Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200

  1. #1
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105

    Question Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200

    Σκεφτομαι να αγοράσω ένα απο τα δύο αλλά ακόμα ψάχνομαι πιο να προτιμήσω. Προορίζεται για οδήγηση εντος Αθήνας αλλα επειδή μου αρέσουν τα ταξίδια και επειδή έχω την τρέλα να φεύγω με την πρώτη ευκαιρία θέλω μία μηχανή που να είναι ιδιαίτερα άνετη με 1 η 2 άτομα και αρκετά φορτωμένη με 3 κουτιά. Δηλαδή ένα δίκυκλο αμάξι

    Σε ξένα συγκριτικά βρήσκω καλλίτερο το ZZR σε γενική εικόνα αλλά με νιάζει πολύ η αξιοπιστία της μηχανής κάτι που ακούγεται η honda να το έχει αρκετά υψηλά σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες.

    Απο σχεδιασμό δεν με έχει κερδίσει καμία πλήρως αλλά δεν είναι και το κρίσιμο στοιχείο για την αγορά μου. Αυτό που με απασχολεί φυσικά ειναι το κόστος των ανταλακτικών σε σύγκριση πάντα και η πιότητά/αντοχή τους σε συνεχή χρήση. (μην αναγκάζομαι να αγοράζω μια καινούργια μηχανή κάθε 3 χρόνια!) (Θυμίζω οτι προορίζεται για καθημερινή χρήση)



    Υ.Γ.1 Εχω ακούσει και διαβάσει στο internet για το καινούργιο xx 1200 που σκοπεύεται να κατασκευασθεί. Ξέρει κανείς που μπορώ να κατεβάσω/διαβάσω πληροφορίες περισσότερες από δυο τρεις φωτο που εχω βρει ή πότε θα το δούμε εν ελλάδι?

    Υ.Γ.2 Ξέρει κανεις πότε (εστω και περίπου) θα γίνει η έκθεση μοτοσυκλέτας?

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο

    ολες οι japan ειναι πλεον αξιοπιστες... (αν θες ρωτα και τον Valentino_ptosi την αποψη του για την αξιοπιστια των honda που εχουν περασει απο τα χερια του...) και μιας και ανεφερες κατι για ανταλακτικα, θυμησου ενα ονομα... ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ

    παντως το ZZR1200 ειναι απο τα λιγα kawasaki που με "χαλανε" οπτικα...

    παρε το ΤΕΡΑΣ (ΖΧ12R!!!)


  3. #3
    ρε Γιωργο τουρισταδικο μηχανακι θελει ο ανθρωπος, το ZX12R εχει πιο σπορ οδηγηση.
    Τελως παντων, ειχα ανεβασει φιλε καποιες φωτο σχετικες με τον αντικαταστατη του ΧΧ, το οποιο θα λεγεται VFR, ετσι λενε τουλαχιστον οι φημες, θα ειναι 190hp και 1200cc 5δ κυλινδρο.

    φωτο ηταν ανεβασμενες αλλα δε τις βρηκα, σορρυ
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    ρε Γιωργο τουρισταδικο μηχανακι θελει ο ανθρωπος, το ZX12R εχει πιο σπορ οδηγηση.
    Τελως παντων, ειχα ανεβασει φιλε καποιες φωτο σχετικες με τον αντικαταστατη του ΧΧ, το οποιο θα λεγεται VFR, ετσι λενε τουλαχιστον οι φημες, θα ειναι 190hp και 1200cc 5δ κυλινδρο.
    φωτο ηταν ανεβασμενες αλλα δε τις βρηκα, σορρυ
    το ξερω ρε Νασο πλακα κανω για το zx12..

    αλλα μη περιμενετε το VFR V5 (αν και σαν ιδεα μαμαει!) γιατι μπορει να αργισει ακομα και 3 χρονια.... ή να μη γινει καθολου!σοβαρα μιλαω...


    οταν μιλαμε για ανετα ταξειδια παντως.... μιλαμε για :http://www.fjr1300.info/

  5. #5
    ναι ισως ειναι μονο στα χαρτια, και μεχρι να βγει στην αγορα (αν βγει) να αργησει.
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891

    Re: Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy

    Σε ξένα συγκριτικά βρήσκω καλλίτερο το ZZR σε γενική εικόνα αλλά με νιάζει πολύ η αξιοπιστία της μηχανής κάτι που ακούγεται η honda να το έχει αρκετά υψηλά σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες.

    Απο σχεδιασμό δεν με έχει κερδίσει καμία πλήρως αλλά δεν είναι και το κρίσιμο στοιχείο για την αγορά μου. Αυτό που με απασχολεί φυσικά ειναι το κόστος των ανταλακτικών σε σύγκριση πάντα και η πιότητά/αντοχή τους σε συνεχή χρήση. (μην αναγκάζομαι να αγοράζω μια καινούργια μηχανή κάθε 3 χρόνια!) (Θυμίζω οτι προορίζεται για καθημερινή χρήση)
    Από θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις πρόβλημα.Και τα 2 μηχανάκια είναι αξιόπιστα...για το CBR δεν τίθεται θέμα,τόσοι τα έχουν πάρει...no problem.
    Το ΖΖR κι αυτό αξιόπιστο(τα ZZR1100 ακόμα δουλεύουν ) απλά να μην ξεχνάς να του αλλάζεις νωρίς νωρίς τα λάδια.

    Από θέμα κόστους ανταλλακτικών η μέρα με την νύχτα!Για το ZZR θες τα μισά λεφτά για σέρβις.

    Θέση οδήγησης

    ZZR--->Λίγο καλύτερο στην ευθεία,πιο άνετο
    CBR--->Λίγο καλύτερο στις στροφές,ειδικά στις κλειστές

    Γκάζι δόξα τον Ιάπωνα έχουν μπόλικο.

    Στην πόλη τώρα το CBR δείχνει να περνάει καλύτερα(νομίζω πιο στενό)

    Όπως βλέπεις τα μηχανάκια έχουν μικρές διαφορές αν εξαιρέσεις το κόστος ανταλλακτικών.Όποιο και να πάρεις θα είσαι σούπερ!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zzr1200.jpg 
Προβολές:	822 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	6232

  7. #7

  8. #8
    συγγνωμη αλλα νομιζω πως σε αυτην την κατηγορία, οπου το κόστος αγορας ειναι υψηλο, το οτι καινε απο ενα πρατηριο βενζίνης στο ταξιδι, δε νομιζω πως για καποια € δε θα επιλεξεις αυτο που θες, επειδη θα ειναι λιγο πιο ακριβο σε ανταλλακτικα.

    νομιζω ε.......

    ποιο γουσταρεις? τοτε αυτο παιρνεις!!!!!!!!!!
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  9. #9
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Πρώτα από όλα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Σίγουρα και τα δύο είναι πολύ καλά και αρκετά ισάξια στην οδήγηση τους αλλά με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ οι ξένοι οδηγοί. Κάκοντας ένα ψάξιμο σε ξένα sites παρατήρησα οτι πιο ευχαριστημένοι ήταν οι κάτοχοι του ZZR από αυτούς του CBR (προς μεγάλη μου έκπληξη μιας και το CBR είναι πιο διαδεδομένο στην αγορά - εδώ μπορεί να φταίει και το κακό το Marketing της kawasaki) αλλά αυτό μπορεί να φταίει και σε λόγους όπως οτι "η δικιά μου κουκουβάγια για μένα είναι αετός" Για αυτό είπα να προκαλέσω μερικούς κατόχους από κάθε πλευρά σε μια μικρή διαμάχη για τα θετικά της δικιάς του "κουκουβάγιας" μπας και βρω τι μου κάνει.

    Πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρω ούτε ένα zzr 1200 στην Αθήνα (η αντιπροσωπεία πρέπει να έχει ξεχάσει οτι υπάρχει) και ότι ξέρω για αυτό είναι από το internet.

    Στα ανταλακτικά αναφέρθηκα γιατί έχω διαβάσει σε άλλες συζητήσεις οτι η kawasaki δεν έχει και τόσο καλή φήμη για την ποιότητα/αντοχή τους σε αντίθεση με την honda που ρίχνει τα περισσότερα λεφτά εκεί. Δεν με στεναχωρεί δηλαδή να πληρώσω κάτι ακριβά αρκεί να το αξίζει (και ας κάνω λίγο πιο πλούσιο τον ΣΑΡΑΚΑΚΗ).

    (για να μην παρεξηγηθώ έχω οδηγήσει και 250 Honda και 500 kawasaki τώρα και αν δεν είναι και συγκρίσιμα με τον honda είχα μήνει κατάπληκτος από την αντοχή στην αδιαφορία μου απέναντι στην μηχανή)

    Ευχαριστώ και πάλι

    Υ.Γ. Για την έκθεση αλήθεια ξέρει κανείς τίποτα, ποτε θα γίνει?

  10. #10
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    ruyjin για το VFR δεν εχω ακούσει τίποτα αλλά εχω βρει άθρο οτι το 2004 τον Σεπτέμβριο σε έκθεση στην Ιταλία είχε παρουσιασθεί το παρακάτω θηρίο ... για να μειώσουν το κενό απο ΖΧ12R και HAYABUSA. Βέβαια σε honda μόνο στα προτότυπα το βρίσκεις και σίγουρα οχι στο 2005.

    Αν όμως έβγαινε 2006 θα το περίμενα!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbr1200.jpg 
Προβολές:	773 
Μέγεθος:	9,8 KB 
ID:	6235

  11. #11
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    10/08/2004
    Μηνύματα
    104
    στειλε ενα pm στον χρηστη ypvs ειτε εδω ειτε στο παραπλευρο forum και θα σου πει για ZZR
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

    Με ελάχιστη προσοχή, είναι κινητήρες που δεν χρειάζονται να έχουν κάποιο σοβαρό service πριν τα 200.000 χλμ. σε αντίθεση, με τους τετραμπ@ύρδελους Ιαπωνικούς που στα 40000 σου ζητάνε τα "οικονομικά" και εύκολα προσητά, σε όλους τους πληθωρικούς αγοραστές τους ανταλλακτικά...

  12. #12
    τι να σε κανω!!!
    εψαξα και βρηκα απο το site τη φωτο που σου έλεγα, για το VFR 1200.
    Παρε και το link μηπως θες να δεις και μονο σου.


    http://www.motorcyclenews.com/nav?pa...NEWS_NEW-BIKES


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vfr.jpg 
Προβολές:	766 
Μέγεθος:	29,4 KB 
ID:	6238
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  13. #13
    ακόμα μια......
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  14. #14
    και ξανα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vfr.gif 
Προβολές:	715 
Μέγεθος:	87,0 KB 
ID:	6376
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF