ψευδοσυναγερμους" και τρωνε υγρασια....

  12. #12
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Οι γνωστές μάρκες συναγερμών είναι αξιόπιστες (Spyball, Patrol, Meta) και καλά θα κάνουμε να μην πετάμε ότι μπαρούφα ακούμε δεξιά και αριστερά....

    Το ίδιο ισχύει και για τα λουκέτα κτλ......

    Ασφάλεια κλοπής κάνει η Interamerican ανεξαρτήτως μάρκας εφόσον υπάρχει συμφωνία με τον έμπορο. Και μιλάμε για μηχανές καινούργιες άνω των 600 κυβικών......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Συναγερμός κτλ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Κάποιος μου είπε να μην έχει λαμπάκι ο συναγερμός, ώστε να μην την ψιλιάζονται μερικοι κλέφτες.
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να φαίνεται το λαμπάκι. Καλύτερα να αποτρέψει τίποτα άσχετα κλεφτρόνια, παρά να χτυπήσει ο συναγερμός την ώρα που θα έχουν αρχίσει ήδη να την κατσαβιδιάζουν. Γιατί τότε τι θα κάνεις; Καλό να λέμε ότι αν κανείς πειράξει τη μηχανή μας θα τον κάνουμε ασήκωτο, αλλά δεν είναι και ακριβώς βέβαιο ότι θα τα καταφέρουμε...

    Στα αυτοκίνητα γιατί βάζουνε μαϊμού λαμπάκι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Επίσης ασφάλεια κλοπής πόσο κοστίζει, ξέρει κανεις;;;
    Η interamerican κάνει ασφάλεια κλοπής σε καινούργια μηχανή, αλλά κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. Πιο ακριβή και από το αυτοκίνητο θα σου έρθει...
    Θάνος..

  14. #14
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Re: Re: Συναγερμός κτλ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να φαίνεται το λαμπάκι. Καλύτερα να αποτρέψει τίποτα άσχετα κλεφτρόνια, παρά να χτυπήσει ο συναγερμός την ώρα που θα έχουν αρχίσει ήδη να την κατσαβιδιάζουν. Γιατί τότε τι θα κάνεις; Καλό να λέμε ότι αν κανείς πειράξει τη μηχανή μας θα τον κάνουμε ασήκωτο, αλλά δεν είναι και ακριβώς βέβαιο ότι θα τα καταφέρουμε...

    Στα αυτοκίνητα γιατί βάζουνε μαϊμού λαμπάκι;

    Όμως στην περίπτωση που πρόκειτε για κλέφτες με λαπτοπ κτλ, εάν δεν δούνε λαμπάκι μπορεί να μην ψιλιαστούνε τον συναγερμό και να πάνε να την πάρουν με κλασσικούς τρόπους και να την πατήσουν.
    Ενώ εάν έχει λαμπάκι, αποφεύγεις τα απλά κλεφτρόνια (τα οποία θα αποτραπούν έτσι και αλλίως μόλις χτυπήσει ο συναγερμός) ενώ επίσης σε περιπτώσεις που έρθει κάποιος professor, τότε δεν προετοιμάζεται κατάλληλα με τα λαπτοπ καθώς δεν θα έχει δει λαμπάκι. Βέβαια μπορεί να την έχει ψιλιαστεί, αλλά....

    τέλος πάντων, μακρια απο μάς...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Re: Re: Συναγερμός κτλ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Όμως στην περίπτωση που πρόκειτε για κλέφτες με λαπτοπ κτλ, εάν δεν δούνε λαμπάκι μπορεί να μην ψιλιαστούνε τον συναγερμό και να πάνε να την πάρουν με κλασσικούς τρόπους και να την πατήσουν.
    Ενώ εάν έχει λαμπάκι, αποφεύγεις τα απλά κλεφτρόνια (τα οποία θα αποτραπούν έτσι και αλλίως μόλις χτυπήσει ο συναγερμός) ενώ επίσης σε περιπτώσεις που έρθει κάποιος professor, τότε δεν προετοιμάζεται κατάλληλα με τα λαπτοπ καθώς δεν θα έχει δει λαμπάκι. Βέβαια μπορεί να την έχει ψιλιαστεί, αλλά....

    τέλος πάντων, μακρια απο μάς...
    Ναι αλλά αν πέσω σε hi tech κλέφτη μάλλον δεν έχω και τόσες ελπίδες έτσι κι αλλιώς. Άσε που μπορεί να το τσεκάρει με κάποιο τρόπο πρώτα.

    Τα απλά κλεφτρόνια όμως μπορεί να προλάβουν να σου σπάσουν κανένα διακόπτη μέχρι να χτυπήσει ο συναγερμός... και κυκλοφορούν και περισσότεροι τέτοιοι.
    Θάνος..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ''ΧΑΖΕΣ'' τουμπες,χυμες κτλ.
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2015, 16:38
  2. Συναγερμος & Τηλε-ειδοποιηση
    από RapidShade στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 09:33
  3. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 08:04
  4. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF