Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 92

Θέμα: φρενα hayabusa

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Σε ευχαριστώ αλλά δεν ανοίγει...

    "This listing () has been removed or is no longer available. Please make sure you entered the right item number.
    If the listing was removed by eBay, consider it canceled. Note: Listings that have ended more than 90 days ago will no longer appear on eBay."

    Μπορείς να δώσεις το λινκ από τον πωλητή?

    Nαι και εμενα το ιδιο μου βγαζει...Για κοιτα αυτο,αν παλι δεν ανοιγει,το Torque-Thrust-Cycle-Parts ειναι το ονομα απο το ebay store που εχει,μπορεις να το ψαξεις και ετσι...



    http://stores.ebay.com/Torque-Thrust...QQftidZ1QQtZkm



    Παντως οι ιδιοι που ορκιζονται στους δισκους της Brake Tech ορκιζονται και για τακακια Vesrah

  2. #77
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.321
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Τι τακάκια έβαζες? Από ότι λένε στο site της Braketech δεν πρέπει να βάζεις sintered τακάκια αλλά οργανικά μόνο. Ή έστω sintered που έχουν δοκιμαστεί με σιδερένιους δίσκους.

    Αυτό είναι ένα θέμα που με προβληματίζει λίγο.....
    Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τακακια φορουσε τα ειχα παρει τοτε κομπλε δηλαδη δαγκανες τρομπα δισκοπλακες και σωληνακια αλλα αυτο που θυμαμαι ηταν οτι τρωγοντουσαν παρα πολυ ευκολα ισος να φταιγανε τα τακακια αλλα ρε παιδια η λογικη λεει απο τι στιγμη που οι δισκοι κατασκευαζονται απο τοσο μαλακο μεταλλο δεν ειναι λογικο να φαγωνονται πιο γρηγορα αν θες τη γνωμη μου παρε brembo να βρεις την υγεια σου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	08755012.jpg 
Προβολές:	650 
Μέγεθος:	12,0 KB 
ID:	130268
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
    Φυσικής Β λυκείου. Αρχή Διατήρησης Ενέργειας (ΑΔΕ).

    Ψάξε στο google



    με παρεξηγησατε παιδες και εγω παλι ισως δεν το εγραψα σωστα
    ρωτησα που τα διαβασε ο φιλος ολα αυτα αλλα δεν αναφερομουν ουτε στο θεωρημα bernouli ουτε στο θεωρημα pascal

    αυτο που ηθελα να μαθω ειναι πως και απο που βγαiνει το συμπερασμα οτι οι wave (μαργαριτα ελληνιστι) δισκοι φρεναρουν χειροτερα απο τους νορμαλ!!

    και να εξηγησω πως ειχα οδηγηση ενα busa με δισκους wave και το φρενο ειχε κτηνωδη διαφορα σε αποδοση προς το καλυτερο φυσικα απο οτι ειχε με τους μαμα.
    κατα την ταπεινη μου γνωμη λοιπον μονο μοδα δεν ειναι και για αυτο ειπα μηπως δεν γνωριζω κατι που γνωριζει ο φιλος
    r u talking to me?....who the F@ck r u?

  4. #79
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
    Nαι και εμενα το ιδιο μου βγαζει...Για κοιτα αυτο,αν παλι δεν ανοιγει,το Torque-Thrust-Cycle-Parts ειναι το ονομα απο το ebay store που εχει,μπορεις να το ψαξεις και ετσι...



    http://stores.ebay.com/Torque-Thrust...QQftidZ1QQtZkm



    Παντως οι ιδιοι που ορκιζονται στους δισκους της Brake Tech ορκιζονται και για τακακια Vesrah
    Ναι αλλά όχι ταυτόχρονα....

    Τα SRJL πάντως στην Ελλάδα είναι πιο δυσεύρετα από χρυσό στην Πεντέλη!

    Θα ψάξω από το σπίτι για το ebay!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
    Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τακακια φορουσε τα ειχα παρει τοτε κομπλε δηλαδη δαγκανες τρομπα δισκοπλακες και σωληνακια αλλα αυτο που θυμαμαι ηταν οτι τρωγοντουσαν παρα πολυ ευκολα ισος να φταιγανε τα τακακια αλλα ρε παιδια η λογικη λεει απο τι στιγμη που οι δισκοι κατασκευαζονται απο τοσο μαλακο μεταλλο δεν ειναι λογικο να φαγωνονται πιο γρηγορα αν θες τη γνωμη μου παρε brembo να βρεις την υγεια σου
    Braketech τους βρήκα 410?, Brembo δεν βρίσκω φτηνότερα από 600..........

  5. #80
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2008
    Μηνύματα
    28
    Παιδιά δε διάβασα όλο το ποστ τις πρώτες 3 σελίδες είδα αν και είναι παλιό το ποστ η λύση είναι μία μετά από πολές δοκιμές και 85000 χιλ πάνω σε μπούσα.

    1)Τακάκι ΑP μεσαία γόμα(ξέρει ο Brake shop όχι το μεταλικό ούτε το κεραμικό)
    2)Σωληνάκια υψηλής
    3)Βrembo 19άρα ή Beringer τη χρυσή(είναι ποιο ακριβή)

    Και θα έχετε ΤΑ φρένα(Με ένα δάχτυλο απο τα 280 χιλ)

    ΜΗΝ αλλάξατε δίσκους ΜΗΝ αλλάξετε δαγκάνες

    ένας πρώην αιμοδότης...



    ΥΓ.Όσοι διαβάζουν Power bikes θα θυμούνται ένα κίτρινο μπλε μπούσα τούμπανο

  6. #81
    Ξαναβγάζω στη φόρα αυτό το ποστ.

    Τελικά τα busa k8-k9, έχουν όντως μεγάλη διαφορά στα φρένα, από τα προηγούμενα?

    Γενικά, όλες αυτές οι μετατροπές που προτείνονται παραπάνω, είναι χρήσιμες για normal χρήση ή αφορούν περισσότερο οριακά φρεναρίσματα?

    Δεν έχω δοκιμάσει το busa και δεν ξέρω. Δοκίμασα το blackbird όμως και τα φρένα γ@#$... Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν μεταξύ τους?

  7. #82
    ΠΑΡΕ ΤΟ HAYABUSA ΣΟΥ........ΚΑΙ ΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ



    Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά οίκονομάνε...........έκτός άμα έχεις λεφτά γιά πέταμα.
    Μερικοί ψάχνουν πελάτες........
    Τό θέμα είναι νά ξέρεις πού θά πάς , μέ πόσα...!!
    Άμα νομίζεις ότι μπήκες σέ καμμιά πίστα Εύρωπαική..........καί κυκλοφορείς στούς
    γλόμπους τής Έλλάδας δέ σέ σώζει ούτε άλεξίπτωτο.
    Αύτοί πού έκαναν τό μηχανάκι νά πηγαίνει 300 γιά πλάκα.......
    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΦΡΕΝΑ.........τού έβαλαν....!!!!
    Τώρα τό νά βγαίνει ό καθένας.....ΤΥΧΑΙΟΣ..........καί νά βγάζει
    άχρηστο τό ένα,μάπα τό άλλο...........νάχαμε νά λέγαμε.
    Τό μηχανάκι κάνει 12000, άμα θές όμως σού βγαίνει καί 30000.
    Έχει καί ζάντα πού κάνει 3000.
    Βάλε τό ένα,βγάλε τό άλλο ,γαργάλα τό τρίτο στόν κύρ-Πέτρο τής γειτονιάς
    καί πάει λέγοντας.....
    Άπό τό 82 καβαλλάω χιλιάρια......
    Τό μηχανάκι είναι μιά χαρά,τό μόνο πού θέλει είναι μία έξάτμιση νά ξαλαφρώσει
    καμμιά είκοσαριά κιλά καί άσε τούς ύπόλοιπους νά χώνουν ........
    ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.................ΟΥΤΕ ΒΙΔΑ.....!!!





  8. #83
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    telihawk αν δε "μένεις" απο φρένα, δε χρειάζεσαι καλύτερα φρένα.

    Terens, τις βελτιώσεις ο καθ’ένας τις εκτιμά διαφορετικά, οι ζάντες ας πούμε εαν είχες τη δυνατότητα να τις δοκιμάσεις θα μιλούσες με πολύ πιο επαινετικά λόγια, περισσότερο απο την εξάτμιση που έγραψες... ομοίως και τα φρένα.
    Δε μιλάμε για φτεράκια carbon και αυτοκόλλητα, μιλάμε για βελτιώσεις που όχι απλά κάνουν διαφορά, αλλά μεταμορφώνουν την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα θα σου δώσει κάποιος να καταλάβεις με πέντε κουβέντες, γιατί απλά πρέπει να το οδηγήσεις για να καταλάβεις το βαθμό βελτίωσης.

  9. #84
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    εχεις απολυτο δικιο...η θερμοτητα που παραγεται ΠΡΕΠΕΙ να διατηρειται στο ολον της και να ΜΗΝ απαγεται απο το συστημα πεδησης...διοτι η δισκοπλακα και κατ επεκτασιν δαγκανες και υγρα φρενων,εχουν απειρη εις την ν δυνατοτητα αποροφησης θερμοτητας...
    Ρε μ@λέα, Αντών'

    ξαναδιάβαζα το παραπάνω που έγραψες-έγραψα-ξαναέγραψες και κατάλαβα ότι αρχικά δεν κατάλαβα τι εννοούσες και μετά εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά στο τέλος όμως καλή καρδιά και ενώ εκείνοι θέλανε, εμείς δεν θέλαμε...:

    http://www.youtube.com/watch?v=wt5ZM-8yUro


  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Ρε μ@λέα, Αντών'

    ξαναδιάβαζα το παραπάνω που έγραψες-έγραψα-ξαναέγραψες και κατάλαβα ότι αρχικά δεν κατάλαβα τι εννοούσες και μετά εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά στο τέλος όμως καλή καρδιά και ενώ εκείνοι θέλανε, εμείς δεν θέλαμε...:

    http://www.youtube.com/watch?v=wt5ZM-8yUro



    terens...

    τα φρενα του μπουσα ειναι καλα μονο για τουρισμο και 1, ολογραφως ΕΝΑ, καλο φρεναρισμα απο τα 300...απο κει και περα απλως κανεις τον σταυρο σου...τελεια και παυλα σε αυτο χωρις καμια περαιτερω συζητηση...

    αν θες να σχολιασεις ,θα πρεπει τα τακακια σου μπροστα να σε βγαζουν μαξ 5 χιλιαδες χιλιομετρα με μικτη χρηση...

    απο κει και πανω χαρακτηριζεσαι τουριστας με τριβαλιτσο,οποτε δεν μιλας μαζι μου...

    εγω ειμαι πανγρηγορος και του πινω το αιμα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


    terens...

    τα φρενα του μπουσα ειναι καλα μονο για τουρισμο και 1, ολογραφως ΕΝΑ, καλο φρεναρισμα απο τα 300...απο κει και περα απλως κανεις τον σταυρο σου...τελεια και παυλα σε αυτο χωρις καμια περαιτερω συζητηση...

    αν θες να σχολιασεις ,θα πρεπει τα τακακια σου μπροστα να σε βγαζουν μαξ 5 χιλιαδες χιλιομετρα με μικτη χρηση...

    απο κει και πανω χαρακτηριζεσαι τουριστας με τριβαλιτσο,οποτε δεν μιλας μαζι μου...

    εγω ειμαι πανγρηγορος και του πινω το αιμα...


    τα v-strom τα περνασ?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #87
    ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΡΕ............



    Μή σάς πιάνει τό πατριωτικό........

    Ρέιν.........άπό 4 μέχρι 7000 μού πάει τό μπροστινό,άνάλογα μέ τά
    κέφια μου........
    Δέν έχω τριβάλιτσο........κοκοβιό έχω .
    Ή μόνη φορά πού κατάλαβα ότι είναι λάσπη ήταν όταν κάποια στιγμή
    άρχισα νά τό τρέχω καί νά κάνω πλάκα σέ ένα nissan turbo στίς
    στροφές Θεσ/νίκης - Σερρών.
    Έκεί όντως μετά άπό 5-6 δυνατά φρεναρίσματα πατούσα πατούσα
    καί ήταν σάν νά μήν έπιανε.
    Στό δρόμο όμως όπως είπες καί μία καί δύο άντέχει.
    Στήν πίστα δέ μπαίνω ,έμείς οί κωλόγεροι είμαστε τής παλιάς σχολής
    καί φρενάρουμε λίγο καί μέ τό πίσω.........


    Δέν άμφιβάλλω ότι ή μηχανή μπορεί νά γίνει πολύ καλύτερη.
    Άλλά ποιός μπορεί νά βάλει άλλα τόσα ...??
    Τό νά πάρω ένα hayabusa καί νά τού άλλάξω τή δομή γιατί
    κάτι έχω στό μυαλό μου είναι δικαίωμα μου.
    Έγώ όμως ρέ παιδιά άν ζήταγα κάποια άλλα πράμματα
    θάπαιρνα ένα χιλιάρι,άντε κανά Εύρωπαικό καί τέλος.
    Άν είναι νά μού βγεί τό Σουζούκι 20 χιλιάρικα γιά νάχουμε
    νά λέμε χτυπάω ένα 1098 καί τέζα όλοι....
    Δέ θάμαι καί σούπα,καί όταν περνάω θά γυρίζουν καί όλοι.
    Έμένα λοιπόν πού είμαι ό μέσος χρήστης........μού άρκεί μιά
    έξάτμιση γιά νά έλαφρώσω λίγο τό μηχανάκι καί νά γουστάρω
    τόν ήχο τής Άκράποβιτς.....
    Έσείς πού είστε πιό γρήγοροι κί άπό τόν άνεμο.....
    ΝΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ.....

    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΕΙΑ......


    Κί άν έγώ ήμουν κωλόφαρδος άρκετές φορές καί πήγα στά 54.........
    εύχομαι νά πάτε όλοι στά 100....
    άλλά νά θυμάστε κάτι άπό μένα.....
    Οί καλύτεροι φεύγουν πρώτοι.....
    Καί ζούν οί πιό τυχεροί....










  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28EB89DE-6379-400A-962F-ED45E0D825E0.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	409215Καλησπέρα σε όλους.ειμαι κάτοχος ενός Busa του 06 και πήρα απόφαση να κάνω κάποιες βελτιώσεις σε τρόμπα φρένου και συμπλέκτη.Σκεφτομαι να πάω σε brembo rcs19 για φρένο και το ίδιο σε συμπλέκτη.εχει τοποθετήσει κανείς τις συγκεκριμένες τρόμπες;αν ναι τι μέγεθος πρέπει να είναι η τρόμπα συμπλέκτη για να είσαι σωστό για το μηχανάκι;rcs16,17,η 19;
    Τελευταία τροποποίηση από Platanos80; 18/08/2019 στις 21:12.

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    μειωση διαμετρου δισκοπλακας σημαινει αυξηση θερμοκρασιων λογω μεγαλυτερης ταχυτητας περιστροφης...



    επισης ξεφυγετε λιγο απο την μοδα της μαργαριτας διοτι δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο σε μηχανακι δρομου περαν του οπτικου μερους...αν ειστε χωματεροι μαζι σας...καθαριζει το τακακι απο λασπες κλπ...αλλα στον δρομο το μονο που κανει ειναι να τρωει συντομοτερα το τακακι και να αυξανει θερμοκρασια...

    επισης οσοι απο σας πραγματικα πιεζετε το μηχανακι σας προτιμηστε δισκοπλακα απο κραμα μαντεμιου(χυτοσιδηρου) και ουχι ατσαλιου οπως ειναι το πλειστον της αγορας...ο σιδηρος εχει πολυ μεγαλυτερη αντοχη,στις αυξημενες θερμοκρασιες και κατ επεκτασιν στις στρεβλωσεις, απο το ατσαλι...

    οσοι δεν το πιεζετε υπερβολικα ,οι ατσαλινες θα σας καλυψουν μια χαρα...

    οι galfer(braking) ειναι μετριες δισκοπλακες της σειρας...αν θελετε κατι πολυ καλυτερο στο ιδιο κοστος προτιμηστε brake tech...κλασεις ανωτερες...

    στο θεμα σωληνακια εγω θα διαφωνισω με τα φτιαχτα διοτι ολοι αγοραζουν με το κιλο και η ποιοτητα ειναι για κλαμματα στο πλειστον των περιπτωσεων...

    παρτε ετοιμα επωνυμα με εγγυηση εφ ορου ζωης και προσεξτε τα ρακορ να ειναι οπωσδηποτε ατσαλινα κι οχι αλουμινενια...
    Τελικά τσάμπα έδωσα 400€ για τους galfer, τι γίνεται εδώ πέρα?

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Γιατί τσάμπα φιλε μου,μια χαρά δίσκοι είναι.Ο ρειν τις συγκρινε με braketech,που δεν έχουν 400€ αλλά κανα 800€ και έρχονται απο Αμερική που σημαίνει τελωνείο

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτίωση στα φρένα Hayabusa
    από manhunter στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 14:46
  2. Βελτιωνοντας τα φρενα του hayabusa??
    από vic13r στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2007, 13:03
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 12:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 01:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF